Connect with us

DRUŠTVO

Bivša direktorica Agencije za sprečavanje korupcije oslobođena optužbi za utaju poreza

Tužilaštvo najavilo žalbu

Jelena Perović, hapšenje (Foto: RTCG)

Bivša direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović oslobođena je u slučaju utaje poreza i doprinosa tokom prodaje stana od 87 kvadrata na Cetinju koji je prethodno dobila po povoljnim uslovima.

Prvostepenu presudu je danas saopštila sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Dragana Lubarda.

U obrazloženju presude koju je jutros izrekla Lubarda navodi se da iz dokaza koji su predloženi optužbom, Perović jeste prodala stan koji je dobila, koji joj je dodijeljen odlukom Sudskog savjeta da nepokretnost (stan u izgradnji) može kupiti pod povoljnim uslovima.

„Iz dokaza koji su provedeni, a to su prije svega vještačenja geodestske struke, vještačenja ekonomsko-finansijske struke, sud je utvrdio da je Jelena Perović u tom periodu samo imala tu nepokretnost kojom je raspolagala i kojom je imala pravo da raspolaže. Shodno Zakonu o porezu, Perović nije imala obavezu plaćanja ove vrste poreza, s obzirom da je na taj način riješila svoje stambeno pitanje i nije imala drugih nepokretnosti upisanih na svoje ime kojima bi u tom periodu raspolagala. Ovakav zaključak proiziazi i od stava Poreske uprave koja je u ranijem postupku tj. inspekcijskom nadzoru izjasnila da nije postojala nijedna njena poreska obaveza“, objasnila je Lubarda.

Osnovno državno tužilaštvo ODT) u Podgorici saopštilo je da će uložiti žalbu iz svih zakonom propisanih razloga na presudu kojom je Perović oslobođena.

„Razlozi koje je prvostepeni sud naveo u oslobađajućoj presudi su po mišljenju ovog tužilaštva pogrešno i nepotpuno utvrđeni, a posebno činjenica da okrivljena navodno nije imala drugih nepokretnosti upisanih na svoje ime, kojima bi u tom periodu raspolagala, iako iz provedenih dokaza na glavnom pretresu proizilazi da je u spornom periodu bila vlasnik nepokretnosti-stana, površine 69 kvadrata u Podgorici,koji je stekla kupovinom“, piše u saopštenju podgoričkog ODT.

Slučaj protiv Perović vodilo je ODT u Podgorici nakon što je Osnovni sud u ljeto prošle godine donio prvostepenu presudu po tužbi države da je bivša direktorica ASK dužna da u budžet vrati više od 58.000 eura sa kamatama, jer je stan po povoljnim uslovima dobila za nepunih 32.000 eura pa prodala za 73.000 eura.

Perović je to, stoji u prošlogodišnjoj presudi sudije Mirze Ademovića, učinila a da nije ispunila obaveze koje je potpisala sa cetinjskim Osnovnim sudom, a to je, u prvom redu, ostanak na sudijskoj funkciji još pet godina.

Tokom završnih riječi prošle sedmice, advokat bivše direktorice ASK Nikola Martinović je kazao da je „u dokaznom postupku provedena je odluka poreskog organa koji je utvrdio da Jelena Perović nema poresku obavezu po osnovu zaključenja ugovora UZZ 305/2019.“.

Perović je tada pred Lubardom ponovila da stan nije prodala već da je „ustupila prava na kupovinu stana“.

Prema njenim riječima, nije se radilo o prodaji nepokretnosti.

“Te samim tim nije ni ispunjen osnovni uslov za donošenje odluke o utvrđivanju kapitalne dobiti, odnosno poreza na kapitalnu dobit. Ovakvi navodi odbrane potvrđeni su zapisnikom poreske uprave PJ Podgorica o inspekcijskom nadzoru broj 16/01-3-244/1-2023 28. 6. 2023. godine u kome je utvrđeno da ne postoji obaveza plaćanja poreza na kapitalnu dobit. S tim u vezi ukazujem da je inspekcijski nadzor pokrenut po službenoj dužnosti i to aktom uprave prihoda i carina PJ Podgorica filijala za utvrđivanje i naplatu poreskih obaveza broj 16/01-2-82 od 29. 3. 2023. godine u kojem je napisano ‘na osnovu naših evidencija utvrdili smo da nijeste podnijeli godišnju poresku prijavu na dohodak fizičkih lica…’.

Prednje upućujem da je notar pred kojim je zaključen predmetni predugovor isti dostavio poreskim organima koji su na osnovu toga i pokrenuli postupak utvrđivanja poreske obaveze a kako je to propisano i članom 52 Zakona o poreskoj administraciji, sa zaključkom da ne postoji poreska obaveza”, tvrdila je Perović.

DRUŠTVO

Upravni sud poništio odluku o razrješenju Jelene Perović sa funkcije direktorice ASK-a

Naložio donošenje nove odluke

Upravni sud Crne Gore poništio je odluku Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) kojom je Jelena Perović razriješena sa mjesta direktorice ASK, saznaju Vijesti.

Taj sud je naložio ASK da u ponovnom postupku donese novu, zakonitu odluku.

„Tuženi organ će u ponovnom postupku, vodeći računa o razlozima iz ove presude, saglasno Zakonu o upravnom sporu, donijeti novu, zakonitu odluku“, piše, prema informacijama Vijesti u presudi.

Perović je, nakon razrješenja u ljeto prošle godine, tužila Savjet ASK, tvrdeći da su tokom njene smjene povrijeđene odredbe upravnog postupka, pogrešno I nepotpuno utvrđeno stanje i pogrešno primijenjeno materijalno pravo.

Savjet ASK je jednoglasno smijenio Perović 15. avgusta prošle godine. Odmah nakon što je ta odluka donijeta, na sajtu ASK objavljeno je saopštenje bivše direktorice u kome tvrdi da je njena smjena „politički motivisana“ i da „političke partije u čije ime većina članova Savjeta sprovodi plan za njeno razrješenje, očigledno imaju obećanje nekažnjivosti za mnoga krivična djela“.

Perović je pobrojala i povrede koje je, kako tvrdi, napravio novi Savjet ASK.

Navodi se da je Savjet morao da je poziva na sjednice, koje su sazivane mimo pravila, da nije smio da izabere zamjenika predsjednika…

U današnjem saopštenju Upravnog suda se navodi da je odlučujući po podnijetoj tužbi, ocijenio da u postupku koji je prethodio donošenju osporene odluke Perović nije omogućeno da se izjasni u odnosu na razloge zbog kojih je osporenom odlukom razrješena dužnosti direktorice ASK.

„Nije sporno da se dnevni red sjednice Savjeta utvrđuje na sjednici (član 14 stav 1 Poslovnika o radu Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije), kao što je to učinjeno u konkretnom slučaju, kada su članovi Savjeta, nakon uvida u dokumentaciju o izvršenom inspekcijskom nadzoru, konstatovali postojanje razloga za razrješenje direktorice Agencije iz člana 98 stav 1 tačka 4, a u vezi sa članom 9 stav 1 i 2 Zakona o sprečavanju korupcije, a koji se odnose na povredu odredbi Zakona i pravila o radu Agencije i obavezu javnog funkcionera da svoju funkciju vrši na način da javni interes ne podredi privatnom, kao i da ne izazove sukob interesa u vršenju javne funkcije. Međutim, kako je na istoj sjednici, bez prethodnog upoznavanja tužilje, pokrenut postupak njenog razrješenja i donijeta odluka, to je Sud zaključio da istoj nije bila data mogućnost da učestvuje u postupku njenog razrješenja i izjasni se o činjenicama relevantnim za odlučivanje, budući da je izjašnjenje tužilje, broj 01-2193 od 15.08.2024. godine, na koje se tuženi pozvao, dato u odnosu na drugi razlog za razrješenje (iz člana 98 stav 1 tačka 3, a u vezi neispunjenosti uslova iz člana 87 stav 3 Zakona o sprečavanju korupcije), a ne razlog zbog kojeg je ista osporenom odlukom razriješena dužnosti. Zbog navedene procesne povrede, Sud je ocijenio da je osporenu odluku trebalo poništiti“, piše u saopštenju Upravnog suda.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Beranska policija sprovodi kampanju „Pojas za sve“: Vozači i putnici obavezni da koriste pojas

Rizik po život putnika kada koriste pojas smanjuje se za 50 odsto

Foto: Berane online

Službenici Saobraćajne policije – Odjeljenja bezbjednosti Berane sprovode kampanju „Pojas za sve“.

Kampanja „Pojas za sve“ ima za cilj podizanje svijesti građana o važnosti korišćenja sigurnosnog pojasa u vozilima prilikom učešća u saobraćaju, što predstavlja zakonsku obavezu i čime se rizik po život putnika kada koriste pojas smanjuje za 50 odsto.

Foto: UP

Kampanja, kako je saopšteno iz beranske policije, ima preventivni i represivni cilj djelovanja i sastoji se od preventivno-edukativnog dijela i primjene represivnih mjera.

„Predmetna akcija obuhvata preventivno-edukativnu kampanju kroz koju službenici saobraćajne policije kroz redovnu kontrolu učesnika u saobraćaju dijele flajere gdje je ukazano na značaj korištenja sigurnosog pojasa.Takođe, službenici saobraćajne policije preduzimaju i represivne mjere gdje je evidentirano postojanje ovog prekršaja“, objasnili su za Berane online.

Foto: UP

Kampanja „Pojas za sve“ traje do 30. maja.

„Apelujemo na sve vozače i učesnike u saobraćaju da se pridržavaju saobraćajnih propisa“, zaključuju.

Piše: Berane online

Bonus video:

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Gradsku plažu kod mosta sele iz centra grada

Ova najava izazvala je burne reakcije u mjesnoj zajednici Park, čiji predstavnici poručuju da premještanje gradske plaže nije prihvatljivo

Detalj sa gradaske plaže u Beranama

Radovi na regulaciji korita rijeke Lim, koji se trenutno izvode u centralnoj gradskoj zoni Berana, donijeće novi izgled priobalju, ali će istovremeno izbrisati jedan od najprepoznatljivijih simbola grada – gradsku plažu pored mosta u samom centru.

Iz lokalne uprave potvrđeno je da će na toj lokaciji biti izgrađene obaloutvrde, što znači da će plaža biti izmještena na novu poziciju.

„Postojeća lokacija plaže neće moći biti sačuvana, jer su stope mosta ugrožene, a ukorićavanje rijeke u ovom dijelu ključno je za dalju regulaciju. Bez izgradnje obaloutvrda, čitava intervencija gubi smisao“, istakli su iz lokalne uprave i dodali da su u toku pripreme za drugu i treću fazu radova, tokom kojih će biti određena nova lokacija za kupalište.

Ipak, ova najava izazvala je burne reakcije u mjesnoj zajednici Park, čiji predstavnici poručuju da premještanje gradske plaže nije prihvatljivo. Oni smatraju da je riječ o kultnom kutku kojem se mora pronaći mjesto u novim planovima.

„Izražavamo zahvalnost što radovi na regulaciji rijeke Lim na lokaciji urbane gradske zone, ukupne dužine od 1.600 metara, teku predviđenom dinamikom. Realizacija ovog projekta donijeće višestuke benefite našem gradu. Međutim, ne možemo da prihvatimo da ovi radovi podrazumijevaju i uklanjanje gradske plaže. Plaža pored Limskog mosta je simbol grada, mjesto gdje su generacije Beranaca provodile ljeta. Projekat je morao predvidjeti način da se taj ambijent sačuva. Uputićemo zvaničan dopis da se projekat izmijeni i da se plaža sačuva, makar u izmijenjenom obliku“, poručio je Petar Labudović, predsjednik mjesne zajednice.

Radovi na izgradnji obaloutvrde u Beranama

On je dodao da je potrebno vratiti nekadašnji sjaj ovom prostoru, koji je godinama bio narušavan, između ostalog i zbog eksploatacije šljunka.

„Postojeće vrijednosti grada se moraju sačuvati. Za tako nešto mora da postoji rješenje. Lim je žila kucavica našeg grada, a plaža pored mosta njen zaštitni znak. Zato se mora voditi računa da se ne narušava prirodni ambijent samog priobalja rijeke. U tom pravcu tražićemo od nadležnih da izmijene projekat u dijelu same plaže i da iznađu rješenje da je sačuvaju. Vrijeme je da se stvari vrate na pravi put i da se kulturno i prirodno nasljeđe sačuva“, poručio je Labudović.

Zaustaviti eksploataciju šljunka

Labudović ističe i da su privilegovani koncesionari posljednjih decenija nekontrolisanom eksploatacijom šljunka u dobroj mjeri poremetili korito rijeke Lim, a samim tim i gradsku plažu.

„Iz Uprave za vode je godinama procjenjivano da lokalitet gradske plaže treba ustupiti koncesionarima kako bi se taj prostor navodno priveo određenoj namjeni. Zato je plaža povremeno pretvorena u prostor za eksploataciju šljunka, čime su brojni kupači i izletnici bivali lišeni zadovoljstva koje su upražnjavali tokom minulih decenija. Opšta je ocjena da se radilo o nerazumnom potezu državnih organa zaduženih za uređenje rječnih korita, jer radovi koji su se izvodili na tom mjestu izazivali su brojne negativne komentare građana. Zato je krajnje vrijeme da se ovom prostoru vrati nekadašnji izgled i sjaj“, ocijenio je Labudović.

Dok se radovi nastavljaju predviđenom dinamikom, sudbina gradske plaže ostaje neizvjesna. Ono što je sigurno jeste da će se uskoro jedna od najvažnijih tačaka na mapi urbanog identiteta Berana naći na novom raskršću – između prošlosti, urbane obnove i pritiska modernizacije.

Izvor: Dan

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije