POLITIKA
Đukanović počasni predsjednik, Živkoviću ograničena partijska moć: Šta donosi novi statut DPS-a
Šef DPS-a više ne može neograničeno vladati partijom bez mogućnosti kontrole partijskih organa, uvedena procedura opoziva
Počasni predsjednik može biti neki od predsjednika partije kojima je prestao mandat, “a koji su svojim zalaganjem i rezultatima dali izuzetan doprinos afirmaciji politike i rada partije”, piše u Nacrtu statuta

Demokratska partija socijalista (DPS) planira da novim statutom, koji je još u formi Nacrta, uvede mogućnost opoziva predsjednika stranke, čime će ograničiti njegovu dosadašnju formalnu moć, pišu „Vijesti“.
S druge strane, DPS uvodi poziciju počasnog predsjednika partije, koja će, kako su ranije potvrdili iz partije, pripasti bivšem šefu države i premijeru u više mandata Milu Đukanoviću, koji je DPS vodio 25 godina.
Aktuelni predsjednik DPS-a Danijel Živković rekao je početkom februara da će Đukanović na predstojećem Kongresu partije biti predložen za počasnog predsjednika te stranke.
“Sačuvali smo mir, spriječili da Crna Gora bude bombardovana, uveli smo monetarnu stabilnost i modernizovali ekonomiju, obnovili smo nezavisnost, uveli državu u NATO i otvorili sva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom. To su dostignuća vrijedna za vijek jedna politike, a kamoli za 20 ili 25 godina. Lider svih ovih uspjeha i snaga koje su omogućili da se svi ovi rezultati ostvare bio je dugogodišnji predsjednik DPS-a Milo Đukanović i zbog toga će on, kao odraz zahvalnosti novog rukovodstva, na predstojećem Kongresu biti predložen za počasnog predsjednika”, kazao je Živković u Rožajama u okviru kampanje za deseti Kongres DPS-a.
Kongres DPS-a zakazan je za 16. februar, kada bi trebalo da bude usvojen novi statut.
Osim novog sastava Glavnog odbora, na Kongresu će, kako je ranije najavljeno iz DPS-a, biti donesena kongresna dokumenta koja će, uz analizu rada te partije u posljednjem četvorogodištu, trasirati njenu politiku i program u narednom periodu.
U Nacrtu statuta, u koji “Vijesti” imaju uvid, piše da počasnog predsjednika proglašava Kongres stranke i da on može biti neki od predsjednika partije kojima je prestao mandat, “a koji su svojim zalaganjem i rezultatima dali izuzetan doprinos afirmaciji politike i rada partije”.
Ovo je značajna novina u odnosu na postojeći Statut i može se tumačiti kao način za očuvanje političkog uticaja prethodnih lidera, ali bez direktne odgovornosti za tekuće procese u partiji.
Aktuelnim Statutom DPS-a nije bilo jasno definisano kako predsjednik stranke može biti opozvan, dok je sada taj postupak formalizovan. To znači da predsjednik DPS-a više ne može neograničeno vladati partijom bez mogućnosti kontrole partijskih organa.
Nacrtom statuta predviđeno je da inicijativu za opoziv predsjednika može podnijeti trećina članova Glavnog odbora ili petina članova partije.
“Odluku o opozivu predsjednika partije donosi Kongres, na predlog Glavnog odbora. U slučaju prestanka mandata predsjednika partije podnošenjem ostavke, Glavni odbor, a u slučaju prestanka mandata opozivom, Kongres – imenuje vršioca dužnosti predsjednika do izbora novog predsjednika partije”, navodi se u Nacrtu.
Odredbi o opozivu predsjednika nema u aktuelnom Statutu iz 2021. godine.
Iz DPS-a nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti” zbog čega su odlučili da u statut unesu odredbu o počasnom predsjedniku, da li je članstvo tražilo da ta titula bude dodijeljena Milu Đukanoviću, kako će to uticati na koalicioni kapacitet partije, na koji period se dodjeljuje ta titula i da li može biti oduzeta, kao i zašto je tek sada u statut uveden detaljni postupak opoziva predsjednika.
Jačanje proevropske i pro-NATO orijentacije
U Nacrtu je u osnovne principe uvršteno “očuvanje i afirmacija članstva u NATO-u”, a kao posebni principi sada su “regionalna saradnja” i “evropska integracija”, koji su u postoječem Statutu bili jedan princip.
Ovo bi moglo ukazati na jačanje proevropske i pro-NATO orijentacije partije, kao i veću posvećenost regionalnoj saradnji.
Kongres je ostao najviši organ partije u oba statuta, ali se u nacrtu iz 2025. godine daje veći značaj procesu donošenja odluka i većem uključivanju članova.
Kongres, kako se navodi u Nacrtu statuta, između ostalog, utvrđuje politiku partije, ocjenjuje rad organa koje bira, donosi program i statut, bira Glavni odbor, Statutarnu komisiju i Nadzorni odbor, proglašava počasnog predsjednika partije, na predlog Glavnog odbora donosi odluku o razrješenju organa partije.
Prema aktuelnom Statutu, imovinom partije upravljao je Glavni odbor, dok je Nacrtom predviđeno da predsjedništvo može raspolagati imovinom do 30% ukupne vrijednosti, dok imovinom veće vrijednosti raspolaže Glavni odbor, uz prethodno mišljenje Nadzornog odbora.
Novina u dijelu funkcionisanja opštinskih odbora je da će oni sada kvartalno podnositi izvještaje Predsjedništvu o promjenama u evidenciji članstvu, čime se povećava odgovornost. Nacrtom statuta daje se na značaju mjesnim odborima stranke, a sjednicu opštinskog odbora, sada može sazvati jedna trećina članova odbora ako predsjednik to ne učini u roku od tri dana. Predviđeno je i da se član opštinskog odbora može opozvati ako duže od 6 mjeseci ne prisustvuju sjednicama bez opravdanog razloga.
Veća je i samostalnost opštinskih odbora u vođenju izbornih kampanja, ali je i dalje za ključne odluke potrebna saglasnost predsjedništva stranke.
Isključeni član može da se vrati poslije tri godine
Prema postojećom Statutu, isključeni član nije mogao ponovo pristupiti partiji, dok je Nacrtom uvedena mogućnost ponovnog pristupanja nakon tri godine, uz saglasnost Etičkog odbora.
Pooštreni su kriterijumi za isključenje iz partije, pa je osim kršenja Statuta, članstvo u drugoj partiji ili kandidatura bez saglasnosti DPS-a, dodato i javno podržavanje političkih protivnika, kao i neaktivnost i neplaćanje članarine.
Posljednji poznati slučaj isključenja iz DPS-a bio je u martu 2022. godine kada je Opštinski odbor te partije iz Kotora isključio iz članstva Dejana Ognjanovića, Milicu Ljutić i Mladena Donkovića.
DPS je tada saopštio da su Ljutić, Ognjanović i Donković odlučili da suprotno stavu svih organa DPS-a, daju kvorum za održavanje sjednice Skupštine opštine Kotor i time pred izvjesno uvođenje prinudne uprave “građanima uskratili pravo da izlaskom na birališta daju svoje mišljenje o aktuelnoj vlasti u Kotoru”.
Izvor: Vijesti
POLITIKA
Nikšić glasa: Biračko pravo ima 57.589 građana, učestvuje 10 lista
Građani Nikšića glasaju na 131 biračkom mjestu

Nikšićani danas biraju lokalnu vlast. Pravo glasa u tom gradu ima 57.589 birača i da na izborima učestvuje deset lista. Građani Nikšića glasaju na 131 biračkom mjestu.
Predsjednik Opštinske izborne komisije (OIK) Nikšić Rade Perišić kazao je agenciji Mina da u tom gradu ima 131 biračko mjesto i da su sva otvorena.
Prva na glasačkom listiću je lista „Probudimo Nikšić“ čiji je nosilac Dragoljub Radulović, a druga lista „Rad za moj grad – dr Borislav Mišo Đurišić“.
Na izborima u Nikšiću učestvovaće Demokratska partija socijalista čiji je nosilac liste Boris Muratović, Stranka evropskog progresa čiju listu predvodi Nikola Čvorović, URA čiji je nosilac Dušan Golović.
U izbornoj trci je lista „Za slobodarski Nikšić jednakih mogućnosti“ koju predvodi Jelena Marković, koalicija Demokrata i Plenuma 083, čiji nosilac liste je Nemanja Vuković, Evropski savez čiju listu predvodi Ivan Radojičić.
Na izborima u Nikšiću učestvuje i Pokret Evropa sad čiji je nosilac liste Zoran Mrkić i koalicija Za budućnost Nikšića, čiju listu predvodi Marko Kovačević.
Perišić je rekao da će građani Nikšića glasati na 131 biračkom mjestu.
POLITIKA
Bečić: Vozači od 18 do 21 godine ne mogu da voze nakon 23 sata
„Mlađi od 16 godina ne mogu da upravljaju električnim trotinetom“

Zamjenik premijera Aleksa Bečić saopštio je da se Nacrt izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima od danas nalazi na javnoj raspravi.
Bečić je istakao da u Crnoj Gori više nema nedodirljivih, ni na putevima, ni u institucijama.
„Ko krši zakon, snosiće posljedice. Ko ga poštuje, biće zaštićen. Bezbjednost na putevima je pitanje državnog dostojanstva. Jer država koja ne štiti pješaka i drugog učesnika u saobraćaju, neće dugo moći da zaštiti ni sebe“, istakao je on.
Bečić je sa ministrom unutrašnjih poslova Danilom Šaranovićem, pomoćnikom načelnika OB Podgorica Milanpm Radusinovićem i komandirom Stanice za bezbjednost saobraćaja Ratkom Furtula, obišao saobraćajne patrole na više lokacija u Podgorici.
Bečić je naglasio i da su kontrole na terenu značajno pojačane.
„U prethodnim danima i nedjeljama, izuzetno su pojačane saobraćajne kontrole na teritoriji cijele Crne Gore. Svjedočimo da je samo u intervalu od 72 sata prije nekoliko dana došlo do lišavanja slobode 122 lica zbog težih prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja, od čega je oko 50% bilo upravo na teritoriji ovog Regionalnog centra bezbjednosti Centar“, poručio je Bečić.
Govoreći o najznačajnijim novinama koje predviđaju predložene zakonske izmjene i dopune, Bečić je istakao:
„Danas želimo da informišemo crnogorsku javnost da je Radna grupa koju je formirao ministar unutrašnjih poslova, a koja se bavila pripremama Nacrta izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, završila svoj rad. Stoga javnosti saopštavam da će se od danas Nacrt izmjena i dopuna zakona naći na javnoj raspravi.
“Izmjene koje su predložene odnose se, između ostalog, na:
Uvođenje instituta mladog vozača: „To su vozači od 18. do 21. godine života. Predviđene su zabrane i ograničenja za ovu kategoriju, uključujući zabranu upravljanja motornim vozilima od 23 do 06 časova, kao i zabranu upravljanja vozilima B kategorije čija je snaga motora veća od 80 kW, osim u slučajevima kada se u vozilu nalazi član porodice koji ima važeću vozačku dozvolu u trajanju najmanje 5 godina“, naglasio je Bečić.
On je saopštio i da će se prvi put pod nazivom ,,laka električna vozila” zakonski urediti i pitanje električnih trotineta.
„Predviđa se zabrana upravljanja električnim trotinetom za lica mlađa od 16 godina, kao i zabrana prevoženja drugih lica i korišćenja slušalica, kao i obavezno nošenje kaciga. U situacijama gdje ne postoje biciklističke staze ili trake, upravljanje na kolovozu biće dozvoljeno isključivo tamo gdje je maksimalna brzina do 30 km/h, odnosno do 50 km/h za lica starija od 18 godina”, saopštio je Bečić.

Dodao je i da se utvrđuje odgovornost roditelja i staratelja za upravljanje električnim trotinetima od strane lica mlađih od 16 godina.
„Predložene izmjene predviđaju prekršajnu odgovornost roditelja ili staratelja koji dozvoli djetetu mlađem od 16 godina da upravlja električnim trotinetima protivno zakonu, na javnim putevima“, kazao je on.
Bečić je istakao i da se uvode veća ovlašćenja policijskim službenicima.
„Predviđeno je uvođenje jedinstvenog informacionog sistema u stanicama za tehnički pregled vozila, kao i davanje širih ovlašćenja policijskim službenicima da mogu privremeno oduzeti vozilo licu koje je u prethodne dvije godine pravosnažno osuđeno za teže prekršaje iz oblasti bezbjednosti saobraćaja“, dodao je on.
Na kraju, Bečić je pozvao građane i zainteresovanu javnost da se aktivno uključe u javnu raspravu.
„Javna rasprava će trajati 30 dana i ovim putem koristim priliku da pozovem zainteresovanu javnost da uzme učešće, iznese svoje mišljenje, primjedbe i sugestije. Naša želja je da unaprijedimo ovaj zakonski projekat, kako bi ga nakon toga Vlada utvrdila i uputila Skupštini na dalje razmatranje i odlučivanje“, zaključio je Bečić.
POLITIKA
Spajić: Žao mi je Milatovića, jedini je koji zna kako se pregovora sa DPS-om
Spajić je kazao da se poslednjih dana čulo od predsjednika Milatovića, puno optužbi i sumnji sa sporazumom sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima

Meni je predsjednika Jakova Milatovića žao, jedini koji zna kako se pregovara sa DPS je on, kazao je danas nakon sjednice Vlade premijer Milojko Spajić.
Spajić je kazao da se poslednjih dana čulo od predsjednika Milatovića, puno optužbi i sumnji sa sporazumom sa UAE.
„Meni ga je žao. Jedini koji zna kako se pregovara sa DPS je upravo on. Zagovarao je povratak sutkinje Dragane Đuranović, poput DPS-a“, rekao je Spajić.
Milatović, koji je na Antalijskom forumu, danas ranije je saopštio da možda nije slučajno što je premijer Milojko Spajić, nakon povratka sa putovanja u Dubai, sa predstavnicima Demokratske partije socijalista potpisao sporazum o njihovom povratku u Skupštinu.
“Moguće je da je to sve povezano sa sporazumom u oblasti turizma i razvoja nekretnina koji je Vlada potpisala sa Ujednjenim Arapskim Emiratima, a ne sa evropskim integracijama Crne Gore”, kazao je Milatović.
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšeni Rožajac Mujo Mujević, vlasnik poljoprivredne apoteke „Agrarija“ Velimir Milačić i vlasnik „BatBojane“ Žarko Bulatović
- POLITIKA2 дана ranije
Bečić: Vozači od 18 do 21 godine ne mogu da voze nakon 23 sata
- HRONIKA3 дана ranije
Interpol raspisao potjernicu za Cetinjaninom Nenadom Nenom Kaluđerovićem
- HRONIKA9 сати ranije
Uhapšena četiri Nikšićanina: Osumnjičeni da su usmrtili medvjeda
- EKONOMIJA3 дана ranije
Arapski investitor, Alabar: Za Veliku plažu sam čuo od Abazovića
- DRUŠTVO2 дана ranije
Nikšić: Zemljotres 3,3 stepena kod Grahova