DRUŠTVO
FOND ZA ZAPOŠLJAVANJE LICA SA INVALIDITETOM POKREĆE PROVJERU
Građani se privremeno prijavljuju u Berane i Rožaje i kupuju invaliditet? Da li čudne migracije pustoše državnu kasu?
Iz Fonda upozoravaju da komisije iz ova dva grada donose rekordan broj rješenja, što pustoši državnu kasu. Ukoliko naknadne provjere potvrde bilo kakve sumnje, o ovim slučajevima će biti obaviješteno i nadležno tužilaštvo

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom pokreće provjeru zbog čega značajan broj građana privremeno prijavljuje boravište ili radno mjesto u Beranama i Rožajama, gdje ubrzo dobiju rješenja o utvrđivanju invaliditeta, a zatim se odmah odjavljuju i vraćaju u svoje opštine, saznaju “Vijesti”.
Cilj provjere je da utvrde da li su ti slučajevi zaista prevare, jer se te osobe nakon dobijanja rješenja zapošljavaju u svojim ili drugim firmama, a zatim traže subvencije zarada iz ovog Fonda, koje su često i višestruko veće od prosječne. Ukoliko naknadne provjere potvrde bilo kakve sumnje, o ovim slučajevima će biti obaviješteno i nadležno tužilaštvo.
Na sumnju da ljekarske komisije u ova dva grada olako daju rješenja o invaliditetu, pokazuju i podaci iz evidencije Zavoda za zapošljavanje za avgust, prema kojoj u Beranama ima 2.188 osoba na invaliditetom, a u osam puta većoj Podgorici 700. U Rožajama je registrovano 1.986 osoba sa invaliditetom, a u Kotoru, koji ima isti broj stanovnika, 35.
Umjesto devet, trošak povećan na 26 miliona
Zbog velikog rasta broja osoba sa invaliditetom koji traže subvencije, kao i visokih zarada na koje su prijavljeni, ovaj Fond je bankrotirao u maju jer za ove subvencije isplatio 13 miliona eura, dok su njegovi prihodi bili devet miliona. Vlada je zatim iz budžetske rezerve morala Fondu da isplati još 13 miliona eura. Novac koji nedostaje Fondu isplaćuje se iz budžeta, jer je država garant ovih isplata.
Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, iz ovog Fonda se poslodavcima koji zaposle osobe sa invaliditetom uplaćuje novac do 75 odsto bruto zarade na koju je prijavljena ta osoba. Zakon nema ograničenja iznosa zarade koja se može subvencionisati, niti ukupni iznos koji se subvencioniše, niti je definisano ko može da kontroliše ovaj postupak ili vanredno preispituje rješenje komisije. Dio poslodavaca i osoba sa invaliditetom je uočio tu zakonsku prazninu, pa je u posljednje dvije godine došlo do velikog rasta broja osoba koje se prijavljuju, ali i iznosa zarada na koje su zvanično osigurani. Dosadašnji rekorder je osoba koja iz Fonda dobija subvenciju od 75 odsto svoje bruto zarade od 8.456 eura.
Odsele čim dobiju rješenje
Neki od novih spornih slučajeva je I. K. iz Bijelog Polja koja je u Beranama prijavila prebivalište 24. maja ove godine, dva dana kasnije je podnijela zahtjev za utvrđivanje procenta invaliditeta i sticanje statusa lica sa invaliditetom, kojeg je dobila u procentu od 51 odsto. Zatim se ova osoba vratila u Bijelo Polje gdje joj je i radno mjesto i zatražila subvenciju svoje zarade iz budžeta.
Sličan slučaj je i za G. Đ. iz Podgorice koji “napušta” posao u glavnom gradu i u Beranama za period od 1. marta do 31. maja ove godine zaključuje ugovor o radu za nepuno radno vrijeme, čime je stekao pravo da ga pregleda komisija iz ovog grada. Zahtjev za utvrđivanje procenta invaliditeta podnio je 17. marta, a 29. mu izdato rješenje o invaliditetu od 51 odsto. Već narednog dana 30. marta raskida radni odnos kod poslodavca u Beranama i vraća se na posao u Podgoricu gdje predaje zahtjev za subvenciju zarada o trošku države.
Sagovornik “Vijesti” je kazao da postoji mnogo sličnih slučajeva iz ova dva grada, gdje osobe iz tih, ali i drugih gradova, u kratkom roku dobijaju tražena rješenja, nakon čega se odmah javljaju Fondu za subvencije.
To ih u Fondu, kako kaže, navodi na sumnju da su te osobe nakratko promijenile prebivalište ili radno mjesto za te gradove da bi lakše stekle status osobe sa invaliditetom. Zbog toga će obratiti Fondu za zdravstveno osiguranje kao i ovim područnim jedinicama za detaljnije podatke o spornim slučajevima, a o svemu će obavijestiti nadležno Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Vladu.
Izigrana humana ideja
Ovaj Fond novac dobija od naknade koju plaćaju poslodavci koji nemaju zaposlene osobe sa invaliditetom, zavisno od ukupnog broja radnika. U prošloj godini je Fond prihodovao oko 9,8 miliona eura od doprinosa, dok su za subvencije isplatili 14,4 miliona eura.
Predlogom finansijskog plana za ovu godine bilo je predviđeno da se od naknada Fonda prihoduje devet miliona eura, a da iz državnog budžeta budu uplaćena dodatna četiri miliona. Međutim, zbog povećanja zahtjeva već u maju je bilo jasno da će planirani iznos za cijelu godinu biti potrošen za manje od šest mjeseci, pa je Vlada kao garant Fonda iz budžetske rezerve morala da uplati još 13 miliona.
Tako će očekivani trošak za cijelu godinu biti dvaput veći nego u prošloj godini. Broj korisnika ovih subvencija, kao i visina zarada na koje su prijavljeni, se povećava iz godine u godinu, a posljednjih mjeseci je to dostiglo drastična povećanja, tako da se humana ideja o pomaganju osobama sa invaliditetom da se zaposle pretvorila u svoju suprotnost i iscrpljivanje državne kase.
Ministarstvo najavljivalo zakon, ali ga odložila politička kriza
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja ranije su “Vijestima” kazali da su od Zavoda za zapošljavanje dobili informaciju o slučajevima isplate subvencija za sumnjive natprosječno velike zarade.
U aprilu su iz ovog resora najavili da su pokrenuli “određene aktivnosti kako bi se ovaj problem u što kraćem roku riješio”.
“Uporedo sa ovim aktivnostima, radimo na donošenju novog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, kao i Zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja, kada će se zaokružiti i značajno unaprijediti ova oblast”, naveli su tada iz Ministarstva.
Međutim, pitanje je kada će promjena Zakona biti usvojena zbog političke krize i neaktivnosti Skupštine, a ovaj Fond i državni budžet i dalje svakog mjeseca trpe veliku štetu.
Fond ima nadležnost samo da plaća
Iz Fonda su “Vijestima” kazali da nemaju zakonsku mogućnost da osporavaju i kontrolišu ljekarska rješenja i iznose zarada na koje se osobe prijavljuju, već samo da plaćaju subvencije po primljenim zahtjevima.
Kao i da od tih istih korisnika i njihovih poslodavaca dobijaju tužbe ako zakasni isplata subvencija i za nekoliko dana.
Zbog toga iz Fonda ponovo apeluju na hitnu izmjenu zakona kao i promjene načina rada ljekarskih komisija.
(Izvor: Vijesti)
DRUŠTVO
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.
Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.
„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.
On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.
Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.
Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.
„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.
„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA14 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO13 сати ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA1 дан ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu