POLITIKA
TVRDI DA NIJE NIŠTA KRIVA I DA JE SVJEDOK MNOGIH PRLJAVIH BIOGRAFIJA
Medenica ispričala tužiocima: „Krenula sam u Beograd na liječenje jer sam osjetila jak bol u plećki; Moj sin je nesposoban za šverc“
Navela je i da je “bila veoma razočarana u zdravstveni sistem Crne Gore“. Specijalno državno tužilaštvo podgoričkom Višem sudu juče na ocjenu dostavilo optužnicu protiv Miloša i Vesne Medenice i još 14 članova te krimi-ekipe

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica pred specijalnim tužiocem rekla je da je posebno intrigira važna činjenica, koju je i naglasila – da je ona svjedok mnogih prljavih biografija, da možda ona mnogo zna, da su mnoge mjere tajnog nadzora bile kod nje.
Na saslušanju im je rekla i da ta saznanja ne može i neće nikada biti osnov njene odbrane:
”Jer je čisti profesionalac, odana svom zanatu i profesiji”.
Protiv Medenice, njenog sina Miloša i više osoba Specijalno državno tužilaštvo (SDT) juče je podnijelo optužnicu zbog sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Prema tom tužilačkom aktu, u koji su Vijesti imale uvid, Miloša Medenicu sumnjiče da je tokom 2019. godine, na teritoriji Crne Gore, stvorio kriminalnu organizaciju čiji pripadnici su postali okrivljeni Vesna Medenica, Marko Vučinić, Milorad Medenica, Luka Bakoč, Petar Milutinović, Ivana Kovačević, Radomir Raičević, Stevo Karanikić, Marjan Bevenja, Goran Jovanović, Vasilije Petrović, Marko Popović, Bojan Popović, Darko Lalović, Milica Vlahović Milosavljević, pravno lice DOO “Kopad company” Nikšić i više NN lica.
Na gotovo 160 stranica tužioci su opisali način izvršenja krivičnih djela koja se optuženima stavljaju na teret, a u spisima su njihove izjave date pred tužiocem, mnoštvo dokumentacije koja, prema njihovim tvrdnjama dokazuje šverc cigareta, transkripti komunikacije koju su pripadnici te krimi-ekipe vodili preko kriprovane “Sky ECC” aplikacije.
Nekadašnjoj prvoj ženi crnogorskog pravosuđa na teret stavljaju da je, kao član te kriminalne grupe, imala zadatak da se informiše o kretanju predmeta u sudovima, da se upoznaje sa stanjem u spisima, da posreduje pri donošenju sudskih odluka i da javlja organizatoru – sinu Milošu “druge podatke od interesa za kriminalnu organizaciju”.

Medenica, foto: Boris Pejović
Vijeće Specijalizovanog odjeljenja Višeg suda u Podgorici donijelo je odluku da se produži pritvor bivšoj predsjednici Vrhovnog suda i njenom sinu, jer je SDT uz optužnicu tražilo da im se produži ta mjera – zbog straha od bjekstva.
Sud je na predlog SDT-a, produžilo pritvor i optuženim članovima kriminalne organizacije – Marku Vučiniću i Marjanu Bevenji.
U narednih 15 dana biće zakazano ročište za kontrolu i ocjenu zakonitosti optužnice, a najkasnije za mjesec će se znati da li će Viši sud prihvatiti akt SDT-a.
Razočarana u zdravstvo
Bivša prva figura sudske grane vlasti, na prvom saslušanju, objašnjavajući zbog čega je krenula ka Beogradu 17. aprila ove godine, kada je i uhapšena na Aerodromu Podgorica, ispričala je da je tog dana “osjetila jak bol u plećki” i da je svakako planirala da ide u Srbiju na liječenje, jer je “bila veoma rezignirana i razočarana u zdravstveni sistem Crne Gore”.
”A pošto je prethodno imala lična poznanstva određenih ljekara specijalista uposlenih na klinici Dedinje, prvo je pismenim putem odbila liječenje u KC-u i telefonom dogovorila da pođe u kliniku na Dedinju. U cilju realizacije plana liječenja, pozvala je svog kuma, čija supruga je za nju i njega rezervisala dvije karte za Beograd. Na Aerodromu u Golubovcima bila je zaustavljena, a prethodno državni organi nijesu zatražili od nje davanje bilo kakve izjave, pa ni u u svojstvu građanina”, citiraju tužioci iskaz Vesne Medenice.
Ona im je, piše u spisima, ispričala i da je nakon smrti supruga, prije sedam godina, saznala da njen sin Miloš uzima kokain i da od tada “traje njena neprestana borba sa zavisnošću sina”.
Tužiocima je rekla i da je nakon hapšenja službenika UP Darka Lalovića – “bila van sebe”.
”Odnosno bila je zatečena i razočarana da odgovarajuće službe koje su za to zadužene ne izvrše i ne vrše prethodne provjere ličnosti i lica koja su pripadnici obezbjeđenja. Objasnila je da Darko Lalović obavljaljući funkciju člana njenog obezbjeđenja nikada nije ništa pitao, kao i da nikada nije prešao dozvoljeni nivo komunikacije sa njom”.
Medenica je istakla i da joj nije jasno “kako predsjednik Vrhovnog suda može vršiti i izvršiti nezakoniti uticaj na više sudija istog suda”…
”Nikada nije pitala bilo kojeg sudiju kakvu odluku planira da donese u predmetu, obrazlažući ovo činjenicom da sudije donose odluke u petornom vijeću”.
Nesposoban za šverc
Žaleći se na svog sina i njegovo ponašanje, Medenica je tužiocima ispričala i da nije imala saznanje da je on učestvovao u bilo kakvom poslu sa cigaretama, te da je njena procjena da on nije “ni bio sposoban za tu vrstu posla”.
”Pojasnila je da je njen sin Miloš od drugih lica uzimao mokraću koju je davao na analizu, zbog čega se i sa njom svađao. Jasno je zapazila da priča njenog sina Miloša nema racio, te da je on živio zapravo umišljeni život u kom cilju je izbjegavao susrete sa njom. Veoma često priča njenog sina Miloša za nju je bila krajnje – poražavajuća. U jednom trenutku Miloš je bio Tramp, Robin Hud, bio je najljepši, najbogatiji i tome slično, a u njihovim međusobnim razgovorima uvijek je negirao svoju zavisnost od narkotika jasno i konstantno odbijajući svaki njen pokušaj kao roditelja da mu pomogne”, piše u optužnici.

Miloš Medenica, foto: Boris Pejović
Medenica, navodno, nije znala da Miloš i Lalović koriste kriptovane telefone, a pojasnila je i da od optuženih i svjedoka poznaje još Miodraga Medenicu zvanog Miško, kuma njenog sina – Marka Vučinića, Marka Miloševića…
Odgovarajući na pitanja o susretima sa sudijama na koje je, kako vjeruje SDT, uticala tokom donošenja odluka – Medenica je kazala da se posljednji put sa sudijom Branimirom Femićem srela u avgustu 2021. godine u Kolašinu, kada je svratio kod nje u porodičnu kuću u posjetu:
”Da se sa sudijom Radom Kovačević posljednji put vidjela u Kolašinu, u ljeto 2021. godine, dok se sa Vesnom Begović, poslednji put srela početkom 2021. kada je sa njom imala razgovor, a povodom iznošenja neistina u medijima da je organizovala prisluškivanje sudija”.
”Okrivljena u odbrani je navela da je vrlo iznenađena onim što joj se stavlja na teret, jer ne može vjerovati da ona ne može imati susret sa bilo kim od ranijih kolega i sa njima se vidjeti i popričati, a da se to ne tumači da čini krivično djelo protivzakoniti uticaj… U obavljanju funkcije predsjednice Vrhovnog suda, niti jednom svojom radnjom i postupkom nikoga nije ‘pritiskala’ za bilo što. Imala je krajnje profesionalni i kolegijalni odnos, a odnos subordinacije koji je postojao bio je samo u dijelu sistema i organizacije rada, a ne u dijelu odlučivanja i donošenja odluka od strane sudija. Sudije imaju puni profesionalni integritet i cijeni da nikada ne bi sebi dozvolili da im neko taj integritet poljulja ili naruši”, piše u njenoj izjavi.
Tokom novog poziva SDT-a, tokom proširenja istrage, 13. jula ove godine, Medenica nije željela da odgovara na pitanja tužilaštva.
Dan ranije saslušana je sutkinja Privrednog suda Milica Vlahović Milosavljević koja je priznala da je nakon više poziva “popustila pod pritiskom jer ipak se radilo o predsjednici Vrhovnog suda, koja je izuzetno autoritativna i jako nezgodna kad joj se neko zamjeri”…
”Navela je da pod tim pritiskom odredila privremenu mjeru iako nije znala kako će ona dalje proći u postupku po prigovoru”, piše u optužnici SDT-a. Sutkinja Vlahović – Milosavljević kako navodi SDT zloupotrijebila je službeni položaj pod uticajem Medenice, krajem 2018. i početkom 2019.godine, kada je nanijela štetu firmi “Corporacija Ten” iz Moskve, a u korist firme Medeničinog kuma Rada Arsića.
Tužioci su konstatovali da su izjave Vesne Medenice i ostalih okrivljenih, u kojima negiraju izvršenje krivičnih djela, neosnovane i sračunate u cilju izbjegavanja krivične odgovornosti.
“Blavor, vepar i džigerica juneća”
U optužnici dostavljenoj Višem sudu navedeni su precizno transkripti/prepiske sa kriptovane “Sky ECC” aplikacije, prema kojoj Miloš Medenica članovima kriminalne grupe nudi da ih njegova majka “skine sa mjera tajnog nadzora”, ali i naručuje prebijanje kolašinskog policajca, priča o zastrašivanju potencijalnih svjedoka šverca cigareta, paketima, šemi šverca…
U januaru 2021. godine sa “saradnicima” je pričao i o tome kako su, kao opomenu, “polomili” nečije automobile.
Istražitelji su zabilježili i poruke koje je, navodno, poslao mnogo ranije – 26. decembra 2019. godine, kada je predlagao da se napravi sastanak…
”Oćemo li praviti sastanak”, “Smijem li u pi**u materinu. A bi rado”, “Sa onim malim ili Zoranom?”, “Ko bi me mogao spojiti sa njim u pm, ovi moji su svi u ratu sa njim”, “Znas li da je Miško za Markom školski drug, i da ga je nudio prije 2 godine da se uključi sa njima da radi cigare, on nije htio,”, “Marko je onaj stariji blavor. Vepar onaj sa dignutim gaćama do za vrat. Seljačine bjelopoljske one zadnje. Džigerice, juneće”, napisao je Miloš Medenica tog dana u grupi.
Prema dokazima iz optužnice, Nikola Raičević mu odgovara: “E stvarno sprdnja bez svakoga, no smo mi navikli”, na šta Medenica piše – “Da nas jašu seljačine”.
Izvor: Vijesti
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
POLITIKA
Bogdanović: „Policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža“
„Crna Gora je 30 godina imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima“, poručio je Bogdanović

Šef kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović ukazao je da država znala 30 godina da policajci ne primaju plate iz budžeta nego „iz gepeka“, te da policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža.
„Nervoza je prisutna, jer je Crna Gora je imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima, zakone koje je shvatala kao prporuke, policajce koji ulaze u restorane koje ne mogu da plate, a izlaze sa mafijaškim koveratma“, istakao je Bogdanović na današnjoj sjednici Skupštine kada je na poslanička pitanja odgovarao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
Naglasio je: „Treba da se pravimo da je ruta prema BiH bila čista. Imali smo robu zamaskiranu u keramiku, a zapravo u zastave i obilježja“.
Kako je dodao, nekadašnji direktor Uprave policije je priznao da je učestvovao u švercu i pitao sadašnjeg ministra policije koliko je suspendovanih.
Šaranović je odgovorio da su mnogi učesnici kriminalnih aktivnosti bili funkcioneri policije.
„Stanje u ovoj oblasti je bilo alarmantno. Za vrijeme našeg mandata pokrenuto je 97 postupaka i suspendovano zbog teže povrede dužnosti 79 policijskih službenika“, istakao je.
Kako je dodao, ako imaju dokaze da su službencii bili učesnici u kriminalniom radnjama, a ne preduzmu ništa, bili bi saučesnici.
„To rade oni kojima se rad ogleda u Skaj prepiskama gdje šef kavčana Radoje Zvicer kaže Petru Lazoviću da bi on etnički očistio Budvu“, istakao je.
Kako je dodao, Petar Lazović je Darku Šariću govorio da je doveo u policiju nekadašnje navijače koji svi imaju po 10 i više krivičnih prijava, kao i da se on pravdao Radoju Zviceru.
Bogdanović je kazao da poručuje svim prljavim policajcima da ako su ikad kriminalca nazivali „šefe“, sklanjali patrolu… da za njih više nema mjesta u policiji.
- HRONIKA2 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA3 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO3 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA3 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO13 сати ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…
Dusanka
21.10.2022. 23:32 at 23:32
Zašto je ne puste sa nanogicom da se brani sa slobode, pa vršiti veliki nadzor nad njom?