DRUŠTVO
REAGOVANJE
Mitropolija: Vlada da se jasno distancira od anticrkvene, antisrpske i mrziteljske politike ministra Raška Konjevića
„Ostaje nejasno, kome i kakvu korist mogu donijeti ovakve manipulacije i blamiranja crnogorskog ministra odbrane kada govori o „obavještajnoj strani jedne vjerske zajednice“ i „političkom uticaju“ nekakve „treće strane“. Pitanje koje se postavlja samo od sebe: šta radi ovaj čovjek u, nominalno, proevropskoj i demokratskoj Vladi? Na koji način ovaj ministar, kao i onaj drugi (Ranko Krivokapić), bivši predsjednik iste partije (SDP), širenjem nistina o Crkvi doprinose proklamovanim ciljevima Vlade iz ekspozea aktuelnog premijera Dritana Abazovića o pomirenju, uklanjanju vještački stvaranih tenzija i poštovanju svih vjerskih zajednica“

Mitropolija crnogorsko primorska pozvala je Vladu Crne Gore da se jasno i nedvosmisleno distancira od jučerašnjih izjava ministra odbrane Raška Konjevića.
MCP je reagovala povodom izjave Konjevića koji je na sastanku sa specijalnim izaslanikom premijera Ujedinjenog Kraljevstva za Zapadni Balkan ser Stjuartom Pičom, ukazao na to da „Crna Gora godinama trpi uticaj treće strane, te da je u bliskoj prošlosti bilo teško objasniti međunarodnim partnerima distinkciju između obavještajne i religiozne strane jedne vjerske zajednice, kao produžene ruke malignog političkog uticaja trećih strana“.
Advokat Zoran Lazarević, predsjednik Crkvene opštine topaljsko-hercegnovske i član Pravnog savjeta MCP optužio je ministra odbrane Raška Konjevića da iznosi neistine.
„Opanjkavanje vjerskih zajednica u Crnoj Gori pred međunarodnim diplomatama, i ničim argumentovano izmišljanje njihovog antidržavnog djelovanja, zarad dezinformisanja domaće i strane javnosti, nedjelo je ministra odbrane Raška Konjevića, koje zahtjeva neki vid sankcije i regulisanja ovakvog ponašanja visokog predstavnika državne vlasti“, navodi se u saopštenju Mitropolije-crnogorsko primorske koje potpisuje advokat Zoran Lazarević.
Kaže da je riječ o Konjevićevoj neukusnoj potrebi za, kako kažu, dodvoravanjem pred inostranim adresama, „koja je ispod svakog nivoa diplomatskog dostojanstva“.
„Na stranu i činjenica da nam je svima poznata anticrkvena, antisrpska i mrziteljska politika partije iz koje ovaj ministar dolazi. Ostaje nejasno, kome i kakvu korist mogu donijeti ovakve manipulacije i blamiranja crnogorskog ministra odbrane kada govori o „obavještajnoj strani jedne vjerske zajednice“ i „političkom uticaju“ nekakve „treće strane“ koji navodno dolazi preko te vjerske zajednice“, kazao je član Pravnog savjeta MCP.
Lazarević je istakao da se u Mitropoliji crnogorsko primorskoj pitaju ima li Konjević dokaze za izrečene ocjene.
„A ako nema, šta ga onda motiviše da ovako ružno priča o vjerskim zajednicama u Crnoj Gori, ma koju da je imao na umu? Naravno ovo su pitanja postavljena na nivou principa, usmjerena na traženje zdravorazumskog i opšteobavezujućeg odgovora. Ozbiljan ministar, u ozbiljnoj zemlji bi morao na njih da odgovori. Njega, međutim, podsjećamo kako i ptice na grani znaju da je ovdje iznosio neistine na račun Srpske pravoslavne Crkve“, dodao je Lazarević.
On smatra da bi bilo „neophodno da crkva i javnost saznaju radi li se ovdje o agendi Vlade u odnosu na crkvu“.
„Ukoliko to nije stav Vlade, u šta želimo da vjerujemo, smatramo da bi bilo prirodno da se Vlada jasno i nedvosmisleno distancira od ovakvih izjava koje je ministar Konjević dao nastupajući kao Vladin zvaničnik. Uostalom, da ih je izgovorio u lično ime ili ispred svoje partije, ne bismo se time ni bavili“, ocjenio je član Pravnog savjeta MCP.
Lazarević je imao je pitanje i za premijera Dritana Abazovića.
„Pitanje koje se postavlja samo od sebe: šta radi ovaj čovjek u, nominalno, proevropskoj i demokratskoj Vladi? Na koji način ovaj ministar, kao i onaj drugi, bivši predsjednik iste partije, širenjem nistina o Crkvi doprinose proklamovanim ciljevima Vlade iz ekspozea aktuelnog premijera o pomirenju, uklanjanju vještački stvaranih tenzija i poštovanju svih vjerskih zajednica, zaključio je Lazarević.
DRUŠTVO
Neće biti priznate diplome iz Tutina
Više od 60 obrazovnih isprava neće biti priznato
Privatna ustanova iz Tutina, kojoj je 2019. zabranjen rad zbog nezakonitosti, nudila jednogodišnju prekvalifikaciju čak i u obrazovne profile iz sektora zdravstva za 1.400 eura

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija neće priznati nijednu diplomu privatne Srednje škole “Tutin” u Tutinu koja je stečena od 2019. godine, kada je toj ustanovi zabranjen rad zbog nezakonitosti.
“Vijestima” je iz resora Anđele Jakšić-Stojanović potvrđeno da se radi o više od 60 takvih diploma.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija apelovalo je na poslodavce da izvrše dodatne provjere obrazovnih isprava svojih zaposlenih koji su obrazovanje stekli van Crne Gore.
“Ovo je i upozorenje da je nezakonito zapošljavanje bez prethodno donijetog rješenja o priznavanju od strane ovog Ministarstva”, poručili su iz tog resora.

Prosvjetne vlasti u Srbiji zabranile su rad Srednjoj školi “Tutin” polovinom 2019. godine, nakon prijave da se za oko 1.400 eura za jednu školsku godinu osobe mogu prekvalifikovati u medicinske sestre i tehničare, tehničare u drumskom saobraćaju, medicinske radnike u vrtićima…
“Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je, u skladu sa Zakonom o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija i Zakonom o upravnom postupku, prekinulo postupak priznavanja inostranih obrazovnih isprava za 64 lica, koja su stekla obrazovanje u Srednjoj školi ‘Tutin’ u Tutinu, Republika Srbija, jer je navedenoj školi zabranjen rad u Republici Srbiji”, precizirali su iz MPNI.
Podsjećaju na to da je Ministarstvo prosvjete Republike Srbije 16. jula 2019. godine, toj Srednjoj škola “Tutin” u Tutinu, zabranilo rad zbog nezakonitosti u radu.
“Zbog toga nadležna inspekcija Republike Srbije nije u mogućnosti da na upit Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore izvrši provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava stečenih u navedenoj školi, odnosno ne može se utvrditi da li su predmetne diplome stečene na zakonit način. Od dana zabrane rada Srednje škole ‘Tutin’ u Tutinu, odnosno od 2019. godine, Ministarstvo nije priznalo nijednu diplomu izdatu u navedenoj školi”, odgovorili su redakciji iz MPNI.
Upitani da li u Crnoj Gori ima osoba koji sa diplomom te škole rade, posebno u državnoj upravi, iz resora Jakšić-Stojanović kažu da “MPNI nije u saznanju da li neko lice sa diplomom Srednje škole ‘Tutin’ iz Tutina, ima zasnovan radni odnos u javnom ili realnom sektoru”.
“…Upravo iz razloga što bez rješenja o priznavanju inostrane obrazovne isprave niko ne može zasnovati radni odnos sa stečenom kvalifikacijom u inostranstvu. Dakle, lice kome nije donijeto rješenje o priznavanju inostrane obrazovne isprave ne može ostvarivati pravo na rad i po osnovu rada u Crnoj Gori”, zaključuju iz MPNI.
Vlada je, na predlog resora prosvjete, krajem prošle godine donijela odluku da Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok tamošnji sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”, u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.
Ministarstvo je do presude bosanskih sudova obustavilo postupke priznavanja obrazovnih isprava koje su u prethodnom periodu stigle sa Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banjaluke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.
Optužnicom je, stoji na sajtu Tužilaštva BiH, pored šest ustanova, obuhvaćeno 15 osoba, uglavnom rektora, dekana i profesora na tim univerzitetima i fakultetima.
Oni se terete za trgovinu najmanje 49 visokoškolskih diploma: ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, menadžmenta…
“Prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku. Tužilaštvo BiH i SIPA su prikupili dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu sudjelovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada eura”, stoji u potvrđenoj optužnici.


DRUŠTVO
Lutovac: Berane ponosno što će naš Maksim Đukić sa fudbalerima predstavljati Crnu Goru na Evropskom prvenstvu
„Ispunili veliki cilj i san brojnih generacija“, kazao je Lutovac

Predsjednik opštine, Đole Lutovac organizovao je prijem za Maksima Đukića, člana omladinske fudbalske reprezentacije Crne Gore koja se plasirala na Evropsko prvenstvo, a koje će se održati od 13. do 26. juna u Rumuniji, saopšteno je iz Opštine Berane.
Ovo je prva fudbalska selekcija naše države koja učestvuje na najprestižnijem takmičenju Starog kontinenta.
„Naš talentovani i perspektivni sugrađanin je član FK “Budućnost” iz Podgorice, sa kojim je potpisao ugovor na dvije godine. Ubrzo se očekuje i njegov debi za “plave” u Prvoj fudbalskoj ligi Crne Gore. Za njega je plasman na Evropsko prvenstvo jedinstven i očekivanja od ovog takmičenja su mu velika, jer je siguran da je ova ekipa stvorena za velika djela“, navodi se u saopštenju.
Predsjednik Lutovac je izrazio zadovoljstvo što je naš sedamnaestogodišnji sugrađanin dio ove reprezentacije koja će predstavljati Crnu Goru. Kazao je da su Maksim i njegova ekipa ponos ne samo za Berane, nego za cijelu naciju i da su baš oni ispunili veliki cilj i san brojnih generacija.
DRUŠTVO
Uprava za saobraćaj naložila da se ukloni tabla u Murini na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji
„Zatražili smo izjašnjenje zbog table na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji“

Uprava za saobraćaj zatražila je hitno izjašnjenje od projektanta, revidenta, izvođača radova i nadzora zbog postavljanja table gdje je Peć označen kao grad u Srbiji, a ne na Kosovu, te naložila izvođaču da tablu ukloni, saopšteno je iz te institucije.
Kazali su da preduzimaju sve neophodne korake kako bi se okolnosti u vezi sa ovim slučajem u potpunosti razjasnile, kao i preduzele dalje aktivnosti ka utvrđivanju odgovornosti.
„Uprava za saobraćaj realizuje drugu fazu projekta ‘Unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zonama osnovnih škola na državnim putevima u Crnoj Gori’, koji obuhvata 10 osnovnih škola u državi. Cilj projekta je unapređenje uslova bezbjednog kretanja učenika i ostalih učesnika u saobraćaju u blizini školskih zona“, piše u saopštenju.
„Projekatnu dokumentaciju na osnovu koje se izvode radovi uradio je „VL Inženjering” DOO Budva, a koja je revidovana u maju 2024. godine od strane firme “Ding” DOO iz Podgorice. Radove izvodi Konzoreijum „Signal – Hill Construction – Geodeting- Via project“, a nadzor vrši “Projectman” DOO iz Podgorice“, rekli su iz Uprave za saobraćaj.
Navode da je projektom obuhvaćena i Osnovna škola „Petar Dedović“ u Murini (opština Plav), „na čijem je području prethodnih dana postavljen saobraćajni znak koji je izazvao uznemirenje javnosti.
- HRONIKA3 дана ranije
Beranska policija uhapsila osumnjičenog za nedozvoljene polne radnje: Krio se u Andrijevici
- Uncategorized2 дана ranije
Udes u Rožajama: Poginuo mladić
- HRONIKA12 сати ranije
Uhapšen Beranac zbog sumnje da je danima krao piće iz marketa
- EKONOMIJA2 дана ranije
Skuplje sve vrste goriva od ponoći
- DRUŠTVO9 сати ranije
Neće biti priznate diplome iz Tutina
- HRONIKA3 дана ranije
Udes u Nikšiću: Tri osobe teško povrijeđene, dvije životno ugrožene