Connect with us

DRUŠTVO

Blokada Blažovog mosta u Podgorici, „Kamo Śutra“: Ostavke nijesu više zahtjev već smjena potpredsjednika i ministra

Ponovili su da će nastaviti sa blokadama sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni

Sa protesta, Foto: Biljana Matijašević

Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” blokirala je most Blaža Jovanovića u Podgorici.

„Danas, dok blokiramo most Blaža Jovanovića, održava se i protest u Zagrebu, dok naše kolege i koleginice u Novom Sadu blokiraju tri mosta. Jedan od ta tri mosta je Žeželjev most, koji je projektovao inženjer Branko Žeželj, isti čovjek koji je projektovao i most Blaža Jovanovića“, poručeno je sa protesta.

Naglašavaju da se sa ovih lokacija šalje jasna poruka svim liderima regiona.

„Poruka da su mladi spremni da se bore za svoje ideje i da ne prihvatamo da se na naše zahtjeve odgovara politikanski i površno“, istakli su.

Ponovili su da će nastaviti sa blokadama sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni. Oni više ne traže ostavke već smjene ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.

Na protest je ponovo došao i Blažo Đukanović, sin bivšeg predsjednika Crne Gore i Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića.

Blažo Đukanović na protestu, foto: Biljana Matijašević

Iz grupe “Kamo Śutra” najavljeno da će most biti blokiran od 17 sati i 26 minuta do 18 sati i 30 minuta.

„Pošto odgovor premijera Milojka Spajića ne sadrži odgovore, sa blokade će se opet čuti zahtjevi“, navodi se u objavi grupe “Kamo Śutra” na društvenim mrežama.

Oni su pozvali sve građane i građanke da im se sjutra pridruže.

Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” pozvala je ranije Spajića da do 1. februara, mjesec nakon tragedije na Cetinju, organizuje konferenciju za medije na kojoj će iskazati jasne stavove o njihovim zahtjevima i obavijestiti javnost o tome šta je sve urađeno od 1. januara kako bi se poboljšala bezbjednost svih građana u Crnoj Gori.

U odgovoru Spajića studentima navodi se da su svi članovi Vlade podložni promjeni, nakon evaulacije rada i detaljne analize učinaka.

On je to kazao u odnosu na zahtjev studenata za ostavkama ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i koordinatora Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno-bezbjednosnog sektora Alekse Bečića.

Foto: Biljana Matijašević

Spajić je u odgovorima podsjetio da je 3. januara održana vanredna sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost, na kojoj su, povodom tragedije na Cetinju, donijeti brojni zaključci i preporuke, a koji su, kako je naveo, u najvećem dijelu komplementarni sa zahtjevima grupe “Kamo Śutra”.

Neformalna grupa studenata „Kamo śutra“ do sada je organizovala tri protesta, na kojima su ih podržale hiljade građana.

Cetinjanin Aco Martinović ubio je 1. januara 12 osoba, među kojima dvoje djece, i ranio četiri, od kojih je jedna preminula 9. januara u Kliničkom centru Crne Gore.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

VIDEO Budva danas čista: Uklonjeno 150 tona smeća sa gradskih ulica

Uklonjeno je gotovo 150 tona smeća sa gradskih ulica, a potom i vodenim topovima oprane kontejnerske stanice.

Foto: Vuk Lajović

Radnici budvanske službe „Čistoće“ Komunalnog preduzeća uz asistenciju pripadnika Službe zaštite i spasavanja, te ekipe Vodovoda uspjeli su da do ponoći očiste grad.

Uklonjeno je gotovo 150 tona smeća sa gradskih ulica, a potom i vodenim topovima oprane kontejnerske stanice.

To se pohvalio i potpredsjednik Opštine Nikola Jovanović na društvenoj mreži Fejsbuk objavljivajući tok akcije čišćenja ujedno optužujući aktuelnog vd direktora Iliju Gigovića i Odbor da su oni krivci za petodnevni štrajk radnika zbog kojeg se Budva našla na pragu ekološke katastrofe.

Gigović mu nije ostao dužan optužujući Jovanovića da on stoji iza organizacije štrajka te da je nelegalno isplatio decembarsku platu radnicima jer se uplašio policije i tužilaštva jer su uključili u ispitivanje malverzacija u tom opštinskom preduzeću.

Izvor: Vijesti

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Zemljotres kod Plužina

Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je na deset kilometara od Plužina, u blizini sela Mratinje

Zemljotres magnitude 2,8 stepeni Rihtera zabilježen je u večeras u 21.05 časova, na području Crne Gore.

Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je na deset kilometara od Plužina, u blizini sela Mratinje.

Hipocentar zemljotresa, prema podacima Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, smješten je na dubini od približno devet kilometara ispod površine zemlje.

BONUS VIDEO:

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Građani Crne Gore najviše vjeruju Spajiću i SPC

Istraživanje Ipsos-a sprovedeno je u periodu od 9. do 19. januara 2025, na uzorku od 1010 punoljetnih građana

Spajić i mitropolit Joanikije

Građani Crne Gore najviše povjerenja imaju u predsjednika Vlade Milojka Spajića (13,2%), pokazalo je istraživanje Ipsosa sprovedeno u januaru. Na drugom mjestu po povjerenju građana je bivši predsjednik države Milo Đukanović sa 6,5%, piše RTCG.

U prvih pet političara kojima građani najviše vjeruju su Dritan Abazović (6%), aktuelni predsjednik države Jakov Milatović (4,4%) i Milan Knežević (4,2%).

Grafika RTCG/Izvor: Ipsos

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić uživa povjerenje 4% građana, a lider DPS-a Danijel Živković ima povjerenje 3,8% građana.

Zanimljivo je da trećina građana (33,2%) ne vjeruje nijednoj političkoj ličnosti u Crnoj Gori.

Kada je riječ o ocjenama (od 1 do 5), najbolje ocijenjeni političar je Milojko Spajić, koji ima najviše pozitivnih ocjena. Na drugom mjestu je Milan Knežević, a Jakov Milatović je na trećem.

Slijede Dritan Abazović, Milo Đukanović, Aleksa Bečić, Danijel Živković, Andrija Mandić i Duško Marković.

Ispitanici su davali ocjene od jedan do pet, gdje jedan i dva predstavljaju negativne, dok su četiri i pet pozitivne ocjene.

Kada je riječ o institucijama, istraživanje Ipsosa je pokazalo da građani najviše vjeruju Srpskoj pravoslavnoj crkvi. SPC i Vojska, koja je na drugom mjestu, su jedine institucije koje imaju više pozitivnih ocjena.

U prvih pet institucija su još predsjednik Vlade, policija i predsjednik države.

Zanimljivo je da su najgore ocijenjene institucije Skupština Crne Gore, sudstvo i političke stranke.

Istraživanje Ipsos-a sprovedeno je u periodu od 9. do 19. januara 2025, na uzorku od 1010 punoljetnih građana.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije