Connect with us

POLITIKA

LIDER OPOZICIONE SDP

Konjević: Ova Vlada mora pasti, zamijenićemo je manjinskom i izvući zemlju iz krize

On je kazao da je inicijativa o izglasavanju nepovjerenja Vladi odložena jer su partije iz aktuelne većine sa kojima se razgovara to zatražile

Za Socijaldemokratsku partiju (SDP) ključno je da aktuelna Vlada Zdravka Krivokapića i “formalno padne”, saopštio je lider te opozicione stranke Raško Konjević navodeći da za njeno rušenje žele širu podršku.

Konjević je rekao da se na inicijativu nekih partija iz vlasti, o tome duže vrijeme vode razgovori – najviše sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

On je kazao da je inicijativa o izglasavanju nepovjerenja Vladi odložena jer su partije iz aktuelne većine sa kojima se razgovara to zatražile, “naglašavajući da ostaju privrženi osnovnoj ideji da Vlada mora pasti, jer ni oni nijesu zadovoljni njenim radom”.

”To je prihvaćeno kao izraz izgradnje povjerenja kako bismo dali dodatno vrijeme za njihove konačne odluke. Vrijeme konačnih odluka o ovom pitanju svakako dolazi, nekoliko dana više ili manje nije presudno”, ocijenio je Konjević u intervjuu “Vijestima”.

On je istakao da im ne trebaju novi ekperimenti, koji mogu da liče na aktuelnu Vladu, navodeći da su više puta ponovili da su izbori najčistija opcija.

”Nije cilj, lošu, nazovi ekspertsku Vladu, zamijeniti sličnom – ovog puta manjinskom, samo sa drugim premijerom. Cilj je kako zemlju izvući iz krize, kako odblokirati pregovore sa EU, posvetiti se novim investicijama, ekonomiji, razvoju građanskog društva”, naveo je Konjević.

On je kazao da se mora priznati da je politička volja djelova Vlade za borbu protiv korupcije vidljivija nego ranije, ali da su za njegovo ozbiljno rješavanje, prije svega, neophodni snažna politička volja, društvena stabilnost i jake institucije.

POLITIKA

Crna Gora otvara vrata Emiratima: Skupština usvojila sporazum

Skoro svi poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) su prije glasanja o ovoj tački dnevnog reda, izašli iz sale pa nisu prisustvovali glasanju

Jedini u sali je ostao njihov poslanik Nikola Janović, koji je glasao protiv ovog sporazuma

Detalj iz Skupštine Crne Gore, Foto: Screenshot/YouTube/Skuština Crne Gore

Skupština Crne Gore je još jednom usvojila Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina.

Na današnjoj sjednici parlamenta glasala su 52 poslanika i to 41 za, dok je sedam bilo protiv, a četiri uzdržana.

Skoro svi poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) su prije glasanja o ovoj tački dnevnog reda, izašli iz sale pa nisu prisustvovali glasanju.Jedini u sali je ostao njihov poslanik Nikola Janović, koji je glasao protiv ovog sporazuma.

Među uzdržanim, četiri su bili poslanici Demokratske narodne partije (DNP).Skupština je ovaj Sporazum prethodno usvojila sredinom aprila, nakon čega ga je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio na ponovno odlučivanje.

Taj dokument je proteklih mjeseci izazvao nezadovoljstvo više nevladinih organizacija (NVO), stručnjaka, domaćih institucija, dok su upozorenja stigla i od Evropske unije (EU).

Poslanica Posebnog kluba poslanika Jevrosima Pejović je navela da će nastaviti da se bori protiv onih koji su dali podršku, dok je poslanik Građanskog pokreta URA Filip Adžić kazao da mu je žao sto ljudi izvan Crne Gore više brinu o državnom interesu nego poslanici.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić ostaje predsjednik Skupštine: Odbačena inicijativa za njegovu smjenu

Tokom glasanja za smjenu Mandića u sali nisu bili poslanici Bošnjačke stranke (BS), Albanskog foruma, ali i poslanici Miodrag Laković (PES), Drita Lola (DPS), Maja Vučelić (CIVIS), Dritan Abazović (GP URA), Mehmet Zenka (DUA) i Radinka Ćinćur (nezavisna poslanica)

Andrija Mandić ostaje predsjednik Skupštine Crne Gore.

Za razrješenje Mandića na današnjoj sjednici parlamenta glasalo je 20, a protiv njegovog razrješenja bio je 41 poslanik.

Rezultate glasanja saopštila je potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović.

Ona je kazala da su ubačena 63 glasačka listića, od čega su dva nevažeća.Kako je kazala, poslanik pokreta Evropa sad (PES) Gordan Stojović je zamolio da saopšti da je njegov listić „greškom prekrižen“.

„Za razrješenje predsjednika Skupštine glasalo je 20 poslanika, a 41 protiv“, istakla je.

Tokom glasanja za smjenu Mandića u sali nisu bili poslanici Bošnjačke stranke (BS), Albanskog foruma, ali i poslanici Miodrag Laković (PES), Drita Lola (DPS), Maja Vučelić (CIVIS), Dritan Abazović (GP URA), Mehmet Zenka (DUA) i Radinka Ćinćur (nezavisna poslanica).

Ipak, nakon glasanja, Laković se vratio u salu, dok se prvi put danas pojavio i šef kluba poslanika BS Amer Smailović.

Glasanje je održano nakon rasprave u Skupštini o inicijativi Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokrata (SD) za smjenu Mandića.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Razriješen načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Lazarević, imenovan Vuksanović

Odluka je donijeta jednoglasno

Lazarević i Vuksanović

Završena je sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost. Savjet je razriješio brigadnog generala Zorana Lazarevića i postavio Miodraga Vuksanovića za načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore.

Predsjednik države Jakov Milatović zahvalio je Lazareviću na dosadašnjem radu. Odluka je donijeta jednoglasno.

Ministar odbrane Dragan Krapović saopštio je da je Lazarević razriješen po sili zakona.

„Donijeta je odluka da ga zamijeni Miodrag Vuksanović. Prepoznali smo još jedan broj oficira, i posebno podcrtavam budućeg komodora Darka Vukovića, koji će predvoditi Mornaricu VCG“, istakao je Krapović.

Čestitao je Vuksanoviću na izboru, i istakao da je riječ o veoma važnoj odluci.

„Danas smo demonstrirali državničku odgovornost, i jedinstvo državnog vrha“, istakao je Krapović.

Savjet za odbranu i bezbjednost (Foto: Predsjednik Crne Gore)

Članovi Savjeta upoznali su se sa Izvještajem o upotrebi jedinica pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnim snagama, mirovnim misijama i drugim aktivnostima u inostranstvu za 2024. godinu.

Sjednici su, pored članova Savjeta, po pozivu predsjednika, prisustvovali ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Zoran Lazarević.

Bilo je riječi i o dinamičkom planu izdvajanja za odbranu, a u susret NATO Samitu u Hagu, gdje se očekuje odluka o povećanju izdvajanja.

U tom dijelu, na sjednicu su pozvani potpredsjednik Vlade za međunarodne odnose i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović i ministar finansija Novica Vuković.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije