Connect with us

POLITIKA

PREDSJEDNIK CRNE GORE

Milatović o nedolasku Spajića, Mandića, Kneževića, Bečića… na sastanak: Začuđen sam odnosom parlamentarne većine prema evropskoj perspektivi Crne Gore

„Prvi čovjek EU je odložio posjetu u trenutku kada je ta posjeta trebalo da predstavlja krunu kad je u pitanju dobijanje pozitivnog IBAR-a. Dva dana nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a i nakon što smo snažnije zakoračili u evropskom putu, u parlamentu je došlo do odluke koja šteti interesima Crne Gore“, kazao je Milatović

Profimedia/Soeren Stache/dpa

Evropska perspektiva je najvažniji prioritet naše zemlje i začuđen sam odnosom određenih partija prema tome, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

„Za jutros sam sazvao sastanak sa liderima svih političkih subjekata koji su zastupljeni u parlamentu da razgovaramo o složenoj situaciji nakon otkazivanja posjete predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela. Žao mi je što se jedan dio predstavnika partija nije odazvao. Mislim da to nije dobra evropska poruka“, rekao je Milatović novinarima nakon sastanka koji je danas u Vili Gorica održao sa predstavnicima dijela parlamentarnih partija.

On je dodao da je sastanak prošao u konstruktivnoj atmosferi.

„Učesnicima sam prenio utiske moje posjete Briselu“, kazao je Milatović.

On je poručio da pristup vladajuće većine nije pravi i da treba biti odgovoran prema građanima.

„Prvi čovjek EU je odložio posjetu u trenutku kada je ta posjeta trebalo da predstavlja krunu kad je u pitanju dobijanje pozitivnog IBAR-a. Dva dana nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a i nakon što smo snažnije zakoračili u evropskom putu, u parlamentu je došlo do odluke koja šteti interesima Crne Gore. Šef Vlade je u intervjuu rekao da šteti, a onda njegova partija glasala za to. Mislim da je to neodgoovrno ponašanje. Šta su određeni politički akteri spremni da urade na štetu interesa Crne Gore? Mislim da sam ovim pokazao odgovoran pristup i da ću uraditi što je u mojoj moći da Crna Gora ostane na evropskom putu, ali ja nisam svemoguć“, kazao je Milatović.

Odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše tvrdnje opozicije da treba ići na vanredne parlamentarne izbore, on je kazao da je želio da ukaže većini o stvarima koje rade na štetu Crne Gore, a da nisu pričali o rješenjima.

Upitan da prokomentariše tvrdnje premijera Milojka Spajića da izlazi iz svoje nadležnosti, Milatović je kazao da predsjednik predstavlja građane u zemlji i inostranstvu.

„Ja ne bih bio odgovoran prema građanima da ovo nisam uradio“, kazao je on.

Sastanku sa Milatovićem prisustvovali su lider Hrvatske građanske inicijative (HGI) Adrijan Vuksanović, predsjednik Force Genci Nimanbegu, nezavisna poslanica Jevrosima Pejović, lider Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković, predsjednik Socijaldemokrata (SD) Damir Šehović, predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović, potpredsjednik Bošnjčke stranke Jasmin Ćorović i Enis Đokaj iz Demokratske unije Albanaca (DUA).

Predstavnici Socijalističke narodne partije (SNP) i Demokratske Crne Gore nisu došli na sastanak, iako nisu zvanično potvrdili da neće doći.

Na sastanak, nisu došli predsjednici vladajućih Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić, Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević i Nove srpske demokratije (Nova) Andrija Mandić.

Predsjednik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović danas je saopštio i da ta partija neće prisustvovati sastanku.

Milatović je ranije danas saopštio da će njegova ruka i dalje biti ispružena prema svima koji su spremni da sarađuju u ostvarivanju ključnih državnih ciljeva pa i prema onima koji se ovaj put nijesu odazvali na poziv da razgovaraju.

Milatović je 3. jula pozvao lidere parlamentarnih stranaka na sastanak da ih informiše o zaključcima razgovora sa EU partnerima.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: I da sam pjevao jači smo od Srbije, je li to mržnja

Đukanović rekao da Crna Gora nema ozbiljan državno politički menadžment da uradi domaći zadatak koji joj je zadala Evropa

Bivši predsjednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović kazao je da ne zna da li je tokom slavlja rezultata DPS-a na lokalnim izborima u Podgorici pjevao ‘Ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije’.

„Moje pitanje je šta i da jesam? Ako bismo pjevali jači smo od Srbije, Amerike, Rusije, je li to mržnja“, pitao je Đukanović, koji je jedan od učesnika 2BS Foruma.

Đukanović je rekao i da Crna Gora nema ozbiljan državno politički menadžment da uradi domaći zadatak koji joj je zadala Evropa.

On smatra da je Crna Gora ukupnim razvojem potvrdila da ima unutrašnji kapacitet da relizuje reforme i da se pridruži EU. Ipak, kaže Đukanović, ne možemo da ne primijetimo regresiju u prethodne četiri godine.

„To je donijelo ozbiljno ruiniranje krhkih ostvarenja do kojih smo došli za 14 godina i to na svim poljima – na bezbjednosnom, na političkom planu, na planu obrazovanja i zdravstva. Crna Gora je izgubila ključnu pretpostavku onoga što je kvalifikovalo kao zemlju lidera i predvodnicu ovog regiona, a to je uzorna politička stabilnost. Tome svjedoči činjenica da smo promijenili do sada tri vlade, od kleronacionalističke do velikosrpske i populističke. To govori da Crna Gora ne bi mogla iskoristiti šansu koja se sada ukazuje“, ocijenio je Đukanović.

Rekao je da Crna Gora sada ima opet odškrinuta vrata za proširenje.

„Ako ostanu odškrinuta, nema sumnje da je Crna Gora ispred ostalih kandidata. Naš domaći zadatak ne može obaviti niko do mi. Crna Gora ima potencijal ali ona traži ozbiljan državno – politički menadžment kojeg Crna Gora trenutno nema“, rekao je Đukanović.

Upitan da li Srbija sada ima potencijal da bude na evropskoj strani, Đukanović je rekao da „nema sumnje da Srbija ima unutrašnji potencijal da bude na evro-atlantskoj strani“, ali je, kako kaže, problematična državna politika koja je obilježena ideologijom velikosrpskog nacionalizma.

„To je ugrožavanje mira i stabilnosti u regionu. Srbija balansira između istoka i zapada i takva politika je bila politika uspjeha na kratak rok, jer se Vučić uspio održati na toj tankoj zici, ali ja ne mislim da je to dobra politika, jer kada se završi trajanje te politike, onda je ta država na istom mjestu na kojem je bila prije njenog početka“, ocijenio je bivši crnogorski predsjednik.

Interes regiona je stabilnost, kaže Đukanović i dodaje da je velikorspska politika, koju je dozvolila međunarodna zajednica, ugrozila suverenitet susjednih zemalja.

„Ako ste vi velikosrpskom nacionalizmu dozvolili Srbiji da, neodličnom politikom Zapada, uz jasnu destruktivnu politiku iz Moskve, se opet igra Miloševićevom mantrom: „Srbi su ugroženi, pa treba da ih Srbija zaštiti“, onda se takvom politikom ugrožava suverenitet susjednih zemalja, stabilnost i zaustavlja razvoj. To je učinak međunarodne politike u ovom regionu u prethodnom periodu“, istakao je Đukanović.

Govoreći o rezultatima izbora u Podgorici, rekao je da su indikativni, jer su pokazali da vladajuća većina sa državnog nivoa nema većinu. Primjećuje i, kako je rekao, strmoglavi pad novih partija, koje sebe zovu proevropskim.

Bivši predsjednik Slovenije Boris Pahor rekao je da je Crna Gora u sjajnoj poziciji i da mogla biti prva naredna država u redu za proširenje.

„Postoji mišljenje da bi Crna Gora mogla biti država koja bi na Balkanu biti biti prva na redu za proširenja. Ako postoji takva vizija i filozofija, Crna Gora to treba da iskoristi. Crna Gora treba napraviti sve što je moguće da bi mogla doći do takve odluke za proširenje“, rekao je Pahor.

Istakao je da nakon agresije na Ukrajinu promijenjen stav o proširenju koji je do tada važio u Briselu.

„Nemojte potcjenjivati tu promjenu mentaliteta u vezi proširenja u Briselu. Ta promjena je stvarna, sada postoji politička volja da se ide sa proširenjem na Balkan. Sa geopolitičkog vidika, apsolutno, ali treba imati u vidu da Brisel traži stvarne reforme i da nije samo stvar u geopolitiici radi stabilnosti. Sada stvarno vidimo šansu za proširenje u svim zemljama Balkana“, ocijenio je Pahor.

Smatra da na nema uzroka da bi na Zapadnom Balkanu došlo do nekih konflikata, ali ako izvan neko ima interes da do njega dođe, to bi bila Rusija.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Pogledajte ko čini Odbor povjerenika u Opštini Berane nakon uvođenja prinudne uprave

Funkciju Skupštine opštine Berane, do njenog konstituisanja, vršiće Odbor povjerenika

Vlada Crne Gore uvela je prinudu upravu u Beranama. Funkciju Skupštine opštine Berane, do njenog konstituisanja, vršiće Odbor povjerenika.

Odbor povjerenika činiće:predstavnik Ministarstva državne uprave Zlatko Gligorović; predstavnik Ministarstva javne uprave Boban Jovović; predstavnica Ministarstva finansija Snežana Mugoša; predstavnica Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore Ljubica Radović; predstavnica Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Milena Strugar; predstavnik građana Vasko Dragović I predstavnik građana Nikola Babović.

Ova odluka stupa na snagu danom objavljivanja u „Službenom listu Crne Gore“.

Odredbama člana 185. Zakona o lokalnoj samoupravi propisano je da Vlada Crne Gore, u slučaju da Skupština opštine ne održava sjednice duže od šest mjeseci, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava odluke nadležnih sudova. Obavezama utvrđenim zakonom, čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili prouzrokuje značajna materijalna šteta, da upozori Skupštinu da u određenom roku obezbedi ostvarivanje svojih funkcija, odnosno ispuni zakonom utvrđene obaveze.

“Na osnovu navedenog ovlašćenja, a budući da Skupština opštine Berane već duži vremenski period nije izvršila zakonom utvrđene obaveze, čime se narušavaju interesi građana na području ove opštine, Vlada Crne Gore je, na sjednici od 19. septembra 2024. godine, donijela Odluku o upozorenju Skupštini opštine Berane koja je objavljena u „Službenom listu Crne Gore“, broj 91/24 od 23. septembra 2024. Godine”, saopšteno je iz Vlade.

Ovom odlukom Skupština opštine Berane je upozorena da u roku od deset dana izvrši zakonom utvrđene obaveze, i to da donese Strateški plan razvoja Opštine Berane, Lokalni energetski plan Opštine Berane i Lokalni akcioni plan za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti.

S obzirom na to da beranski parlament nije ispunio sve obaveze za deset dana, izvršna vlast ima zakonsko pravo da uvede prinudnu upravu.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Vlada uvela prinudnu upravu u Opštini Berane

S obzirom na to da beranski parlament nije ispunio sve obaveze za deset dana, izvršna vlast ima zakonsko pravo da uvede prinudnu upravu

Opština Berane

Vlada Crne Gore na elektronskoj sjednici je donijela odluku o uvođenju prinudne uprave u Beranama, saznaju “Vijesti”.

Vlada je 20. septembra donijela Odluku o upozorenju Skupštini opštine Berane, da u roku od deset dana, izvrši zakonom utvrđene obaveze – da donese Strateški plan razvoja Opštine Berane, Lokalni energetski plan Opštine Berane i Lokalni akcioni plan za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti.

Povezana vijest:

Pogledajte ko čini Odbor povjerenika u Opštini Berane nakon uvođenja prinudne uprave

S obzirom na to da beranski parlament nije ispunio sve obaveze za deset dana, izvršna vlast ima zakonsko pravo da uvede prinudnu upravu.

Izvršna vlast je u dva navrata od SO Berane tražila da poštuju zakon i sebi skrate mandat jer nisu izabrali novog predsjednika Opštine u roku od 30 dana od prestanka mandata Vuku Todoroviću, koji je 13. juna podnio ostavku.

Opština Berane trenutno nema predsjednika jer je Todorović podnio ostavku 13. juna, a prethodno i potpredsjednik Damjan Ćulafić, koji je u međuvremenu izabran za ministra ekologije, a drugom potpredsjedniku Mladenu Premoviću prestao je mandat kad je usvojena ostavka Todorovića.

Do političke krize u Beranama došlo je nakon što nije uspio pokušaj dogovorene rotacije na mjestu predsjednika Opštine.

Sjednica lokalnog parlamenta, na kojoj je trebalo da se glasa o skraćenju mandata odbornicima, nije održana u septembru jer se predsjednik SO Milun Rmuš nije pojavio, iz “zdravstvenih razloga”.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije