Connect with us

BALKAN I SVIJET

NAKON OSTAVKE LIZ TRAS

Džonson se vratio s odmora: Razmišlja da ponovo bude premijer Velike Britanije?

Džonson, koji je bio na odmoru na Karibima kad je Tras dala ostavku i nije ništa javno rekao o tome želi li natrag svoj stari posao, dobio je podršku desetina konzervativnih poslanika, ali mora osigurati 100 glasova koliko je potrebno za učešće u trci za novog premijera

Džonson na aerodromu Getvik u Londonu, Foto: Reuters

Boris Džohnson odlučio se na povratak sa odmora u Veliku Britaniju, jer razmišlja o smionom pokušaju osvajanja drugog premijerskog mandata samo nekoliko sedmica nakon što je bio prisiljen odstupiti, piše Rojters, a prenosi Radio Slobodna Evropa.

Neke Džonsonove kolege upozoravaju da bi njegov povratak mogao stvoriti još više političkog haosa.

Potencijalni kandidati za novog premijera, pošto je Liz Tras dramatično podnijela ostavku u četvrtak, nakon samo šest sedmica na vlasti, počeli su lobirati kako bi tokom vikenda osigurali dovoljno nominacija za ulazak u trku za vođstvo prije isteka roka u ponedjeljak, 24. oktobra.

Džonson, koji je bio na odmoru na Karibima kad je Tras dala ostavku i nije ništa javno rekao o tome želi li natrag svoj stari posao, dobio je podršku desetina konzervativnih poslanika, ali mora osigurati 100 glasova koliko je potrebno za učešće u trci za novog premijera.

Ministar trgovine Džejms Dadridž izjavio je u petak da mu je Džonson rekao da je spreman. On je u subotu rekao da je Džonson obezbijedio 100 nominacija, iako ih prema Rojtersu ima oko 40, dok je bivši ministar finansija Riši Sunak, za sada favorit kladioničara, premašio 100.

Bivša ministarka odbrane Peni Mordaunt postala je prva kandidatkinja koja je službeno objavila da se namjerava kandidovati za sljedeću čelnicu Konzervativne stranke, ali Džonson i Sunak, nekad njegov ministar finansija, predvode potencijalne kandidate uoči glasanja sljedeće sedmice.

Mogućnost povratka Džonsona u vladu polarizirajuće je pitanje za mnoge u Konzervativnoj stranci, koja je duboko podijeljena nakon što je u šest godina ispratila četiri premijera.

Za neke konzervativne poslanike Džonson je pobjednik glasanja, a za druge je toksičan i pitanje je može li uvjeriti desetine poslanika koji su ga napustili da je on sada osoba koja može ujediniti stranku.

„Spirala smrti“
Bivši vođa konzervativaca Vilijem Hejg izjavio je u petak da je Džonsonov povratak vjerovatno najgora ideja koju je čuo u gotovo pola vijeka kao član stranke. Rekao je da bi to dovelo do „spirale smrti“ za konzervativce.

Ako Džonson uspije osigurati potreban broj nominacija, vjerojatno će se suočiti sa Sunakom, koji je dao ostavku na mjesto njegovog ministra finansija u julu, tvrdeći da njegov bivši šef nije bio u stanju donositi teške odluke.

Sunak je prvi kandidat za vođstvo koji je dosegao prag od stotinu nominacija za ulazak u trku prije isteka roka u ponedjeljak, prema medijskim izvještajima. Džonson trenutno ima otprilike polovinu te podrške.

Džonson je trenutno pod istragom parlamentarnog Odbora za povlastice kako bi se utvrdilo je li lagao Donjem domu parlamenta u vezi sa zabavama kojima se kršio karantin u zemlji uveden zbog koronavirusa. Ako se utvrdi da su ministri svjesno obmanuli parlament, očekuje se da će podnijeti ostavke.

Premijerka sa najkraćim mandatom
Ostavka britanske premijerke Liz Tras u četvrtak, 20. oktobra, pokrenula je još jednu trku za lidera — drugu za samo četiri mjeseca — rascjepkane i demoralisane Konzervativne stranke i novog šefa Vlade.

Tras je podnijela ostavku nakon samo 44 dana na dužnosti i ući u istorijske knjige kao premijerka sa najkraćim mandatom, zamijenivši Džordža Kaninga , koji je tu ulogu obavljao 119 dana prije nego što je umro 1827. godine.

Objava koju je Tras dala izvan Dauning Strita uslijedila je nakon gotovo potpunog urušavanja njenog političkog autoriteta zbog kojeg je, kako navodi list Gardijan, slomila ekonomska tržišta, izgubila dva ključna ministra i izgubila povjerenje gotovo svih svojih poslanika.

Tras će biti premijerka s najkraćim mandatom u istoriji Velike Britanije.

Liz Tras je novinarima rekla da je na dužnost došla u vrijeme „velike ekonomske i međunarodne nestabilnosti“. Navela je da ne može ispuniti ono za šta je izabrana i da podnosi ostavku.

Tras je početkom septembra zamijenila Borisa Džonsona, koji bio primoran da ode nakon turbulentne godine, obilježene skandalom sa zabavom u kancelariji premijera dok su Britanci morali da poštuju stroge mjere zbog COVID-a 19.

Trka za četvrtog britanskog premijera u četiri godine ubrzana je kako bi trajala samo sedam dana.

Prema pravilima, samo će tri kandidata moći dospjeti do prvog kruga glasanja poslanika u ponedjeljak poslijepodne, 24. oktobra, a do 28. oktobra bi se trebalo znati ko će biti novi premijer.

(Radio Slobodna Evropa)

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Crna Gora šesta zemlja u Evropi sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala

„Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari“

Na Youtube kanalu „Amazing Europe“ može se vidjeti lista deset zemalja sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala. Iako je uglavnom prva asocijacija na mafiju Italija, istraživanje je pokazalo da je u vrhu Turska. Zanimljivo je da je Crna Gora zauzela šesto mjesto. Podaci su bazirani na osnovu „Globalnog indeksa organizovanog kriminala“.

Globalni indeks organizovanog kriminala pokazuje da je Evropa drugi najbezbjedniji kontinent kada je u pitanju opasnost od organizovanog kriminala, ali se neke evropske zemlje i dalje ističu po prisustvu i žestini nekih moćnih kriminalnih grupa.

Ističu da su dvije glavne prednosti organizovanog kriminala u Crnoj Gori njena geografska lokacija i povezanost tih grupa sa državnim organima.

„Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari. Uzgoj kanabisa na otvorenom sve je rasprostranjeniji u Crnoj Gori, a dvije glavne destinacije su Španija i Njemačka“, ocjena je kanala „Amazing Europe“.

Iznuda i reketiranje je takođe rasprostranjeno u građevinskom sektoru u Crnoj Gori i vrši se protiv raznih preduzeća i hotela u gradovima kao što su Podgorica, Budva, Herceg Novi i Bar.

U Crnoj Gori raste i problem ilegalnog tržišta divljači.

„Zaštićene vrste kao što su mrki medvedi, bjeloglavi i pelikani se hvataju živi i prodaju ilegalno u drugim evropskim zemljama. Dva najmoćnija i najnasilnija klana u Crnoj Gori su Škaljarski i Kavački. Oni se uglavnom bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike, a ozloglašeni su po primjeni ekstremnog nasilja ne samo u Crnoj Gori već i u Srbiji“, naveli su oni.

S toga, prema pomenutom izvještaju, Srbija je na petom mjestu – ispred sedmoplasirane Španije, Bjelorusije koja je osma, Bosne i Hercegovine i desetoplasirane Francuske.

Četvrta na listi je Italija, a ispred nje su Ukrajina, Rusija i na prvom mjestu Turska.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izrael napao Iran

Pogođena vojna baza kod Isfahana u Iranu

Foto: AP (arhiva)

Izrael je jutros izveo napad na teritoriju Irana, rekao je neimenovani američki zvaničnik za Si-En-En. Iran je aktivirao protivvazdušnu odbranu iznad Isfahana, zbog čega su se čule eksplozije u tom gradu, prenijela je državna novinska agencija IRNA. Oborene tri izraelske bespilotne letjelice.

Kako navodi AP, ostalo je nejasno da li je Iran bio „pod napadom“, ali su tenzije i dalje velike između Tel Aviva i Teherana nakon iranskog napada na Izrael od 13. aprila, u kojem je učestvovalo više od 300 dronova i raketa.

IRNA navodi da je PVO dejstvovao u nekoliko iranskih pokrajina, ne navodeći zbog čega. Izrael je poručio da će se osvetiti za napad Irana, dok su saveznici Tel Aviva apelovali da ne uzvraća na napad kako se ne bi proširio konflikt.

Novinska agencija Tasnim prijenijela je da su iranska nuklearna postrojenja bezbjedna i netaknuta.

Pogođena vojna baza kod Isfahana u Iranu

Njujork tajms citira tri iranska zvaničnika koji su potvrdili da je u napadu pogođena vojna baza u blizini Isfahana, ne navodeći koja je država izvršila napad.

Međutim, dva izraelska vojna zvaničnika izjavila su da Izrael stoji iza napada.

Rojters navodi da se nekoliko iranskih nuklearnih postrojenja nalazi u provinciji Isfahan, uključujući Natanz, koji se smatra centralnim dijelom iranskog programa obogaćivanja uranijuma.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Iran napao Izrael sa desetinama projektila: Vanredno stanje u Jordanu i Siriji, Netanjahu okupio ratni kabinet

Izraelska vojska kaže da će tim letjelicama trebati sati da stignu do Izraela i da će sirene za upozorenje biti aktivirane u svim ugroženim područjima

Foto: Agencije (arhiva)

Iran je večeras lansirao više desetina bespilotnih letjelica i projektila ka Izraelu.

Izraelska vojska je navela da su registrovali preko 100 eksplozivnih dronova, ali nisu potvrdili navode o projektilima.

Neke letjelice i projektili su već oboreni iznad Sirije i Jordana, javlja izraelski Kanal 12.

Iz kabineta izraelskog premijera Benjamina Netjanahua je rečeno da je on sazvao sastanak ratnog kabineta.

Iranska državna televizija je prenijela saopštenje iranske Revolucionarne garde da je napad na Izrael nazvan operacija „Pravo obećanje“ i da je to dio kazne za „izraelske zločine“. Oni su dodali da su meta njihovih projektila specifične mete u Izraelu.

Iranski ministar odbrane Mohamed Reza Aštijani je upozorio sve zemlje koje otvore svoj vazdušni prostor ili teritoriju da bi se koristila za izraelski napad na Iran, da će dobiti „čvrst odgovor Teherana“.

Sirija je objavila da je proglašeno stanje visoke uzbune i da su aktivirani protivvazdušni sistemi oko Damaska i glavnih vojnih baza, u slučaju da Izrael uzvrati napadima na mjesta gdje su se nalazile jedinice koje su proiranske.

Jordan je proglasio vanredno stanje, a CNN-ov reporter je najavio da će se predsjednik SAD Džo Bajden obratiti javnosti, što je Bijela kuća brzo demantovala. Liban je saopštio da je zatvorio svoj vazdušni prostor.

Britanski premijer Riši Sunak je osudio „bezobzirni napad iranskog režima na Izrael“.

„Napadi rizikuju zapaljenje tenzija i destabilizaciju regiona. Iran je opet pokazao da ima namjeru da izazove haos u svom okruženju“, naveo je Sunak u saopštenju.

Izraelska vojska potvrdila je ranije večeras da je Iran lansirao bespilotne letjelice sa svoje teritorije ka Izraelu, prenosi Rojters.

Kazali su i da će tim letjelicama trebati sati da stignu do Izraela i da će sirene za upozorenje biti aktivirane u svim ugroženim područjima.

foto: Jalaa MAREY / AFP / Profimedia, Shutterstock

Izraelski Kanal 12 navodi kako se očekuje da će dronovi stići do teritorije Izraela oko dva sata iza ponoći po lokalnom vremenu.

Ekspert sa kojim je taj kanal razgovarao, penzionisani general Amos Jadlin, rekao je da su dronovi opremljeni sa po 20 kilograma eksploziva i da je protivvazdušna odbrana Izraela spremna da ih obori, prenosi Rojters.

Izraelski vazdušni prostor biće zatvoren za međunarodne letove počev od 23.30 večeras, prenosi Rojters.

Više dronova je viđeno kako leti iz pravca Irana preko provincije Sulajmanija u Iraku, prenosi Rojters, rekavši da su im to saopštila tri bezbjednosna izvora.

Britanska agencija navodi i da im je američki zvaničnik potvrdio da je Iran lansirao dronove u pravcu Izraela.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije