Connect with us

DRUŠTVO

NA PODGORIČKOJ PIJACI "GINTAŠ"

Čips kancerogen, mladi luk otrovan

Centar za ekotoksikološka ispitivanja u mladom luku pronašao pesticide u dozama od četiri odnosno deset puta većim od dozvoljenih, u turskom “patos rols” čipsu otkriven kancerogeni akrimalid. Specijalista sanitarne hemije iz CETI-ja Jelena Rešetar ističe da ovakvu hranu treba odmah uništiti jer posljedice po zdravlje mogu biti višestruke

Kancerogene materije nađene u čipsu (ilustracija), foto: Yababa

Turski čips “patos rolls” i mladi luk kupljen na podgoričkoj pijaci “Gintaš” puni su po zdravlje ljudi štetnih materija i nijesu za ishranu. U čipsu je pronađena kancerogena materija, a u mladom luku prisustvo pesticida višestruko iznad dozvoljene granice.

To je utvrdio Centar za ekotoksikološka ispitivanja (CETI), u okviru istraživanja TV Vijesti o kvalitetu hrane koju građani svakodnevo kupuju.

Od ukupno 13 uzoraka, koliko je kupljeno i odnijeto na laboratorijsko ispitivanje u akreditovanu laboratoriju, mladi luk je otrovan i u njemu su pronađene ekstremno velike koncentracije dva pesticida, dok je u čipsu otkrivena kancerogena materija.

Luk pun pesticida (ilustracija, arhiva), Foto: Luka Zeković

Šleperi hrane pretežno iz susjednih zemalja, ali i Turske u posljednje vreme masovno se vraćaju sa graničnih prelaza zbog prevelike količine pesticida, teških metala ili kancerogenih supstanci, čemu sjedoče i brojna saopštenja Uprave za bezbjednost hrane.

Podgorička zelena pijaca “Gintaš” bila je početna stanica za prikupljanje uzoraka namirnica za analizu. Tamo su kupljeni krastavac, mladi luk, zelena salata i jagode. Svi kupljeni uzorci su obilježeni šifrom A i rednim brojevima. Isti proizvodi kupljeni su i u jednom supermarketu u Podgorici. Spisku namirnica iz supermarketa dodati su čips i dva keksa i svi uzorci su obilježeni.

Zbog nepristrasnosti istraživanja sva hrana kupljena u supermakertu prepakovana je u neutralne, zelene kese. Ukupno 13 uzoraka hrane odnijeto je u akreditovanu laboratoriju CETI-ja. Nakon četiri dana, stigli su zabrinjavajući rezultati.

U hrani koju je CETI testirao pronađeno je devet štetnih materija, od čega su osam pesticidi, a jedan kancerogeni element akrilamid. U 11 od 13 uzoraka pesticidi su bili u granicama dozvoljenih vrijednosti, ili blago povišeni, dok su stručnjaci CETI-ja u jednom uzorku, mladom luku, kupljenom na “Gintašu”, pronašli pesticide famoksadon i folpet u dozama koje se mogu smatrati otrovnim po čovjeka.

“Ovaj uzorak nije bezbjedan za konzumaciju. Za famoksadon je utvrđena količina četiri puta veća nego koliko je dozvoljeno prema legislativi, a za folpet je utvrđena količina nekih deset puta veća nego koliko je dozvoljeno”, rekla je Jelena Rešetar, specijalista sanitarne hemije iz CETI-ja.

Ona je učestvovala u analizi prikupljenih uzoraka.

Rešetar pojašnjava da ovakvu hranu treba momentalno uništiti jer posljedice po zdravlje mogu biti višestruke.

“Ovi pesticidi u određenim količinama kada se unesu u ljudski organizam mogu da utiču na nervni sistem, na sistem za varenje, ali opet zavisi u kojoj količni se unose”, navela je.

Pronađeni pesticidi u kombinaciji mogu biti još štetniji po zdravlje nego što su pojedinačno, zbog efekta multiplikacije, upozorila je Rešetar.

Da bi građani izbjegli otrovnu hranu, na kakvu smo naišli, stručnjaci CETI-ja preporučuju da se na pijaci, ali i u marketima, od prodavca traži sertifikat o kontroli. Ako ga nema, niko sem akreditovanih laboratorija ne može da zna šta ste kupili.

Peticidi su sredstva koja se u poljoprivredi koriste za zaštitu bilja…

Izvještaj o ostalom voću i povrću koje je testirano navodi na zaključak da je uvozna hrana kvalitetnija od domaće jer je prošla strože granične kontrole.

Međutim, nije samo pijaca problematična. Države koje nisu članice EU, a čiji proizvodi se uvoze u Crnu Goru često ne poštuju pravila proizvodnje, kako zbog neznanja tako zbog uštedete u samoj proizvodnji, pa su u turskom čipsu pronađene 253 jedinice jedinjenja akrilamid.

Rešetar pojašnjava da je riječ o kancerogenoj materiji:

“Za njega čak nije uspostavljen maksimalan nivo kao za ostale kontaminente, već postoji uredba na nivou EU koja daje referentne vrijednosti, a koja u svom nazivu nosi preporuke za smanjenje količine akrilamida u hrani”, zaključila je Rešetar i dodala da se akrilamid pretežno nalazi u proizvodima koji prolaze kroz proces prženja, poput čipsa, tortilje, krekera, pomfrita, ali i dvopek hljeba.

Ukoliko u proizvodnji postoji visok nivo stručnih kompetencija, dobra tehnologija i strogo pridržavanje pravila, do kontaminacije akrilamidom ne dolazi.

Upravo zbog akrilamida, krajem prošle godine su sa hrvatske granice vraćene velike količine čipsa proizvedenog u Srbiji. Tada su hrvatski mediji izvjestili, pozivajući se na brojne evropske i američke studije, da je akrilamid kod životinja pokazao štetne efekte na mozgu, reproduktivnom sistemu i normalnom rastu i razvoju ploda.

Svi uzorci koje su “Vijesti” odnijele u CETI testirane su na gotovo 280 različitih hemijskih supstanci.

Zaposleni u CETI-ju priznaju da broj pesticida kojima se prska povrće i voće makar za duplo premašuje njihove kapacitete i tehničke mogućnosti, ali obećavaju da će vrlo brzo i oni imati tehničke uslove kao njihove kolege iz Beograda ili Zagreba.

Uprkos konstataciji da je jedan uzorak hrane otrovan i da može naštetiti zdravlju ljudi, a da je u drugom pronađena kancerogena materija, iz CETI-ja kažu da je srećna okolnost što su pronađena samo dva problematična uzorka, jer su prije samo nekoliko godina bilježili znatno veće količine kontaminirane hrane.

Dodaju da su velike akcije kontrole koje u posljednje vrijeme sprovodi fitosanitarna inspekcija urodile plodom.

1 Comment

1 Comments

  1. Boris

    09.06.2024. 16:42 at 16:42

    Imate li predlog ili savjet: kako da kupimo luk na pijaci a da znamo da je zdrav?
    Sertifikat zaboravite jer je to glupava priča – nema ga niko od prodavaca na pijaci.

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlasnik restorana kažnjen sa 600 eura jer je iz lokala izbacio romsku djecu

“Istinski se radujemo što djeci koja su pristojna i odlični đaci, koji ničim nijesu isprovocirala ovakav odnos, možemo da pružimo primjer da se vrijedi boriti za svoje ideale i da ne znači da će institucije uvijek ćutati na mržnju i diskriminaciju, te da ima onih koji su spremni da prepoznaju, procesuiraju i sankcionišu svaki vid rasne diskriminacije i kršenja sloboda zajemčenih Ustavom”, kazali su iz NVO „Sistem“

novac, euro, Foto: Shutterstock

Sud za prekršaje u Bijelom Polju kaznio je sa 600 eura V.P. sa Žabljaka jer je iz svog restorana izbacio romsku i egipćansku djecu, saopšteno je iz NVO “Sistem”.

“Sud za prekršaje u Bijelom Polju – Odjeljenje Žabljak donio Rješenje kojim se V.P. vlasnik restorana ‘Zlatni papagaj’ na Žabljaku, a koji je izbacio romsku i egipćansku djecu i njihovu pratnju, zaposlene u NVO ‘Sistem’ proglašava krivim za to što je dana 01.09.2023. godine u pomenutom ugostiteljskom objektu narušio javni red i mir na način što je nakon kraće verbalne rasprave grubo vrijeđao izvršnu direktoricu pomenute NVO, koja je bila u društvu više maloljetnih lica, obraćajući im se riječima ‘mrš napolje, takvi nam ne trebaju’, čime je počinio prekršaj iz člana 7 stav 2 Zakona o kavnom redu i miru, te je kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 600 eura”, saopšteno je iz NVO “Sistem”.

Ističu da su ponosni što je nakon višemjesečne borbe, kako su naveli, pravda bar djelimično zadovoljena.

“Istinski se radujemo što djeci koja su pristojna i odlični đaci, koji ničim nijesu isprovocirala ovakav odnos, možemo da pružimo primjer da se vrijedi boriti za svoje ideale i da ne znači da će institucije uvijek ćutati na mržnju i diskriminaciju, te da ima onih koji su spremni da prepoznaju, procesuiraju i sankcionišu svaki vid rasne diskriminacije i kršenja sloboda zajemčenih Ustavom”, kazali su iz NVO.

Poručuju da su duboko uvjereni da Crna Gora ima potencijal, političku volju i dobre zakone u oblasti zaštite od diskriminacije. Dodaju i da svako mora biti spreman da digne glas protiv svih vidova diskriminacije i nepravde, jer, kako su kazali, samo tako se može iskorijeniti ta pojava u društvu.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Ulcinj: Otvara se prva hidžab plaža

Ova plaža biće zatvorenog tipa i imaće oko 10-20 ležaljki, prenosi B92

U Ulcinju se otvara prva plaža za sve žene muslimanske vjeroispovijesti koje nose hidžab.

Ova plaža biće zatvorenog tipa i imaće oko 10-20 ležaljki, prenosi B92.

Kako je najavljeno, svim drugim ljudima biće zabranjen pristup.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

U Beranama toplije nego na moru

Prema podacima sa sajta Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u 17 časova je u Beranama bilo 36,8 stepeni, u Pljevljima 35,6, u Kolašinu 31,8, a na Žabljaku 27,6

Foto: Berane online

Na sjeveru Crne Gore, u Beranama i Pljevljima, danas su izmjerene veće temperature nego na primorju. Najtoplije je, očekivano, bilo u Podgorici gdje je u 17 časova izmjereno 37,7 stepeni.

Prema podacima sa sajta Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u 17 časova je u Beranama bilo 36,8 stepeni, u Pljevljima 35,6, u Kolašinu 31,8, a na Žabljaku 27,6.

U istom tom periodu u Herceg Novom je izmjereno 34,1 stepena, u Ulcinju 32,9, a Baru 32,7.

Temperatura na Cetinju je u 17 sati iznosila 33,1 stepen, a u Nikšiću 32,7 stepena.

Temperatura mora danas je bila 25-26 stepeni.

Meteorolozi Zavoda u prognozi za sjutra najavljuju pretežno sunčano vrijeme i nešto manje vruće. Poslijepodne ili tokom noći u sjevernim predjelima uz promjenljivu oblačnost, lokalno je moguća kiša i grmljavina.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije