Connect with us

DRUŠTVO

NAJMANJE VJERUJU PARTIJAMA

Građani najviše vjeruju zdravstvu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi

Povjerenje u zdravstveni sistem iskazalo je 44,6 odsto ispitanika, SPC se nalazi na drugom mjestu sa 40,7 odsto ispitanika koji su kazali da u nju imaju povjerenja, zatim obrazovni sistem sa 38,3 i Vojska Crne Gore (VCG) sa 38,1 odsto, pokazuje istraživanje agencije Mina i Cemi-ja

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović i mitropolit Crnogorsko-primorski Joanikije, Foto: MCP

Građani u Crnoj Gori najviše povjerenja imaju u zdravstveni sistem, a najmanje u političke partije, pokazalo je istraživanje Centra za monitoring i istraživanje (CEMI) i agencije MINA.

Istraživanje je sprovedeno od 5. do 22. marta, na uzorku od 961 ispitanika.

Povjerenje u zdravstveni sistem iskazalo je 44,6 odsto ispitanika, dok je samo 10,4 odsto reklo da ima povjerenja u političke partije.

Srpska pravoslavna crkva (SPC) nalazi se na drugom mjestu sa 40,7 odsto ispitanika koji su kazali da u nju imaju povjerenja, zatim obrazovni sistem sa 38,3 i Vojska Crne Gore (VCG) sa 38,1 odsto.

U Svjetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) povjerenja ima 35,3 odsto, a u Ujedinjene nacije 34,6.

Istraživanje je pokazalo da 33,7 odsto ispitanika ima povjerenja u Delegaciju Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, a u sistem socijalne zaštite 33,4 odsto.

foto: Mina

Policija uživa povjerenje 29,5 odsto ispitanika, Vaseljenska patrijaršija 29, nevladine organizacije (NVO) 28,6 odsto, a NATO 27,9.

U predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića povjerenje ima 23,3 odsto ispitanika, a slijede Skupština sa 17,2, tužilaštvo 16,7 i sudstvo 16,2 odsto.

U Crnogorsku pravoslavnu crkvu (CPC) povjerenja ima 15,7 odsto ispitanika, a u Vladu 13,7 odsto.

Istraživanje je pokazalo da više od 50 odsto ispitanika nema povjerenja u tužilaštvo, predsjednika države, sudstvo i Vladu.

foto: Mina

Da nema povjerenja u tužilaštvo kazalo je 55,2 odsto ispitanika, 51,8 odsto nema povjerenja u predsjednika, 51,6 u sudstvo, a u Vladu 51,4 odsto.

U Skupštinu povjerenja nema 47,6 odsto ispitanika, u CPC 47,4, a u političke partije 44,3 odsto.

Slijede NATO i policija, kojima ne vjeruje 34,9, odnosno 34 odsto ispitanika.

U Delegaciju EU u Crnoj Gori povjerenja nema 29,2 odsto ispitanika, u UN njih 28,8 odsto, a slijede VCG sa 27,2 odsto, SPC 26,4, sistem socijalne zaštite 26,3 i obrazovni sistem sa 24 odsto.

U SZO, prema rezultatima istraživanja, povjerenja nema 23,2 odsto ispitanika, a u NVO 22,7 odsto.

U zdravstveni sistem nema povjerenja najmanji broj ispitanika, odnosno njih 21,7 odsto.

Najveću prosječnu ocjenu povjerenja u institucije dobila je SPC, sa ocjenom 3,29.

foto: Mina

Na drugom mjestu nalazi se zdravstveni sistem čije povjerenje su ispitanici u prosjeku ocjenili 3,24, a slijede sa 3,12 obrazovni sistem, 3,11 SZO, VCG i sistem socijalne zaštite sa po 3,04 i UN sa prosječnom ocjenom tri.

Povjerenje ispitanika u Delegaciju EU u Crnoj Gori prosječno je ocijenjeno sa 2,99, a u Vaseljensku patrijaršiju sa 2,96.

Ispitanici su povjerenje u policiju prosječno ocijenili sa 2,79, u NATO sa 2,59, predsjednika 2,44, Skupštinu 2,42, političke partije 2,41, sudstvo 2,36, Vladu 2,32, tužilaštvo 2,31, dok je najslabije ocijenjeno povjerenje u CPC sa 2,21.

Najveći broj ispitanika zadovoljan je radom Ministarstva zdravlja, njih 38,3 odsto.

foto: Mina

Radom Ministarstva finansija i socijalnog staranja zadovoljno je 34,6 odsto ispitanika, a ekonomskog razvoja 32,5 odsto.

Istraživanje je pokazalo da je 27,1 odsto ispitanika zadovoljno radom Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, a 26,6 odsto Ministarstvom unutrašnjih poslova (MUP).

Radom ministarstava odbrane i kapitalnih investicija zadovoljno je 25,6, odnosno 22,6 odsto ispitanika.

Više od 20 odsto ispitanika zadovoljno je i radom predsjednika, kao i ministarstava poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, javne uprave, digitalnog društva i medija, i vanjskih poslova.

Radom predsjednika zadovoljno je 22,3 odsto ispitanika, Ministarstva poljoprivrede 22,2, javne uprave njih 20,5, a vanjskih poslova 20,4 odsto ispitanika.

Slijede Skupština, čijim radom je zadovoljno 17,9 odsto ispitanika, Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava 16,8 i ekologije, prostornog planiranja i urbanizma sa 16,4 odsto.

Radom premijera Zdravka Krivokapića zadovoljno je 14,5 odsto ispitanika, Vlade 14,1, a potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića 13,8 odsto.

Radom političkih partija zadovoljno je 8,9 odsto ispitanika.

Najveći broj ispitanika, njih 54,8 odsto nije zadovoljno radom Abazovića, a slijede predsjednik sa 53,1 odsto, premijer sa 51,4, političke partije 45 i Skupština sa 43,3 odsto.

foto: Mina

Radom ministarstava ekologije i pravde, ljudskih i manjinskih prava nije zadovoljno 36,7, odnosno 36,3 odsto, a slijede ministarstva vanjskih poslova sa 36,1 odsto, prosvjete, nauke, kulture i sporta 33 i poljoprivrede 32,7 odsto.

Više od 30 odsto ispitanika nije zadovoljno ni radom Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, njih 31,4 odsto, a slijede resori unutrašnjih poslova sa 28, 5 odsto, odbrane 28,3, kapitalnih investicija 27,9 i ekonomskog razvoja 26 odsto.

Po 25 odsto ispitanika nije zadovoljno radom ministarstava finansija i socijalnog staranja i zdravlja, a najmanje ispitanika nezadovoljno je radom Vlade, odnosno njih 14,1 odsto.

Najveću ocjenu zadovoljstva institucijama dobilo je Ministarstvo zdravlja, koje su ispitanici prosječno ocijenili sa 3,13.

foto: Mina

Slijede ministarstva finansija i socijalnog staranja sa 3,09, ekonomskog razvoja 3,03, odbrane i unutrašnjih poslova sa 2,87 i kapitalnih investicija 2,86.

Ispitanici su zadovoljstvo u Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta prosječno ocijenili sa 2,82, resor poljoprivrede sa 2,77, javne uprave 2,76, a vanjskih poslova 2,67.

Kada su u pitanju ministarstva, najmanju prosječnu ocjenu ispitanika dobili su sa 2,62 Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava i Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma sa 2,6.

Ispitanici su zadovoljstvo Skupštinom prosječno ocijenili 2,5, predsjednikom 2,44, partijama 2,41, a Vladom i premijerom 2,34.

Zadovoljstvo potpredsjednikom Vlade je najslabije je ocijenjeno, i prosječno iznosi 2,28.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Lutovac: Berane ponosno što će naš Maksim Đukić sa fudbalerima predstavljati Crnu Goru na Evropskom prvenstvu

„Ispunili veliki cilj i san brojnih generacija“, kazao je Lutovac

Foto: Opština Berane

Predsjednik opštine, Đole Lutovac organizovao je prijem za Maksima Đukića, člana omladinske fudbalske reprezentacije Crne Gore koja se plasirala na Evropsko prvenstvo, a koje će se održati od 13. do 26. juna u Rumuniji, saopšteno je iz Opštine Berane.

Ovo je prva fudbalska selekcija naše države koja učestvuje na najprestižnijem takmičenju Starog kontinenta.

„Naš talentovani i perspektivni sugrađanin je član FK “Budućnost” iz Podgorice, sa kojim je potpisao ugovor na dvije godine. Ubrzo se očekuje i njegov debi za “plave” u Prvoj fudbalskoj ligi Crne Gore. Za njega je plasman na Evropsko prvenstvo jedinstven i očekivanja od ovog takmičenja su mu velika, jer je siguran da je ova ekipa stvorena za velika djela“, navodi se u saopštenju.

Predsjednik Lutovac je izrazio zadovoljstvo što je naš sedamnaestogodišnji sugrađanin dio ove reprezentacije koja će predstavljati Crnu Goru. Kazao je da su Maksim i njegova ekipa ponos ne samo za Berane, nego za cijelu naciju i da su baš oni ispunili veliki cilj i san brojnih generacija.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Uprava za saobraćaj naložila da se ukloni tabla u Murini na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji

„Zatražili smo izjašnjenje zbog table na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji“

Uprava za saobraćaj zatražila je hitno izjašnjenje od projektanta, revidenta, izvođača radova i nadzora zbog postavljanja table gdje je Peć označen kao grad u Srbiji, a ne na Kosovu, te naložila izvođaču da tablu ukloni, saopšteno je iz te institucije.

Kazali su da preduzimaju sve neophodne korake kako bi se okolnosti u vezi sa ovim slučajem u potpunosti razjasnile, kao i preduzele dalje aktivnosti ka utvrđivanju odgovornosti.

„Uprava za saobraćaj realizuje drugu fazu projekta ‘Unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zonama osnovnih škola na državnim putevima u Crnoj Gori’, koji obuhvata 10 osnovnih škola u državi. Cilj projekta je unapređenje uslova bezbjednog kretanja učenika i ostalih učesnika u saobraćaju u blizini školskih zona“, piše u saopštenju.

„Projekatnu dokumentaciju na osnovu koje se izvode radovi uradio je „VL Inženjering” DOO Budva, a koja je revidovana u maju 2024. godine od strane firme “Ding” DOO iz Podgorice. Radove izvodi Konzoreijum „Signal – Hill Construction – Geodeting- Via project“, a nadzor vrši “Projectman” DOO iz Podgorice“, rekli su iz Uprave za saobraćaj.

Navode da je projektom obuhvaćena i Osnovna škola „Petar Dedović“ u Murini (opština Plav), „na čijem je području prethodnih dana postavljen saobraćajni znak koji je izazvao uznemirenje javnosti.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Protest u Ulcinju: „Spajiću, ovo nije tvoj emirat“

Ulcinj danas nije slavio Dan opštine već protestovao

Protest u Ulcinju

U Ulcinju je danas na platou na Pristanu održan protest građana povodom namjere Vlade premijera Milojka Spajića da kompaniji iza koje stoji arapski kapital izda pod zakup Veliku plažu na 99 godina.

Ulcinj je danas trebalo da svečanom sjednicom Skupštine opštine(SO) obilježi Dan Opštine, prvu subotu u aprilu koja simbolizuje odlazak pomoraca na brodove, početak sezone i kraj berbe maslina ali je predsjednik Opštine Genci Nimanbegu poručio da nema razloga za slavlje.

Otkazane su sve svečanosti planirane povodom Dana Opštine, osim onih koji se tiču najmlađih.

Predsjednica Skupštine Opštine Ulcinja Ivana Jančić Popović kazala je da, umjesto svečane sjednice povodom dana Opštine, „danas otvara protest“.

„Imamo kvorum, tu su odbornici, vi ste ovdje, narod je ovdje. To je kvorum koji daje smisla svemu što radimo. Otvaram ovaj protest jer nema svečanosti tamo gdje se ignoriše volja građana. Nema svečanosti gdje se odluke donose mimo javnog interesa“, poručila je Jančić Popović.

foto: Samir Adrović

Plato na Pristanu bio je ispunjen do poslednjeg mjesta a prisutni su nosili parole „Ulcinj nije tvoj emirat, Spajiću“, „Ulcinj nije na prodaju“, „Ovdje smo odrasli, ovdje će i naša djeca“, „Naša plaža, naš ponos“…

Predsjednica SO navela je da se odluke ne donose za druge, već zajedno sa drugim. Nijedan grad, dodala je ne postoji samo u sadašnjosti.

„Prošlost svakog grada je njegov temelj a budućnost obaveza. Glas građana mora se čuti, a odluke biti isključivo vođene javnim interesom“, kazala je Jančić Popović.

Predsjednik SDP Naser Resulbegović poručio je Spajiću da ne vrijeđa zdrav razum građana.

„Zaustavite se na vrijeme. Dosta nam je više onih koji su dobili mandat da štite interese građana ali umjesto toga, štite investitore i privatnike“, kazao je Resulbegović.

Predsjednik ulcinjskih Socijaldemokrata Ćazim Hodžić kazao je da da to što predlaže Spajić, nije razvoj.

„Umjesto da završavamo pripreme za sezonu, mi smo primorani da se borimo za slobodu i branimo naš identitet“, kazao je Hodžić.

Predsjednik i poslanik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da Ulcinj danas ne slavi Dan opštine „jer je pod opsadom“.

„Poručujem prevarantu Spajiću – dalje ruke od Velike plaže. Ni zrno pijeska nećete ponijeti“, kazao je Abazović.Pozvao je manjinske partije koje podržavaju i učestvuju u Vladi da odluče na koju će stranu i rekao da ne mogu sjedjeti na dvije stolice.

„Ili ste sa Ulcinjem i građanima, ili ste sa lopovima. Nema sjedenja na dve stolice“, kazao je Abazović.

Predsjednik DUA Mehmed Zenka kazao je da se Ulcinj nalazi pred provalijom zbog jednog čovjeka.

„On zamišlja Ulcinj kao da smo na berzi ia da na brzinu može da proda i rasproda sve što može“, kazao je Zenka. Naveo je da Spajić nije svjestan da je Velika plaža život Ulcinja i njegov opstanak.

Poručio je Spajiću da su Ulcinjani sve naslijedili od svojih predaka.

„Ne moj nas ćеrati do krajnje granice izdržljivosti. Znaćemo da branimо ovaj grad, makar nas to i života koštalo“, kazao je Zenka.

Predsjednik Opštine Genci Nimanbegu ocijenio je da se Ulcinj nalazi pred najvećim izazovom u istoriji.

„Neko želi da otuđi našu imovinu i da ustupi nekom investitoru na 90 godina. Mi to ne dozvoljavamo“, kazao je Nimanbegu.

Kazao je da je odluka koju je donio da umjesto slavljeničkog obiležavanja, bude održan protest iznuđena jer grad nikad nije bio ugroženijiu istoriji.

„I zbog toga ovaj skup je samo jedan od primjera na koji način ćemo braniti ono što nam pripada, ono što su nam ostavili preci, ono što moramo ostaviti našim pokolenjima. Ovaj grad ćemo odbraniti ma koliko nas to bude koštalo“, kazao je Nimanbegu.

Ponovio je da Spajić manipuliše sa zaključcima SO Ulcinj.

„Usvojili su dio zaključaka. Zaključke koji govore da ne prihvatamo megaprojekat u opštini Ulcinj, nijesu ni razmatrali. O zaključcima koji govore da ne prihvatamo da se daje naša zemlja nekom drugom, nisu ni raspravljali. Stoga, pozivam političare u Podgorici da konačno svate. Spajić je uspio okrenuti čitav jedan grad protiv sebe. Ali poruka odavde ide. Ulcinj je jedinstven. Ulcinj danas nije sam. Svi Crnogorci su uz nas. Ovo treba da stigne do političara koji žele odlučiti bez stručne javnosti, bez analize, bez toga da mi imamo pravo na odlučivanje“, kazao je Nimanbegu.

Na skupu su govorili još predsjednik OO Demokratske partije socijalista Arjan Ljamović, predsjednik Demokratskog saveza u Crnoj Gori Saubih Mehmeti, Damir Raščić iz Bošnjačke stranke, poslanik Artan Čobi i NVO aktivisti Džemal Perović, Aleksandar Dragićević i Jovana Janjušević.

Na tenderu Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom (JP), kompanija „Eagle Hills Properties“, iza koje stoji arapski kapital, pobijedila je u nadmetanju za devet uglavnom vezanih kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju. Osnivač čuvene kompanije „Emaar Properties“ i predsjednik firme „Eagle Hills Properties“ je milijarder Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Zenka je krajem prošlog mjeseca objelodanio da je premijer Milojko Spajić na sastanku sa čelnicima Opštine i Skupštine Ulcinj, poslanicima iz tog grada i šefovima partija i odborničkih klubova pojasnio namjeru arapskih investitora da zakupe cijelu Veliku plažu na 99 godina – od Port Milene do ušća Bojane.

Đeka: Ako predlog prođe, više neću biti dio Vlade

Ministar u Vladi Milojka Spajića i predsjednik Demokratske partije Fatmir Đeka kazao je da, ako predlog prođe, više neće biti dio Vlade.

On se zahvalio svim odbornicima koji su u dva navrata jednoglasno usvojili zaključke o namjeri Vlade da Veliku plažu izda na 99 godina.

„Ako me pitate, pošto čujem danas da izlazimo iz Vlade, reći ću vam. Ostaćemo tu da sa argumentima i sa svim ovim što se čulo na skupu pokušamo da našu viziju koju mi imamo, ispoštuju do kraja. To nam je prioritet. A ako stvari krenu po zlu, normalno da Fatimir Đeka neće biti dio te Vlade“, kazao je Đeka.

Čapuni: Nećemo biti sluge u zemlji naših prađedova

Poslanik Force Ilir Čapuni kazao je da je poruka sa skupa jasna.

“Neka svi čuju da nismo bili, niti smo, niti ćemo biti ni nezreli, ni nedorasli, ni naivni, a nećemo biti ni sluge ni izmećari u zemlji naših prađedova, “, poručio je Čapuni.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije