POLITIKA
PREDSJEDNIK SRBIJE
Vučić: Milo Đukanović mrzi Srbiju
„I jedan i drugi smo opsjednuti Srbijom on je mrzi, ja je volim“
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras u Beogradu da on i bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović imaju „gotovo sve različito u svojim programima, planovima i idejama“, ali da imaju „jednu zajedničku opsesiju – Srbiju“.
„I jedan i drugi smo opsjednuti Srbijom on je mrzi, ja je volim, i nemam nikakav problem s tim. Ja ću nastaviti da volim svoju zemlju, on može da nastavi da je mrzi. Istovremeno ću poštovati Crnu Goru i narod u njoj, šta god on pjevao, koliko god mrzio Srbiju, ona će ići naprijed“, rekao je Vučić.
Tako je prokomentarisao snimak Đukanovićeve proslave pobjede njegove Demokratske partije socijalista na lokalnim izborima u Podgorici u nedjelju uz stihove „Ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije, mogu samo da nas mrze…“.
Upitan o izjavi nekadašnjeg ministra za Kosovo Gorana Bogdanovića da su Srbi na Kosovu shvatili da ih je prevario, Vučić je kazao da se u nemogućim uslovima borio i uspio da 28 zemalja svijeta povuče priznanje Kosova.
„A, Bogdanović, (Dragan) Đilas, (Zdravko) Ponoš, (Boris) Tadić i ostali natovarili su nam nezavisnost Kosova i 90 zemalja koje su priznale nezavisnost – toliko o učinku… Bogdanović i svi oni zajedno na jednu listu i ja na drugu, pa da vidimo ko koliko glasova dobija od srpskog naroda na Kosovu“, rekao je Vučić novinarima na svečanosti povodom završetka radova na hotelu „The St. Regis Belgrade“ u „Kuli Beograd“ naselja „Beograd na vodi“.
Vučić je govoreći o najavljenoj sjednici Skupštine Srbije o litijumu poručio opoziciji da ona odluči da li žele da on dođe na tu sjednicu ili ne.
„Plaše se jednog čovjeka, plaše se riječi i mozga jednog čovjeka, sve bi oni dali da mogu tog jednom da pobijede i da sruše, a muči ih to što se taj jedan ne plaši svih njih zajedno“, kazao je on.
POLITIKA
Mandić: Sprovešćemo volju naroda, srpski će biti službeni jezik u Crnoj Gori
Predsjednik Skupštine Crne Gore je kazao da ne postoji zemlja u Evropi, a vjerovatno ni u svijetu, izuzev možda pojedinih totalitarnih režima, gdje jezik kojim govori većinsko stanovništvo nije ujedno i službeni jezik te zemlje
Pitanje srpskog jezika je, nakon objavljivanja rezultata popisa stanovništva, postalo ne samo političko, već i pitanje elementarnog ljudskog dostojanstva i ljudskih prava, rekao je predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić.
On je u intervjuu za „Večernje Novosti“ kazao da ne postoji zemlja u Evropi, a vjerovatno ni u svijetu, izuzev možda pojedinih totalitarnih režima, gdje jezik kojim govori većinsko stanovništvo nije ujedno i službeni jezik te zemlje.
„Mislim da to dovoljno govori o svakodnevnim pozivima Demokratske partije socijalista (DPS) i njihovih saveznika iz političkog, medijskog i nevladinog sektora da, uprkos rezultatima koji su pokazali da više od 43 odsto stanovništva Crne Gore govori srpskim jezikom, i dalje insistiraju na nekim kvazi-tezama kako crnogorski treba da ostane jedini službeni“, naveo je Mandić.
Prema njegovim riječima, DPS je zaslužan i što je 2007. godine, tijesnom dvotrećinskom većinom, crnogorski proglašen jedinim službenim jezikom, kao i za član Ustava kojim se sve promjene moraju potvrditi na referendumu većinom svih birača u Crnoj Gori.
„Ako uzmemo u obzir da u ovom momentu, nakon uparivanja popisnih rezultata i biračkog spiska, imamo oko 90 hiljada osoba čije je biračko pravo i te kako sumnjivo, dolazimo do toga da je DPS tim članom zakovao i onemogućio bilo kakve promjene“, kazao je Mandić.
Sada, kako je naveo, postoji nova parlamentarna većina „koja želi da konstatuje ono što je narod jasno i nedvosmisleno rekao, a to je da većina govori srpskim jezikom i traži da dobije status službenog“.
„Ukoliko ne budemo mogli da napravimo dogovor, shodno tekovinama i najboljim praksama razvijenog svijeta, postoji rješenje, a to je pravljenje Ustavotvorne skupštine“, rekao je Mandić.
Govoreći o dvojnom državljanstvu sa Srbijom, on je kazao da opozicija svakodnevno pokušava da manipuliše raznim neistinama i poluistinama.
Mandić je kazao da ne vidi ništa sporno u tome da se ljudima koji imaju i osjećaju veze sa Crnom Gorom omogući da dobiju državljanstvo.
„Opozicija to predstavlja kao da će se istog trena magično stvoriti na stotine hiljada novih birača, iako dobro znaju da sadašnji zakon nalaže da osoba uz državljanstvo mora imati i prebivalište u Crnoj Gori punih deset godina”, naveo je Mandić.
POLITIKA
DPS poziva partije na pregovore o formiranju vlasti u Podgorici
„Nećemo iznevjeriti izbornu volju naših glasača i nećemo izdati povjerenje 24 hiljade birača“, poručio je Abdić
Nosilac liste Demokratske partije socijalista (DPS) na podgoričkim izborima Nermin Abdić pozvao je političke strukture koje nijesu dio sadašnje parlamentarne većine i koji ne čine strukturu Vlade na pregovore o formiranju vlasti u Glavnom gradu.
To su koalicija „Za bolju Podgoricu“, koju čine Pokret za Podgoricu Jakova Milatovića, Građanski pokret URA i Pokret za promjene, Evropski savez (Socijaldemokrate, Socijaldemokratska partija i Liberalna partija), Stranka evropskog progresa (SEP) bivšeg premijera Duška Markovića i Pokret Preokret.
Abdić je poručio da DPS ne želi da građani Podgorice budu taoci političkih potkusurivanja i da neće biti kočnica razvoju tog grada.
„Sinoć je održana sjednica Izborne komisije, koja je proglasila konačne rezultate izbora, čime su se stekli uslovi da, kao najjača lista, pošaljemo poziv svim političkim strukturama koji nijesu dio sadašnje parlamentarne većine i koji ne čime strukturu Vlade na korektni, civilizovani i demokratski razgovor, kako bi vidjeli šta je najbolje u interesu građana Glavnog grada“, naveo je Abdić.
On je, u saopštenju dostavljenom medijima, kazao da partija koju predstavlja i lista koju je predvodio sigurno neće biti kočnica razvoju Podgorice.
„Mi želimo dogovor i mi jesmo za dogovor. Ne želimo da građani Podgorice budu taoci političkih potkusurivanja, već ćemo na najbolji mogući način ući u ove pregovore, iskreno reći šta je naš politički stav“, rekao je Abdić.
On je ponovio da im prioritet nijesu fotelje, već razvoj grada.
„Da učinimo nešto za ovaj grad koji je posrnuo, grad koji je u haosu zadnje dvije godine i mi moramo tome stati na put zajedničkim snagama“, kazao je Abdić.
On je poručio da neće iznevjeriti povjerenje građana.
„Ukoliko bude dogovora srećno bilo svima, da učinimo nešto za grad. Ukoliko do dogovora ne dođe, mi smo spremni za svaki scenario, ali sigurno nećemo iznevjeriti izbornu volju naših glasača i nećemo izdati povjerenje 24 hiljade birača“, zaključio je Abdić.
POLITIKA
DPS će pokrenuti inicijativu da se Mandić proglasi nepoželjnim na Cetinju
„Od Numan paše Ćuprilića i Omer paše Latasa, do generala Kajpera i Birolija, kao i ideoloških prethodnika Andrije Mandića, Stojana Popovića i majora Kecmanovića, ali niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsjednik državnog parlamenta“
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter saopštio je da će odbor DPS-a Prijestonice Cetinje na narednoj sjednici lokalnog parlamenta pokrenuti inicijativu da se Andrija Mandić proglasi personom non grata u Prijestonici Cetinje.
„Odbor Dps Prijestonice Cetinje će na predstojećoj sjednici lokalnog parlamenta 07.11.2024. pokrenuti inicijativu da se Andrija Mandić proglasi PERSONOM NON GRATA u Prijestonici Cetinje“, napisao je Huter na društvenoj mreži X.
Od sazdanja Cetinja do danas, kako je napisao, „mnoge su vojske i okupatori atakovali na crnogorsku prijestonicu“.
„Od Numan paše Ćuprilića i Omer paše Latasa, do generala Kajpera i Birolija, kao i ideoloških prethodnika Andrije Mandića, Stojana Popovića i majora Kecmanovića, ali niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsjednik državnog parlamenta“, kazao je Huter.
Podsjetimo, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na jučerašnjoj sjednici odgovarajući na pitanje poslanika Branislava Nenezića iz Socijaldemokrata (SD) zašto je zastava Crne Gore u holu Skupštine zamijenjena slikom Petra Lubarde.
„Zastava koja se tu nalazila, to nije zastava koja je zakonom propisana kao zastava Crne Gore. To je druga zastava sa potpisom nekadašnjeg predsjednika Skupštine, gospodina Ranka Krivokapića. Ona se sad nalazi u mom kabinetu i kako ćemo oko nje odlučiti, to je istorijska vrijednost Crne Gore, koja će biti sačuvana da ne bi svjetlost uticala, da ne propadne platno i slično… Želim da ta zastava bude veoma uvažena. Nismo neko ko će se sa prošlošću Crne Gore obračunavati, nego želimo da ona bude uvažena“, rekao je Mandić.
- HRONIKA23 сата ranije
Pucnjava u Podgorici: Ranjena jedna osoba
- HRONIKA2 дана ranije
Preminuo 22-godišnji mladić nakon udesa na putu Podgorica – Kolašin
- HRONIKA3 дана ranije
Balijagić lociran u okolini Prijepolja
- DRUŠTVO4 дана ranije
Oglasila se policija: Imali smo informaciju da se Balijagić krije kod Kanalića u Bijelom Polju, nijesmo upotrebljavali sredstva prinude
- DRUŠTVO1 дан ranije
Ćulafić: Berane će dobiti milion i 110 hiljada eura za četiri nova projekta
- SERVISNE INFORMACIJE1 дан ranije
Sjutra obustava saobraćaja na putu Murino – Plav – Gusinje