Connect with us

POLITIKA

POSLANICA PZP-A

Bošnjak: Da šefica Delegacije EU izvlači imena sudija Ustavnog suda

„I predstavnici međunarodne zajednice sa kojima sam u bilateralnim razgovorima izložila ideju ovog modela, pozdravili ga kao zdravo i pravedno rješenje, kojim bi se izbjegle političke konotacije kandidata“

Bošnjak (Mina, arhiva)

Potpredsjednica Skupštine i funkcionerka Pokreta za promjene (PzP) Branka Bošnjak kazala je da bi šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa trebalo da izvlači imena sudija Ustavnog suda, ukoliko partije ne postignu saglasnost o njihovom imenovanju.

Bošnjak je u saopštenju za javnost obrazložila da bi ukoliko ne postoje ograničenja za tako nešto Popa bila najbolje rješenje „jer bi to imalo i jasnu proevropsku simboliku“.

„Ako ne, lako bi se dogovorili ko bi to mogao biti“, navela je Bošnjak.

Ona je odlučila da se oglasila, kako je navela, nakon površnih i malicioznih komentara pojedinih aktera javne scene koji su pokušali da omalovaže njen predlog modela kako da se dođe do nedostajućih sudija Ustavnog suda.

Bošnjak je ocijenila da je njen predlog fer i da uvažava isključivo stručnost i profesionalni integritet.

„Imajući u vidu veliki broj kandidata, njih 26, mišljenja sam da Ustavni odbor, cijeneći prije svega stručnost i profesionalni integritet svakog kandidata, a i utisak koji su kandidati ostavili na intervjuu, konsenzusom na zatvorenoj sjednici, svede listu kandidata na razuman broj onih koji ispunjavaju navedene kriterijume i koji su prihvatljivi svima. Baš iz razloga da bi se izbjegle političke kalkulacija i trgovine koje su vrlo aktuelne ovih dana, te da bi se izbjeglo etiketiranje kandidata na „naše“ i „njihove“, da se odabir izvrši metodom slučajnog izbora od ovih koji su konsenzusom prošli u drugi krug, uz uvažavanje afirmativne akcije za predstavnike manje brojnih naroda i predstavnike manje zastupljenog pola. A to je tehnički lako izvodljivo. Prvo bi se izvlačila dva kandidata, a ako među to dvoje nema predstavnika manjebrojnih naroda ili manje zastupljenog pola, onda se izdvoji prvo kategorija manjebrojnih naroda, pa ukoliko bude izabrana žena iz manje brojnih naroda, onda su za četvrtog kandidata opet svi u bubnju, a ako ne, onda izdvajamo sve kandidatkinje i izvlači se jedna predstavnica manje zastupljenog pola“, navela je Bošnjak.

Ovako bi punim konsenzusom svih 81 poslanika, kako je dodala, došli do kompletiranja Ustavnog suda.

„Izvlačenje treba da vrši neko ko nije poslanik. Ja sam mislila da to bude ambasadorka EU, gospođa Popa, ukoliko u njihovim propisima ne postoje ograničenja za tako nešto, jer bi to imalo i jasnu proevropsku simboliku, ako ne, lako bi se dogovorili ko bi to mogao biti. U suprotnom, ukoliko dođemo političkim kalkulacijama do nedostajućih sudija Ustavnog suda, Ustavni sud će biti polarizovan na „naše“ i „njihove“ i najvjerovatnije neće se doći do punog sastava, a neće se mnogo razlikovati od onog na koji smo imali velike primjedbe. Ističem i to, da su predstavnici međunarodne zajednice kojima sam u bilateralnim razgovorima izložila ideju ovog modela, pozdravili ga kao zdravo i pravedno rješenje, kojim bi se izbjegle političke konotacije kandidata“, navela je Bošnjak.

No, bojim se, kako je dodala, „slušajući izjave pojedinih kolega koji namjerno netačno interpretiraju moj predloženi model, a upoznati su da ja nikada nijesam predložila da se od svih 26 kandidata biraju sudije slučajnim uzorkom, već naglasila prethodnu obavezu konsenzualne trijaže po osnovu jasnih gore navedenih kriterijuma na jedan prihvatljiv broj“.

„Zato počinjem da sumnjam da je, nažalost, već ‘iztrgovano’ ko će biti buduće sudije ili neki od njih i da je prevladao partijeski interes a ne stručnost i profesionalnost, čime bi se stara praksa nastavila“, zaključila je Bošnjak.

POLITIKA

Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori

„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.

Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.

„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.

Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.

„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.

Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.

Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.

“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.

Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.

„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.

U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.

„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.

To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.

„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.

Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.

Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.

„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.

Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.

Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.

Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.

Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije