POLITIKA
LIDER SNP-A
Joković zabrinut: 19. avgusta je ispit svih ispita, saznaćemo ko ima koliko časti
„Opstanak ove Vlade Crne Gore, čiji sam potpredsjednik, će najviše štete da donese DPS-u… Nema osobe danas u Crnoj Gore koja ne pozdravlja našu snažnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Najsnažniju borbu protiv kriminala u istoriji države“, poručuje Joković i navodi da bi glasanje Bečića za rušenje Vlade „bio put u njegovu brzu i potpunu političku marginalizaciju“

Dok se ovih dana zagrijava atmosfera uoči skupštinske sjednice na kojoj će biti raspravljano o povjerenju Vladi Crne Gore, pojavljuju se i razne procjene i prognoze oko toga šta će se toga dana desiti, poručio je Vladimir Joković, potpredsjednik Vlade i lider SNP-a u autorskom tekstu koji objavljuje portal RTCG.
„Sa koje god strane da dolaze predviđanja, oko jednoga su svi saglasni – opstanak ove Vlade Crne Gore, čiji sam potpredsjednik, će najviše štete da donese DPS-u i jasno će se dokazati njihova nemoć“, ističe Joković.
Ukoliko ne bude dovoljno glasova poslanika za rušenje Vlade Crne Gore, to će, smatra Joković, pokazati da DPS više nikada neće imati značajniji uticaj u crnogorskoj politici.
„Inicirajući skupštinsku raspravu o povjerenju Vladi, funkcioneri DPS-a su veoma precizno saopštili da žele da se sruši Vlada kako bi se time srušio Temeljni ugovor koji smo potpisali sa Srpskom pravoslavnom crkvom. To znači da je stvar čiste logike da će glasanje o povjerenju Vladi Crne Gore biti glasanje o tome ko je za Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a ko je protiv“, rekao je on.
Opstanak ove Vlade direktno je, dodaje, povezan sa stavom o tome treba li Crna Gora da ima potpisan Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom ili ne.
„Ukoliko DPS ne sruši Vladu 19. avgusta, prestaje svaka priča o suspenziji Temeljnog ugovora. U isto vrijeme će DPS-ovo dugogodišnje nepoštovanje Srpske pravoslavne biti potpuno marginalizovano“, istakao je Joković.
Jedan od ključnih razloga zbog kojih smatra da će opstanak ove Vlade Crne Gore donijeti štetu DPS-u tiče se borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
„Nema osobe danas u Crnoj Gore koja ne pozdravlja snažnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije koju je pokrenula Vlada čiji sam potpredsjednik. Mi vodimo najposvećeniju i najsnažniju borbu protiv kriminala u istoriji Crne Gore. Smjenom Vlade kriminal bi ostao netaknut, a proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji bio bi usporen ili čak i suspendovan na neko vrijeme“, navodi on.
Socijalistička narodna partija Crne Gore se, kaže, bori za to da Crna Gora postane punopravna članica Evropske unije, a reformska Vlada Crne Gore čiji su dio veoma je doprinijela ubrzanju našeg evropskog puta.
„Zbog svega toga nije realno da će 19. avgusta da padne ova Vlada Crne Gore. DPS se uzda u jednu jedinu slamku spasa koja im je sada vidljiva, a to je Aleksa Bečić. DPS ne bi ulazio u ovu avanturu da prethodno nije obezbijedio direktnu podršku Alekse Bečića. U Bečića se nadaju ne zato što u njemu vide partnera, nego zato što se Bečić nikada nije pomirio sa time da više nije predsjednik Skupštine Crne Gore, pa računaju na njegovu naivnost i političku kratkovidost“, ističe Joković.
Međutim, kako kaže, postoji jedna ključna i dovoljna prepreka za Aleksu Bečića da sa DPS-om sruši ovu Vladu.
„To je izjava časti koju je kao član i lider Demokrata potpisao 2019. godine da nikada neće podržati Demokratsku partiju socijalista Crne Gore, niti će, radi vršenja vlasti, biti u koaliciji ili činiti skupštinsku većinu sa DPS-om. E, 19. avgust će biti ispit svih ispita i posle toga će se znati ko ima koliko časti i provjeriće se da li oni koji o časti najviše pričaju te časti i imaju“, naglasio je Joković.
Bližimo se toj skupštinskoj sjednici i 19. avgust će, ističe, sve reći.
„Potencijalno glasanje Alekse Bečića za DPS-ov predlog za rušenje Vlade bio bi put u njegovu brzu i potpunu političku marginalizaciju. Budući da je politički stasavao u juniorskom sastavu SNP-a, vjerujem da je nešto časno ipak ponio iz naše čuvene barake. Jedno od pitanja ovih dana je i da li Vladu Crne Gore, kojoj u Skupštini Crne Gore neće biti izglasano nepovjerenje, treba dodatno osnažiti. I tu je stvar jasna. Poslije 19. avgusta sve će maske da padnu i sve će karte biti na stolu. Važno je da odluke koje se sada donose budu racionalne i apelujem na sve da u procesima odlučivanja koji slijede prevlada razum“, zaključio je Joković.
POLITIKA
Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima
„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka“, kazao je Laković

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.
On je naveo da se apsolutno ne slaže sa usvojenim predlogom Zakona o unutrašnjim poslovima i zato je podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost.
„Apsolutno se ne slažem sa ovim zakonskim rješenjem na kojem se temelji naš bezbjednosni sektor i iz tog razloga zaista ne mogu više da nastavim da budem dio te, da kažem, bezbjednosne arhitekture. I u tom smislu podnosim ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu kao i na ostala mjesta u Skupštini Crne Gore kad su u pitanju odbori“, kazao je Laković.
Podnio je ostavku u na članstvo u ovom klubu PES-a.
„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka, nažalost, ali kako god, ja ću vas svakako o tome i zvanično obavijestiti, ali sam našao za shodno da ovdje upoznam kolegijum i crnogorsku javnost“, kazao je Laković.
POLITIKA
Dajković: „Poništeno rješenje o mojoj suspenziji, pravda je pobijedila! Ja se neću vratiti u Glavni grad, za mene politika nikada nije bila borba za fotelju“
„Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio“, kazao je Dajković

Državna komisija je nedvosmisleno potvrdila ono što sam govorio od prvog dana – da je odluka gradonačelnika Saše Mujovića o mojoj suspenziji bila politički motivisana, pravno neutemeljena i donijeta isključivo u ciljem političkog obračuna.
To je saopštio predsjednik Slobodne Crne Gore, Vladislav Dajković
.“Upravo sam dobio rješenje Državne komisije za žalbe po kom je usvojena moja žalba i poništeno rješenje gradonačelnika Mujovića o mojoj suspenziji, želim jasno da poručim: pravda je pobijedila“, kazao je Dajković.
On je naveo da je komisija poništila sporno rješenje i obavezala Glavni grad Podgoricu da mu isplati neisplaćeni dio zarade sa kamatama, kao i troškove postupka.
„Time je potvrđeno da sam bio nezakonito suspendovan, ali i utvrdilo stvarnu prirodu gašenja Službe kojom sam rukovodio“, istakao je Dajković.
On je kazao da će građani Podgorice platiti ceh političkih odluka gradonačelnika Mujovića, jer će iz budžeta Glavnog grada biti isplaćena sredstva koja su, kako je naveo, „direktna posljedica njegovih loših i nezakonitih odluka“.
„Međutim, iako mi ova odluka daje puno pravo da se vratim na drugo radno mjesto u okviru Glavnog grada imajući u vidu da je Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio, želim jasno da poručim: ja se tamo neću vraćati. Ne vidim sebe kao dio tima Saše Mujovića, niti želim da učestvujem u sistemu koji pokušava da ućutka one koji slobodno misle i govore. Za mene politika nikada nije bila borba za fotelju, već borba za narod“, rekao je Dajković.
Kaže da će sačekati sljedeće izbore.
„Tada ćemo ponovo izaći pred građane Podgorice i Crne Gore, a uvjeren sam da ćemo se vratiti trostruko jači – jer istorija nas uči jednoj istini – narod uvijek na kraju kazni onoga ko tlači“, poručio je Dajković.
Lider Slobodne CG navodi da je održao riječ i ostao „uz narod čak i onda kada je bilo najteže, odričući se funkcije, privilegija i fotelje“.
„Zato iz ovog procesa izlazim uzdignute glave. Oni koji su pokušali politički progon doživjeli su pravni, pa i ljudski poraz. Istina je pobijedila“, zaključio je Dajković.
Podsjećamo,Služba za građane kojom je Dajković rukovodio više ne postoji, jer je izmijenjena Odluka o organizaciji i načinu rada uprave Glavnog grada na osnovu koje je ukinuta.Izmijenjenu odluku 10. februara donio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujovića i objavljena je u Službenom listu.
POLITIKA
(FOTO) Šta je policija oduzela iz stana Aca Đukanovića u Podgorici
Slabo vidljivu kopiju potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati

U potvrdi o privremeno oduzetim predmetima koju je policijski službenik izdao nakon pretresa stana Aca Đukanovića u Ulici Vuka Karadžića 27. februara, navedena je dokumentacija od nekoliko desetina listova papira A4 formata.
Slabo vidljivu kopiju te potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati.
U nastavku je spisak dokumenata koji su navedeni u potvrdi:
Priručnik o radu društvnih mreža sa aplikacijom bijele boje, „DPS“ sa naumerisanim stranama od 1 – 67, plan za rad društvenim mrežama, od rednog broja 1 – 5 označen od strane ps (najvjerovatnije skraćenica od policijski službenik) grafitnom olovkom u desnom uglu;
papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prednjoj u gornjem lijevom uglu nalazi natpis crne boje „IZDAJNIK“ na žutom polju sa ukupno 25 listova sa brojevima 1-25, ispisani od strane ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu;



FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su Vijesti tehnički poboljšale
papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj prednjoj strani u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „Negativna kampanja“ sa ukupno 3 (tri) lista koji su od strane ps označeni grafitnom olovkom 1-3 u gornjem desnom uglu;
papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj strani nalazi natpis „Stranice podrške u periodu od 01. januara do 01. aprila“, ukupno 10 (deset) listova sa prvom stranom pri čemu je ps označio unutrašnjost strana od broja 1-9;
papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalazi natpis „Zvanični profili u periodu od 1. januara do 01. aprila Facebook i Instagram, ukupno 19 listova sa prednjom stranicom, pri čemu je ps označio unutrašnje listove od 1-19;
jedan (1) list papira A4 formata (predračun) na kojem se u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „mjesečni troškovi“ a koji je ps grafitnom olovkom označio sa brojem 1 (jedan), papiri A4 formata zaheftani, ukupno 3 (tri) lista na kojem se na prvoj strani u lijevom gornjem uglu nalazi natpis Grupa „Odupri se“ a koje je ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu označio 1-3, papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalaze slike i tekstovi, a koje je ps grafitnom olovkom (označio) u gornjem desnom uglu od broja 1-28, a koji su pronađeni u braon koverti bez natpisa.
Koverta na navedenim papirima je pronađena u garažnom dijelu – igraonica, u stolu (nečitko) sa ostalom dokumentacijom.



FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su dostavili Đukanovićevi advokat
HRONIKA3 дана ranijeFilmska potjera u Podgorici: Vozio pod dejstvom droge, bježao policiji, u autu mu pronašli 26 kg marihuane
HRONIKA2 дана ranijeBeranac osumnjičen da je nelegalno gradio u NP Biogradska gora
DRUŠTVO4 дана ranijeVatrogasci spasili ženu iz Morače
POLITIKA3 дана ranije(FOTO) Šta je policija oduzela iz stana Aca Đukanovića u Podgorici
HRONIKA3 сата ranijePoginuo 22-godišnji mladić u udesu na putu Kolašin – Mojkovac
HRONIKA2 дана ranijeAco Đukanović ostaje u pritvoru: Sud odbio žalbu











