Connect with us

POLITIKA

SPECIJALNI AMERIČKI IZASLANIK ZA ZAPADNI BALKAN

Eskobar stiže u Crnu Goru, sastaje se sa Spajićem?

Navodi se da će to biti u finišu pregovora o formiranju nove Vlade i to negdje oko 20. oktobra

Foto: Milojko Spajić/Twitter

Prema nezvaničnim, ali pouzdanim informacijama, u Crnu Goru treba da stigne i razgovara sa mandatarom i liderom Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, piše Dan.

Navodi se da će to biti u finišu pregovora o formiranju nove Vlade i to negdje oko 20. oktobra.

Dan podsjeća da je poruka poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad da je razmatrano više varijanti oko formiranja 44. Vlade, uključujući i mogući novi krug razgovora sa koalicijom „Za budućnost Crne Gore“, a eventualno i sa GP URA, oživjela je nade mnogih crnogorskih političara da će ipak biti dio buduće izvršne vlasti.

Sličnu situaciju imali smo prije nešto više od mjeseca dana, kako ističe Dan, kada je mandatar Milojko Spajić obavio prvi krug neformalnih razgovora sa Demokratama i partijama manje brojnih naroda i kada je procijenio da treba da ih proširi i na koaliciju „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG), kako bi, kako se kasnije ispostavilo, smanjio cijenu koju je ispostavila Bošnjačka stranka. I sada kada su Demokrate saopštile da neće biti u Vladi i njihov lider Aleksa Bečić neće biti predsjednik Skupštine ako odlučujući glas za to stigne sa liste koju je predvodila Demokratska partija socijalista, u čemu im se pridružila i Novska lista, politički adrenalin je iznenada skočio i na samu pomisao da Spajić može ponovo nekoga da zovne na razgovore.

Na „popravni“ je spremna koalicija „Za budućnost Crne Gore“, a izgleda i GP URA i Socijalistička narodna partija, a Demokratska partija socijalista se „velja“ kao opozicija i boga moli da poziv konačno stigne.

Analitičar Zlatko Vujović kaže da je nakon niza političkih turbulencija Spajić došao u situaciju da nema većinu.

„Povećao se kapacitet uslovljavanja prihvatljivih partnera. Ukoliko ne dođe do formiranja Spajićeve vlade, najbolje bi bilo uspostavljanje tehničke, koncentracione ili manjinske vlade, koja bi organizovala nove izbore“, zaključio je Vujović.

Na drugoj strani, koalicija „Za budućnost Crne Gore“ i dalje se nada u dogovor.

„Ponuda koju je mandatar Spajić dao koaliciji ZBCG vezano za formiranje Vlade još je prihvatljiva i u daljim pregovorima nećemo tražiti dodatne resore ili dodatne uslove“, poručila je poslanica ZBCG Simonida Kordić.

Ona je za TVCG kazala da je ta koalicija od početka stajala na stanovištu – i da se i danas toga pridržava – da Vlada treba da bude formirana u okvirima većine od 30. avgusta 2020. godine.

Spajić je mandat dobio 10. avgusta, a rok za formiranje Vlade ističe 8. novembra.

Crnoj Gori je potrebna vlada sa ambicioznom evropskom agendom, poručio je specijalni predstavnik Evropske unije za Zapadni Balkan Miroslav Lajčak.

I Novska lista stopama Demokrata

Poslanik i lider Novske liste Jovan Subotić uskratiće podršku za formiranje Vlade mandataru Milojku Spajiću ukoliko glas predsjednika Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmeda Zenke bude odlučujući za njeno izglasavanje u parlamentu.

Novska lista je na parlamentarnim izborima nastupila u koaliciji sa Pokretom Evropa sad.

Pripao im je jedan mandat i u Skupštinu je ušao upravo Subotić.

Sudeći po poruci koju je uputio kolegama, Subotić očigledno ne želi da učestvuje u stvaranju parlamentarne većine sa poslanicima koji su bili na listi koalicije „Zajedno“, okupljene oko Demokratske partije socijalista.

„Drage kolege, želim kratko da vas obavijestim o jako važnoj stvari, a to je da sam juče saopštio gospodinu Spajiću da ne možemo i nećemo podržati eventualni predlog Vlade kojoj će presudni glas dati poslanik Zenka. Rekao sam mu da mora da nađe dodatnu podršku“, saopštio je Subotić u poruci na Vajberu.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka“, kazao je Laković

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

On je naveo da se apsolutno ne slaže sa usvojenim predlogom Zakona o unutrašnjim poslovima i zato je podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost.

„Apsolutno se ne slažem sa ovim zakonskim rješenjem na kojem se temelji naš bezbjednosni sektor i iz tog razloga zaista ne mogu više da nastavim da budem dio te, da kažem, bezbjednosne arhitekture. I u tom smislu podnosim ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu kao i na ostala mjesta u Skupštini Crne Gore kad su u pitanju odbori“, kazao je Laković.

Podnio je ostavku u na članstvo u ovom klubu PES-a.

„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka, nažalost, ali kako god, ja ću vas svakako o tome i zvanično obavijestiti, ali sam našao za shodno da ovdje upoznam kolegijum i crnogorsku javnost“, kazao je Laković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Dajković: „Poništeno rješenje o mojoj suspenziji, pravda je pobijedila! Ja se neću vratiti u Glavni grad, za mene politika nikada nije bila borba za fotelju“

„Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio“, kazao je Dajković

Državna komisija je nedvosmisleno potvrdila ono što sam govorio od prvog dana – da je odluka gradonačelnika Saše Mujovića o mojoj suspenziji bila politički motivisana, pravno neutemeljena i donijeta isključivo u ciljem političkog obračuna.

To je saopštio predsjednik Slobodne Crne Gore, Vladislav Dajković

.“Upravo sam dobio rješenje Državne komisije za žalbe po kom je usvojena moja žalba i poništeno rješenje gradonačelnika Mujovića o mojoj suspenziji, želim jasno da poručim: pravda je pobijedila“, kazao je Dajković.

On je naveo da je komisija poništila sporno rješenje i obavezala Glavni grad Podgoricu da mu isplati neisplaćeni dio zarade sa kamatama, kao i troškove postupka.

„Time je potvrđeno da sam bio nezakonito suspendovan, ali i utvrdilo stvarnu prirodu gašenja Službe kojom sam rukovodio“, istakao je Dajković.

On je kazao da će građani Podgorice platiti ceh političkih odluka gradonačelnika Mujovića, jer će iz budžeta Glavnog grada biti isplaćena sredstva koja su, kako je naveo, „direktna posljedica njegovih loših i nezakonitih odluka“.

„Međutim, iako mi ova odluka daje puno pravo da se vratim na drugo radno mjesto u okviru Glavnog grada imajući u vidu da je Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio, želim jasno da poručim: ja se tamo neću vraćati. Ne vidim sebe kao dio tima Saše Mujovića, niti želim da učestvujem u sistemu koji pokušava da ućutka one koji slobodno misle i govore. Za mene politika nikada nije bila borba za fotelju, već borba za narod“, rekao je Dajković.

Kaže da će sačekati sljedeće izbore.

„Tada ćemo ponovo izaći pred građane Podgorice i Crne Gore, a uvjeren sam da ćemo se vratiti trostruko jači – jer istorija nas uči jednoj istini – narod uvijek na kraju kazni onoga ko tlači“, poručio je Dajković.

Lider Slobodne CG navodi da je održao riječ i ostao „uz narod čak i onda kada je bilo najteže, odričući se funkcije, privilegija i fotelje“.

„Zato iz ovog procesa izlazim uzdignute glave. Oni koji su pokušali politički progon doživjeli su pravni, pa i ljudski poraz. Istina je pobijedila“, zaključio je Dajković.

Podsjećamo,Služba za građane kojom je Dajković rukovodio više ne postoji, jer je izmijenjena Odluka o organizaciji i načinu rada uprave Glavnog grada na osnovu koje je ukinuta.Izmijenjenu odluku 10. februara donio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujovića i objavljena je u Službenom listu.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

(FOTO) Šta je policija oduzela iz stana Aca Đukanovića u Podgorici

Slabo vidljivu kopiju potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati

Foto: Screenshot / Dan.me | Policija napustila zgradu brata Mila Đukanovića: Pretres trajao pet sati

U potvrdi o privremeno oduzetim predmetima koju je policijski službenik izdao nakon pretresa stana Aca Đukanovića u Ulici Vuka Karadžića 27. februara, navedena je dokumentacija od nekoliko desetina listova papira A4 formata.

Slabo vidljivu kopiju te potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati.

U nastavku je spisak dokumenata koji su navedeni u potvrdi:

Priručnik o radu društvnih mreža sa aplikacijom bijele boje, „DPS“ sa naumerisanim stranama od 1 – 67, plan za rad društvenim mrežama, od rednog broja 1 – 5 označen od strane ps (najvjerovatnije skraćenica od policijski službenik) grafitnom olovkom u desnom uglu;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prednjoj u gornjem lijevom uglu nalazi natpis crne boje „IZDAJNIK“ na žutom polju sa ukupno 25 listova sa brojevima 1-25, ispisani od strane ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu;

FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su Vijesti tehnički poboljšale

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj prednjoj strani u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „Negativna kampanja“ sa ukupno 3 (tri) lista koji su od strane ps označeni grafitnom olovkom 1-3 u gornjem desnom uglu;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj strani nalazi natpis „Stranice podrške u periodu od 01. januara do 01. aprila“, ukupno 10 (deset) listova sa prvom stranom pri čemu je ps označio unutrašnjost strana od broja 1-9;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalazi natpis „Zvanični profili u periodu od 1. januara do 01. aprila Facebook i Instagram, ukupno 19 listova sa prednjom stranicom, pri čemu je ps označio unutrašnje listove od 1-19;

jedan (1) list papira A4 formata (predračun) na kojem se u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „mjesečni troškovi“ a koji je ps grafitnom olovkom označio sa brojem 1 (jedan), papiri A4 formata zaheftani, ukupno 3 (tri) lista na kojem se na prvoj strani u lijevom gornjem uglu nalazi natpis Grupa „Odupri se“ a koje je ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu označio 1-3, papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalaze slike i tekstovi, a koje je ps grafitnom olovkom (označio) u gornjem desnom uglu od broja 1-28, a koji su pronađeni u braon koverti bez natpisa.

Koverta na navedenim papirima je pronađena u garažnom dijelu – igraonica, u stolu (nečitko) sa ostalom dokumentacijom.


FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su dostavili Đukanovićevi advokat

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije