Connect with us

HRONIKA

SIN BIVŠE PREDSJEDNICE VRHOVNOG SUDA VESNE MEDENICE

Miloš Medenica se hvalio članovima krimi-grupe da ima tri carinika na Dobrakovu: „S jednim mogu sve“; Vučinić odgovorio: „Trebaju nam Rožajci“

Sin dugogodišnje predsjednice Vrhovnog suda, Marko Vučinić i Nikola Raičević preko nekad zaštićene aplikacije dogovarali “posao”. „Ima Reginu, Dubao, DB i Marble. Pitajte kupca šta mu najviše odgovara i vidite koje su cijene na ulici. DB je Grandov program“, poručivao Raičević

Miloš Medenica, Foto: Boris Pejović

Optuženi Miloš Medenica poručivao je pripadnicima svoje kriminalne grupe da su trojica carinika sa Dobrakova pod njegovom kontrolom i da mogu završiti sve.

Navodni šef kriminalne grupe koja je, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), švercovala cigarete, o tome je pisao 20. januara 2020. godine, preko nekad zaštićene Skaj aplikacije.

“Imam carinike na Dobrakovo ako nam trebaju. Trojicu imam. Oni će mi sve završiti, a pogotovo ovaj jedan, sa njim mogu sve”, napisao je Medenica u grupnom čatu, pišu „Vijesti„.

To je učinio nakon što je, sada optuženi Marko Vučinić, obavijestio tu ekipu da ga “pita Peđa imamo li zeleno svjetlo”…

Sin tadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, odgovorio je Vučiniću da “vazda imaju”, a potom i “samo mi reci što treba”.

Vučinić grupi sa kojom razgovara objašnjava da mu trebaju “Rožajci”…

“Peđa ima kontakte, bez šale, u Rožaje”, dodaje on.

Optuženi fotografisali pakete cigareta, foto: Skaj/Vijesti

Medenica tada poručuje da će se on vidjeti sa njim, te da će im ta osoba naći špediciju koja im treba.

Prema transkriptima sa Skaja u koje “Vijesti” imaju uvid, tada se u priču uključio Nikola Raičević.

“Mi uvozimo robu, i sad, špediter nam je Santino npr. on nema garanciju, onda on kontaktira špediciju Knjaz, oni mu daju garanciju, mi završimo posao, nas sve razdužimo 1/1, mi kamione ćeramo u magacin. Svi srećni zadovoljni, a mi radimo pun gas. E sad, ovo što ja vama pričam, vi ne pričate nikome dok ne pristane, nemojte odma’ da otvarate karte”, piše Raičević.

Optuženi fotografisali pakete cigareta, foto: Skaj/Vijesti

Vučinić traži objašnjenje od njega, a Medenica pita: “Što ja treba da pričam reci ti meni, kako da pričam sa ovim?”.

Marko Vučinić, foto: Boris Pejović

Tada poručuje i da se Raičević ne treba sekirati zbog onih sa kojima on pregovara.

“Već sam se čuo sa ovim, u BG je, dolazi sjutra veče i u ovo 2-3 dana ćemo se vidjeti. Samo da vidi kakve su mu smjene na Dobrakovo da odem do njega. Završiće nam ovaj to, da ga ne oderem. Brate, ne sjekiraj se ti za ove što ja pitam. Pa ne bih ja zbog sebe to svakog pitao. Ovako znam đe mogu”, poručuje Medenica.

U kamionu 1.300-1.400 paketa
Nepun sat kasnije Medenica obavještava Vučinića i Raičevića da je već razgovarao “sa Peđom”.

Dva dana kasnije Raičević ih je obavijestio koje marke cigareta mogu da ponude.

“I ima Reginu, Dubao, DB i Marble. Pitajte kupca šta mu najviše odgovara od ovih marki i viđite koje su cijene na ulicu ove robe. Onaj DB je Grandov program… Te možemo da poručimo preko čovjeka, pa ispitaj Mića – šta, kako oko toga ide, šta mu valja, da pripremim čovjeka. Vidte koje su cijene itd. Sad će ić po 1.300-1.400 paketa u kamion da znate”, šalje Raičević.

Medenica se interesuje jesu li marke – Regina, Dubao, DB i Marlbe, a potom pita i koja je nabavna cijena tih cigara.

“Ništa ne znam dok sjednem brat sa čovjekom. Sve ću ti javit. Do 150 e maximum. Ja mislim ovaj DB nikad nisam gleda’ ni radio. Regina se krećala oko 140 prije, sad ne znam. Marble isto oko 140-150”, odgovara Raičević.

Tog Podgoričanina, međutim, nema među optuženim članovima kriminalne grupe koju je prema tvrdnjama SDT-a formirao Miloš Medenica.

Suđenje odgađano 14 puta, gdje je Luka Bakoč

To tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Miloša i Vesne Medenice, Vučinića, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i firme “Kopad Company”.

Terete ih za krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, davanje i primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, nedozvoljeno držanje oružja, nanošenje teške tjelesne povrede i sprečavanje dokazivanja.

Suđenje toj grupi prije dva dana odgođeno je četrnaesti put – ovog puta jer se pred sutkinjom Višeg suda u Podgorici, Nadom Rabrenović, ponovo nije pojavio optuženi Luka Bakoč, koji se brani sa slobode.

Sutkinja Rabrenović je tog dana u sudnici saopštila da je raspisala nacionalnu potjernicu za tim Nikšićaninom.

Kazala je i da je policija dopisom obavijestila Viši sud da službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić nijesu uspjeli da nađu tog okrivljenog, te da su razgovarali sa njegovim ocem koji im je kazao da ne zna gdje mu je sin.

Granična policija obavijestili je sud da u periodu od 31. januara do 13. marta, Luka Bakoč nije registrovan prilikom prelaska granice.

Prethodno, sutkinja Rabrenović odredila je pritvor Bakoču zbog neopravdanog odsustva.

Ona je i 1. februara odgodila glavni pretres protiv okrivljenih u tom predmetu i novi zakazala za petak, 15. mart.

Tada je konstatovala da je Bakoču to treći izostanak. Podsjetila je da se nije pojavio na ročištu zakazanom za 7. jul 2023. godine, kao i na glavnom pretresu 16. novembra prošle godine.

Objasnila je da za prvi izostanak nije dostavio dokumentaciju, već je samo obavijestio sud preko advokata da zbog virusa ne može doći, dok je za drugi izostanak dostavio dokumentaciju, ali je vještak naknadno utvrdio da je ipak bio sposoban da prisustvuje suđenju.

Medenica: Kad me BIA prisluškivala, vi nijeste imali telefon

Tokom dogovora oko cigareta Medenica, Vučinić i Raičević hvalili su se jedan drugom ko je od njih prvi počeo “da mafija”.

“Kad je meni BIA srbijanska tel. prisluškivala vi još niste imali telefone… Imam i 3 dana betonjerke zbog teških povreda nanesenih policajcu, sa njegovim pištoljem po nosu. Ćao sad, odoh da se šinem. I više kratkoročnih privođenja zbog psovanja policajaca, kad sam nepropisno parkiran, mladost ludost”, piše im Medenica.

Miloš Medenica, Foto: Boris Pejović

Vučinić ih podsjeća gdje su radili kada je on mafijao, a Medenica nastavlja da prepričava kako je pretukao policajca.

“Kad smo ovo policajce prebili u BD to je bilo u Parmu, a vlasnik Parme je dobar drug M**** M*****, njemu je priča za nokaute. Mene su 2 puta bacali na pod, ali se izdignuh nekako posle i dokopah ‘glock’ od ovog jednog. Pa kad su počeli da riču k’o volovi”…

Raičević objašnjava ekipi da mora izaći kako bi završavao njihove poslove, jer im treba novac.

“Samo me malo još pogurajte, a onda vas brat uvodi u legalne poslove, da od milona legalno milion godišnje nam kaplje”, poručuje Medenica.

Uskoro odluka ima li slobode za Medenicu

Sutkinja Nada Rabrenović uskoro treba da donese odluku prihvata li ili ne ponudu Miloša Medenice koji je nekretninama vrijednim oko 1,4 milion eura garantovao da će se redovno odazivati njenim pozivima i da neće sabotirati postupak u kom ga terete da je formirao kriminalnu organizaciju koja je naručivala sudske odluke, švercovala cigarete.

Rabrenović ga je prije dva dana saslušala tim povodom.

Njegov branilac, advokat Stefan Jovanović, nakon saslušanja kazao je novinarima da bi Medenica bio bi potpuni ludak da pobjegne nakon dvije godine provedene u pritvoru.

“Medenica je u pritvoru skoro dvije godine. Visina jemstva je takva da sigurno odvraća od pomisli na bjekstvo, od kojeg opasnosti ni nema. Jemstvo je ponudila najbliža rodbina i Miloš je svjestan da bi, neodazivanjem na ročišta, to jemstvo bilo oduzeto”, rekao je Jovanović, prenosi portal Libertas.

Advokat je novinarima objasnio i da je sutkinji Rabrenović ukazao na odluku Ustavnog suda koja ide u korist Miloša Medenice, kao i na činjenicu da je taj optuženi otac dva maloljetna djeteta.

“…I da su svi ostali optuženi pušteni da se brane sa slobode, uz mjere nadzora, iako su neki od njih, znatno nakon Miloševog hapšenja, postali dostupni nadležnim organima. Zato smatram da bi i Miloš, uz jemstvo, oduzimanje putnih isprava, zabranu napuštanja mjesta boravka, pa čak i uz svakodnevno javljanje policiji, trebalo da se pusti da se brani sa slobode”, rekao je Jovanović.

Medenica je uhapšen u maju 2022.

(Izvor: Vijesti)

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Uhapšena dvojica mladića iz Plava: Osumnjičeni da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu

Testiranjem u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno da je maloljetna djevojčica pozitivna na prisustvo droge

Policija je uhapsila dvojicu Plavljana H.L. (24) i A.Š. (25) zbog sumnje da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu.

Kako je saopšteno iz Uprave policije, njihovi službenici su zaustavili vozilo plavskih tablica kojim je upravljao H.L, a u kojem su se nalazili i A.Š.i maloljetna djevojčica iz Gusinja.

„Pregledom vozila pronađena je biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu marihuanu kao i jedna ručno pravljena cigareta tzv. džoint. Testiranjem u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno je da je maloljetna djevojčica pozitivna na prisustvo opojne droge marihuana. Njoj su, kako se sumnja, H.L. i A.Š. istog dana, dok su se kretali vozilom u pravcu Berana dali na čuvanje i konzumaciju pomenutu opojnu drogu“, saopšteno je iz policije.

Zbog sumnje da su počinili krivično djelo omogućavanje uživanja opojnih droga na štetu maloljetnog lica, H.L. i A.Š. su uhapšeni i će uz krivičnu prijavu biće sprovedeni Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu, na dalju nadležnost.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga

„Policijski službenici preduzimaju dalje mjere na lociranju lica koje je upravljalo pomenutim vozilom”, navodi se u saopštenju

Foto: Uprava policije

Beranska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv M.R. (34) iz tog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo šumska krađa. Takođe policija traga za još jednom osobom zbog istog krivičnog djela.

“Sumnja se da je M.R. navedeno krivično djelo izvršio na način što je u prethodnom periodu, bez odgovarajuće dokumentacije, u državnoj šumi u mjestu Kučina Gora, opština Berane, izvršio bespravnu sječu dva čamova stabla ukupne mase preko 7 m3, čime je pričinio štetu Upravi za gazdovanje šumama i lovištima u iznosu od 821,34 eura” , saopštila je Uprava poliicje (UP).

Takođe, policija je prilikom kontrole na regionalnom putu Kolašin–Berane uočila terensko motorno vozilo bez registarskih oznaka, koje je prevozilo drvne sortimente.

“Ovo vozilo se nije zaustavilo na izdati znak stop od strane policijskih službenika, nakon čega se udaljilo u pravcu grada. Odmah su preduzete mjere i radnje na identifikaciji i lociranju vozača pomenutog vozila koje je, dolaskom u mjesto Donje Luge, uočeno dok se lice koje je upravljalo istim u tom trenutku dalo u bjekstvo”, navode iz policije.

Kako su kazali iz policije, nakon preduzetih aktivnosti na licu mjesta, sa događajem je upoznat državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama po čijem nalogu je predmetno vozilo sa drvnim sortimentima privremeno oduzeto, dok su premjer drvnih sortimenata izvršili službenici Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.

“Policijski službenici preduzimaju dalje mjere na lociranju lica koje je upravljalo pomenutim vozilom”, zaključuju.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Bijelo Polje: Kilogram kokaina ispario iz depoa Višeg suda?

Komisija utvrdila nepravilnosti prilikom kontrole droge predviđene za uništavanje
Iz Višeg suda potvrdili da im je Međuresorna komisija za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge prijavila da supstanca iz jednog od predmeta ne prolazi test na kokain
Iz te institucije najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo, ali i naglasili da su u pitanju preliminarni, a ne konačni rezultati

Preliminarna analiza Komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge, pokazala je da je iz sudskog depoa u Bijelom Polju navodno “ispario” kilogram kokaina koji je oduzet prije 17 godina.

Predstavnici tog tijela nedavno su u bjelopoljskom Višem sudu testirali drogu predviđenu za uništenje, kada je, prema nezvaničnim informacijama Vijesti, otkriveno da supstanca zbog koje su dvojica odležala višegodišnje zatvorske kazne, zapravo ne reaguje na brze testove za drogu…79,5 odsto je bila koncentracija kokaina u oduzetoj supstanci, što je i navedeno u obrazloženju presude Višeg suda od 31. oktobra 2010. godine. Radi se o količini od više od jedan kilogram.

Iz suda su najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, ali i naglasili da su u pitanju samo preliminarni rezultati…

Iz Višeg suda objasnili su za Vijesti da su 23. marta ove godine, prilikom kontrolisanja oduzetih supstanci po pravosnažnim presudama radi njihovog uništavanja i spaljivanja, članovi Međuresorne komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge iz Višeg suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Podgorici, izvršili neposrednu kontrolu izdvojene droge za uništenje u ovom sudu:

“Kojom prilikom su uočili određene nepravilnosti, i to nepravilnosti u vidu nepokazivanja očekivanog obojenja supstance oduzete u navedenom predmetu, prilikom preliminarnog testiranja”.

O tome ih je, kako su kazali iz tog suda, Komisija obavijestila 28. marta 2025. godine, kada im je dostavila zapisnik, kojim su konstatovane uočene nepravilnosti.

“Usljed navedenog, dokazni materijal iz navedenog predmeta je izdvojen i neće ići na uništenje, već će se, u cilju rasvjetljavanja konkretne situacije i definitivnog utvrđivanja svojstava supstance zaplijenjene 26. 4. 2008. godine, koja prilikom preliminarnog testiranja nije pokazala očekivano obojenje, obavijestiti nadležni organ”, kazali su listu iz bjelopoljskog Višeg suda, kojim rukovodi Milan Smolović.

Oni su istakli da će se “zavisno od ishoda tog postupka, razmotriti potreba preuzimanja daljih aktivnosti”.

“Pa s toga, molimo da obazrivo koristite dostavljene Vam podatke ovim saopštenjem jer se radi o preliminarnim, a ne i konačnim rezultatima, o kojima ćete od strane suda biti blagovremeno obaviješteni”, rekli su iz tog suda.

Ta droga potiče iz slučaja protiv R. M. i E. M. koji su pravosnažno oglašeni krivim 2010. godine za krivično djelo – zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i osuđeni na osam godina i osam mjeseci, odnosno na sedam godina i osam mjeseci zatvora.

Tada im je, kako su kazali iz bjelopoljskog Višeg suda, izrečena mjera trajnog oduzimanja te supstance – 1.000,40 grama kokaina u koncentraciji od 79,5 odsto, za koju je određeno da se uništi nakon vještačenja po pravosnažnosti te presude.

“Presudom Apelacionog suda CG, Ksž.br. 26/11 od 8. 11. 2011. godine, navedena presuda ovog suda je preinačena u pogledu pravne ocjene djela i odluke o kazni, te su optuženi osuđeni na jedinstvene kazne zatvora i to optuženi M. R. u trajanju od 6 godina i 6 mjeseci, a optuženi M. E. u trajanju od 5 godina i 6 mjeseci, u koji im se ima uračunati pritvor. Osuđeni su se nalazili u pritvoru od 26. 4. 2008. godine, a započeli su izdržavanje kazne 26. 1. 2012. godine. Istim su usvojene molbe za uslovni otpust, pa je osuđeni R. M. izašao na slobodu dana 30. 5. 2014. godine a osuđeni E. M. dana 9. 4. 2012. godine”, kazali su iz Višeg suda.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije