Connect with us

DRUŠTVO

NAGRADA "21. JUL"

Episkopu Joanikiju uručeno najviše priznanje Opštine Berane

Vladika Joanikije je odlučio da novac od nagrade donira beranskom Dnevnom centru za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju

Prošle godine zbog pojave koronavirusa nije održana svečana sjednica Skupštine povodom Dana opštine, 21. jula, pa se zbog toga nagrade uručuju naknadno.

Foto: Berane online

Predsjednik Šćekić je istakao da mu pričinjava veliko zadovoljstvo i posebnu čast što je u prilici da upravo na najradosniji hrišćanski praznik – Božić, u ime Opštine Berane i građana Berana, uruči najprestižniju opštinsku nagradu Visokopreosvećenom Episkopu Joanikiju.

„Vama preosvećeni vladiko posebno hvala što ste na jedan izuzetan način dali doprinos da naš kraj, naše Berane, budu prepoznati ne samo u Crnoj Gori, već i van njenih granica.

Hvala vam što ste dali veliki doprinos da se sačuva i obnovi duhovnost naroda ovog kraja, da se poštuje tradicija.

Što ste doprinijeli da svi mi iz dana u dan budemo sve više vjerujući, da radimo u opštem interesu.

Veliko Vam hvala za sve doprinose kroz izgradnju svetinja u ovom kraju. To je za nas mnogo značajno jer obnoviti sve ono što je nekada postojalo i izgraditi novo ostavlja poseban pečat za buduća pokoljenja“, naglasio je predsjednik opštine Berane.

Foto: Berane online

Predsjednik je ocijenio da mi u Beranama moramo posebno vrednovati doprinos vladike Joanikija koji se ogleda, između ostalog, kroz vraćanje duhovnosti Polimskom kraju i zato se zahvalio onima koji su episkopa Budimljansko-nikšićkog predložili za dobitnika ovog najznačajnijog priznanja, kao i Komisiji koja ga je izabrala.

Vaše preosveštenstvo, Vi ste dali nesumnjivo veliki pečat ovom kraju i ako Bog da, da nastavite tako i ubuduće na višim pozicijama. Berane se vašem putu posebno raduje,  želimo Vam svaku sreću i mnogo uspjeha, a mi ćemo vas i dalje pratiti u Vašim dobrim djelima i namjerama„, naglasio je prvi čovjek beranske opštine.

Na kraju je izrazio nadu da će pandemija koronavirusa uskoro prestati i život se vratiti u normalne tokove. Čestitao je još jednom uz najljepše želje, svima onima koji slave, najradosniji hrišćanski praznik – Božić.

Foto: Berane online

Vladika Joanikije je na početku svog izlaganja pozdravio prisutne tradicionalnim pozdravom, u duhu današnjeg praznika, „Mir Božji, Hristos se rodi“.

Od srca vam blagodarim što ste donijeli odluku da me nagradite ovom visokom nagradom Opštine Berane jer to predstavlja veliku čast za mene.

Svjestan sam da zasluge za ovu nagradu nisu samo moje, prije svega mislim na naše davne pretke, jer da nisu Nemanjići utemeljili ovdje veliku svetinju manastir Đurđevi Stupovi i da nisu slavni episkopi budimljanski radili mnogo i žrtvovali sebe za svoj narod, i radili puno na polju kulture, prosvjećivanju naroda, obogaćujući dušu svog naroda, ne bismo ni mi mogli sve iz početka.

Mi smo nastavili ono što su nam oni zavještali. Prije svega, da čuvamo stare svetinje, da obnovimo porušene, ali isto je tako njihovo zavještanje da gradimo nove“, kazao je vladika.

Vladika Joanikije je odlučio da novac od nagrade donira beranskom Dnevnom centru za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju.

Prema njegovim riječima, od kada je u Beranama, a to je poslednjih 20 godina, veći dio posla bio je posvećen obnovi starih svetinja.

„Sa tom obnovom, i obnova pamćenja je bila naš zadatak. Zato smo u saradnji sa Opštinom Berane i sa drugim institucijama održali više naučnih skupova kako bi obnovili naše pamćenje, našu tradiciju jer je u doba komunističkog režima to sve bilo zapostavljeno, zaboravljeno, sa velikim posledicama po našu duhovnost. Ali tamo gdje su jaki korijeni lako se sve obnovi i opet se svega prisjetimo, i zapravo vratimo se sami sebi“, istakao je episkop budimljansko-nikšićki i nastavio:

Foto: Berane online

„Zahvaljujem Opštini na ovom velikom priznanju. Zahvaljujem što ste sagledali i pravilno procijenili sve ono što smo radili u ovom gradu, a i šire, to je za nas naravno velika čast.

Posebno želim da istaknem veliku blagodarnost Opštini Berane što je od početka, a naročito poslednjih godina, dala veliki doprinos našem zajedničkom djelu izgradnji hrama Svetog Simeona Mirotočivog u Beranama. To je nova svetinja koja će obnoviti naše pamćenje, udubiti nas u tajne naše istorije jer je posvećena najvećoj ličnosti iz našeg naroda. Onome koji nas je kao narod sabrao, objedinio, uzdigao i prosvetlio. Uvijek treba da se sjećamo najzaslužnijih i u tom pogledu mi smo gledali da učinimo da ne zaboravimo našu prošlost i najznačajnije ličnosti iz našeg naroda“.

Istakao je da mu je velika čast i radost što mu se nagrada „21. jul“ uručuje na dan Hristovog rođenja, poručujući da sve što je do sada urađeno u Beranama temeljilo se na svetoj vjeri.

„Sve ono što je veliko zasnovano je na svetoj vjeri. I ova poslednja borba za naš identitet, za naše ime, za svetinje, za pamćenje, za čast i obraz naše otadžbine, bila je borba koja je prešla granice naših crkvenih porti. Bio je to jedan veliki podvig našeg naroda da sačuva svoje ime, svoju vjeru i u tome smo svi zajedno učestvovali.

Ja vam blagodarim što ste se odazvali pozivu našeg blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija koji je sve nas pozvao da ne damo svetinje, da čuvamo svoju vjeru, jezik, pismo, kulturu i svoju dušu“, zaključio je vladika, čestitajući još jednom praznik.

Foto: Berane online

Vladika Joanikije je predsjedniku opštine Berane Dragoslavu Šćekiću uručio na dar gotovni Zbornik o Svetom Stefanu Nemanji, na kojem su radili sa uglednim naučnicima duži niz godina, kao i sa mnogim ljudima, kako je rekao, od pera i znanja, koji su ustupili svoje radove za Zbornik.

Foto: Berane online

Predsjednik SO Berane Novica Obradović kazao je u svom obraćanju da je u 2020. godini bilo izuzetno teških trenutaka.

„Tu posebno mislim na dan kad je utamničen naš vladika jer smo toga dana utamničeni svi mi. Svaki dobronamjerni čovjek, ma kojoj vjeri pripadao, osudio je taj čin. Takvi događaji su ostavili trag, ali putem tradicije i sa vjerom u Hrista prebrodili smo sve to“, naglasio je Obradović.

On je naveo da je Komisija, koju je oformila Skupština, donijela Odluku da upravo Njegovo Preosveštenstvo bude dobitnik najvažnije opštinske nagrade, koja se dodjeljuje jednom u dvije godine.

„Zbog pandemije koronavirusa nismo uspjeli da organizujemo svečanu sjednicu SO Berane na Dan opštine, 21. jula, i zato smo predsjednik opštine i ja odlučili da baš danas, na Božić, upriličimo uručenje ovog značajnog priznanja. Da podijelimo sa Vama radost Hristovog rođenja i ove najbitnije opštinskenagrade“, kazao je predsjednik beranskog parlamenta.

„Smatran da smo počastvovani time što imamo priliku da Vama vladiko uručimo najljepše priznanje grada. Želim da vam čestitam u ime So Berane, i u svoje lično“, dodao je, čestitajući ujedno svima koji slave Božić.

Foto: Berane online

Predsjednica Žirija za dodjelu nagrade „21. jul“ Milka Boričić čestitala je episkopu Budimljansko-nikšićkom, G. Joanikiju na dobijenom priznanju.

„Nagrada „21. jul“ dodjeljuje se kao poseban oblik priznanja za najbolje ostvarene rezultate u različitim oblastima rada i stvaralaštva koji su od izuzetnog značaja za razvoj opštine Berane.

Iako nagrada zbog pandemije nije mogla biti uručena za Dan opštine, ipak, moram istaći da mi je drago što se baš danas na veliki dan (Božić) velikim ljudima, kakav je naš uvaženi vladika, dodjeljuju nagrade“, kazala je Boričić.

Nakon što je pročitala imponzantnu biografiju Njegovog preosveštenstva uz želju da nastavi da doprinosi dobrobiti Berana, izlaganje je završila citirajući pokojnog patrijarha srpskog Pavla:

„Čovjek ne može da bira vrijeme u kojem će se roditi i živjeti; od njega ne zavisi ni od kojih roditelja, ni od kog naroda će se roditi, ali od njega zavisi kako će on postupati u datom vremenu: da li kao čovjek ili kao nečovjek, bez obzira na to u kom narodu i od kojih roditelja“.

Foto: Berane online

Uručenju nagrade prisustvovali jeremonah Evstatije Dragojević i protođakon Vuksan Vešović, koji su bili u pratnji vladike Joanikija, kao i šefica Kabineta predsjednika opštine Dubravka Jovančević i šef Biroa za odnose sa javnošću Nikola Urošević.

Piše: Berane online

Povezana vijest:

Vladika Joanikije: Zahvaljujem što ste se odazvali pozivu mitropolita Amfilohija da sačuvamo svetinje

 

 

 

 

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije