Connect with us

POLITIKA

KAZAO DA JE ZADOVOLJAN REZULTATIMA IZBORA U ULCINJU

Abazović: Nakon izbora u Beranama na korak smo od manjinske vlade, nemam ništa protiv da SDP i SD budu njen dio

Govoreći o lokalnim izborima u Beranama, on je rekao: „Vrlo sam zadovoljan zbog prijatelja iz SNP. Ne u smislu da ih favorizujem, ali je na njih bio najveći pritisak“

Crna Gora je, nakon lokalnih izbora u Beranama i Ulcinju, korak bliže formiranju manjinske vlade, ocijenio je mandatar i lider Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović.

On je novinarima, nakon konferencije Savjeta stranih investitora, kazao da očekuje da Crna Gora dobije vladu jer je „ova situacija neodrživa“.

„Ako neko ne misli da treba da dobijemo vladu, onda ni to nije nikakav problem, onda treba da idemo na izbore“, rekao je Abazović.

Na pitanje kada se može očekivati da predstavi sastav vlade, on je odgovorio da je spreman, i da će obaviti još jednu seriju razgovora nakon lokalnih izbora i „vidjeti da li se nešto kod nekoga promijenilo“.

Upitan da li će se u formiranje vlade defintivno ići bez Socijaldemokrata i Socijaldemokratske partije, Abazović je kazao da ne bi išao sistemom bilo kakvog isključivanja, ali da će stranke koje su potpisnice Memoranduma biti okosnica vlade.

„Da li se tome još neko može pridružiti, lično nemam ništa protiv, ali moraju da znaju da ne mogu s tim da trguju, niti da se navodno pravdaju nekim velikim patriotizmom. Vidjećemo ove sedmice ko će konačno biti u vladi“, naveo je Abazović.

Upitan da prokomentariše to što su na izborima u Beranama 55 odsto glasova osvojile partije koje se protive manjinskoj vladi, on je rekao da je to odlično, zbog toga što je do sada bio narativ da je 98 odsto stanovništva protiv manjinske vlade.

„Sinoć je potpuno urušen čitav narativ – narativ protesta, izdaje izborne volje, narativ Demokratske partije socijalista (DPS) da oni nešto kontrolišu, da se vraćaju“, kazao je Abazović.

Na pitanje kako komentariše to što u Ulcinju DPS, DUA i Forca mogu da formiraju vlast, on je rekao da može da se desi takva kombinatorika.

Abazović je dodao da je mnogo zadovoljan izborima u Ulcinju, navodeći da je u tom gradu DPS drastično pao, a DUA iznenadila.

„Može da se desi kombinatorika o kojoj vi govorite, a može da se desi da imamo neku mnogo stabilniju vlast u kojoj bi učestvovala naša koalicija. To bi bilo logičnije, ali nemam ništa protiv toga, ukoliko oni nađu zajednički jezik“, naveo je Abazović.

U Ulcinju je, kako je kazao, neosporno da građani žele promjene.

On je dodao da je u Ulcinju proglasio apsolutnu pobjedu jer je koalicija Za novi početak (ZNP) dobila 14 mandata, a druga lista šest.

URA je, kako je naveo, 2018. godine imala dva mandata.

„Hoće li da se formira neka druga koalicija? Srećno bilo, građani nijesu glasali samo za jednu opciju. Sve mogućnosti su na stolu“, kazao je Abazović.

Govoreći o lokalnim izborima u Beranama, on je rekao da je vrlo zadovoljan.

„Zadovoljan sam zbog prijatelja iz Socijalističke narodne parije (SNP). Ne u smislu da ih favorizujem, ali je na njih bio najveći pritisak“, kazao je Abazović.

SNP je, kako je rekao, odbranio rezultat i pokazao svima da je u Beranama vrlo čvrst subjekat.

Abazović je naveo da je DPS u Beranama doživio očekivani debakl.

„Ko će tamo da formira vlast? Ko god da je formira, srećno bilo. Najvažnije da se formira vlast koja će raditi u korist građana Berana. Isto mislim i za Ulcinj“, kazao je Abazović.

Prema njegovim riječima, poruka svih izbora u Crnoj Gori, i prethodnih i jučerašnjih, je da građani imaju mnogo više slobode.

„Dešavaju se trendovi koji su dobri za državu. Ne postoji grad u kojem će neko unaprijed da kaže ovo će da bude sigurna pobjeda ove ili one opcije“, naveo je Abazović.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio

„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.

On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.

„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.

On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.

Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.

„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.

Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola

„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.

To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.

On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.

„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.

Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.

„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države

„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Knežević

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.

„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.

Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.

„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.

Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.

„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije