Connect with us

POLITIKA

Katnić: Dritan tražio da ne diramo ogranak škljarskog klana u Budvi

Pred Specijalnim vijećem sudije Veljka Radovanovića, danas je svjedočio Dragan Radonjić, bivši šef SPO

Milivoje Katnić Foto:Savo Prelević/Vijesti.me

U Višem sudu u Podgorici danas je saslušanjem svjedoka nastavljeno suđenje Milivoju Katniću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu, Zoranu Lazoviću nekadašnjem pomoćniku direktora Uprave policije i bivšem specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću, koji su optuženi za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebe službenog položaja i pranja novca.

Pred Specijalnim vijećem sudije Veljka Radovanovića, danas je svjedočio Dragan Radonjić, bivši šef SPO.

Optuženi Katnić postavio je sijaset pitanja svjedoku, između ostalog pitao je Radonjića da li se sjeća šta je zatraženo na sastanku koji je vodio tadašnji premijer Dritan Abazović.

„Čime je Abazović zaprijetio ukoliko se ne postupi po njegovim uputima”, pitao je nekadašnji specijalni tužilac. Nakon tog sastanka, od SDT je tada zatraženo da se ne procesuira budvanska grupa – ogranak škljarskog klana“, naveo je Katnić.

„Sjećam se da je kod Vas dolazio Brđanin da vas moli da ne procesuirate jedan predmet, tiče se budvanake grupe. Tužilac Čađenović je vodio taj predmet. Brđanin je došao kod Vas, a prethodno na pozive Kneževića, da ne procesuiramo taj predmet i da će se policija ograditi od nas ako procesuiramo i reći da nema dokaza.Tužilac mi je rekao nakon sastanka sa Brđaninom, da mu je Brđanin rekao da ako nastavi sa procesuiranjem ovih lica da će direktor policije Brđanin i njegov pomoćnik Knežević biti smijenjeni“, izjavio je svjedok Raonjić. Naveo je da on nije prisustvovao tim sastancima.

Katnić je objelodanio da se radi o predmetu o budvanakoj grupi, škaljarski klan, u kojoj su braća Kažanegra, Marko Ljubiša Kan i drugi.

„Sudija za istragu je uveo mjere tajnog nadzora. Na njima je Blažo Rađenović, član URA“, naveo je Katnić.

On je sudu predložio da povodom ovih navoda kao svjedoka sasluša Zorana Brđanina.

„Predlažem da sud kao dokaz provede i komunikacinu sa korisnikom F16 i Božovićem iz Opštine Budva a koja glasi: „Vidi ove p…dogovorili ovdje i mi (misli na DF), nećemo glasati ni za jednu odluku dok se Katnić ne smijeni“, kazao je Katnić.

Svjedok Radonjić je rekao da je prvi put za Petra Lazovića čuo od službenika Vladana Lazovića, kada je preko njega dostavio informaciju o jednom pripadniku kriminalne grupe.

Naveo je da su podaci koje je Petar Lazović dostavljao bili tačni. Kazao je da su u kontinuitetu preduzimali mjere u radnje protiv kavačkog klana.

„Ne mogu se sjetiti jesmo li i kada smo dobili informaciju da se Radoje Zvicer vratio u Crnu Goru.Nismo postupali jer nismo imali konkretno djelo, ali su rađeni pretresi u cilju pronalaženja nečega što bi dovelo do hapšenja“, odgovorio je Radonjić na pitanje specijalnog tužioca Miloša Šoškića.

„Koliko me sjećanje služi, Zvicer se iz Ukrajine nakon ranjavanja vratio. To je bilo godinu dana prije nego je SKY pao. Da ne bude da SDT i SPO tada nije ništa radilo, jer to tužilac pokušava da predstavi“, upozorio je optuženi Saša Čađenović.

Službenik policije Nikola Janičić, svjedočio je danas i izjašnjavao se povodom iskaza Milana Kankaraša. Naveo je da je Kankaraš naveo da je radio i za jednu i drugu kriminalnu grupu u Herceg Novom i da su nakon toga formirali predmete.

Svjedok Goran Krstonijević, službenik policije, svjedočio je oko pronalaska pištolja kod Ljuba Milovića. Kazao je da se Milović tada pozvao na neke od kolega i da je on bio u manjini. Milovića su službenici policije kontrolisali dok se kretao vozilom.

Svjedok je rekao da on nije legitimisao Milovića i pronašao pištolj i da im on tada nije bio poznat. Naveo je da je Milović njemu rekao da skinu uniformu i da se pobiju. Kazao je da je po njega došao Ivan Stamatović i da su negdje otišli. Suđenje se nastavlja devetog decembra za kada je planirano da svjedoči specijalna tužiteljka Mira Samardžić.

Radonjić: Nijesmo imali informaciju da su Katnić i Lazović radili za kavački klan

Branilac optuženog Zorana Lazovića, advokat Zoran Piperović pitao je svjedoka Dragana Radonjića, bivšeg šefa SPO.

„Kako to da pored svih operativnih informacija koje SPO dobija mimo saradnje sa SDT, nije znao da su Katnić i Lazović u službi Radoja Zvicera“, pitao je Piperović.

„Ni SPO, ni MUP, a ni Uprava policije, ANB, ni inostrane parnerske službe nijesu imale nikavu informaciju o tome da su Katnić i Lazović formirali OKG koja će raditi za Zvicera i kavački klan“, odgovorio je svjedok.

Advokat Piperović u izjavi „Vijestima“ je naveo da je evidentno da je SDT autonoman u saznanju za OKG za koju je i podignuta optužnica.

„Bez ijednog imputa od strane policijskih kako dokmaćih tako i inostranih službi“, istakao je on.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka“, kazao je Laković

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

On je naveo da se apsolutno ne slaže sa usvojenim predlogom Zakona o unutrašnjim poslovima i zato je podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost.

„Apsolutno se ne slažem sa ovim zakonskim rješenjem na kojem se temelji naš bezbjednosni sektor i iz tog razloga zaista ne mogu više da nastavim da budem dio te, da kažem, bezbjednosne arhitekture. I u tom smislu podnosim ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu kao i na ostala mjesta u Skupštini Crne Gore kad su u pitanju odbori“, kazao je Laković.

Podnio je ostavku u na članstvo u ovom klubu PES-a.

„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka, nažalost, ali kako god, ja ću vas svakako o tome i zvanično obavijestiti, ali sam našao za shodno da ovdje upoznam kolegijum i crnogorsku javnost“, kazao je Laković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Dajković: „Poništeno rješenje o mojoj suspenziji, pravda je pobijedila! Ja se neću vratiti u Glavni grad, za mene politika nikada nije bila borba za fotelju“

„Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio“, kazao je Dajković

Državna komisija je nedvosmisleno potvrdila ono što sam govorio od prvog dana – da je odluka gradonačelnika Saše Mujovića o mojoj suspenziji bila politički motivisana, pravno neutemeljena i donijeta isključivo u ciljem političkog obračuna.

To je saopštio predsjednik Slobodne Crne Gore, Vladislav Dajković

.“Upravo sam dobio rješenje Državne komisije za žalbe po kom je usvojena moja žalba i poništeno rješenje gradonačelnika Mujovića o mojoj suspenziji, želim jasno da poručim: pravda je pobijedila“, kazao je Dajković.

On je naveo da je komisija poništila sporno rješenje i obavezala Glavni grad Podgoricu da mu isplati neisplaćeni dio zarade sa kamatama, kao i troškove postupka.

„Time je potvrđeno da sam bio nezakonito suspendovan, ali i utvrdilo stvarnu prirodu gašenja Službe kojom sam rukovodio“, istakao je Dajković.

On je kazao da će građani Podgorice platiti ceh političkih odluka gradonačelnika Mujovića, jer će iz budžeta Glavnog grada biti isplaćena sredstva koja su, kako je naveo, „direktna posljedica njegovih loših i nezakonitih odluka“.

„Međutim, iako mi ova odluka daje puno pravo da se vratim na drugo radno mjesto u okviru Glavnog grada imajući u vidu da je Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio, želim jasno da poručim: ja se tamo neću vraćati. Ne vidim sebe kao dio tima Saše Mujovića, niti želim da učestvujem u sistemu koji pokušava da ućutka one koji slobodno misle i govore. Za mene politika nikada nije bila borba za fotelju, već borba za narod“, rekao je Dajković.

Kaže da će sačekati sljedeće izbore.

„Tada ćemo ponovo izaći pred građane Podgorice i Crne Gore, a uvjeren sam da ćemo se vratiti trostruko jači – jer istorija nas uči jednoj istini – narod uvijek na kraju kazni onoga ko tlači“, poručio je Dajković.

Lider Slobodne CG navodi da je održao riječ i ostao „uz narod čak i onda kada je bilo najteže, odričući se funkcije, privilegija i fotelje“.

„Zato iz ovog procesa izlazim uzdignute glave. Oni koji su pokušali politički progon doživjeli su pravni, pa i ljudski poraz. Istina je pobijedila“, zaključio je Dajković.

Podsjećamo,Služba za građane kojom je Dajković rukovodio više ne postoji, jer je izmijenjena Odluka o organizaciji i načinu rada uprave Glavnog grada na osnovu koje je ukinuta.Izmijenjenu odluku 10. februara donio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujovića i objavljena je u Službenom listu.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

(FOTO) Šta je policija oduzela iz stana Aca Đukanovića u Podgorici

Slabo vidljivu kopiju potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati

Foto: Screenshot / Dan.me | Policija napustila zgradu brata Mila Đukanovića: Pretres trajao pet sati

U potvrdi o privremeno oduzetim predmetima koju je policijski službenik izdao nakon pretresa stana Aca Đukanovića u Ulici Vuka Karadžića 27. februara, navedena je dokumentacija od nekoliko desetina listova papira A4 formata.

Slabo vidljivu kopiju te potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati.

U nastavku je spisak dokumenata koji su navedeni u potvrdi:

Priručnik o radu društvnih mreža sa aplikacijom bijele boje, „DPS“ sa naumerisanim stranama od 1 – 67, plan za rad društvenim mrežama, od rednog broja 1 – 5 označen od strane ps (najvjerovatnije skraćenica od policijski službenik) grafitnom olovkom u desnom uglu;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prednjoj u gornjem lijevom uglu nalazi natpis crne boje „IZDAJNIK“ na žutom polju sa ukupno 25 listova sa brojevima 1-25, ispisani od strane ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu;

FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su Vijesti tehnički poboljšale

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj prednjoj strani u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „Negativna kampanja“ sa ukupno 3 (tri) lista koji su od strane ps označeni grafitnom olovkom 1-3 u gornjem desnom uglu;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj strani nalazi natpis „Stranice podrške u periodu od 01. januara do 01. aprila“, ukupno 10 (deset) listova sa prvom stranom pri čemu je ps označio unutrašnjost strana od broja 1-9;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalazi natpis „Zvanični profili u periodu od 1. januara do 01. aprila Facebook i Instagram, ukupno 19 listova sa prednjom stranicom, pri čemu je ps označio unutrašnje listove od 1-19;

jedan (1) list papira A4 formata (predračun) na kojem se u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „mjesečni troškovi“ a koji je ps grafitnom olovkom označio sa brojem 1 (jedan), papiri A4 formata zaheftani, ukupno 3 (tri) lista na kojem se na prvoj strani u lijevom gornjem uglu nalazi natpis Grupa „Odupri se“ a koje je ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu označio 1-3, papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalaze slike i tekstovi, a koje je ps grafitnom olovkom (označio) u gornjem desnom uglu od broja 1-28, a koji su pronađeni u braon koverti bez natpisa.

Koverta na navedenim papirima je pronađena u garažnom dijelu – igraonica, u stolu (nečitko) sa ostalom dokumentacijom.


FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su dostavili Đukanovićevi advokat

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije