Connect with us

BALKAN I SVIJET

TVRDI DA SU FORMIRANE PARALELNE STRUKTURE U MUP-U

Brnabić: Planirali da ubiju Vučića na otkrivanju spomenika Stefanu Nemanji

Premijerka Srbije nije navela detalje i zašto tužilaštvo nije pokrenulo postupak protiv odgovornih

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je bilo planirano ubistvo predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, a da su navodi o prisluškivanju Vučića i afera „Jovanjica“ pokušaji državnog udara.

„Planirano je dugo i detaljno. Formirane su paralelne strukture u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) i vođene su kampanje u tajkunskim medijima, koje su prenosili mediji u regionu kako bi Vučića dehumanizovali i od njega i njegove porodice napravili kriminalni klan“, rekla je Brnabić za TV Pink.

Ona je rekla da je bio planiran atentat na Vučića na otkrivanju Spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu, 27. januara ove godine, ali nije navela detalje i zašto tužilaštvo nije pokrenulo postupak protiv odgovornih.

„Kada bi strijeljali Vučića, oni bi pravili narativ da je to prirodno: ‘Ko zna u šta je sve umiješan i on i njegova porodica’. Mnogo toga je bilo u MUP-u. Monstruozno koliko je bila dobro povezana ta mreža“, istakla je Brnabić.

Ona je naglasila da se nadležne službe bave tim slučajevima i da neće biti zaštićenih, bez obzira na „ime i prezime, funkciju i stranačku pripadnost“.

„Znam da je Srpska napredna stranka jedina stranka u istoriji Srbije koja je rekla da se svi tretiraju jednako i da nema zaštićenih“, rekla je Brnabić.

Brnabić je kazala da se na Vučića vrši pritisak „napadima“ na njegovog sina, Danila, jer mu „ne mogu“ zamjeriti ništa u vezi sa ekonomskim i političkim pitanjima.

„Znate šta mu je slaba tačka i krenete da udarate na Danila besprizorno. Vi kriminalizujete jednog mladića, on je stalno na naslovnim stranama tajkunskih dnevnih novina i nedjeljnika“, dodala je Brnabić.

BALKAN I SVIJET

(VIDEO) Vučić i Dodik na prijemu kod Putina u Moskvi

Predsjednici Srbije i Republike Srpske doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede

Predsjednik Rusije Vladimir Putin organizovao je u Kremlju prijem za svjetske zvaničnike koji su doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede.

U Kremlj su stigli i predsjednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, objavili su ruski mediji.

Zajedno sa Vladimirom Putinom, paradi će prisustvovati gosti iz cijelog svijeta, među kojima je 29 stranih lidera iz Kine, Brazila, Venecuele, Kube, Egipta i drugih država.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izabran novi papa: Amerikanac Robert Francis Prevost

On će nositi ime papa Lav XIV

Foto: Reuters

Kardinal Robert Francis Prevost, iz Sjedinjenih Američkih Država, izabran je danas za novog papu, prenosi Rojters.

On će nositi ime papa Lav XIV.Bijeli dim pojavio se nešto nakon 18 sati iznad krova Sikstinske kapele u Vatikanu, a oglasila su se i zvona Bazilike Svetog Petra – potvrdivši da su kardinali izabrali novog papu.

Ime novog pape tradicionalnim proglasom „Habemus Papam“ (Imamo Papu) objavio je kardinal protođakon Dominik Mamberti.

(Foto: Beta/AP/Vatican Media)

Hiljade vjernika okupilo se na Trgu Svetog Petra u Rimu.Ranije danas, tokom dva jutarnja glasanja, iz dimnjaka Sikstinske kapele pojavio se crni dim, signalizirajući da kardinali nisu izabrali novog papu u tom glasanju.Više od dvije sedmice nakon smrti pape Franja, 133 kardinala u Sikstinskoj kapeli započeli su juče konklavu za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve.

S kardinalima iz 70 zemalja s pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.

Papa Franjo preinuo je 21. aprila, nakon što je 12 godina vladao Crkvom od 1,4 milijarde članova.Tokom konklave, kardinali su bili odvojeni od svijeta i zakleli se na tajnost.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Opet crni dim iz Vatikana: Novi papa nije izabran

Ne pojavljuje se dim poslije svakog od četiri glasanja. Tokom prvih glasanja ujutru i popodne, bijeli dim izlazi samo ako je papa izabran

Foto: EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papa nije izabran – opet se pojavio oblak crnog dima koji izlaze sa krova Sikstinske kapele u Vatikanu.

Nakon ručka, slijede još dva glasanja – oko 17:30 i 19 časova.

Ne pojavljuje se dim poslije svakog od četiri glasanja. Tokom prvih glasanja ujutru i popodne, bijeli dim izlazi samo ako je papa izabran. U suprotnom, dim se emituje samo dvaput – na kraju jutarnje i na kraju večernje sesije.

Tokom ovog perioda, kardinalima koji učestvuju u izboru strogo je zabranjena komunikacija sa spoljnim svijetom.

Više od dvije sedmice nakon smrti pape Franja, 133 kardinala u Sikstinskoj kapeli započeli su juče konklavu za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve, koja bi mogla trajati, danima ili čak mjesecima.

S kardinalima iz 70 zemalja s pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.

Nema jasnog favorita, iako se smatra da italijanski kardinal Pjetro Parolin i filipinski kardinal Luis Antonio Tagle imaju najveće šanse.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije