DRUŠTVO
"TO ŠTO SE DEŠAVALO JE KATAKLIZMA"
Abazović: Milioni eura ilegalno izvučeni iz korita Morače, godinama pljačkani državni resursi (VIDEO)
„Ovakav javašluk, nepoštovanje propisa…pri tom pretvarajući se u velike dobrotvore…a sa druge strane raditi ovo godinama, na ovakav način, je katastrofa i mi smo odlučni da tome stanemo na kraj“, kazao je Abazović

To što se dešava na obalama Morače je kataklizma i ekocit, poručio je potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.
„Nakon velikih napora koje je uložilo Ministarstvo poljoprivrede juče je odrađena zajednička akcija kojom se stalo na kraj otvorenoj pljački državnih resursa“, rekao je.
On je naveo da se da kroz foto i video materijal vidi da rijeka, koja je imala dva kraka, sada ima samo jedan, te da se ekslpoatacija vršila potpuno ilegalno.
Na konferenciji za medije, Abazović je istakao da je Vlada odlučna da se obračuna sa građevinskom mafijom.
„Milioni eura su izvučeni iz korita rijeke, devastirajući prostor i onemogućavajući građane da imaju pijuću vodu, odnosno da se promijeni kompletna ekološka slika tog prostora“, kazao je Abazović.
Naveo je da će u fokusu biti i druge lokacije.
„Vlada je odlučna ne samo kada je u pitanju ova lokacije, nego i druge, da se obračuna sa građevinskom mafijom. Ovakav javašluk, nepoštovanje propisa, djelovanje van koncesija, van svih pravila, pritom se pretvarajući u velike dobrotvore i kompanije koje djeluju društveno-odgovoreno, a sa druge strane raditi ovo godinama, na ovakav način, je katastrofa….“, kazao je Abazović.
„Ako neko želi da vadi šljunak ili d avrši eksploataciju, to treba da radi u skladu sa zakonom“, dodao je on.
Bilo kakva selektivnost ne treba da postoji, istakao je on, i dodao da kao izvršna vlast ne mogu da utiču na to šta će sud uraditi dalje.
„Svako koga zateknemo u ilegalnoj eksploataciji šljunka, biće uhapšen“, poručio je Abazović i pohvalio akciju ODT Podgorica.
Abazović je čestitao i ministru Aleksandru Stijoviću i njegovom resoru, Upravi policije, Upravi za inspekcijske poslove…
„Pravda treba da ide prema velikim kompanijama, ne prema vozačima kamiona…“, rekao je.
Abazović je, govoreći o radu kompanije Bemaks, kazao:
„Ta kompanije ubjedljivo dobija najviše tendera, i svaka čast, ali ne možete da kradete šljunak, a da se predstavite kao neki veliki dobrotvor, a da ljudi ostaju bez vode, rijeke bez korita… Ako radite auto-put, platite šljunak, nema problema, ali nemojte da kradete.“
Pozvao je nadležne da odu iza KIPS-a, gdje je, kako kaže, jedna gomila šljunka.
„Da li regularno ili nije, ne znam, potpuno se slažem da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno… Ali, dajte da uvedemo red“, poručio je Abazović.
Stijović: Morača i Cijevne samo vrh ledenog brijega
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stojović kazao je da su prije šest mjeseci počeli da istražuju probleme ekspoatacije prirodih resursa. Tada je, kako je naveo, formirana Radna grupa, koja je provjeravala stepen, način korišćenja, ugovore, pravne subjekte koji se bave ekspoatacijom šljunka, lokacije…

Stijović i Abazovićfoto: Savo Prelević
„Ministarstvo je iniciralo da se uključe i drugi državni organi i tada je zajednički rad doveo do ove uspješne akcije. Morača i Cijevna samo su vrh ledenog brijega, u narednom peridou kontrole će biti izvršene i na rijekama Lim, Grnčar, Tara…“, naveo je Stijović na konferenciji.
Ministar je novinarima pokazao fotografiju stanja rijeke Morače na dan kada je Crna Gora postala nezavisna i na današnji dan, na kojoj se vidi da je ta rijeka, zbog eksploatacije šljunka, ostala bez jednog kraka.
„Količina šljunka koje su eksploatisane mogu se lako izmjeriti“, rekao je Stijović.
Istakao je da je Bemax po zvaničnoj, predatoj, dokumentaciji 2016. godine izvukla više od 15.080 kubika – tri eura po kubiku.
„DOO Beton Montenegro izvukla je 2.182 kubika i platila 6,113 eura“, dodao je on.
Kazao je da su inicirali da se provjeri da li postoji nesaglasnost u količinama materijala koji se pojavljuje kao repro materijal u odnosu na količine koje su prikazane kao „ulazne“ kroz fakture.
Stijović je saopštio da je država 2016. godine od eksploatacije šljunka prihodovala 84.000 eura, 2017. – 98.000 eura, godinu kasnije 177.000 i 2020. godine – 56.000 eura.
Istakao je da je ovo organizovani kriminal u produženom trajanju i da je 15 godina trajala eksploatacija šljunka „na zvjerski način“.
Saslušanja u toku
Zamjenik rukovodioca ODT u Podgorici Nikola Boričić je saopštio je policija juče uhapsila četiri osobe protiv kojih su danas podnijete krivične prijave, kao i protiv jednog pravnog lica zbog krivičnih djela nedozvoljeno bavljenje bankarskom privrednom beznanskom djelatnošću osiguranje i protivpravno zauzivanje državnog zemljišta. Saslušanja privedenih, kako je kazao, su u toku.
Ilir Harasani kazao je da je Inspekcija za vode izvršila 101 inspekcijski pregled, ali da je to bilo nedovoljno.
„Uključena je inspkecija rada i tržišna inspekcija… Veoma bitno je, a u nadležnosti je tržišne inspekcije i poreske, od juče se kontrolišu firme Bemaks, Montenegro petrol, Cijevna comerc i Fab live“, rekao je Harasani.
Podsjetimo, vlasnik preduzeća Cijevna komerc Danilo Petrović, direktor firme Pe-Mar Predrag Maraš, kao i Jovica Klikovac i Milivoje Mugoša, privedni su juče zbog nelegalne eksploatacije šljunka iz korita rijeka Morače i Cijevne i protivpravnog zauzimanja državnog zemljišta.
To je za Portal RTCG potvrdio državni tužilac i portparol podgoričkog tužilaštva Vukas Radonjić. Traga se za direktoricom firme Montenegro petrol Andrejom Šuškavčević – Novović, koja je juče otputovala za Srbiju.
Izvorište Bolje sestre godinama je ugroženo zbog iskopavanja šljunka iz Morače. Od 2005. do danas nivo izdašnosti je opao za dvije trećine, čime je uzgroženo sanbdijevanje vodom crnogorskog primorja.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić