Connect with us

DRUŠTVO

DUŽNA DA ČUVA I ČLANOVE NJIHOVIH PORODICA

Policija u velikom problemu: Nema dovoljno čuvara za sve iz Vlade

Policija je za sada pratnju dodijelila premijeru Milojku Spajiću, potpredsjedniku Aleksi Bečiću, ministru policije Danilu Šaranoviću, ministru pravde Andreju Miloviću, kao i predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću

Uprava policije u protekla dva dana našla se u velikom problemu da obezbijedi dovoljan broj automobila i službenika Sektora za obezbjeđenje štićenih ličnosti, koji treba da prate i čuvaju nove članove izvršne i zakonodavne vlasti koji imaju pravo na policijsku zaštitu.

Policija je za sada pratnju dodijelila premijeru Milojku Spajiću, potpredsjedniku Vlade za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću, ministru pravde Andreju Miloviću, kao i predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću.

Članom 3 Vladine Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, određen je spisak ličnosti čija se bezbjednost štiti i njihovo obezbjeđivanje, kako se navodi, počinje samim izborom na funkciju.

Kako je u Odluci, koja je mijenjana u januaru 2021. godine, dodat novi član prema kojem pravo na policijsku pratnju imaju i potpredsjednici Vlade, sada je nastao dodatni problem za UP jer Vlada Milojka Spajića ima pet potpredsjedničkih mjesta.

Uprava policije zbog manjka službenika, ali i službenih automobila još nije odredila plan i obim pratnje za potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Moma Koprivicu, potpredsjednika za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalu Srđana Pavićevića, potpredsjednika za ekonomsku politiku i ministra ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja i potpredsjednika Vlade za demografiju i mlade i ministra sporta i mladih Dragoslava Šćekića…

Novog ministra odbrane Dragana Krapovića, kako je planirano, čuvaće pripadnici Vojske Crne Gore i MO, dok UP mora da smisli plan i obim obezbjeđenja za novog ministra vanjskih poslova Filipa Ivanovića, koji prema Odluci ima pravo na policijsku zaštitu.

Prema Odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije policijsku pratnju funkcioneri iz bivše garniture izvršne vlasti imaju tri mjeseca nakon odlaska sa funkcije, a ta privilegija im se može produžiti ukoliko procjena bezbjednosti, koju radi Agencija za nacionalnu bezbjednost, nalaže da se zaštita produži.

Izvor “Vijesti” navode da se bivši premijer Dritan Abazović ni njegovi ministri, koji su imali pravo na policijsku pratnju, za sada nijesu odrekli da ih u naredna tri mjeseca čuvaju službenici Uprave policije.

Shodno članu 3 Vladine Odluke, policijski službenici Odsjeka za obezbjeđivanje domaćih štićenih ličnosti prate i čuvaju predsjednika države, predsjednika Skupštine, premijera, ministra unutrašnjih poslova, ministra vanjskih poslova, ministra pravde, vrhovnog državnog tužioca, glavnog specijalnog tužioca, predsjednika Vrhovnog suda, direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost, direktora Uprave policije.

Policija ima dužnost da čuva i uže članove porodice premijera Milojka Spajića, predsjednika države Jakova Milatovića i predsjednika Skupštine Andrije Mandića.

Policija je dužna da čuva i članove njihovih familija: Mandić i Spajić, foto: Boris Pejović

Pratnju UP već imaju v.d. VDT-a Tatjana Begović, GST Vladimir Novović, v.d. predsjednica Vrhovnog suda Vesna Vučković, direktor tajne službe Boris Milić i vršilac dužnosti direktora policije Nikola Terzić.

Članom 6 stav 2 Vladine Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, propisano je da ako bezbjednosna procjena stepena ugroženosti ukazuje na postojanje razloga bezbjednosti, zaštita se može produžiti i nakon isteka roka od tri mjeseca, za vrijeme dok postoje razlozi da je bezbjednost ugrožena.

Po tom osnovu policijska zaštita, a nakon procjene ANB-a, više puta je produžavana bivšem GST-u Milivoju Katniću i smijenjenom direktoru Uprave policije Zoranu Brđaninu.

Članom 10 odluke propisano je da Vlada može, na predlog MUP-a, da odredi da se obezbijede i druge ličnosti, objekti i prostori ako na to ukazuje bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti policije. Shodno tom članu policija štiti bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije za Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala Zorana Lazovića.

Policija štiti i dvije novinarke Oliveru Lakić i Jelenu Jovanović ali i načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića.

Tajna broj auta i službenika

Uprava policije zbog tajnosti podataka ne može da saopšti koliko je službenika angažovano, kao i koliko službenih automobila imaju na raspolaganju tokom obezbjeđivanja štićenih ličnosti.

Shodno Zakonu o tajnosti podataka, podaci o tome određeni su stepenom tajnosti, a tajna su i informacije o sadržaju mjera i stepenima zaštite ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije.

DRUŠTVO

Patrijarh Porfirije sjutra u Beranama: Svečani doček u manastiru Đurđevi Stupovi

Patrijarh Porfirije služiće u nedelju, 28. jula, u Velici kod Plava Svetu arhijerejsku liturgiju u Crkvi Svetih mučenika Kirika i Julite, povodom 80 godina od stradanja svetih mučenika veličkih i gornjepolimskih

Foto: Tanjug/Marko Đoković

Svečani doček partrijarha srpskog Porfirija, u manastiru Đurđevi stupovi, biće organizovan u subotu, 27. jula, sa početkom u 19.30h, objavio je iguman manastira Danilo Romanov.

Foto: Screenshot

Patrijarh Porfirije služiće u nedelju, 28. jula, u Velici kod Plava Svetu arhijerejsku liturgiju u Crkvi Svetih mučenika Kirika i Julite, povodom 80 godina od stradanja svetih mučenika veličkih i gornjepolimskih.

Liturgija će početi u 9 sati, saopšteno je ranije iz Eparhije budimljansko-nikšićke.

Genocid u selu Velika u opštini Plav dogodio se pred kraj rata, u drugoj polovini 1944. godine. Počinile su ga nacističke vojne formacije i SS trupe „Skenderbeg“. Novija istraživanja pokazuju da je tom prilikom stradalo preko 500 civila, od toga preko 100 djece.

Crnogorski parlament usvojio je Rezoluciju o genocidu u Pivi i Velici 30. jula 2022. godine.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Katnić nastavlja da protestuje zbog hapšenja: Odbija posjete porodice i advokata

U ponedjeljak je, kako saznaje Dan, porodicu odbio čak dva puta. Prvo im je u jutarnjim satima rekao da dođu popodne, dok je popodne rekao da ne može da ih vidi

Katnić

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić nastavio je protest zbog postupka koji je Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo protiv njega. Prema nezvaničnim saznanjima „Dana“, ove sedmice, Katnić odbija posjetu porodice, ali i branioca u zatvoru.

U ponedjeljak je, kako saznaje ovaj medij, porodicu odbio čak dva puta. Prvo im je u jutarnjim satima rekao da dođu popodne, dok je popodne rekao da ne može da ih vidi.

Ovo je samo nastavak protesta koji Katnić iskazuje zbog hapšenja. On je slobode lišen sredinom aprila zbog sumnje da je član kriminalne grupe koju je, prema sumnjama SDT- a, formirao njegov dugogodišnji prijatelj, nekada visokopozicionirani policijski službenik Zoran Lazović. Oni se terete da su pomagali „kavačkom klanu“. Navodno, nekim od njih su omogućili da ne budu procesuirani, dok se Lazović tereti i da je ukinuo zabranu ulaska u Crnu Goru Beograđanima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, označenim kao plaćenici „kavčana“.

Od dana hapšenja, odnosno od određivanja pritvora, Katnić je počeo štrajk glađu. Nakon nekoliko dana počeo je da odbija i vodu i druge napitke, kao i terapiju. Nedavno, štrajk žeđu je prekinuo i počeo da uzima vodu i jogurt. Ubrzo je nastavio štrajk žeđu, ali je, navodno, bilo slučajeva i ponovo je odbijao i vodu.

Zdravstveno stanje bivšeg GST pogoršalo se u spuškom zatvoru zbog čega je izvođen na ukazivanje ljekarske pomoći, kao i na intervencije. Međutim, SDT se zainteresovalo i za postupke ljekara u tom slučaju, pa su počeli provjeravanje zakonitosti i prilikom liječenja Katnića.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Patrijarh Porfirije dolazi u Crnu Goru: Služiće liturgiju povodom 80 godina od genocida u Velici

Liturgija će početi u 9 sati, saopšteno je iz Eparhije budimljansko-nikšićke

Patrijarh Porfirije

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije služiće u nedelju, 28. jula, u Velici kod Plava Svetu arhijerejsku liturgiju u Crkvi Svetih mučenika Kirika i Julite, povodom 80 godina od stradanja svetih mučenika veličkih i gornjepolimskih.

Liturgija će početi u 9 sati, saopšteno je iz Eparhije budimljansko-nikšićke.

Genocid u selu Velika u opštini Plav dogodio se pred kraj rata, u drugoj polovini 1944. godine. Počinile su ga nacističke vojne formacije i SS trupe „Skenderbeg“. Novija istraživanja pokazuju da je tom prilikom stradalo preko 500 civila, od toga preko 100 djece.

Crnogorski parlament usvojio je Rezoluciju o genocidu u Pivi i Velici 30. jula 2022. godine.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije