Connect with us

DRUŠTVO

ODBILA JUTROS ZAHTJEV V. D. PREDSJEDNICE VRHOVNOG SUDA DA NAPUSTI ZGRADU

Vujanović izričita: „Ja sam sudija Vrhovnog suda! Ostajem na poslu“

Vujanović se jutros vratila na posao, nakon što je Upravni sud poništio odluku Sudskog savjeta kojom joj je konstatovao prestanak sudijske funkcije jer je navršila 64 godine

Vujanović, Foto: Pr centar

Sutkinja Vrhovnog suda Svetlana Vujanović kazala je za „Dan“ da je od zamjenice predsjednice suda Vesne Jočić dobila poziv da prisustvuje opštoj sjednici Vrhovnog suda čime je kako je saopštila, definitivno potvrđeno da je ona sudija tog suda.

Vujanović se jutros vratila na posao, nakon što je Upravni sud poništio odluku Sudskog savjeta kojom joj je konstatovao prestanak sudijske funkcije jer je navršila 64 godine.

Međutim, kako je kazala za Dan, iznenađena je ponašanjem v.d. predsjednice Vrhovnog suda Vesne Vučković koja je tražila da napusti zgradu jer, kako je navela, nije dobila presudu kojom se ona vraća na posao.

Vujanović je odbila da to uradi, poručujući da namjerava da ostane na poslu jer je zakonito izabrani sudija sa punim pravom da bude na svom radnom mjestu.

„Ja znam svoja prava, sudija sam od 2013. godine, niko danas nema odluku da je meni prestala sudijska funkcija. Nažalost v.d . predsjednica je tražila da napustim sud, ja ga nisam napustila i nalazim se u kancelariji ranijeg sudije Miraša Radovića. Namjeravam da ostanem ovdje dok eventualno Savjet ne donese drugačuju odluku, a to osim zloupotrebom ne bi moglo da se desi. Ova odluka je konačna, pravosnažna i u njoj se jasno pokazuje da sam ja diskriminisana te da mi se mora omogućiti da radim kao sudija muškarac“, rekla je Vujanović ranije danas.

Opšta sjednica Vrhovnog suda na kojoj će biti obavljen razgovor sa prijavljenim kandidatom za izbor predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore sazvana je za 17. januar 2023. godine u 9 sati.

Dnevnim redom Opšte sjednice, koju je sazvala zamjenica predsjednika Vrhovnog suda sutkinja Vesna Jočić, predviđen je i izbor Komisije za glasanje, utvrđivanje rezultata glasanja kao i utvrđivanje predloga za izbor predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore.

Vučković: Sud će postupiti po aktu Sudskog savjeta

Vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković saopštila je za TV Vijesti da je Vujanović jutros u 7.10 časova podnijela zahtjev da joj se omogući da obavlja sudijsku dužnost, nakon što joj je poništena odluka Sudskog savjeta o prestanku sudijske funkcije zbog odlaska u penziju.

Vučković je dostavila i dopis koji je uputila sutkinji Vujanović, na njen zahtjev:

„Dana 16. januara 2023. godine u 07:30 časova primila sam Vas na razgovor, na Vaš zahtjev i prethodno dostavljeni podnesak zaveden pod brojem Su.I br. 7/2023 u 07:10 časova.

U toku razgovora obavjestili ste me da ste od danas ponovo sudija, da ste donijeli original presudu Upravnog suda Crne Gore kojom je poništena Odluka Sudskog savjeta o prestanku funkcije zbog sticanja uslova za penziju i da ćete koristiti kancelariju Miraša Radovića, da ćete obavljati sudijsku dužnost u krivičnom odjeljenju i da Vam se obezbjede sredstva za rad: sudijska toga, lap top, lična pravna i druga literatura.

Obavještavam Vas, imajući u vidu Vaše zahtjeve, da Vrhovni sud Crne Gore nije stranka u postupku, da Sudski savjet bira, imenuje i razrješava sudije.

Sjednica Sudskog savjeta, zakazana je za 17. januar 2023. godine u 13:30 časova, nakon čega će Vrhovni sud postupiti po aktu Sudskog savjeta, u skladu sa zakonskom procedurom“, navela je Vučković u dopisu.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije