Connect with us

DRUŠTVO

Mještani Botuna poručili: Danonoćno ćemo stražariti u šatoru i braniti izgradnju kolektora; Po cijenu života nećemo dati da se jedna lopata zabode

Botunjani poručili da neće dozvoliti da se kolektor gradi na predviđenoj lokaciji i predložili novu – kod mosta Luča…

Mještani Botuna poručili su da će danonoćnom stražom u šatoru braniti izgradnju kolektora, najavljujući da će ostati na terenu do 14. decembra za kada je u opštini Zeta zakazan referendum tim povodom, i još duže “ako neko pokuša da radove sprovede silom”.

Šator su postavili u petak, a na kompromis o drugoj lokaciji na kojoj bi se gradio kolektor pozivaju gradonačelnika Podgorice Sašu Mujovića, ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića, premijera Milojka Spajićai druge predstavnike vlasti.

Mještani su poručili da su spremni da blokiraju prilaz mašinama prostoru na kome je planirana gradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, budući da je Ministarstvo prostornog planiranja, na čelu sa Radunovićem, izdalo dozvolu za gradnju.

Stanovnik Botuna Milan Ćetković je kazao da “po cijenu života neće dati da se jedna lopata zabode” na planiranoj lokaciji.

“Oni najavljuju da će da dođu da grade, mi im nećemo dati po cijenu života da uđu jednu lopatu tu da zabodu, dok se ne završi referendum u Zeti. Kad se završi referendum, ako stanovnici Zete i Botuna budu za to da se gradi kolektor, neka im je srećno. Ali, treba dobro da vode računa šta će se desiti poslije 14. decembra”, rekao je Ćetković juče za “Vijesti”.

On je kazao da je siguran da će stanovnici Zete na referendumu biti za to da se ne gradi kolektor.

Predlažu lokaciju kod mosta Luča
Istakao je da se mještani već 20 godina bore protiv izgradnje kolektora na toj lokaciji, podsjećajući da su nudili alternativu u neposrednoj blizini. Tada im je, kaže, rečeno da to nije moguće, iako sada na tom mjestu privatna firma gradi hangare.

“Juče smo predložili novu lokaciju kod mosta Luča, gdje postoji ogromna površina. Tražimo kompromis, ali nas niko ne zove”, poručio je Ćetković.

Predlažu lokaciju kod mosta Luča


Istakao je da im je premijer Spajić prošle godine u kabinetu poručio da se kolektor neće graditi na toj lokaciji bez podrške mještana Botuna. Podsjetio je i na izjavu gradonačelnika Mujovića, koji je, kako kaže, 14. januara tokom boravka u Zeti poručio da “kolektor neće biti građen preko koljena, niti protiv volje Botunjana”, dodajući da mu “nije problem da ne bude gradonačelnik”.

Ćetković je kazao da nadležni sada trpe veliki pritisak da započnu gradnju prvenstveno zbog Evropske unije, ali da će naići na snažan otpor mještana.

“Polijegaćemo po tim livadama, neće ga ovdje raditi, sigurno”, poručio je Ćetković.

Iz Glavnog grada je ranije poručeno da kolektor mora biti izgrađen jer Podgorica rizikuje gubitak više miliona eura grant sredstava EU i mogućnost plaćanja visokih penala. Mujović je ranije upozorio da su sredstva oročena i da bi odustajanje od projekta dovelo do ozbiljnog finansijskog udara na budžet.

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) odbilo je krajem oktobra žalbu mještana Botuna na rješenje Agencije za zaštitu živote sredine, kojim je data saglasnost na elaborat o procjeni uticaja za projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanja otpadnih voda (kolektora) u tom zetskom naselju.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Mnistarstvo prosvjete donijelo odluku: Žene u prosvjeti dobijaju naknadu u iznosu od 100 eura za 8. mart

Kako je objavljeno na Facebook stranici Prosvjetni radnici Crne Gore, ova odluka predstavlja znak pažnje i priznanja za doprinos koji žene daju obrazovanju, vaspitanju i razvoju budućih generacija

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija na čijem je čelu Anđela Jakšić Stojanović donijelo je odluku da ove godine, povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena, svim zaposlenim ženama u obrazovno-vaspitnim ustanovama bude isplaćena jednokratna novčana naknada u iznosu od 100 eura.

Kako je objavljeno na Facebook stranici Prosvjetni radnici Crne Gore, ova odluka predstavlja znak pažnje i priznanja za doprinos koji žene daju obrazovanju, vaspitanju i razvoju budućih generacija.

Da obrazovno-vaspitne ustanove ne bi snosile troškove ove isplate iz sopstvenih sredstava, Ministarstvo će, kako navode, obezbijediti budžetska sredstva i prenijeti ih na račune ustanova, u skladu sa dostavljenim spiskovima zaposlenih.

Od ustanova je zatraženo da dostave skenirane spiskove sa ukupnim brojem zaposlenih žena, koji treba da budu zavedeni i potpisani od strane ovlašćenog lica.

Iz Ministarstva su takođe pozvali uprave ustanova da o ovoj odluci informišu kolektive, uz čestitke svim zaposlenim ženama povodom predstojećeg praznika.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Građani Crne Gore bezbjedno stigli iz Dubaija na tivatski aerodrom

“Na letu su, osim crnogorskih, bili i državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Italije, Grčke, Sjedinjenih Američkih Država, Turske i Južnoafričke Republike”, kazali su iz MVP-a

Foto: Mediabiro

Avion sa 138 putnika, koji je jutros poletio iz Dubaija, sletio je na Aerodrom Tivat, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).Iz MVP-a su, u objavi na mreži Iks, naveli da je evakuacioni let iz Dubaija uspješno realizovan.

„Na letu su, osim crnogorskih, bili i državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Italije, Grčke, Sjedinjenih Američkih Država, Turske i Južnoafričke Republike”, kazali su iz MVP-a.

Let je, podsjećaju, organizovan zahvaljujući koordinaciji crngorske Vlade, aviokompanije Flydubai i Ambasade Crne Gore u Abu Dabiju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vatrogasci spasili ženu iz Morače

Spašena je mlađa ženska osoba u Podgorici, ispod Visećeg mosta, iz rijeke Morače

Foto: Dan

Brzom reakcijom Službe zaštite i spasavanja, spašena je mlađa ženska osoba u Podgorici, ispod Visećeg mosta, iz rijeke Morače, kazao je Portalu RTCG komandir Službe zaštite i spasavanja Nikola Bojanović.

Kako je naveo, sve se desilo oko 21 sat.

„Po zaprimanju prijave uputili smo dva vozila sa osam vatrogasaca i treće vozilo koje je krenulo sa čamcem u koliko bude bilo potrebe za njegovim angažovanjem. Ali brzom reakcijom i našim timom za alpinizam koji su se spustili do same vode uspjeli su da spasu ženu“, rekao je Bojanović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije