Connect with us

DRUŠTVO

"ŽELJA NAM JE DA BERANSKI AERODROM OŽIVIMO"

Krivokapić u Beranama: Moramo reći stop politizaciji na svim radnim mjestima (FOTO + VIDEO)

Jedan od najizazovnijih ciljeva Vlade je infrastrukturno umrežavanje i pronalaženje pouzdanih stranih investitora, kazao je premijer na sastanku sa predsjednikom Opštine Berane, dok je prilikom posjete Opštoj bolnici istakao da će Vlada pomoći da ova zdravstvena ustanova zaokruži započete projekte

Foto: Berane online

Predsjednik Vlade Crne Gore, prof. dr Zdravko Krivokapić, sa ministarkom javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamarom Srzentić posjetio je Berane, gdje je razgovarao sa predsjednikom Opštine Tihomirom Bogavcem i sa članovima lokalne samouprave.

Zahvalivši na srdačnoj dobrodošlici, premijer Krivokapić istakao je da je problem svih privrednih problema Crne Gore, pa time i sjevera, infrastrukturna nepovezanost i nepristupačnost, te da je jedan od najozbiljnijih i najizazovnijih ciljeva aktuelne Vlade, lokalno, regionalno, ali i transregionalno infrastrukturno umrežavanje i pronalaženje jakih i pouzdanih stranih investitora.

„Upoznat sam sa problemom uzurpiranja prostora koji pripada Aerodromu Berane koji se mora riješiti. Želja nam je da ovaj Aerodrom oživimo jer ima fenomenalnu poziciju i već smo prepoznati kao avio-destinacija koja bi uvezivanjem nacionalne avio-kompanije i par uslovnih aerodroma mogla da ostvari značajno veći turistički dohodak“, rekao je Krivokapić.

https://www.facebook.com/beraneonline/videos/1977763325698064/

Premijer Krivokapić istakao je važnost opredjeljenja Vlade Crne Gore da slijedi zelenu strategiju, te da su prirodni resursi obnovljivi samo ako građani i čitava društvena zajednica budu razvijali zdrav i pažljiv odnos prema okruženju.

„Odnos prema jednom od najvećih blaga Crne Gore, prema njenim stoljetnim šumama je opasan i zabrinjavajući, ali smo riješeni da zaštitimo nacionalno blago”, poručio je Krivokapić.

Predsjednik Vlade istakao je da prirodno bogatstvo koje posjeduje sjever, mora biti valorizovano, što će za posljedicu imati izbalansiran razvoj sjevera i juga, ali i da se mora voditi računa i o odnosu ekonomskog i privrednog napretka i ulaganja u djecu, u njihovo obrazovanje, zdravlje, sport i kulturu.

Izrazivši zadovoljstvo što mu se pružila prilika da ugosti premijera Krivokapića i ministarku Srzentić, predsjednik Bogavac istakao je da je glavni problem Berana, kao i cijelog sjevera Crne Gore, iseljavanje stanovništva, naročito mlade, radno najsposobnije populacije, te da je pod hitno potrebno napraviti program investicija, kako bi se ovaj kraj privredno i ekonomski približio rezultatima koje bilježe centralna i južna regija.

Govoreći o saradnji Opštine i Opšte bolnice u Beranama, Bogavac je kazao da se negativne asocijacije vezuju za teški period zenita pandemije COVID-19.

„Prvenstveno je opštinska inicijativa da se pokrene nabavka magnetne rezonance, kako bi pomogli građanima i Opštoj bolnici Berane. U ovom dijelu očekujemo i direktnu podršku Vlade, odnosno Ministarstva zdravlja, kao i za formiranje angio-sale, kako bi ova bolnica postala istinski regionalni zdravstveni centar”, poručio je Bogavac.

Predsjednik Opštine je nagovijestio i radove na zdanju Kuće Gavra Vukovića, kako bi po dobroj tradiciji, sljedeće godine, nanovo mogli da ugoste polaznike međunarodne škole diplomatije.

Ministarka Srzentić istakla je da je raduje što je rukovodstvo opštine navelo da su ljudi i omladina najveće blago Berana.

Izuzetno mi je drago da vidim da toliko ulažete u omladinu i mlade talente. U jezgru naše misije je da prepoznajemo i uzdižemo mlade talente, kazala je Srzentić.

Ministarka je naglasila i da se njen resor zalaže da bude servis građana i da politike platforme i programe dizajnira prema potrebama građana.

Potpredsjednik Opštine Darko Stojanović, pokrenuo je pitanje Rudnika uglja kao jednu od ključnih tema koja se tiče privrede Berana, kao i finansiranje projekta „Cites centra” – prihvatilište životinja koje su žrtve šverca.

U okviru radne posjete Beranama, predsjednik Vlade Crne Gore obišao je Opštu bolnicu Berane i razgovarao sa direktorom ove zdravstvene ustanove, doktorom Miloradom Magdelinićem.

Premijer Krivokapić istakao je da visoko cijeni trud i požrtvovanost koju su iznova dokazali svi zdravstveni radnici u Crnoj Gori tokom najkritičnijih momenata koje je prouzrokovala pandemija COVID-19, te da je pandemija potvrdila ono čega svi u društvu, od upravljačkog do izvršnog sektora,  treba da budu sasvim svjesni, da ulaganje u zdravstvo, u nauku i istraživanje, u tehniku i tehnologiju mora da bude nesebično i konstantno.

Novo vrijeme podrazumijeva nove izazove i inovativne pristupe i alatke. Vlada će pomoći, koliko je u njenoj trenutnoj moći, da Vaša bolnica zaokruži započete projekte koji su bitni i za Berane i za cijeli sjever,  a nastaviće to da čini u kontinuitetu, rekao je premijer Krivokapić.

https://www.facebook.com/beraneonline/videos/544304620097915

Predsjednik Vlade poručio je da je stručnost, obučenost i profesionalnost najbolja preporuka svima koji žele da se ugrade u sistem zdravstvene zaštite Crne Gore, te da se u svakom vremenu od ljekara očekuje da se pridržavaju principa Hipokratove zakletve, ali i da je menadžmet i rukovodni kadar u svim oblastima i ustanovama dužan da vodi računa o visokim etičkim, moralnim i profesionalnim normama, kako bi najsposobniji i najkvalitetniji dobili šansu da pomažu i napreduju.

„U opštedruštvenom i državnom interesu je da najbolji dođu na prava mjesta. Sve što se dešavalo po tzv. partijskoj liniji, mora da nestane, da iščili. Bilo da je riječ o partijskom nagrađivanju, ili partijskom kažnjavanju. Partijama je mjesto van radnih prostora i izvan radnih obaveza. Moramo reći stop politizaciji na svim radnim mjestima, a naročito u zdravstvu. Potreban nam je profesionalizam i pravo svakog građanina da bude ravnopravno tretrian i pred sudijom, i pred ljekarom, i pred učiteljem. Moramo iskorijeniti svaki vid korupcije”, poručio je Krivokapić.

Direktor Opšte bolnice, dr Milorad Magdelinić zahvalio je na razumijevanju koje je iskazao premijer Krivokapić naspram potreba Opšte bolnice.

Magdelinić je predsjednika Vlade upoznao sa statističkim podacima koji pokazuju da je broj oboljelih od malignih bolesti, endokrinih i bolesti kardiovaskularnog sistema u porastu, te je ukazao i na nedostatak PCR laboratorije, a što je i te kako potrebno građanima koji gravitiraju sjeveru Crne Gore.

Direktor Opšte bolnice Berane upoznao je premijera Krivokapića sa očekivanjima građana sjevera da se u beranskoj bolnici otvori Angio – sala, kako bi građani što manje bili zavisni od KBC u Podgorici i kako bi relaksirali funkcionisanje crnogorskog zdravstvenog sistema, a što je zajednička inicijativa Opštine i Opšte bolnice Berane.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije