Connect with us

DRUŠTVO

SAOPŠTENO IZ MPNKS:

Ministarka Bratić Svetog Savu vraća u kotorsku Gimnaziju

Ministarstvo prosvjete poništilo nezakonitu odluku inspekcije

Iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, na čijem je čelu Vesna Bratić, saopšteno je da su poništili rješenje Prosvjetne inspekcije da se iz Gimnazije u Kotoru ukloni slika Svetog Save, koja se nalazi u kabinetu za crnogorski, srpski, bosanski i hrvatski jezik, prenosi Dan.

Prosvjetna inspekcija je 16. oktobra naložila vršiocu dužnosti direktora kotorske Gimnazije Slavici Stupić da u roku od sedam dana ukloni tu sliku iz kabineta za maternji jezik.

Prema rješenju od 14. oktobra, direktorki škole je naloženo i da u zakonskom roku pisanim putem obavijesti prosvjetnu inspektorku o tome da li je naređena mjera izvršena.

„Poništava se rješenje Prosvjetne inspekcije. Po ocjeni drugostepenog organa, na šta žalilac osnovano ukazuje, prvostepeni organ je povrijedio pravila postupka iz čl. 22 st. 6 Zakona o upravnom postupku, iz razloga što u dispozitivu rješenja, a posebno u u njegovom obrazloženju, nije precizno ukazao i definisao na koji način slika. tj. kopija lika Rastka Nemanjića, koja se, po navodima u žalbi, pored uramljenih slika književnika i prosvjetitelja nalazi u učionici za CSBH jezik i književnost, predstavlja čin religijskog djelovanja i povredu prava na obrazovanje. Po navodima v.d. direktorice, to predstavlja sastavni dio edukativnog materijala za izvođenje nastave. Stoga nije jasno obrazloženje iz rješenja da li je pitanju slika, ili je pak ikona“, piše u odluci ministarstva.

U poništenom rješenju se navodi da je članom 5 Zakona o obrazovanju i vaspitanju propisano da su obrazovanje i vaspitanje u javnoj ustanovi i u ustanovi kojoj je dodijeljena koncesija za izvođenje javno važećeg obrazovnog svjetovnog karaktera.

„Stavom 2 istog člana propisano je da tim ustanovama nije dozvoljeno religijsko djelovanje. Članom 83 propisano je da se direktor javne ustanove može razriješiti ako dozvoli političko organizovanje i djelovanje ili religijsko djelovanje u ustanovi javnog obrazovanja“, piše u zapisniku.

Stupić je nedavno kazala da je iznenađena rješenjem i naredbom Prosvjetne inspekcije i poručila da se njen stav nije promijenio i da, kao što je i ranije rekla, sliku Svetog Save neće pomjeriti ni za milimetar, već će uložiti žalbu nadležnom ministarstvu. Ona je istakla da rezultat ispitnog postupka ne odslikava realno stanje i da član 5 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju nije povrijeđen.

„Ne radi se o religijskom djelovanju, već o uramljenom posteru, tj. kopiji prikaza lika Rastka Nemanjića, odnosno monaški Save Nemanjića, koji se pored mnogih drugih uramljenih slika književnika i prosvjetitelja nalazi u učionicama za CSBH jezik i književnost, potpuno u kontekstu kao sastavni dio edukativnog materijala vezanog za izvođenje javno važećeg obaveznog i izbornog dijela obrazovnog programa za taj predmet“, saopštila je Stupić.

Proučavaju ga kao dio srednjovjekovne književnosti

Direktorica kotorske Gimnazije Slavica Stupić, Foto: Privatna arhiva

Stupić je objasnila da se na časovima maternjeg jezika u prvom razredu gimnazije, kao i na svim smjerovima srednjoškolskog obrazovanja, obrađuje žitija kao glavna književna vrsta u okviru srednjovjekovne književnosti, a kao dio izbornog programa čita se odlomak iz „Žitija Sv. Simeona“ koje je napisao Sava Nemanjić.

„Sava Nemanjić se osim toga mora pomenuti i u dijelu priče o istoriji književnog jezika, bez koje se ne može doći do prosvjetiteljstva, do Dositeja Obradovića i Vuka Karadzića. Ako je slika prvog prosvjetitelja na ovim prostorima i osnivača brojnih škola, po kome su škole i slavile svoju slavu, religijsko djelovanje, da li direktorice koje u školu dolaze u hidzabu, odjeći koju im vjera propisuje, religijski djeluju ili je to nešto drugo? Nemam ništa protiv vjerskih sloboda, naprotiv, ali u tom kontekstu, moliću, dalje ruke od Svetog Save“, poručila je ranije Stupić.

Prosvjetna inspekcija nedavno je po prijavi roditelja kontrolisala kotorsku Gimnaziju i zatražila od uprave škole da u roku od tri dana ukloni sliku Svetog Save iz kabineta, pozivajući se na član 5 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, kojim je precizirano da je obrazovanje i vaspitanje svjetovnog karaktera.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije