Connect with us

DRUŠTVO

ODLAZEĆI PREDSJEDNIK CRNE GORE I NJEGOV BRAT

Milo i Aco Đukanović uložili žalbu na rješenje o rušenju kuća: Bageri još neće put Kočana

Na rješenju koje je 4. aprila donijela urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, piše da je rok rušenje 20 dana od dana prijema rješenja. Piše i da, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, žalba na rješenje ne odlaže izvršenje…

Milo i Aco Đukanović

Objekti na porodičnom imanju Đukanovića u nikšićkom naselju Kočani nisu srušeni kako je to naložila inspekcija, jer su Đukanovići uložili žalbu na rješenje inspektora. Iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma nezvanično su kazali “Vijestima” da je rok za odlučivanje po žalbi 40 dana i da je “u proceduri”.

Na rješenju koje je 4. aprila donijela urbanističko-građevinska inspekcija tog resora, piše da rok rušenje 20 dana od dana prijema rješenja. Piše i da, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, žalba na rješenje ne odlaže izvršenje…

Brat odlazećeg predsjednika Crne Gore, Aco Đukanović, predao je u junu 2018. zahtjeve za legalizaciju objekata u naselju Kočani, koji su upisani u tri lista nepokretnosti, a od Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Opštine Nikšić dobio je rješenje o prekidu postupka za dva lista.

Foto: BORIS PEJOVIC

Treći koji se ne pominje u tom dokumentu, predmet je rješenja za rušenje, koji je 4. aprila na ime odlazećeg predsjednika Mila Đukanovića, donijela građevinsko-urbanistička inspekcija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.

Đukanović se nikšićkom Sekretarijatu 13. juna 2018. obratio sa zahtjevom za legalizaciju objekata na parceli 3/2 koja je upisana u LN 889, parceli 3/3 iz LN 983 i objekata na parceli 10/5 iz LN 633. Kako je nedavno kazala punomoćnica Đukanovića, advokatica Neda Ivović, nekoliko dana kasnije, Sekretarijat je donio Rješenja o prekidu iniciranih postupaka legalizacije – do donošenja Plana generalne regulacije Crne Gore.

U informativnoj emisiji TV E, nedavno je prikazano jedno takvo rješenje, a u njemu se navodi da je Sekretarijat donio rješenje o prekidu postupka za više parcela iz listova nepokretnosti 889 i 633. U tom rješenju ne pominje se i parcela 3/3 i LN 983, u koji je upisana porodična stambena zgrada površine 290, odnosno zgrada spratnosti prizemlje, površine 170 kvadrata, za koju je, pored ostalog, inspektor Aleksandar Todorović nedavno naložio rušenje.

”Naređuje se subjektu nadzora Milu Đukanoviću da poruši izgrađene objekte i to: objekat 1 koji se nalazi na katastarskoj parceli 3/3 KO Kočani u Nikšiću, površine 170 m2, spratnosti P; objekat 2 koji se nalazi na katastarskoj parceli 3/2 KO Kočani u Nikšiću, površine 89 m2, spratnosti Su+P… jer su isti izgrađeni suprotno važećem PUP Opštine Nikšić”, piše u rješenju, uz rok da se objekti sruše u roku od 20 dana.

Todorović je, kako piše u rješenju, uvidom u podatke iz Uprave za katastar i državnu imovinu, utvrdio da je kp 3/3 KO Kočani, Opština Nikšić, upisana u LN 983, da je u A listu kao način korišćenja upisana porodična stambena zgrada 290 m2 zavedena kao zgrada broj 1, dok je kao datum upisa naveden 26. 05. 2020, dok se u B listu kao nosilac prava navodi Đukanović Radovan Milo, osnov prava svojina, po obimu prava 1/1. U V listu se navodi da je zgrada br. 1 koja se nalazi na kp 3/3 spratnosti prizemlje površine 170 m2, dok je kao vlasnik objekta naveden Đukanović Radovan Milo, a kao datum izgradnje navedena 2014. godina. U opisu prava, za taj objekat stoji da “nema građevinsku i upotrebnu dozvolu”, a kao datum tereta naveden je 12. 07. 2019.

foto: Boris Pejović

Inspektor je, uvidom u iste podatke, konstatovao i da je parcela 3/2 KO Kočani upisana u LN 889, da stoji da se na parceli, pored ostalog, nalazi porodična stambena zgrada površine 63 kvadrata, upisana kao zgrada 1. Kao datum upisa naveden je 12. 07. 2019, nosilac prava Milo Đukanović, da je osnov prava svojina, po obimu prava 1/1. Dalje se navodi da je zgrada broj 1, koja se nalazi na kp 3/2 spratnosti suteren+prizemlje, od čega suteren zauzima 41, a prizemlje 47 kvadrata. Kao vlasnik je naveden odlazeći predsjednik Crne Gore, a datum izgradnje 2010. godina. I za tu zgradu navodi se da “nema građevinsku i upotrebnu dozvolu”.

U rješenju inspektora piše da je razlog za rušenje taj što su objekti izgrađeni suprotno važećem PUP-u Opštine Nikšić, odnosno jer se nalaze u zoni “zeleni zaštitni pojas”, da “zaštitni pojasevi mogu biti isključivo sanitarno-higijenskog karaktera ili zeleni zaštitni pojasevi”, te “da se u dijelu zaštitnog pojasa ne navodi mogućnost gradnje bilo kakve vrste stambenih objekata”.

O gradnji na imanju Đukanovića u Kočanima, “Vijesti” su pisale u martu 2019. godine. U tekstu “Straćare ili sakrivene vile šefa države?” tada je objavljeno da dvije od tri kuće na porodičnom imanju predsjednika Crne Gore u tom nikšićkom naselju nisu prijavljene.

Prema dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, 18. aprila iste godine, Upava za nekretnine, odnosno područna jedinica Nikšić, na zahtjev “Navstara” iz Nikšića izvršila je pregled i ovjerila terenski elaborat za tri katastarske parcele, među kojima i 3/2. Zahtjev za sprovođenje u katastarski operat terenskog elaborata datiran je na 15. april 2019. Ovlašćenje za snimanje, prema dokumentaciji, dao je Aco Đukanović.

U tabelarnom prikazu starog i novog stanja iz tog dokumenta, u polje “list nepokretnosti”, za parcelu 3/3 naveden je komentar “novi”. “Novi” se u katastarskoj evidenciji odnosi na LN 983.

Nakon toga, krajem aprila, Aco Đukanović pred notarom Ljubišom Markovićem dao je izjavu u kojoj je navodi da je on gradio objekte u Kočanima, na parcelama za koje je, u junu 2018, i podnio zahtjev za legalizaciju (10/5 iz LN 633, 3/2 iz LN 889 i 3/3 iz LN “novi”, kasnije 983):

”Ja, Đukanović Aco, izjavljujem pod punom moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću da sam od svojih materijalnih sredstava i svojim radom izgradio objekte”, navodi se u izjavi.

Dodaje se i da je izjava “potrebna radi legalizacije objekata kod Uprave za nekretnine – PJ Nikšić”.

Uprava za nekretnine, izjavu je evidentirala 17. juna, 2019. godine. Mjesec kasnije, prema katastarkoj evidenciji koja je javna, upisan je i teret za navedene listove nepokretnosti (12. jul, 2019).

foto: Boris Pejović

”Pobjeda” je objavila da je punomoćnica Đukanovića, advokatica Ana Đukanović podnijela ministarki ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ani Novaković Đurović zahtjev za izuzeće inspektora Todorovića. Prema pisanju tog lista, u zahtjevu se navodi da je Todorović postupao nezakonito, da nije dostavljao pozive i ostala akta, na način propisan članom 72 Zakona o upravnom postupku stranci na kućnu ili poslovnu adresu, odnosno na radno mjesto. Dodaje se i da mu je adresa stana bila poznata, “jer se nalazi u listu nepokretnosti na koji se poziva u rješenju, a lako je mogao doći do adrese i radnog mjesta subjekta nadzora, koji je predsjednik Crne Gore”. U zahtjevu stojii da kapija na ogradi, u selu kraj Nikšića, na koju je inspektor ostavljao pozive i druga akta, nije nijedno od mjesta propisanih zakonom.

Ministarka Novaković Đurović ranije je kazala da je Đukanoviću 29. marta na objektu zalijepljen poziv stranci da će 31. marta biti izvršen inspekcijski nadzor, i da je “mogao je da se pojavi i da eventualno da komentare”.

Prema dokumentima do koje su “Vijesti” došle, braća su više puta razmjenjivala parcele u Kočanima, prije nego što su konačno i zvanično prešle u ruke odlazećeg šefa države.

(Damira Kalač) 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije