BALKAN I SVIJET
NAKON OSTAVKE LIZ TRAS
Džonson se vratio s odmora: Razmišlja da ponovo bude premijer Velike Britanije?
Džonson, koji je bio na odmoru na Karibima kad je Tras dala ostavku i nije ništa javno rekao o tome želi li natrag svoj stari posao, dobio je podršku desetina konzervativnih poslanika, ali mora osigurati 100 glasova koliko je potrebno za učešće u trci za novog premijera

Boris Džohnson odlučio se na povratak sa odmora u Veliku Britaniju, jer razmišlja o smionom pokušaju osvajanja drugog premijerskog mandata samo nekoliko sedmica nakon što je bio prisiljen odstupiti, piše Rojters, a prenosi Radio Slobodna Evropa.
Neke Džonsonove kolege upozoravaju da bi njegov povratak mogao stvoriti još više političkog haosa.
Potencijalni kandidati za novog premijera, pošto je Liz Tras dramatično podnijela ostavku u četvrtak, nakon samo šest sedmica na vlasti, počeli su lobirati kako bi tokom vikenda osigurali dovoljno nominacija za ulazak u trku za vođstvo prije isteka roka u ponedjeljak, 24. oktobra.
Džonson, koji je bio na odmoru na Karibima kad je Tras dala ostavku i nije ništa javno rekao o tome želi li natrag svoj stari posao, dobio je podršku desetina konzervativnih poslanika, ali mora osigurati 100 glasova koliko je potrebno za učešće u trci za novog premijera.
Ministar trgovine Džejms Dadridž izjavio je u petak da mu je Džonson rekao da je spreman. On je u subotu rekao da je Džonson obezbijedio 100 nominacija, iako ih prema Rojtersu ima oko 40, dok je bivši ministar finansija Riši Sunak, za sada favorit kladioničara, premašio 100.
Bivša ministarka odbrane Peni Mordaunt postala je prva kandidatkinja koja je službeno objavila da se namjerava kandidovati za sljedeću čelnicu Konzervativne stranke, ali Džonson i Sunak, nekad njegov ministar finansija, predvode potencijalne kandidate uoči glasanja sljedeće sedmice.
Mogućnost povratka Džonsona u vladu polarizirajuće je pitanje za mnoge u Konzervativnoj stranci, koja je duboko podijeljena nakon što je u šest godina ispratila četiri premijera.
Za neke konzervativne poslanike Džonson je pobjednik glasanja, a za druge je toksičan i pitanje je može li uvjeriti desetine poslanika koji su ga napustili da je on sada osoba koja može ujediniti stranku.
„Spirala smrti“
Bivši vođa konzervativaca Vilijem Hejg izjavio je u petak da je Džonsonov povratak vjerovatno najgora ideja koju je čuo u gotovo pola vijeka kao član stranke. Rekao je da bi to dovelo do „spirale smrti“ za konzervativce.
Ako Džonson uspije osigurati potreban broj nominacija, vjerojatno će se suočiti sa Sunakom, koji je dao ostavku na mjesto njegovog ministra finansija u julu, tvrdeći da njegov bivši šef nije bio u stanju donositi teške odluke.
Sunak je prvi kandidat za vođstvo koji je dosegao prag od stotinu nominacija za ulazak u trku prije isteka roka u ponedjeljak, prema medijskim izvještajima. Džonson trenutno ima otprilike polovinu te podrške.
Džonson je trenutno pod istragom parlamentarnog Odbora za povlastice kako bi se utvrdilo je li lagao Donjem domu parlamenta u vezi sa zabavama kojima se kršio karantin u zemlji uveden zbog koronavirusa. Ako se utvrdi da su ministri svjesno obmanuli parlament, očekuje se da će podnijeti ostavke.
Premijerka sa najkraćim mandatom
Ostavka britanske premijerke Liz Tras u četvrtak, 20. oktobra, pokrenula je još jednu trku za lidera — drugu za samo četiri mjeseca — rascjepkane i demoralisane Konzervativne stranke i novog šefa Vlade.
Tras je podnijela ostavku nakon samo 44 dana na dužnosti i ući u istorijske knjige kao premijerka sa najkraćim mandatom, zamijenivši Džordža Kaninga , koji je tu ulogu obavljao 119 dana prije nego što je umro 1827. godine.
Objava koju je Tras dala izvan Dauning Strita uslijedila je nakon gotovo potpunog urušavanja njenog političkog autoriteta zbog kojeg je, kako navodi list Gardijan, slomila ekonomska tržišta, izgubila dva ključna ministra i izgubila povjerenje gotovo svih svojih poslanika.
Tras će biti premijerka s najkraćim mandatom u istoriji Velike Britanije.
Liz Tras je novinarima rekla da je na dužnost došla u vrijeme „velike ekonomske i međunarodne nestabilnosti“. Navela je da ne može ispuniti ono za šta je izabrana i da podnosi ostavku.
Tras je početkom septembra zamijenila Borisa Džonsona, koji bio primoran da ode nakon turbulentne godine, obilježene skandalom sa zabavom u kancelariji premijera dok su Britanci morali da poštuju stroge mjere zbog COVID-a 19.
Trka za četvrtog britanskog premijera u četiri godine ubrzana je kako bi trajala samo sedam dana.
Prema pravilima, samo će tri kandidata moći dospjeti do prvog kruga glasanja poslanika u ponedjeljak poslijepodne, 24. oktobra, a do 28. oktobra bi se trebalo znati ko će biti novi premijer.
(Radio Slobodna Evropa)
BALKAN I SVIJET
Tramp: Amerika uvela carinu od 10 odsto na robu iz Crne Gore
Američki predsjednik Donald Tramp rekao je da SAD uvode „recipročne carine“ svim zemljama, otprilike u visini polovine onoga što one naplaćuju Vašingtonu

Sjedinjene Države uvele su carinu od 10 odsto na robu koja se uvozi iz Crne Gore.
To se može vidjeti na grafikonu koji je večeras objavila Bijela kuća na svom nalogu na mreži X.
Američki predsjednik Donald Tramp je rekao da SAD uvode „recipročne carine“ svim zemljama, otprilike u visini polovine onoga što one naplaćuju Vašingtonu.
Tramp je izvršnu uredbu potpisao na događaju u Bijeloj kući, pod nazivom „Dan oslobođenja“.
Tramp je na tom događaju prikazao tablu na kojoj su prikazane nove carine za većinu zemalja – od 10 odsto do 49 odsto.
Carine koje uvodi stupaju na snagu u ponoć.Evropskoj uniji Tramp je uveo carine od 20 odsto, Velikoj Britaniji 10 odsto, a Švajcarskoj 31 odsto.Za Kinu je predvidio carine od 34 odsto, Tajvan 32 odsto, Južnu Koreju 25 odsto, a za Japan 24 odsto. Najviše carine je uveo za Kambodžu – 49 odsto, a za Vijetnam 46 odsto.
Među zemljama koje se nalaze na spiskovima s novim carinama su i Srbija s carinom od 37 odsto, Bosna i Hercegovina s 35 odsto i Sjeverna Makedonija s 33 odsto.
Tramp je posegao za ovako agresivnom retorikom pošto je pokazao spremnost da razgradi globalni ekonomski sistem iako su njegovom ustanovljavanju ključno doprinijele SAD poslije Drugog svjetskog rata.
„Našim poreskim obveznicima deru kožu više od 50 godina. Ali to se više događati neće!“, rekao je Tramp iz Bijele kuće.
Predsjednik SAD je obećao da će se fabrička proizvodnja vratiti u SAD kao rezultat uvođenja carina.
Međutim, njegova politika rizikuje da dovede do naglog ekonomskog usporavanja jer se potrošači i privreda suočavaju s mogućnošću naglog poskupljenja uvozne robe, među kojom i odjeće, a i automobila, te lančano i domaćih proizvoda.
Uznemirujući ekonomski pokazatelji poput pada vrijednosti akcija ili straha potrošača nisu natjerali Trampovu administraciju da preispita svoju strategiju.
Savjetnik za trgovinu Bijele kuće Piter Navaro tvrdi da će nove carine donijeti SAD prihod od 600 milijardi dolara godišnje – i to će biti najveće dizanje američkih carina još od završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine.
Ministar trgovine Skot Besent rekao je američkim kongresmenima da će carine biti ograničene i da se mogu spustiti u bilateralnim pregovorima s drugim državama.
Očekuje se da će uvoznici teret carina prevaliti na potrošače.
Premisa Trampove administracije je da će domaći proizvođači brzo povećati proizvodnju i stvoriti nova radna mjesta po fabrikama.
Uzimajući u obzir široko postavljanje carina od 20 odsto pa naviše, kako su to najavljivali neki zvaničnici Bijele kuće, većina ekonomskih analiza predviđa oštećenje privrede usljed visokih cijena i stagnacije, i da će privredni rast SAD, mjeren kroz bruto domaći proizvod, biti za oko jedan odsto niži. Predviđa se poskupljenje automobila, stanovanja, prehrambenih proizvoda, pa čak i osiguranja, prenosi agencija Beta.
Tramp uvodi carine na svoju ruku, a ima načina da to učini bez odobrenja Kongresa, što otvara vrata opozicionim demokratama da kritikuju njegovu administraciju zbog ekonomskih posljedica.
Tramp je i u prvom mandatu uveo carine, ali one nisu proizvele željeni efekat.
BALKAN I SVIJET
Dodik tvrdi da je i Crna Gora bila protiv da Interpol raspiše potjernicu za njim
Predsjednik RS kaže da ga je Aleksandar Vučić obavijestio da je uvažena žalba Srbije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
Dodik je večeras objavio da ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao da mu saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanje crvene potjernice za Stevandićem i za njim.
„Vučić me nazvao prije sat i rekao da je došla ta potvrda, da je uvažena žalba Srbije i da u tom pogledu neće biti te Interpolove crvene potjernice, jer se radi o politički motivisanom predmetu i da Interpol to ne radi, ni u funkciji tih majstora iz Sarajeva koji su naučili da im stalno neko ispunjava želje. Eto vidite, krenulo je da se ne ispunjavaju želje“, rekao je Dodik u gostovanju na RTRS-u.
Kaže da je u pitanju ispravna odluka, koju je očekivao.
Prvo je Srbija uputila prigovor Interpolu na zahtjev Suda BiH.
„Nazvale su me kasnije i neke druge zemlje, predsjednik Orban, Mađarska se isto angažovala u tom pogledu, Rusija, Crna Gora i neke druge zemlje. Saznaćemo ko su bili ti koji su inicirali i kako su se odnosili prema ovome i mi ćemo im biti veoma zahvalni. Ne zbog toga što oni spašavaju Milorada Dodika, Stevandića, nego zbog toga što nekako čuvaju vjeru u pravdu“, kazao je Dodik na RTRS-u.
BALKAN I SVIJET
Evo koliko je bogat Tramp: Njegova imovina vrijedi 5,1 milijardu dolara
Bogatstvo predsjednika Amerike

Svako ima svoje mišljenje o bogatstvu Donalda Trampa (Donald Trump), piše Forbes i tvrde da imaju odgovor. Trampova imovina vrijedi 5,1 milijardu dolara, prema njihovom najnovijem proračunu, ažuriranom u martu.
„Popriličan je to povratak za predsjednika, koji je više nego udvostručio svoju neto vrijednost za godinu, iskoristivši svoje tvrdokorne sljedbenike. Prvo je Tramp prodao dionice svoje platforme društvenih medija koja je gubila novac, nakon čega mu je ostao udio vrijedan otprilike koliko i sve njegove nekretnine zajedno. Zatim je pogurao svoje kripto ponude, što je dodalo stotine miliona dolara likvidnosti. Isplati se biti kralj“, piše ovaj medij.
Opširnije na linku:
Evo koliko je bogat Donald Tramp
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA18 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO17 сати ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA2 дана ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu