Connect with us

DRUŠTVO

DECENIJA PAKLA

Horor priča sa sjevera CG: Majka više od 10 godina kćerku držala zaključanu, država zakazala

Žiteljke opštine na sjeveru države 17. januara smještene na odjeljenje psihijatrije nakon, kako tvrde mještani koji su prijavljivali slučaj, više od deset godina svojevrsnog ropstva… Nedavno izabrani vrhovni državni tužilac Milorad Marković naložio da se preispita rad postupajuće tužiteljke u slučaju kakav se ne pamti…

Komšije pričaju da je djevojka naprasno nestala (ilustracija), Foto: Shutterstock

Više od decenije pakla proživjele su psihički oboljele majka i kćerka prije nego što im je država pomogla, uprkos brojnim prijavama da im je pomoć neophodna.

Žiteljke opštine na sjeveru države su 17. januara ove godine smještene na odjeljenje psihijatrije, nakon što je, kako tvrde mještani koji su prijavljivali slučaj, četrdesetjednogodišnja djevojka više od deset godina provela u svojevrsnom ropstvu – zaključana u stanu.

Mještani su ispričali “Vijestima” da su u više navrata policiji i Centru za socijalni rad prijavljivali da majka drži kćerku zaključanu u stanu, ali da su nadležni odgovorali da nemaju zakonskog osnova da reaguju.

“Vijestima” je potvrđeno da se hororom sa sjevera države bavi i nedavno izabrani vrhovni državni tužilac Milorad Marković, koji je naložio da se preispita rad postupajuće tužiteljke u slučaju kakav se ne pamti…

Jedan od stanovnika tog kraja “Vijestima” je ispričao da djevojku nije vidio deset do petanest godina:

“Riječ je o djevojci koja je u osnovnoj i srednjoj školi bila odličan đak, druželjubiva. Za razliku od nje, majka je bila drugačija – rijetko kome bi se javila kada prođe pored njega, nije imala prijatelja. Djevojka je otišla da studira van Crne Gore, i od tada se sve promijenilo. Ubrzo se vratila i krenule su priče da se sa njom nešto desilo”.

On kaže da su u početku majka i kćerka znale da prošetaju gradom i da je djevojka odjednom “nestala”.

“Dok su šetale, nijesu komunicirale sa mještanima. Odjednom, djevojku više nijesmo sretali, samo majku. Znali smo da je majka drži zaključanu u stanu, čak je i preko prozora stavila letve, da ne bi neko slučajno provirio unutra i vidio šta se kod njih dešava. Počele su, kao i što to uvijek biva, razne priče da kruže. Majka nikoga nije puštala u stan, komšije su više puta prijavljivale slučaj policiji i Centru za socijalni rad, ali svi su rekli da ne mogu nasilno da uđu u stan bez odobrenja tužilaštva”.

Spasioci ušli u stan 2021, ali ni fotografije nijesu pomogle

O tome koliko je sistem zakazao svjedoči i događaj iz 2021. godine, koji opisuje sagovornik. On tvrdi da se dogodilo da majka nije mogla da uđe u stan jer je nešto unutra palo i zaglavilo vrata, pa je bila prinuđena da pozove pripadnike Službe zaštite i spasavanja:

“Ušli smo preko balkona i vidjeli djevojku kako leži na podu pokrivena ćebetom. Ništa nije pričala. Napravili smo nekoliko fotografija da bismo mogli da ih pokažemo nadležnim službama kako bi reagovali”.

Tvrdi da je fotografije pokazao socijalnim radnicima i policiji, čiji su službenici odmah otišli kod njih, ali majka nije htjela da im otvori vrata.

“Kako su mi rekli, tri puta su slali zahtjev tužilaštvu da im dozvoli da nasilno uđu u stan, ali sva tri puta su odbijeni. Ne znam zbog čega. Prije dvadesetak dana slučaj je ponovo prijavljen i konačno je tužilaštvo odobrilo da se nasilno uđe u stan, što je i urađeno”.

foto: Shutterstock

Priča da je djevojku zatekao u istom položaju i na istom mjestu gdje je vidio i prije tri godine:

“Bila je zgrčena, ništa nije pričala i samo smo po disanju i treptanju očiju znali da je živa. Majka je zapomagala i vikala da joj ne uzimamo kćerku, ali su obje kolima hitne pomoći, i uz prisustvo policije, odvezene i smještene na odjeljenje psihijatrije. Zaista je strašno da tolike godine niko nije reagovao. Sigurno bi njeno stanje bilo mnogo bolje nego što je sada i neko zbog svega ovoga mora da odgovora”.

(Ne)rad Centra za socijalni rad i policije

Iz bolnice su “Vijestima” kazali da je djevojka na odjeljenju psihijatrije liječena 2011. i 2012. godine i da je tada došla u prisustvu socijalnog radnika. Tada je navedeno i da se protiv majke vodi prekršajni postupak zbog “maltretiranja i fizičkog zlostavljanja kćerke”. Djevojka je tada upućena u Specijalnu bolnicu za psihijatriju u Kotoru radi daljeg liječenja i dijagnostike.

Kada je 17. januara ove godine dovezena u bolnicu, službenik MUP-a je zdravstvenim radnicima saopštio da nijesu vidjeli da je pacijentkinja izašla iz kuće već deset godina.

Majka je ljekarima navodno kazala da je prije više od deset godina sud naredio njeno posmatranje i da je poslata u Specijalnu psihijatrijsku bolnicu u Kotoru, gdje je ostala pola godine, kao i da smatra da nije psihički bolesna, iako ima dijagnozu psihoze… “Vijestima” je rečeno da je ispričala i da je kćerka u takvom stanju jer je na prvoj godini fakulteta dobila “injekciju u vrat”, i da je od tada počela teško da govori i hoda, da se stanje iz godine u godinu pogoršavalo, sve dok nije prestala da govori i hoda. Navela je da ne izlazi iz stana jer je “kroz zid” čula da komšije hoće da je likvidiraju…

foto: Shutterstock

Iako mještani tvrde da su slučaj više puta prijavljivali policiji, iz Ministarstva unutrašnjih poslova u odgovoru “Vijestima” navode da to nije tačno, već da je Centar za socijalni rad tokom 2022. prijavio da postoji sumnja da je u pomenutom slučaju riječ o zanemarivanju.

“Nakon toga je izvršena provjera navoda i utvrđeno je da djevojka živi sa svojom majkom, da se ona slobodno kreće i obavlja komunikaciju putem telefona (majka ljekarima kazala da ne hoda i ne priča, prim. aut.), a o čemu je obaviješten državni tužilac i podnosilac prijave”, navodi se u odgovoru MUP-a.

Pojašnjava se da su, postupajući po prijavi Centra za socijalni rad od 9. januara ove godine, službenici policije, u koordinaciji sa državnim tužiocem, 17. januara iz stana odveli majku i kćerku i, uz pratnju Službe hitne medicinske pomoći, smjestili ih u bolnicu.

Više prijava policiji i tužilaštvu
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja “Vijestima” su odgovorili da od kada su saznali za slučaj, a tvrde da je to bilo 2021. godine (kada su zbog zaglavljenih vrata reagovili iz Službe zaštite i spasavanja, prim. aut.), u kontinuitetu rade na njemu. Međutim, u Centru su sa slučajem bili upoznati još prije 2011. godine, kada je kćerka smještena na odjeljenje psihijatrije, jer je tada socijalni radnik ljekarima rekao da “ona unazad tri godine ne govori, ne komunicira ni sa kim, i da je majka fizički zlostavlja već duže vrijeme”.

Socijalni radnici su od 2021. godine, kako stoji u odgovoru, više puta pokušavali da obave kućnu posjetu, ali su svaki put bili onemogućeni, jer su nailazili na zaključana vrata.

Tvrde i da su više puta policiji i tužilaštvu podnosili prijave.

“S obzirom da radnici Centra ne mogu obići porodicu ukoliko im članovi porodice dobrovoljno ne otvore vrata, a imajući u vidu sumnju na zdravstveno zanemarivanje i socijalnu izolaciju korisnice, više puta su podnosili prijave i obraćali se Upravi policije i Osnovnom državnom tužilaštvu za nasilje, jer zdravstveno zanemarivanje i socijalna izolacija psihijatrijskog bolesnika predstavlja vid nasilja”, navodi se u odgovoru.

Prikupili su, kako ističu, sve potrebne informacije iz zdravstvenog sistema i obavijestili policiju i tužilaštvo da se stručnim radnicima mora omogućiti posjeta porodici:

“Što je dalo rezultate tek početkom 2024. godine kada je, po našoj ponovnoj prijavi, tužilaštvo naložilo nasilni ulazak u stan od strane policije, a nakon toga je uslijedila hospitalizacija obje korisnice na psihijatrijskom odjeljenju. Stručni radnici Centra će preduzeti sve neophodne radnje u cilju njihovog adekvatnog zbrinjavanja”.

Iz Osnovnog državnog tužilaštva su “Vijestima” odgovorili da ih je Centar za socijalni rad obavijestio početkom ove godine, kada je “policija, povodom prijave komšija, uočila nehigijenske uslove u stanu u kom žive majka i kćerka, te neadekvatnu brigu o kćerki, o čemu je obaviještena hitna služba kada je i obavljen pregled majke i sačinjen ljekarski izvještaj”.

“Nakon dostavljenog obavještenja iz Centra za socijalni rad, postupajuća tužiteljka je u svojstvu svjedoka saslušala doktorku koja je obavila pregled. Nakon toga su na inicijativu postupajuće tužiteljke majka i kćerka hospitalizovane na Odjeljenju za psihijatriju, gdje se i danas nalaze”.

Kako su naveli, Služba za odrasle i stara lica dostavila je postupajućoj tužiteljki informaciju da je “neophodno pokrenuti sudski postupak procjene poslovne sposobnosti majke i kćerke, a zatim postaviti privremenog, odnosno stalnog staraoca u cilju njihovog trajnijeg zbrinjavanja, kako bi im se omogućila adekvatna i kontinuirana briga”.

VDT Marković traži činjenice „u najkraćem roku“

Iz Osnovnog državnog tužilaštva tvrde da je postupajuća tužiteljka “u kontinuitetu od Centra za socijalni rad zahtijevala da preduzima mjere i radnje iz svoje nadležnosti u ovom slučaju”.

“Takođe vas obavještavamo da je vrhovni državni tužilac Milorad Marković od rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva, kao neposredno nadležne i za Osnovno državno tužilaštvo, zatražio da preispita rad postupajuće tužiteljke u ovom predmetu i da ga o utvrđenom činjeničnom stanju upozna u najkraćem roku”.

Iz odgovora nije jasno kada je i kako Marković, koji je 29. januara zvanično preuzeo funkciju, saznao za pomenuti slučaj, ali se može pretpostaviti da se to dogodilo nakon pitanja koje su “Vijesti” uputile Osnovnom državnom tužilaštvu.

DRUŠTVO

Nikšićani zakazali protest: „Zašto ljude osuđuju, a medvjedima se sve oprašta“

Traže oslobađanje četvorice lovaca iz Nikšića osumnjičenih da su na prostoru sela Kamensko usmrtili medvjeda

Envato/byrdyak

Više od hiljadu građana potpisalo je peticiju kojom se traži oslobađanje četvorice Nikšićana osumnjičenih da su na prostoru sela Kamensko usmrtili medvjeda, a zbog hapšenja lovaca za ponedjeljak je zakazan protest ispred Lovačkog doma „Dr Zoran Kesler“ u Nikšiću, koji će početi u 12 sati.

Zbog hapšenja sugrađana, posebno je ogorčeno tridesetak domaćinstva iz Banjana i nikšićkih Rudina, kojima je medvjed u poslednjih šest mjeseci usmrtio preko 20 grla krupne i isto toliko sitne stoke i desetkovao preko 30 pčelinjaka. Jedan od inicijatora peticije je i Novak Miljanić iz Banjana, koji je za samo tri dana prikupio više stotina potpisa, kako kaže, ogorčenih mještana nekoliko banjanskih, rudinskih, grahovskih i viluških sela i građana Nikšića i Plužina.

„Zovu me ljudi iz čitave Crne Gore, koji daju punu podršku uhapšenim ljudima, za koje kažu da ih treba nagraditi, a ne uhapsiti i osuditi, jer su ubili medvjeda koji je usmrtio desetine krava i bikova, a među mještanima Smrduše, Kamenskog i Trepača sijao strah od napada na ljude. Uhapšeni lovci nijesu došli samoinicijativno i na svoju ruku, već na poziv i vapaje mještana banjanskih i rudinskih sela, kojima je pričinjena ogromna materijalna šteta, a životi ugroženi“, rekao je Miljanić za „Dan“.

Smatra da se pod hitno mora donijeti zakonska uredba da se odstrijele svi medvjedi koji prave materijalnu štetu i predstavljaju direktnu opasnost po ljude, napominjući da je slično urađeno u Sloveniji, kada je zakonskom uredbom naloženo da se odstrijeli stotinak medvjeda zbog prenamnoženosti.

Mještanin Šulinog dola, zaseoka banjanskog sela Smrduša, Momčilo Kilibarda kaže za „Dan“ da medvjeda nerijetko vide i na 50 metara od kuća.

„Dobro pazim usred bijela dana kada izađem u dvorište ispred kuće. Mi se jedino automobilom smijemo kretati kroz selo, jer se medvjed može sresti na svakom koraku. Nemamo od koga naplatiti pričinjenu štetu od medvjeda, niti se kome možemo žaliti. Nema mi druge nego da smaknem stoku i odselim se negdje“, rezigniran je Kilibarda.

Podršku uhapšenim lovcima dao je i epski pjesnik Milorad Tijanić iz Plužina, jedan od potpisnika peticije za oslobađanje odgovornosti uhapšenih lovaca.

„Ja sam dijete sa sela, vazda je medvjed pravio štetu mještanima, ali ovo što se poslednjih godina dešava u plužinskim i nikšićkim selima prevršilo je svaku mjeru. Treba li li ponovo da se desi slučaj kada je medvjed nasrnuo na čovjeka, kao nedavno u mom kraju? Zašto se ljudi osuđuju, a medvjedima se oprašta – pita Tijanić, uz zaključak da je u današnje vrijeme, izgleda, najbolje biti medvjed, jer možeš da radiš šta hoćeš, a da te niko ne smije dirnuti“.

Iz Uprave policije nedavno su saopštili da su, u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Nikšiću, uhapšene četiri osobe, dok je protiv jedne podnijeta krivična prijava, zbog sumnje da su vatrenim oružjem usmrtile medvjeda.

Komšije zaštitili od zvijeri

Kilibarda je poručio da lovcima ne treba suditi za humano djelo koje su uradili na poziv i molbu stanovnika nekoliko sela.

„Oni su zaštili svoje komšije od zvijeri koja im je svakodnevno pričinjavala veliku štetu. Po svemu sudeći, lovci su ustrijelili jednog od medvjeda koji je poklao grdnu stoku, ali evo baš u četvrtak u Rastinju, zaseoku sela Trepča, gdje živi porodica Božović, žena je srela mečku i dva mečeta i odmah pobjegla. Ne znam šta se više čeka, možda da ova zvijer ubije nekoga i napravi tragediju, a poslije bi bilo sve kasno“, poručio je Kilibarda.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Spajić: Sa potpunim gađenjem odbacujem optužbe o mom učešću u švercu

„Više se sredstva ne biraju“, poručio je premijer

Spajić, Foto: Luka Zeković

Sa indignacijom i potpunim gađenjem odbacujem optužbe predstavnice NVO o mom učešću u švercu bilo kakve vrste, saopštio je danas predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

On je to kazao povodom toga što je direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković danas saopštila da je Spajić bio ministar finansija kada je kompanija Bemaks švercovala cigare iz Slobodne zone Luke Bar.

Ćalović Marković je to rekla na jednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, u toku rasprave o Predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) u oblasti razvoja turizma i razvoja nekretnina, kao i ekonomskoj saradnji dvije zemlje.

„Javnosti radi, zahvaljujući odluci koju sam kao ministar finansija predložio Vladi 2021. godine u Crnoj Gori je nelegalno skladištiti cigarete u bescarinskoj zoni. Dakle, okvirni Sporazum između Crne Gore i UAE to ne može omogućiti jer je jasno navedeno da se realizuje ‘u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore’ koje, ponavljam, zabranjuje skladištenje cigareta u slobodnoj zoni. Više se sredstva ne biraju“, napisao je Spajić na društvenoj mreži Iks.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Bečić: Nemojte da se desi da znate koji je policajac povezan sa kriminalcima, a da mi to saznajemo bez vas!

Centar za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici su otvorili ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Sa događaja, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Ljudski potencijal je najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog kapaciteta, poručio je ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, na otvaranju Centra za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici.

Centar su danas svečano otvorili Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.

Kako je saopšteno iz kabineta Bečića, taj savremeni kompleks predstavlja jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u oblasti bezbjednosti u Crnoj Gori.

Foto: Kabinet Bečića

Šaranović je na otvaranju naglasio značaj ulaganja u ljudske kapacitete i operativnu spremnost.

Kako je naveo, ljudski potencijal jeste i uvijek će biti najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog sistema.

„Zato je obaveza da svakom profesionalnom policijskom službeniku obezbijedimo adekvatnu podršku. Kako sistemsku, tako i moralnu i da kontinuirano stvaramo uslove u kojima će se prepoznavati zalaganje i nagrađivati profesionalnost“, rekao je Šaranović.

On je kazao da, uvođenjem stalnog dežurstva Specijalne jedinice policije po principu 24/7, podižu maksimalnu operativnu spremnost, sa ciljem najbržeg mogućeg odgovora u situacijama najvećeg rizika i aktivnih prijetnji.

„Učinićemo sve da budemo policija koja je najvjerniji čuvar države i njenog dostojanstva, a najljući neprijatelj bezakonju i kriminalu”, poručio je Šaranović.

Foto: Kabinet Bečića

Bečić je kazao da današnje otvaranje Centra ima duboku simboličku i stratešku vrijednost.

„Danas otvaramo novu liniju odbrane Crne Gore. Ne samo od kriminala, nego od zaborava šta znači služiti državi i šta znači voljeti državu“, rekao je Bečić.

Prema njegovim riječima, Centar je poruka da Crna Gora više nikada neće biti „vlasništvo par familija i leglo kriminala“.

„Nikada više. Ni raj, ni utočište za organizovane kriminalne grupe evropskih razmjera“, kazao je Bečić.

Prema njegovim riječima, u Centru će se obučavati oni koji neće pognuti glavu pred podzemljem, već samo pred zakonom i državom.

Bečić apelovao na odgovornost i integritet unutar policijskog sistema.

„Nemojte da se desi da vi znate koji je policajac povezan sa organizovanim kriminalom, a da mi to saznajemo bez vas. Nemojte da se desi da ga mi otkrijemo, a ne vi. Jer ako prećutite, a mi ga pronađemo, nijeste više policajci, nego saučesnici“, kazao je Bečić.

On je zahvalio svim časnim policajcima i policajkama Crne Gore.

„Hvala vam što ste čuvali obraz ove zemlje onda kad su ga drugi prodavali. Hvala vam što ste odbijali da radite za šemu, i kad vam je sistem to nudio. Što ste ostali uspravni dok su oni oko vas klečali pred mafijom”, naveo je Bečić.

Kako je naglasio, danas je otvoren Centar, a zatvorena jedna era.

„Era u kojoj su policijske značke bile u službi interesa, a ne naroda. Era u kojoj se znalo sve, ali se nije smjelo reći ništa. To vrijeme je završeno“, poručio je Bečić.

Šćepanović je, kako se navodi u saopštenju, ukazao na dvostruki značaj događaja.„Prvi je konkretna podrška Ministarstva i Vlade u unapređenju uslova rada i kontinuirano ulaganje u bezbjednost i sigurnost građana Crne Gore“, naveo je Šćepanović.

Drugi je, kako je dodao, puna samostalnost i operativnost Uprave policije i dvije elitne jedinice nakon pet godina, a koje su u prethodnom periodu bile uspostavljene suprotno Zakonu o unutrašnjim poslovima u pogledu komandovanja, rukovođenja i odgovornosti.

„A posebno cijeneći značaj i funkcionisanje jedinica koje se uključuju u najsloženijim i visokorizičnim situacijama i bezbjednosnim prijetnjama, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti na viši nivo”, zaključio je Šćepanović.

Svečanosti su prisustvovali članovi skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, rukovodstvo Policijske akademije, kao i rukovodioci brojnih organizacionih jedinica u okviru Uprave policije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije