Connect with us

POLITIKA

Koprivica: Sutkinja Ustavnog suda Đuranović stekla je uslov za penziju, Skupština i odbor nisu prekršili Ustav

„Politički ciljevi opozicije mogu biti vrlo opasni za društvo“

Foto: Filip Filipović/Adria

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica smatra da opozicija ima tri politička cilja koja „mogu biti vrlo opasna za društvo“.

On je to kazao u emisiji „Nedjeljom u retrovizoru“ na TV Vijesti, komentarišući dešavanja u Skupštini u vezi sa Ustavnim sudom. Parlamenterni Ustavni odbor je ove sedmice konstatovao da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda i donio odluku o raspisivanju oglasa za izbor novih. Skupština je, na osnovu te odluke, istog dana konstatovala prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Opozicija smatra da su poslanici vlasti preuzeli ovlašćenja Ustavnog suda i da je došlo do „ustavnog puča“.

„Rekao bih da su osnovni politički ciljevi opozicije, osim da šalju neku poruku nestabilnosti, tri stvari koje mogu biti vrlo opasne za društvo. Prvo je da se vraćaju sudije i tužioci iz starog sistema, kojima je legalno prestala funkcija, a koji su podnosili tužbe i zahtjeve za ispitivanje sudskih odluka, i odbili su im ih i Upravni i Vrhovni sud. To je jedan motiv. I onda kroz ustavne žalbe, sad su se obratili Ustavnom sudu, i Ustavni sud, u kojem žele, pored ostalog, određena lica kojima je po sili Ustava prestala funkcija, treba da odluče o njima, a nalaze se u istoj situaciji, i od razrješenja tog pitanja zavisi dužina trajanja njihove funkcije, što je konflikt interesa“, rekao je Koprivica.

Drugi cilj je, kako tvrdi, da se preko Ustavnog suda blokiraju izborni procesi, „kao što je to slučaj u Kotoru, gdje iste sudije od 2018. do ove godine u istoj stvari donose jednu odluku, a u vezi Kotora sasvim drugačije postupaju“.

„Treće, spasavanje određenih pripadnika organizovanih kriminalnih grupa od mjera koje im određuju organi pravne države. Mislim tu prije svega na dosta tih primjera, kroz ustavne žalbe da se ukidaju pritvori. Ustavni sud ima pravo da ukine pritvor. Ali je simptomatično ako u slučaju Petra Lazovića u oktobru 2022. i junu 2023. Ustavni sud odbije ustavnu žalbu, a u istoj stvari 27. marta 2024. ukine pritvor. Pri tome, ne obrazloži zašto je odstupio od ranijeg stava i ono čega se držao u prethodne dvije odluke, a to su navodi tužioca da visina kazne može biti motiv za bjekstvo, sad to ocjenjuju u svojoj trećoj odluci, u istoj stvari, istog podnosioca, kao površno i stereotipno. To su ozbiljne i simptomatične stvari i to se dešava često. I u donošenju tih odluka je učestvovalo i ovo troje sudija kojima po sili Ustava prestaje funkcija, ali i bivši sudija Milorad Gogić. To je bila većina za ukidanje pritvora“, kaže potpredsjednik Vlade.

Urednica i voditeljka emisije Tatjana Ašanin pitala je Koprivicu da li su skupštinski događaji vođeni političkim, odnosno partijskim interesima vlasti i opozicije, ili su se akteri vodili državnim i pravnim interesima.

„Da je državni interes svima bio na prvom mjestu na vrijeme, ne bismo došli do ovoga. Ne bi bilo dobro da se bavimo samo posljedicom samo, već da se bavimo i uzrokom… Godinama je Ustav u blokadi, zato što jedan broj ljudi, a to je evo eskaliralo i na sjednici Ustavnog suda 27. juna ove godine, jedan broj sudija je uzeo sebi za pravo da u ime države odlučuje o sebi samima“, kazao je on.

„Sudije bile u konfliktu interesa, Ustavni sud pokušao blokirati Skupštinu“

Koprivica je ocijenio da Skupština i Ustavni odbor nisu prekršili Ustav ni pravila pravnog poretka.

„Tu su dva ključna pitanja – da li je Skupština nadležna za konstataciju prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda i da li je odluka Skupštine zasnovana na činjenici da je gospođa Dragana Đuranović stekla uslov za starosnu penziju. Na oba pitanja odgovor je potvrdan. Skupština je nadležna za konstatovanje prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda, po članu 82 Ustava Crne Gore. I drugo, evidentno je i jasno da je gospođa Dragana Đuranović stekla uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju“.

Kaže da je Ustavni sud pokušao da blokira Skupštinu u vršenju njene nadležnosti, zbog sjednice 27. juna.

„Skupština bira sudije Ustavnog suda. Da bi ona otpočela postupak izbora, potrebno je da Ustavni sud obavijesti Skupštinu, pola godine prije, da se stiču uslovi, i predsjednika kao predlagača. Sjednica Ustavnog suda o kojoj se ne govori je održana 27. juna. Govori o njoj Akcija za ljudska prava, Vijesti… ali se mnogi drugi to preskaču, uz dužno poštovanje“.

Rekao je da se na toj sjednici „desio poraz prava, morala i ustavnosti“.

„Desilo se da su, u ime države, o samima sebi odlučivale određene sudije, uključujući i gospođu Đuranović. Ko ima privilegiju da u ime države odlučuje o samom sebi? Ta sjednica je čist konflikt interesa, i po Zakonu o Ustavnom sudu i po Zakonu o sprečavanju korupcije“.

Urednica emisije Tatjana Ašanin je ukazala da u članu 154 Ustava, stavu 4, piše da nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu. Podsjetila je i da predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko lične podatke sudija dostavila predsjednici Ustavnog odbora Jeleni Božović, koja je to tražila, te da nije održana sjednica Ustavnog suda na kojoj bi o tome trebalo prethodno da bude odlučeno.

Koprivica kaže da jeste održana sjednica, misleći na junsku. Urednica emisije je ukazala da predsjednica suda, kao razlog zašto je to uradila, ne pominje junsku sjednicu, već da je to dostavila uz znanje sudija i da je to učinila isto kao što je prije nje učinio sudija Budimir Šćepanović.

„Ta sjednica se održala 27. juna. Sudija u vezi koje je donijeta odluka je učestvovala u donošenju te odluke i tako je blokiran Ustavni sud. I gospođa Lopičić i gospodin Ščepanović, a od razrješenja ovog pitanja zavisi dužina ostanka na toj funkciji. Dakle, imaju najdirektniji sopstveni interes, koji dovodi u pitanje njihovu nepristrasnost“, kazao je Koprivica.

Rekao je da se desila zloupotreba prava i ovlašćenja, te „negiranje principa nepristrasnosti, profesionalnih standarda, etičkog integriteta i morala,“ kao i kršenje zakletve koju po Zakonu o Ustavnom sudu polažu.

„U zakletvi se kaže da će vršiti časno, savjesno, pravedno, nepristrasno, po Ustavu i zakonu. Da li može neko, odlučujući o samom sebi u ime države, da bude nepristrasan“, pitao je Koprivica.

U emisiji je pokazao odluku Vrhovnog suda, po zahtjevu za ispitivanje sudske odluke koji je pokrenuo bivši sudija tog suda Miraš Radović, kao i odluku u postupku koji je pokrenula Hasnija Simonović.

„Šta se konstatuje u odlukama Vrhovnog suda, pošto je i tada, kad je Sudski savjet donio odluku o prestanku funkcije sudijama, zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju, a prethodno predsjednici sudova isto kao sad Ustavni sud nisu željeli da obavijeste Sudski savjet, a onda je Sudski savjet uprkos izostanku formalnog obavještenja donio odluku o prestanku funkcija, na nespornim činjenicama da im je nastupio uslov za starosnu penziju… Citiram odluku najvišeg suda u Crnoj Gori: ‘Izostanak formalnog obavještenja u konkretnom slučaju, v.d. predsjednika Vrhovnog suda, o postajanju uslova za prestanak sudijske funkcije u odnosu na Tužioca ne sprečava Sudski savjet da donese osporenu odluku, budući da je u isključivoj nadležnosti Tuženog, u skladu sa ustavnim ovlašćenjima, a u skladu sa čl. 105 da donosi odluku o prestanku sudijske funkcije’. Ovo je odluka iz 2023. godine. I još se kaže da navedeno obavještenje nema prirodu inicijalnog akta. Prema tome, svi u našem pravnom sistemu, uključujući Sudski i Tužilački savjet, Upravni i Vrhovni sud nemaju nikakve dileme da li je mjerodavan Zakon o PIO ili Zakon o radu, jer se uslovi za penziju definišu Zakonom o PIO. Samo imaju dilemu oni o čijoj funkciji se u ovom slučaju radi“, rekao je potpredsjednik Vlade.

„Bili sinhronizovani kad su ukidali pritvor kriminalcima“

Koprivica je rekao da su sudije kojima po sili Ustava nastupa prestanak funkcije „savršeno sinhronizovani bili posljednjih godina kad su ukidali pritvor pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa, a vidite da ih se povezuje sa različitim političkim strukturama“.

„Sud zna pravo, dužni su da znaju i znali su ono što su njihovi pravni propisi – i oko izuzeća i oko konflikta interesa. Tako da nema nehata, nema opravdavanja, bilo stvarnom bilo pravnom zabludom. Postoji direktna odgovornost za kršenje propisa za ono što su radili“.

Tvrdnje opozicije „besmislice“

Učesnici emisije, u kojoj su osim Koprivice gostovali advokati Dragan Šoć, Veselin Radulović i Miloš Vukčević, saglasni su da je troje sudija u skladu sa Zakonom o PIO steklo uslov za starosnu penziju.

Koprivica kaže da Skupštine nikom nije preuzela nadležnost.

„Besmislicama“ je nazvao tvrdnje opozicije da je namjera skupštinske većine da vladaju bez izbora i da se eventualno izvrše izmjene Zakona o crnogorskom državljanstvu.

„Nezakonit sastav suda, u kojem sjede sudije koje nemaju osnov da tu budu, može biti i ozbiljno kršenje propisa, zbog kojeg se mogu podnositi i tužbe protiv države“, napomenuo je potpredsjednik Vlade.

Kaže da je pobornik dijaloga, „iako su stvari potpuno jasne“.

Vlada nije zvanično razmatrala informacije sa sastanka Spajića i Milatovića

Koprivica je rekao da nema cjelovitu informaciju o čemu su na sastanku u petak uveče razgovarali predsjednici Vlade i države Milojko Spajić i Jakov Milatović.

„Mislim da je nezavisno od njihovih nekih političkih ili ličnih odnosa dobro da predsjednik države i predsjednik Vlade imaju dobru saradnju“.

Rekao je i da je potrebno da se uspostavi funkcionalan odnos.Na pitanje da li je u saznanju da se došlo do toga da se makar razgovara, odgovorio je: „To da, ali o sadržaju i pravcima nemam cjelovitu informaciju“.

Smatra da nije korektno da iznosi u javnost sadržaj razgovora drugih zvaničnika, ali je pojasnio da nisu na Vladi razmatrali te informacije u bilo kojoj zvaničnoj formi.

„Vjerujem da društvu nije cilj da sazna šta se dešavalo na jednom razgovoru i kako je tekao, nego da vidimo gdje će to da dođe“.

POLITIKA

Spajić čestitao sutkinji Ustavnog suda Đuranović „odlazak u penziju“: „Nazdravlje penzija“

„Od januara idu povećanja penzija i vama za 50 eura zahvaljujući Evropi sad 2, na vrijeme smo. DPS, uprkos članskoj kartici, nije mogao to da Vam obezbijedi“, poručio je Spajić

Spajić, Foto: Luka Zeković

Premijer Milojko Spajić „čestitao“ je Dragani Đuranović, kojoj je Skupština prije četiri dana konstatovala prestanak mandata sutkinje Ustavnog suda, „odlazak u penziju“.

„Nazdravlje penzija – od januarske idu povećanja i vama za 50 eura zahvaljujući ES2, na vrijeme smo. DPS, uprkos članskoj kartici, nije mogao to da Vam obezbijedi“, napisao je Spajić na mreži X.

Đuranović je juče kazala da smatra da postoji plan da se taj sud pretvori u „protočni bojler“ parlamentarne većine. Ona je kazala i da Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić krše Ustav.

„Ukoliko ne želite ES2 za penzionere već za zaposlene, i mislite da Vas je većina u Parlamentu oštetila – žalite se sudu, a ne Vladi. Prihvatićemo svaku odluku bilo kog suda kome se budete žalili. Za kraj, i mi za Vas imamo par vanvremenskih stihova: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit!“, napisao je Spajić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Spajić i Milatović dogovorili formiranje vlasti u Podgorici? URA neće biti dio vlasti?

Većinu bi trebalo da čine savez PES-Demokrate, lista „Za budućnost Podgorice“ i lista Pokret za Podgoricu

EPA

Načelno je dogovoreno formiranje vlasti u Podgorici, a većinu bi trebalo da čine savez PES-Demokrate, lista „Za budućnost Podgorice“ i lista Pokret za Podgoricu, saznaje Portal RTCG.

Po informacijama ovog medija, u pitanju je načelan dogovor ali još ništa nije definitivno. Dio vlasti ne bi trebalo da bude GP URA, rečeno je portalu RTCG.

Na sastanku večeras u Podgorici, između ostalih, bili su Saša Mujović iz PES-Demokrate, Jelena Borovinić Bojović, Radoš Zečević i Vlado Bulatović iz ZBPG i Miloš Krstović iz Pokreta za Podgoricu. Detalji načelnog dogovora, međutim, nisu poznati.

Do ovog sastanka došlo je nakon razgovora sinoć između predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića.

Prema riječima izvora RTCG, narednih dana trebalo bi da bude još konsultacija.

Rok do kada treba izabrati predsjednika podgoričkog parlamenta ističe krajem decembra, ako dogovora ne bude, ide se na nove izbore.

Lokalni izbori u Podgorici održani su 29. septembra.

Na tim izborima, Demokratska partija socijalista (DPS) je osvojila 19 mandata, koalicija Pokreta Evropa sad (PES) i Demokratske Crne Gore 14, koalicija Za budućnost Podgorice 13, lista „Za bolju Podgoricu – Jakov Milatović“ šest, Evropski savez tri i Stranka evropskog progresa (SEP) i Pokret Preokret po dva mandata.

Za većinu je potrebno 30 odbornika.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Dajković i Slobodna Crna Gora ušli u beranski parlament nakon ponovljenih izbora u Gornjem Zaostru

Partija na čijem je čelu Vladislav Dajković u Gornjem Zaostru osvojila 39 glasova, prije dvije sedmice imali podršku jednog birača na tom biralištu, dok će SNP ostati bez jednog mandata u beranskoj skupštini

Vladislav Dajković, Foto: Slobodna Crna Gora

Slobodna Crna Gora je, nakon ponovljenih izbora na biralištu u Gornjem Zaostru, došla do parlamentarnog statusa u Beranama, potvrđeno je „Vijestima“ iz Opštinske izborne komisije.

Prema tim informacijama, Slobodna Crna Gora je na tom biralištu osvojila 39 glasova. Na izborima 8. decembra su u Gornjem Zaostru imali podršku jednog birača.

Koalicija Pokret Evropa sad-Socijalistička narodna partija (PES-SNP) osvojila je 29 glasova, savez „Za budućnost Berana“ 22, Demokratska partija socijalista tri, a Demokrate dva glasa.

SNP će ostati bez jednog mandata u beranskoj skupštini.

Na ponovljenim lokalnim izborima u Beranama, na biračkom mjestu u Gornjem Zaostru ukupno je glasalo 95 od 152 upisana birača (62,5 odsto). Biračko mjesto je zatvoreno.

Na dan izbora, 8. decembra, na tom biračkom mjestu glasalo je 89 ljudi (58,55 odsto).

Izbori su se tom biralištu ponovili nakon prigovora Slobodne Crne Gore. Partija na čijem je čelu Vladislav Dajković tražila je ponavljanje na sedam mjesta, ali je Opštinska izborna komisija odobrila na jednom.

Prije dvije sedmice, na biralištu u Gornjem Zaostru je koalicija PES-SNP uzela 37 glasova, savez „Za budućnost Berana“ 33, DPS sedam, Demokrate devet, dok su Slobodna Crna Gora i grupa građana „Živimo za mladost“ uzele po jedan glas.

Gubitkom odborničkog mjesta koalicije PES-SNP, partija na čijem čelu je Vladimir Joković se sa sedam spustila na šest mandata.

Koalicija PES-SNP je, prema preliminarnim rezultatima izbora 8. decembra, osvojila 13 mandata (od čega je SNP-u pripalo sedam, a PES-u šest), dok stranke nekadašnjeg Demokratskog fronta (lista „Za budućnost Berana“) imaju osam, od čega će četiri pripasti Novoj srpskoj demokratiji, tri Demokratskoj narodnoj partiji, a jedan Ujedinjenoj Crnoj Gori.

DPS je osvojio pet, Demokrate četiri, a Bošnjačka stranka i grupa građana „Zato što volim Berane“ po dva mandata.

Dajković je tada u izbornoj noći kazao da je njegovoj partiji nedostajalo 11 glasova da osvoji jedan mandat na lokalnim izborima u Beranama.

Prema preliminarnim podacima Demokrata, Slobodna Crna Gora je tada osvojila 2,85 odsto, odnosno 388 glasova, a za cenzus je potrebno tri odsto važećih glasova.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije