Connect with us

SPORT

LEGENDARNI FUDBALER PREMINUO DANAS U 54. GODINI

(FOTO/VIDEO) Ovako je govorio Siniša Mihajlović, dijete Vukovara: Srbin sam od glave do pete!

Bio je i ostao najveća legenda jugoslovenskog i srpskog fudbala. Ljevica koja je činila čuda

Foto: Arhiva

Tužne vijesti stigle su danas iz Italije – proslavljeni fudbaler i trener Siniša Mihajlović preminuo je posle teške bolestii.

Ljevica koja je činila čuda, dijete Vukovara sa podignutom kragnom imao je jednu od najživopisnijih životnih priča.

Miha je imao teško djetinjstvo, a na terenu je bio surovi profesionalac.

Rođen je 20. februara 1969. godine u Vukovaru. Otac Bogdan vozio je kamione, a majka Viktorija je bila zaposlena u fabrici obuće i gume. Ima četiri godine mlađeg brata Dražena.

„Moj otac je rođen u selu Kukujami, kod Laktaša, a majku Hrvaticu upoznao je u Vukovaru dok je radio u preduzeću ‘Građevinar’. Do rata 1991. svi u našoj kući su se izjašnjavali kao Jugosloveni“, pričao je Miha svojevremeno.

Djed po ocu Ostoja i njegova žena Rista imali su veliku porodicu, baš kao i Ostojini otac i majka. Kad bi Siniša pričao o svojoj djeci, šalio se da je samo nastavio tradiciju.

Majčin otac Ivan, porijeklom je vojvođanski Bunjevac, a baka Eva je bila Njemica iz Srpskog Miletića u Vojvodini.

Foto: Profimedia

U djetinjstvu je bio pravi mali đavo, zbog čega je često radila mamina varjača. U komšiluku je živjela učiteljica koja je, kad je čula da mali Bogdanov polazi u školu, odlučno rekla: „U moj razred, bogme, neće!“

U prvom osnovne je napisao da će kad poraste biti fudbaler. Znajući njegov prijek karakter, mnogi se kunu da je ono „biti” mislio doslovce.

Osnovnu školu „Bratstvo i jedinstvo“ u Borovu Naselju završio je sa odličnim uspjehom. Upisao je Mašinsku školu, ali se zbog stroge profesorke matematike prebacio u Tehničku u Borovo, gdje je pohađao obućarski smjer – zbog sigurnog zaposlenja.

– Nastavnik književnosti u Borovu Blago Bilić rekao mi je da sam jedini fudbaler na svijetu koji je pročitao sve Andrićeve knjige – za šta je, naravno, on zaslužan.

Često je isticao da je ponosan što je Srbin.

„Imam snažan karakter. Srbin sam od glave do pete, sa svim vrlinama i manama mog ponosnog naroda. Znam da priznam i svoje greške, znam da dam i primim izvinjenje i uvijek sam spreman na dijalog. Smatraju da sam tvrd čovjek. To je istina. I bolje je da me ne provociraju“, pričao je Miha.

U klubu Borovo uočili su da njegova ljevica čuda čini pa su mu obukli dres s brojem 11 koji je, po nepisanom pravilu, bio rezervisan za „lijevo krilo“.

Foto: Profimedia

Profesionalnu karijeru počeo je 1988. u Vojvodini, a u decembru 1990. kupila ga je Crvena zvezda za milion maraka, što je bio apsolutni rekord u jugoslovenskom fudbalu.

U dresu crveno-bijelih više je igrao po sredini, a tek odlaskom u Romu, ljeta 1992. godine počinje da igra na poziciji „lijevog beka“. Dvije godine kasnije je u Sampdoriji, i tu je „libero“. Slijedi angažman u Laciju, a kopačke o klin okačio je u Interu.

Foto: Privatna arhiva

Tokom karijere osvojio je 16 trofeja: pet prvenstvenih titula, Kup šampiona, Kup kupova Evrope, četiri kupa Italije, Interkontinentalni kup, Superkup Evrope i tri superkupa Italije.

Držao je rekord u Seriji A sa 28 postignutih golova iz slobodnih udaraca. U Brazilu su mu jednom mjerili snagu šuta i utvrdili da je lopta išla brzinom od 165 kilometara na sat. U istoriji najvažnije sporedne stvari na svijetu bilo je i drugih legendarnih izvođača slobodnih udaraca, ali Miha se pokazao najkreativnijim.

„Kad sam šutirao penale, nisam gledao ništa, zatvorim oči i šutnem. A kod slobodnog udarca do poslednjeg koraka posmatram golmana. Ako ostane na poziciji, šutnem preko živog zida, ako se pomeri, gađam u njegov ugao. Uvijek sam uzimao isti zalet“, pričao je on.

FOTO: DAS SCHATZHAUS

Golmani su ga se plašili zbog rezultata, a protivnički igrači su znali da će nekome stradati rebra.

„Posle završetka igračke karijere želio sam da postanem pomoćni trener i ostanem u sportu kome sam posvetio život. To se i dogodilo, počeo sam na poziciji pomoćnog trenera u ‘Interu’. Nisam osjetio, a kamoli teško podnio taj prelazak sa terena na klupu i u stručni štab. Bilo mi je lakše kad sam bio igrač nego sada. Prije sam obraćao pažnju samo na sebe i na to da dam sve najbolje što mogu za tim, a kao trener razmišljam o trideset igrača. Teže je biti trener, ali je to takođe posao koji mnogo volim i planiram da ga dugo još radim“, govorio je Miha.

Mnogi ljubitelji fudbala Mihajlovića smatraju najboljim izvođačem slobodnih udaraca ikada.

Pamte se njegovi razorni šutevi iz daljine u dresovima svih klubova za koje je Mihajlović nastupao.

Za reprezentaciju Jugoslavije debitovao je 1991. godine u meču protiv Farskih Ostrva.

„Pobijedili smo sa 7:0. Kasnije sam još 63 puta oblačio dres sa državnim grbom, čime se jako ponosim, iako je taj broj mogao biti veći da nije bilo poznatih događaja“, kazao je svojevremeno.

Foto: Arhiva

Sredinom maja 2012. postao je selektor reprezentacije Srbije. Potpisao je dvogodišnji ugovor i, kako to obično biva, posle neispunjenih očekivanja stručne i svekolike javnosti da kvalifikuje Srbiju za Mundijal u Brazilu, od nacionalnog junaka „pretvorio se“ u najvećeg neprijatelja srpskog fudbala.

Poslednja utakmica kojom je dirigovao sa kormila državnog tima bila je protiv Rusije.

Meč je završen rezultatom 1:1, a Miha je napustio reprezentaciju i postao trener Sampdorije. Bio je trener Katanije, Fjorentine, Milana, Torina i Bolonje.

U junu 2019. godine pošao je kod ljekara, misleći da ima grip. Ispostavilo se da je u pitanju leukemija. Dugo je liječen na Institutu „Sant Orsola” gdje mu je u oktobru iste godine transplantovana koštana srž.

Uprkos komplikovanim terapijama, nekoliko puta, što iz bolničke postelje, što na terenu, bio je uz svoju Bolonju.

Gradsko vijeće Bolonje je te godine jednoglasno odlučilo da „Mihajlović, brat i sin Bolonje, bude izabran za počasnog građanina ovog grada.

Suprugu Arijanu upoznao u restoranu: Djeca bi nam bila baš lijepa

Foto: Arhiva

Mihina supruga je Arijana Rapaćoni, nekadašnja zvijezda italijanske televizije RAI UNO.

“ Kad sam je prvi put vidio pomislio sam kako bi naša djeca bila lijepa“, pričao je Siniša.

Prvi put su se sreli u restoranu „Ultima folija“, gdje je Arijanu dovela Sinišina poznanica, jer joj je on dan ranije rekao da mu se dopada.

„Bilo je namješteno da Arijana sjedne kraj mene. Sve se završilo prilično hladno, s nekoliko neobaveznih rečenica. Glumio sam kao da uopšte nisam zainteresovan, a ona je uzvratila istom mjerom“, pričao je on.

Provod su nastavili u jednoj rimskoj diskoteci, gdje su se zbližili u separeu.

Godinu dana kasnije, 1996, vjenčali su 28. juna u rimskoj opštini Kampidoljo, potom i 2005. godine, u manastiru u Sremskim Karlovcima.

„Prije Arijane, imao je samo jednu ozbiljnu vezu u Srbiji. Nisam bio zaljubljive prirode“, pričao je fudbaler.

Sina Marka dobio je sa Italijankom sa kojom je bio u vezi prije nego što se oženio.

Odmah ga je priznao, dao mu je prezime, a svakog mjeseca mu je uplaćivao alimentaciju, pa je Marko za 18. rođendan na računu imao pola miliona eura.

Arijana mu je rodila dvije ćerke, Virdžiniju i Viktoriju, i tri sina, Miroslava, Dušana i Nikolasa.

Htjeli su da usvoje i jednu crvenokosu djevojčicu iz Dječjeg sela, ali ih je od toga „odgovorila“ dobro poznata komplikovana srpska administracija.

SPORT

Hrabri „sokoli“ za ponos: Crna Gora srušila turske snove

Pobjeda na kraju Lige nacija: Crna Gora – Turska 3:1. Fenomenalni Nikola Krstović trostruki strijelac

Foto: Reuters

Serija od sedam poraza, od toga pet u Ligi nacija je prekinuta protiv najjačeg protivnika u grupi – Crna Gora je večeras u Nikšiću u posljednjem kolu B Lige nacija savladala Tursku 3:1.

Naši momci su večeras, iako desetkovani, pokazali srce, ponos, karakter, želju, volju i pobijedili najjaču selekciju u grupi, ekipu koja je na Evropskom prvenstvu stigla do četvrtfinala.

Ostaće zapisano da je ovo prva pobjeda naše reprezentacije u Nikšiću, ali i prva u takmičarskom meču pod vođstvom Roberta Prosinečkog, budući da su prethodna dva trijumfa došla protiv Bjelorusije i Sjeverne Makedonije u prijateljskim duelima.

Ovom pobjedom Crna Gora je ostavila Tursku, 26. selekciju na Fifinoj rang listi u B Ligi nacija, budući da je Vels, nakon preokreta savladao Island (4:1) i plasirao se u A Ligu nacija.

A meč u Nikšiću obilježio je Nikola Krstović. Napadač Lećea je upisao het-trik – prvo je u 29. minutu pogodio sa desne strane nakon duge lopte Tućija, potom je u finišu prvog poluvremena poslao projektil iza leđa Gunoka, a onda u 73. minutu i glavom postigao gol.

Strijelac za Tursku bio je Jildiz u 37. minutu.Kraj ciklusa, Crna Gora jeste ispala u Ligu C, ali večerašnji meč uliva nadu pred buduća iskušenja.

A, aplauzi kraj Bistrice su mnogo toga rekli.

Nastavite sa čitanjem

SPORT

Crna Gora ponovo pobjeđuje: Rukometaši srušili Slovačku i praktično imaju kartu za Evropsko prvenstvo

Dva od dva rukometaši Crne Gore sa novim selektorom – naš nacionalni tim u Košicama srušio Slovačku (38:35)

Ponovo činio čuda: Nebojša Simić je upisao 18 odbrana i skinuo dva sedmerca, Foto: Vuk Raičević/RSCG

Iran i Čile na Svjetskom prvenstvu Krakovu bile su posljednje dvije vezane pobjede – od tada su morale da prođu skoro dvije godine i 12 takmičarskih mečeva, pa da Crna Gora ponovo slavi na dvije utakmice zaredom.

„Lavovi“ su ponovo gladni pobjeda, ponovo pobjeđuju i to zahvaljujući atomskom napadu – nakon Finske pala je i Slovačka u Košicama 38:35 (23:18), pa je karta za Evropsko prvenstvo 2026. praktično već u džepu.

Drugi trijumf na drugom meču novog selektora Didijea Dinara dodatno dobija na značaju kada je poznato da je Francuz u Slovačku otputovao bez Vuka Borozana i Vuka Lazovića, a da se već na startu meča u „Stil areni“ povrijedio Miloš Vujović.

Bilo je i ovog puta određenih propusta, prije svega u odbrani, ali najvažniji je utisak da je Crna Gora izgledala ozbiljno tokom svih 60 minuta i da je u svakom trenutku kontrolisala dešavanja u Košicama.

Čepić i Vujovići

Zahvaljujući Radojici Čepiću i trojici Vujovića (Branko, Stevan i Miloš) „lavovi“ su na startu nekoliko puta imali plus dva, a kada su se Slovaci vratili na 8:8 još jedan Vujović (Luka) između trojice rivala iznudio je isključenje Matuša Moravčika.

Nakon toga Čepić je nastavio da „bombarduje“ (10:8), a praktično isto kretanje rezultata viđeno je do kraja prvih 30 minuta, kada je Nebojša Simić „skinuo“ zicer Eriku Fenaru, a Aleksandar Bakić u finišu pogodio za najveću razliku do tada (21:18).

Bakić nije imao sreće sa zicerima na startu nastavka, zaradio je i isključenje nakon što je pogodio golmana u glavu, pa su se Slovaci vratili u igru (22:21).

Nova Simićeva čuda, leteći napad
Ipak, bekovska linija – Čepić, Branko i Stevan Vujović – sjajno je razigravala ekipu, pogađao je i pivot Luka Vujović, Simić standarno činio čuda na golu, a dolazili su i golovi iz kontranapada…

Iz takve igre stigla su dva vezana gola Branka Vujovića, pa je Crna Gora u 43. minutu imala velikih plus pet (29:24), a kada je domaćin posljednji put zaprijedio (31:29), Bakić je „izbrsao“ sve greške, pa su njegova dva gola i Stevana Vujovića sa svoje polovine odveli našu selekciju na novih pet razlike 34:29.

U tom trenutku, na desetak minuta do kraja, bilo je jasno da „lavove“ više ništa ne može zaustaviti do novog trijumfa…

Možda se od Dinara, jednog od najboljih defanzivaca svih vremena, očekuje da sa Crnom Gorom igra čeličnu odbranu, ali nakon dva meča i samo nekoliko treninga napad izgleda sjajno.

A, da „zategne“ odbranu legendarni Francuz će imati vremena na narednim okupljanjima, posebno kada se zna da do kraja kvalifikacija praktično neće imati pritisak rezultata.

SLOVAČKA – CRNA GORA 35:38 (18:21)

Košice – „Stil arena“. Gledalaca: Sudije: R. Tijagaraža i S. Tijagaraža (Njemačka). Sedmerci: Slovačka 5 (2), Crna Gora 2 (2). Isključenja: Slovačka 8, Crna Gora 8 minuta.

Slovačka: Paul (šest odbrana), Žernovič (devet odbrana), Hlinka, Brjatka 1, Mahač 5, Potisk 6 (1), Fenar 3, Kravčak, Prokop 8, Urban, Đuriš 2, Petržela 1, Mital, Moravčik 1, Smetanka 3, Mišovih 4 (1).

Crna Gora: Matović, Simić (18 odbrana i dva sedmerca), A. Bakić 5, Dragašević, M. Vujović 2 (1), Čepić 8, Ćorsović 2, B. Vujović 7 (1), M. Radović, M. Radović, Kaluđerović, S. Vujović 4, Vujačić, L. Radović 5, L. Vujović 4, Šćekić, M. Bakić.

Izvor: Vijesti 

Nastavite sa čitanjem

SPORT

Jelena Đoković: „Novak je šampion naroda, a ne bogatih! On potiče iz skromne radničke porodice“

„Volim da ga vidim kao šampiona običnih, a ne bogatih ljudi zato što je on običan čovjek koji potiče iz vrlo skromne porodice radnika i sanjara“, istakla je Jelena u opširnom razgovoru za argentinski „Nasion“

Foto: Dalibor Danilović

Jelena Đoković smatra da je daleko važniji Novakov status među običnim ljudima od brojnih titula najboljeg tenisera u istoriji „bijelog sporta“.

„Kada vidimo šta se dešava u svijetu, tenis je tako mala prizma života, ali donosi sreću, radost i nadu ljudima. Volim da ga vidim kao šampiona običnih, a ne bogatih ljudi zato što je on običan čovjek koji potiče iz vrlo skromne porodice radnika i sanjara“, istakla je Jelena u opširnom razgovoru za argentinski „Nasion“.

Kako je kazala, putujući po svijetu vidjela je mnogo ljudi koji su inspirisani njegovom pričom, jer su i oni slični njemu.

Naglasila je da je tenis je veoma luksuzan sport koji se gotovo isključivo povezuje s bogatim ljudima podsjećanjem na etimologiju nadimka „bijeli“.

„Ipak, Novakovi navijači su normalni ljudi sa običnim poslovima i ne mogu uvijek sebi da priušte ulaznice za njegove mečeve. Zato, kad prođete ulicom i vidite radnike na gradilištu ili u bilo kojoj grani, viču: ‘Hej, Novače!’ Svi ga zaustavljaju. Mislim da vam to daje snagu i energiju da nastavite dalje“, kazala je ona.

Prema Jeleninim riječima, Novakova najbolja pobjeda je ta što je postao prvak naroda.

„On je šampion naroda“, podvukla je Jelena Đoković.

Podsjetimo, Novak je osvojio 99 titula u singlu, od čega 24 gren slema, 40 mastersa, sedam ATP finala, a ovog ljeta je na sve to dodao i olimpijsko zlato sa Igara u Parizu.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije