Connect with us

POLITIKA

ZVANIČNIK EP-A UPOZORAVA NA POSLJEDICE ODLUKE SKUPŠTINE, CRNOGORSKI POSLANIK TRAŽI OBJAŠNJENJE

Bilčik: Crna Gora ne može da napreduje sa snagama bliskim Moskvi

Usvajanje izmjena Zakona o predsjedniku direktan izazov dugogodišnjim evropskim ambicijama Crne Gore – naglašava Vladimir Bilčik. Provjeriti verzije da je Bilčik, navodno razočaran odlukom crnogorskog parlamenta što je u suverenoj zemlji usvojen zakon, spriječio održavanje POSP-a – poručuje Miodrag Lekić

Crna Gora u riziku od dugotrajne krize i ustavnog haosa: Bilčik

Ako predsjednici Skupštine Danijeli Đurović nije objašnjeno zašto je otkazan sastanak Parlamentarnog odbora Evropske unije (EU) i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP), onda ona treba da traži pojašnjenje te odluke od Evropskog parlamenta (EP).

To je “Vijestima” kazao poslanik i čelnik skupštinskog Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, Miodrag Lekić.

On navodi da otkazivanje sastanka zahtijeva precizna objašnjenja i eventualno preuzimanje odgovornosti, dodajući da šefica parlamenta treba da učini javnim dopis nekoga iz EP-a, za koji pretpostavlja da je stigao u zakonodavni dom.

”Ako u takavom dopisu nije objašnjeno zašto je sastanak otkazan, smatram da predsjednica treba javno da zahtijeva objašnjenja od EP-a”, istakao je Lekić.

Šef delegacije EP-a za Crnu Goru Vladimir Bilčik, saopštio je u utorak da je sastanak POSP-a otkazan zbog usvajanja izmjena Zakona o predsjedniku.

On je juče “Vijestima” kazao da “Vlada koja bi mogla nastati na temelju odluka koje su zaobišle evropska načela i hitno mišljenje Venecijanske komisije (VK), a koju bi mogle voditi političke snage blisko povezane s Moskvom, ne može Crnoj Gori donijeti napredak u pristupanju EU”.

Time je potvrdio nezvanična saznanja “Vijesti”, da je iste argumente prenio poslanicima EP-a kad ih je obavijestio o otkazivanju sastanka.

U obavještenju u koje je ovaj medij imao uvid, saopštio je, između ostalog, da se plaši da bi se situacija u Crnoj Gori mogla pogoršati, “jer političke snage bliske Moskvi uzimaju prevagu”.

Biličik je u izjavi “Vijestima” rekao da je usvajanje izmjena Zakona o predsjedniku od vladajuće većine od četrdeset jednog poslanika, direktan izazov dugogodišnjim evropskim ambicijama Crne Gore, uključujući poštovanje ustavnosti i principa vladavine prava.

”Glasanje od ponedjeljka prijeti procesu pristupanja Crne Gore EU i rizikuje da gurne Crnu Goru u dugotrajnu političku krizu i ustavni haos. Lideri iz cijelog političkog spektra treba da rade na dugogodišnjoj predanosti Crne Gore članstvu u EU, ubrzanju reformi EU integracija i ispunjavanju očekivanja ogromne većine građana Crne Gore koji podržavaju budućnost svoje zemlje u EU. U posljednjih pet godina nijedno pregovaračko poglavlje nije zatvoreno”, naglasio je.

Na pripremnom sastanku za POSP, održanom prošlog četvrtka u Briselu, nije bilo riječi o otkazivanju sastanka.

Lekić kaže da treba posebno treba provjeriti “verzije u javnosti” da je Bilčik, navodno razočaran odlukom crnogorskog parlamenta “što je u suverenoj zemlji usvojen zakon”, spiječio održavanje sastanka. Ako se ispostavi da je to tačno, onda bi, prema njegovim riječima, dodatno rasle već prisutne sumnje da slovački političar zloupotrebljava status u EP-u.

”Da bi iz nekog razloga dijelovao u korist određenih političkih grupacija u Crnoj Gori, a ne prema međunarodnim pravilima i normama o djelovanju EP-a. U tom slučaju takva situacija imala bi ne samo tragikomične dimenzije, već bi zahtijevala određene istrage i sankcije. I dalje nastojim da vjerujem da se ne radi o skandalu takve vrste, već da će se zvaničnim objašnjenjem iz EP-a objasniti nastali zaplet”, podvukao je.

Prisutne sumnje da Bilčik djeluje u korist određenih političkih grupacija, foto: Luka Zeković

Crnogorsku delegaciju na POSP-u trebalo je da predvodi predsjednica parlamenta. Kako je Skupština bila najavila, planirani su bili razgovori o trenutnom stanju pristupnih pregovora i odnosima između EU i Crne Gore, napretku u oblasti vladavine prava, “uz poseban osvrt na borbu protiv korupcije, funkcionisanje pravosuđa i slobodu medija, unapređenje rodne ravnopravnosti i sprečavanje rodno zasnovanog nasilja, kao i suprotstavljanje hibridnim prijetnjama i dezinformacijama u svjetlu agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine”.

POSP je formiran u junu 2010. godine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Odbor čine poslanici crnogorske Skupštine i EP-a, a sastaje se dva puta godišnje, u Briselu ili Strazburu i Podgorici.

Izmjene Zakona o predsjedniku, čije usvajanje VK nije preporučila, usvojene su da bi se realizovao septembarski dogovor tridesetoavgustovske skupštinske većine da Lekić bude mandatar.

Odluka Skupštine da izmijeni zakon naišla je na oštre kritike opozicije, diplomata i dijela nevladinog sektora.

Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović, rekao je juče da Crna Gora ostaje posvećena spoljnopolitičkim ciljevima države i da nema nikakvih restrikcija u vezi sa bilo kakvim diplomatskim aktivnostima koje Vlada sprovodi.

”Ponovili smo stav da jako cijenimo mišljenje VK po svim pitanjima, ali smo naglasili da je u mišljenju VK prva i osnovna stavka deblokada Ustavnog suda”, podvukao je nakon posjete Savjetu Evrope (SE).

Abazović i ministarka koja rukovodi Ministarstvom evropskih poslova Ana Novaković Đurović bili su juče u Strazburu, a posjetili su i Evropski sud za ljudska prava.

Novaković Đurović “Vijestima” je kazala da su sastanci u Strazburu zakazani u novembru, na inicijativu Crne Gore, i da su dio agende međunarodnih aktivnosti premijera.

Abazović i Novaković Đurović sa generalnom sekretarkom SE Marijom Pejčinović Burić, foto: Vlada Crne Gore

”Na sastanku u SE bilo je razgovora o više tema, uključujući aktuelnu temu o Zakonu o predsjedniku, o Ustavnom sudu i sl.”, navela je.

Potpredsjednik Vlade i lider Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković poručio je juče iz Brisela, gdje boravi u zvaničnoj posjeti, da u Crnoj Gori treba spustiti tenzije.

Upitan da li strahuje da bi EU mogla da ospori legitimitet odluka koje su donesene na osnovu izmijenjenog Zakona o predsjedniku, on odgovara da postoji zabrinutost, ali da se iz krize mora izaći na neki način.

”Izglasavanje (izmjena) Zakona o predsjedniku je nešto što doprinosi rješavanju ove situacije. Vratićemo se na ono što je bila obaveza predsjednika, g. Lekić bi dobio mandat i bila bi izabrana nova vlada koja bi pripremila nove izbore – da li 2024. kad ističe mandat ovom sazivu Skupštine, ili neke prijevremene izbore, to je sasvim nebitno”, poručio je Joković.

Đurović dostavila ispravljeni propratni akt zakona

Šefica parlamenta Đurović dostavila je juče Milu Đukanoviću ispravljeni propratni akt izmjena Zakona o predsjedniku. To je “Vijestima” potvrđeno iz Skupštine.

Đukanović je prekjuče vratio parlamentu izmjene zbog greške u nazivu propisa.

Đurović je nakon toga saopštila da će mu dostaviti ispravljenu verziju, navodeći da greška nije bila u usvojenom zakonu, već u propratnom aktu, i da je ona korigovana.

Ako Đukanović odluči da ispoštuje Ustav i potpiše izmjene propisa koji spori, to bi značilo ubrzavanje postupka za izbor Lekićevog kabineta. Ako to ne učini, parlament je usvojio odluku o hitnosti, koja dozvoljava Đurović da izmjene zakona dostavi Službenom listu na objavu.

Đukanović i Abazović danas s Eskobarom

Zamjenik američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove Gabrijel Eskobar, sastaće se danas sa Đukanovićem u okviru posjete Crnoj Gori.

Sa američkim zvaničnikom susrešće se i premijer Abazović.

Kako je najavljeno iz Đukanovićevog kabineta, predsjednik će danas takođe primiti i specijalnog izaslanika predsjednika britanske vlade za Zapadni Balkan Stjuarta Piča i specijalnog izaslanika njemačke vlade za zemlje regiona Manuela Saracina. Dvojica zvaničnika takođe borave u zajedničkoj posjeti Crnoj Gori.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori

„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.

Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.

„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.

Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.

„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.

Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.

Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.

“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.

Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.

„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.

U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.

„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.

To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.

„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.

Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.

Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.

„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.

Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.

Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.

Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.

Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije