Connect with us

DRUŠTVO

"SNAŽNA ENERGETSKA KRIZA, SLOŽENA SITUACIJA"

EPCG upozorava građane: Struju racionalno trošite da bismo izbjegli restrikcije

„Upozoravamo i na ozbiljan rizik da se, i pored dovoljno novca za uvoz, potrebne količine energije neće moći nabaviti na tržištu“

Snažna energetska kriza praćena sve većim nedostatkom energije i vrtoglavim rastom cijena na tržištu, koje trenutno dostižu i nevjerovatnih 510 eura po megavat času dodatno otežavaju ionako složenu energetsku situaciju i u Crnoj Gori, saopšteno je danas iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).

„Zbog toga veoma je važno da se električna energija troši krajnje racionalno, kako bismo izbjegli situaciju u kojoj bismo morali da pribjegavamo planskim obustavama u isporuci energije krajnjim kupcima iz kategorije „domaćinstva“. Upozoravamo i na ozbiljan rizik da se, i pored dovoljno novca za uvoz, potrebne količine energije neće moći nabaviti na tržištu, stoga još jednom apelujemo na građane da svojim odgovornim ponašanjem i racionalnom potrošnjom električne enegije doprinesu uspješnom rješavanju izuzetno teške situacije u kojoj se, ne svojom krivicom, našao i energetski sektor Crne Gore sa ozbiljnim implikacijama na ukupnu ekonomiju države“, ističe se u saopštenju EPCG.

Oni su dodali da ističu da preduzimaju sve mjere i radnje kako bi izbjegli uvođenje restriktivnih mjera u potrošnju, kao i, eventualno, rast cijena električne energije za distributivne potrošače.

„U tom smislu, još jednom skrećemo pažnju na to da je Odbor direktora EPCG AD Nikšić, početkom jula, donio Odluku o utvrđivanju popusta za električnu energiju distributivnim kupcima za period od 1. jula do 30. septembra 2022. godine u rasponu od 5 do 13 odsto na vrijednost obračunate aktivne električne energije i mrežnih usluga. Podsjećamo, tom odlukom, koja je za osnovni cilj imala podsticanje na štednju električne energije, obuhvaćeni su kupci iz kategorije domaćinstva, članovi Zlatnog tima (13 odsto), kao i ostali redovni kupci (5 odsto), koji mjesečno troše manje od 500 KWh električne energije“, zaključuje se u saopštenju EPCG.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Mnistarstvo prosvjete donijelo odluku: Žene u prosvjeti dobijaju naknadu u iznosu od 100 eura za 8. mart

Kako je objavljeno na Facebook stranici Prosvjetni radnici Crne Gore, ova odluka predstavlja znak pažnje i priznanja za doprinos koji žene daju obrazovanju, vaspitanju i razvoju budućih generacija

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija na čijem je čelu Anđela Jakšić Stojanović donijelo je odluku da ove godine, povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena, svim zaposlenim ženama u obrazovno-vaspitnim ustanovama bude isplaćena jednokratna novčana naknada u iznosu od 100 eura.

Kako je objavljeno na Facebook stranici Prosvjetni radnici Crne Gore, ova odluka predstavlja znak pažnje i priznanja za doprinos koji žene daju obrazovanju, vaspitanju i razvoju budućih generacija.

Da obrazovno-vaspitne ustanove ne bi snosile troškove ove isplate iz sopstvenih sredstava, Ministarstvo će, kako navode, obezbijediti budžetska sredstva i prenijeti ih na račune ustanova, u skladu sa dostavljenim spiskovima zaposlenih.

Od ustanova je zatraženo da dostave skenirane spiskove sa ukupnim brojem zaposlenih žena, koji treba da budu zavedeni i potpisani od strane ovlašćenog lica.

Iz Ministarstva su takođe pozvali uprave ustanova da o ovoj odluci informišu kolektive, uz čestitke svim zaposlenim ženama povodom predstojećeg praznika.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Građani Crne Gore bezbjedno stigli iz Dubaija na tivatski aerodrom

“Na letu su, osim crnogorskih, bili i državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Italije, Grčke, Sjedinjenih Američkih Država, Turske i Južnoafričke Republike”, kazali su iz MVP-a

Foto: Mediabiro

Avion sa 138 putnika, koji je jutros poletio iz Dubaija, sletio je na Aerodrom Tivat, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).Iz MVP-a su, u objavi na mreži Iks, naveli da je evakuacioni let iz Dubaija uspješno realizovan.

„Na letu su, osim crnogorskih, bili i državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Italije, Grčke, Sjedinjenih Američkih Država, Turske i Južnoafričke Republike”, kazali su iz MVP-a.

Let je, podsjećaju, organizovan zahvaljujući koordinaciji crngorske Vlade, aviokompanije Flydubai i Ambasade Crne Gore u Abu Dabiju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vatrogasci spasili ženu iz Morače

Spašena je mlađa ženska osoba u Podgorici, ispod Visećeg mosta, iz rijeke Morače

Foto: Dan

Brzom reakcijom Službe zaštite i spasavanja, spašena je mlađa ženska osoba u Podgorici, ispod Visećeg mosta, iz rijeke Morače, kazao je Portalu RTCG komandir Službe zaštite i spasavanja Nikola Bojanović.

Kako je naveo, sve se desilo oko 21 sat.

„Po zaprimanju prijave uputili smo dva vozila sa osam vatrogasaca i treće vozilo koje je krenulo sa čamcem u koliko bude bilo potrebe za njegovim angažovanjem. Ali brzom reakcijom i našim timom za alpinizam koji su se spustili do same vode uspjeli su da spasu ženu“, rekao je Bojanović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije