PROMO
Podrška EU značajna za pripadnike RE populacije: Pravi primjer su sestre Selimović
„Da nismo pohađale školu i da se nismo borile da dođemo do ovog zaposlenja, i mi bismo isto završili kao većina Roma, da se bavimo sakupljanjem otpada i sekundarnih sirovina, da se bavimo prodajom polovne robe na pijaci“
Zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske unije, sestre Tanja i Sanja Selimović iz Bijelog Polja prošle su edukaciju koja im je promijenila život.
RE populacija koja čini značajan dio našeg društva suočava se sa brojnim izazovima u svakodnevnom životu, ali da RE populacija može da se uključi i u aktuelne društvene tokove najbolje pokazuju sestre Selimović, koje vjeruju u jednake šanse i bolji život RE populacije u Crnoj Gori.
„Da nismo pohađale školu i da se nismo borile da dođemo do ovog zaposlenja, i mi bismo isto završili kao većina Roma, da se bavimo sakupljanjem otpada i sekundarnih sirovina, da se bavimo prodajom polovne robe na pijaci. Otkako smo zaposlene mnogo toga se promijenilo, imamo više informacija i mnogo smo obučenije“, navodi Tanja Selimović.
Projekat „Zajedno za RE“ realizuje NVO Multimedijal Montenegro (MMNE) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
PROMO
Đukić: Romska zajednica napredovala u proteklih deset godina
„Po mom mišljenju najbolji način da stvari napreduju još bolje u narednom periodu jeste zapošljavanje RE populacije“
Željko Đukić, aktivista u NVO sektoru smatra da je vidljiv napredak RE zajednice u Bijelom Polju u proteklih nekoliko godina, posebno ističući ulogu obrazovanja u tom procesu.
“Romska zajednica na sjeveru Crne Gore, posebno u Bijelom Polju, mogu reći da je u posljednjih nekoliko godina napredovala. U prethodnih 10 ili više godina doprinijelo je tome da su se predstavnici RE populacije emancipovali i da je taj jaz među većinske i RE populacije zaista smanjen. Upravo zahvaljujući boljoj komunikaciji i razumijevanju sistema u kojem funkcionišemo danas. Dakle, edukovana RE zajednica može samo da napreduje i takav koncept djelovanja će sigurno doprinijeti njihovoj još bržoj i boljoj harmonizaciji i sa građanima većinske populacije. Mogu reći da možda i dalje postoji određeno nepovjerenje između RE populacije i većinske zajednice. Ipak, postoje i dalje one predrasude i stereotipi sa strane većinske zajednice, da Romi ne umiju da pišu, da nisu uredni itd. Sa druge strane, kod romske zajednice postoji i isto to nepovjerenje da im većinska zajednica i dalje ne vjeruje i da ih posmatra kao građane drugog reda. Mislim da se tu zaista situacija promijenila na bolje. Po mom mišljenju najbolji način da stvari napreduju još bolje u narednom periodu jeste zapošljavanje RE populacije. Siguran sam da veliki broj građana Bijelog Polja zna da u našim romskim naseljima postoji dosta mlade i vrijedne omladine. To su mladi i vrijedni momci i djevojke, koji su završili osnovne škole i koji žele da rade. Sada je na nama, kao većinskoj zajednici, na institucijama sistema da omogućimo RE zajednici da se zaposli i da radi. To će biti sigurno dodatan i možda najbolji način da se sigurno oni uklope u ovaj sistem koji imamo u Crnoj Gori i da zapošljavanje RE zajednice će doprinijeti i bržem razvoju određenih preduzeća na lokalnom nivou i eventualno opštinskih i državnih institucija”, istakao je Đukić.
Projekat „Zajedno za RE“ realizuje NVO Multimedijal Montenegro (MMNE) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
PROMO
Joksimović: Postignuti pozitivni pomaci u obrazovanju RE populacije
„Za zaposlenje od izuzetne je važnosti obrazovanje“
Za integraciju bilo koje zajednice u društvo neophodno je posebnu pažnju posvetiti zaposlenju i obrazovanju, odnosno da bi se sprovelo to zaposlenje od izuzetne je važnosti obrazovanje, smatra aktivista u RE zajednici, Goran Joksimović.
“Prije nekih šest, sedam godina taj problem je bio naročito prisutan i mi smo sve naše aktivnosti uglavom usmjeravali na povećanju, odnosno uključivanje u obrazovanje što većeg broja pripadnika romske zajednice. I gledajući danas, sa neke distance od prije 7-8 godina postignut je napredak u tom dijelu. To je naročito izraženo ako se uzme u obzir broj učenika koji su završili srednju školu, uključujući i one koji su pohađali vanredne. Ono što je potrebno u budućem periodu i na šta treba naročito pažnju obratiti u svakom slučaju, na kvalitet tog obrazovanja. Naime, već duži niz godina ovdje u Bijelom Polju i pored pozitivne diskriminacije, koja je prisutna prilikom upisne politike koja je zakonom regulisana od strane Ministarstva prosvjete, imamo slučaj da pripadnici romske zajednice ne mogu da upišu četvrti stepen. A samim tim i na upisivanje četvrtog stepena oni gube dosta nekih privilegija kojima stiču kasnije mogućnost za zapošljavanje. Ovo je naročito izraženo zbog različitih problema.
Prvi problem je redovno neuključivanje romske zajednice u predškolsko obrazovanje. Kasnije se javlja problem tokom osnovne škole, a tu prije svega mislim na neredovno pohađanje iste pripadnika romske populacije i taj problem je primijećen. A danas imamo ovdje u Bijelom Polju čak i spremne neke organizacije, odnosno ustanove koje bi na neki način i stipendirani određeni broj pripadnika romske zajednice, ukoliko bi upisali taj četvrti stepen”, kazao je Goran Joksimović.
Joksimović dodaje da postoji problem u tome što romska djeca odsustvuju sa nastave, a to je, kako kaže, izazvano stalnim selidbama pripadnika ove populacije.
Projekat „Zajedno za RE“ realizuje NVO Multimedijal Montenegro (MMNE) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
PROMO
Rizvanović: Moja situacija je pokazatelj u kakvom je položaju RE populacija
Bisera Rizvanović, pripadnica RE populacije iz Bijelog Polja, već neko vrijeme živi na ulici i bez krova je nad glavom. Smatra da je njena situacija pokazatelj u kakvom se položaju nalazi romska populacija.
Rizvanović ističe hitnu potrebu za stambenim rješenjem i osnovnim potrepštinama za sebe i svoju djecu.
Ona dodaje da bi djecu rado upisala u školu, međutim, nema odakle da ih isprati, a ne može se ni zaposliti i djecu ostaviti na ulici.
Projekat „Zajedno za RE“ realizuje NVO Multimedijal Montenegro (MMNE) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
- HRONIKA17 сати ranije
Uhapšen Petnjičanin: Vozio 151 kilometar na sat
- KULTURA2 дана ranije
Napustio nas je nedavno naš sugrađanin, istaknuti arhitekta i umjetnik koji je živio i radio u Beogradu, Dejan Babović; U intervjuu za Berane online otkrio je jednom prilikom: „Uvijek svaka moja priča počinje sa rođen u Ivangradu, odnosno u Beranama i onda nastavljam dalje…“
- HRONIKA2 дана ranije
Podgorica: Pretučeno najmanje troje djece u Bloku 5, grupa huligana ih udarala pesnicama i šipkama
- DRUŠTVO3 дана ranije
Razriješena direktorica Gimnazije u Podgorici Biljana Vučurović
- BALKAN I SVIJET10 сати ranije
Pratite UŽIVO na Portalu Berane online inauguraciju Donalda Trampa: Amerika dobija novog predsjednika
- DRUŠTVO4 дана ranije
Šaranović: Juče zaposleno 49 policajaca sa Policijske akademije