Connect with us

POLITIKA

Koprivica: Sutkinja Ustavnog suda Đuranović stekla je uslov za penziju, Skupština i odbor nisu prekršili Ustav

„Politički ciljevi opozicije mogu biti vrlo opasni za društvo“

Foto: Filip Filipović/Adria

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica smatra da opozicija ima tri politička cilja koja „mogu biti vrlo opasna za društvo“.

On je to kazao u emisiji „Nedjeljom u retrovizoru“ na TV Vijesti, komentarišući dešavanja u Skupštini u vezi sa Ustavnim sudom. Parlamenterni Ustavni odbor je ove sedmice konstatovao da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda i donio odluku o raspisivanju oglasa za izbor novih. Skupština je, na osnovu te odluke, istog dana konstatovala prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Opozicija smatra da su poslanici vlasti preuzeli ovlašćenja Ustavnog suda i da je došlo do „ustavnog puča“.

„Rekao bih da su osnovni politički ciljevi opozicije, osim da šalju neku poruku nestabilnosti, tri stvari koje mogu biti vrlo opasne za društvo. Prvo je da se vraćaju sudije i tužioci iz starog sistema, kojima je legalno prestala funkcija, a koji su podnosili tužbe i zahtjeve za ispitivanje sudskih odluka, i odbili su im ih i Upravni i Vrhovni sud. To je jedan motiv. I onda kroz ustavne žalbe, sad su se obratili Ustavnom sudu, i Ustavni sud, u kojem žele, pored ostalog, određena lica kojima je po sili Ustava prestala funkcija, treba da odluče o njima, a nalaze se u istoj situaciji, i od razrješenja tog pitanja zavisi dužina trajanja njihove funkcije, što je konflikt interesa“, rekao je Koprivica.

Drugi cilj je, kako tvrdi, da se preko Ustavnog suda blokiraju izborni procesi, „kao što je to slučaj u Kotoru, gdje iste sudije od 2018. do ove godine u istoj stvari donose jednu odluku, a u vezi Kotora sasvim drugačije postupaju“.

„Treće, spasavanje određenih pripadnika organizovanih kriminalnih grupa od mjera koje im određuju organi pravne države. Mislim tu prije svega na dosta tih primjera, kroz ustavne žalbe da se ukidaju pritvori. Ustavni sud ima pravo da ukine pritvor. Ali je simptomatično ako u slučaju Petra Lazovića u oktobru 2022. i junu 2023. Ustavni sud odbije ustavnu žalbu, a u istoj stvari 27. marta 2024. ukine pritvor. Pri tome, ne obrazloži zašto je odstupio od ranijeg stava i ono čega se držao u prethodne dvije odluke, a to su navodi tužioca da visina kazne može biti motiv za bjekstvo, sad to ocjenjuju u svojoj trećoj odluci, u istoj stvari, istog podnosioca, kao površno i stereotipno. To su ozbiljne i simptomatične stvari i to se dešava često. I u donošenju tih odluka je učestvovalo i ovo troje sudija kojima po sili Ustava prestaje funkcija, ali i bivši sudija Milorad Gogić. To je bila većina za ukidanje pritvora“, kaže potpredsjednik Vlade.

Urednica i voditeljka emisije Tatjana Ašanin pitala je Koprivicu da li su skupštinski događaji vođeni političkim, odnosno partijskim interesima vlasti i opozicije, ili su se akteri vodili državnim i pravnim interesima.

„Da je državni interes svima bio na prvom mjestu na vrijeme, ne bismo došli do ovoga. Ne bi bilo dobro da se bavimo samo posljedicom samo, već da se bavimo i uzrokom… Godinama je Ustav u blokadi, zato što jedan broj ljudi, a to je evo eskaliralo i na sjednici Ustavnog suda 27. juna ove godine, jedan broj sudija je uzeo sebi za pravo da u ime države odlučuje o sebi samima“, kazao je on.

„Sudije bile u konfliktu interesa, Ustavni sud pokušao blokirati Skupštinu“

Koprivica je ocijenio da Skupština i Ustavni odbor nisu prekršili Ustav ni pravila pravnog poretka.

„Tu su dva ključna pitanja – da li je Skupština nadležna za konstataciju prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda i da li je odluka Skupštine zasnovana na činjenici da je gospođa Dragana Đuranović stekla uslov za starosnu penziju. Na oba pitanja odgovor je potvrdan. Skupština je nadležna za konstatovanje prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda, po članu 82 Ustava Crne Gore. I drugo, evidentno je i jasno da je gospođa Dragana Đuranović stekla uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju“.

Kaže da je Ustavni sud pokušao da blokira Skupštinu u vršenju njene nadležnosti, zbog sjednice 27. juna.

„Skupština bira sudije Ustavnog suda. Da bi ona otpočela postupak izbora, potrebno je da Ustavni sud obavijesti Skupštinu, pola godine prije, da se stiču uslovi, i predsjednika kao predlagača. Sjednica Ustavnog suda o kojoj se ne govori je održana 27. juna. Govori o njoj Akcija za ljudska prava, Vijesti… ali se mnogi drugi to preskaču, uz dužno poštovanje“.

Rekao je da se na toj sjednici „desio poraz prava, morala i ustavnosti“.

„Desilo se da su, u ime države, o samima sebi odlučivale određene sudije, uključujući i gospođu Đuranović. Ko ima privilegiju da u ime države odlučuje o samom sebi? Ta sjednica je čist konflikt interesa, i po Zakonu o Ustavnom sudu i po Zakonu o sprečavanju korupcije“.

Urednica emisije Tatjana Ašanin je ukazala da u članu 154 Ustava, stavu 4, piše da nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu. Podsjetila je i da predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko lične podatke sudija dostavila predsjednici Ustavnog odbora Jeleni Božović, koja je to tražila, te da nije održana sjednica Ustavnog suda na kojoj bi o tome trebalo prethodno da bude odlučeno.

Koprivica kaže da jeste održana sjednica, misleći na junsku. Urednica emisije je ukazala da predsjednica suda, kao razlog zašto je to uradila, ne pominje junsku sjednicu, već da je to dostavila uz znanje sudija i da je to učinila isto kao što je prije nje učinio sudija Budimir Šćepanović.

„Ta sjednica se održala 27. juna. Sudija u vezi koje je donijeta odluka je učestvovala u donošenju te odluke i tako je blokiran Ustavni sud. I gospođa Lopičić i gospodin Ščepanović, a od razrješenja ovog pitanja zavisi dužina ostanka na toj funkciji. Dakle, imaju najdirektniji sopstveni interes, koji dovodi u pitanje njihovu nepristrasnost“, kazao je Koprivica.

Rekao je da se desila zloupotreba prava i ovlašćenja, te „negiranje principa nepristrasnosti, profesionalnih standarda, etičkog integriteta i morala,“ kao i kršenje zakletve koju po Zakonu o Ustavnom sudu polažu.

„U zakletvi se kaže da će vršiti časno, savjesno, pravedno, nepristrasno, po Ustavu i zakonu. Da li može neko, odlučujući o samom sebi u ime države, da bude nepristrasan“, pitao je Koprivica.

U emisiji je pokazao odluku Vrhovnog suda, po zahtjevu za ispitivanje sudske odluke koji je pokrenuo bivši sudija tog suda Miraš Radović, kao i odluku u postupku koji je pokrenula Hasnija Simonović.

„Šta se konstatuje u odlukama Vrhovnog suda, pošto je i tada, kad je Sudski savjet donio odluku o prestanku funkcije sudijama, zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju, a prethodno predsjednici sudova isto kao sad Ustavni sud nisu željeli da obavijeste Sudski savjet, a onda je Sudski savjet uprkos izostanku formalnog obavještenja donio odluku o prestanku funkcija, na nespornim činjenicama da im je nastupio uslov za starosnu penziju… Citiram odluku najvišeg suda u Crnoj Gori: ‘Izostanak formalnog obavještenja u konkretnom slučaju, v.d. predsjednika Vrhovnog suda, o postajanju uslova za prestanak sudijske funkcije u odnosu na Tužioca ne sprečava Sudski savjet da donese osporenu odluku, budući da je u isključivoj nadležnosti Tuženog, u skladu sa ustavnim ovlašćenjima, a u skladu sa čl. 105 da donosi odluku o prestanku sudijske funkcije’. Ovo je odluka iz 2023. godine. I još se kaže da navedeno obavještenje nema prirodu inicijalnog akta. Prema tome, svi u našem pravnom sistemu, uključujući Sudski i Tužilački savjet, Upravni i Vrhovni sud nemaju nikakve dileme da li je mjerodavan Zakon o PIO ili Zakon o radu, jer se uslovi za penziju definišu Zakonom o PIO. Samo imaju dilemu oni o čijoj funkciji se u ovom slučaju radi“, rekao je potpredsjednik Vlade.

„Bili sinhronizovani kad su ukidali pritvor kriminalcima“

Koprivica je rekao da su sudije kojima po sili Ustava nastupa prestanak funkcije „savršeno sinhronizovani bili posljednjih godina kad su ukidali pritvor pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa, a vidite da ih se povezuje sa različitim političkim strukturama“.

„Sud zna pravo, dužni su da znaju i znali su ono što su njihovi pravni propisi – i oko izuzeća i oko konflikta interesa. Tako da nema nehata, nema opravdavanja, bilo stvarnom bilo pravnom zabludom. Postoji direktna odgovornost za kršenje propisa za ono što su radili“.

Tvrdnje opozicije „besmislice“

Učesnici emisije, u kojoj su osim Koprivice gostovali advokati Dragan Šoć, Veselin Radulović i Miloš Vukčević, saglasni su da je troje sudija u skladu sa Zakonom o PIO steklo uslov za starosnu penziju.

Koprivica kaže da Skupštine nikom nije preuzela nadležnost.

„Besmislicama“ je nazvao tvrdnje opozicije da je namjera skupštinske većine da vladaju bez izbora i da se eventualno izvrše izmjene Zakona o crnogorskom državljanstvu.

„Nezakonit sastav suda, u kojem sjede sudije koje nemaju osnov da tu budu, može biti i ozbiljno kršenje propisa, zbog kojeg se mogu podnositi i tužbe protiv države“, napomenuo je potpredsjednik Vlade.

Kaže da je pobornik dijaloga, „iako su stvari potpuno jasne“.

Vlada nije zvanično razmatrala informacije sa sastanka Spajića i Milatovića

Koprivica je rekao da nema cjelovitu informaciju o čemu su na sastanku u petak uveče razgovarali predsjednici Vlade i države Milojko Spajić i Jakov Milatović.

„Mislim da je nezavisno od njihovih nekih političkih ili ličnih odnosa dobro da predsjednik države i predsjednik Vlade imaju dobru saradnju“.

Rekao je i da je potrebno da se uspostavi funkcionalan odnos.Na pitanje da li je u saznanju da se došlo do toga da se makar razgovara, odgovorio je: „To da, ali o sadržaju i pravcima nemam cjelovitu informaciju“.

Smatra da nije korektno da iznosi u javnost sadržaj razgovora drugih zvaničnika, ali je pojasnio da nisu na Vladi razmatrali te informacije u bilo kojoj zvaničnoj formi.

„Vjerujem da društvu nije cilj da sazna šta se dešavalo na jednom razgovoru i kako je tekao, nego da vidimo gdje će to da dođe“.

POLITIKA

Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio

„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.

On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.

„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.

On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.

Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.

„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.

Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola

„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.

To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.

On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.

„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.

Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.

„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države

„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Knežević

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.

„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.

Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.

„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.

Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.

„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije