DRUŠTVO
PODNIO OSTAVKU
Predsjednik Odbora direktora Željezare kaže da je greškom kockao novcem građana: Tužilaštvo formiralo predmet
Predsjednik Odbora direktora Željezare Marko Perunović podnio ostavku zbog, kako tvrdi, nenamjerne greške koju je napravio.
Iz nikšićkog tužilaštva saopšteno da se preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje neophodne za donošenje odluke

Predsjednik Odbora direktora EPCG-Željezara Nikšić Marko Perunović podnio je neopozivu ostavku na tu funkciju, zvanično je potvrđeno „Vijestima“ iz Elektroprivrede (EPCG).
Ostavka je uslijedila nakon što je „Alternativa Crna Gora“ na Fejsbuk stranici objavila da je Perunović službenu karticu koristio za privatna plaćanja na jednoj platformi za kockanje, odnosno, da je bilo 19 transakcija od po 1.000 eura.
Perunović tvrdi da je u pitanju greška, odnosno da je slučajno zamijenio privatnu službenom karticom i da je novac odmah ujutro vratio na račun kompanije.
EPCG-Željezara je sprovela interni postupak u vezi sa ovim slučajem i uputila dokumentaciju matičnoj kompaniji EPCG koja ima zakazanu sjednicu odbora direktora naredne sedmice, a na kojoj će i ovaj događaj biti jedna od tema.
U ostavci koju je Perunović uputio odborima direktora obje državne kompanije i predsjedniku Odbora direktora EPCG Milutinu Đukanoviću naveo je da stoji iza svoje greške, zbog čega podnosi ostavku.
„U vezi sa pisanjem pojedinih medija i zanimanja javnosti za slučaj korišćenja biznis-kartice EPCG–Željezara, i da bih, u prvom redu, sačuvao integritet najznačajnije kompanije u Crnoj Gori – EPCG, kao i ljudi iz njene upravljačke strukture, u prvom redu Vas, od koga sam kao nestranačka ličnost dobio povjerenje da budem na vrhu projekta revitalizacije Željezare, kao i da bih sačuvao svoju porodicu i sebe od zlonamjernih i niskih komentara po društvenim mrežama, dajem svoju neopozivu ostavku na mjesto predsjednika Odbora direktora. U svom tromjesečnom boravku na mjestu predsjednika Odbora direktora EPCG–Željezara svim svojim bićem sam bio posvećen implementaciji biznis-plana, usvojenog od matične kompanije i nesebično sam radio na sprovođenju datih mi zadataka. Od prvog dana sam naišao na značajne poteškoće i opstrukcije, ali me je viši cilj vodio da dajem svoj maksimum“, piše u ostavci.
Perunović je naveo da je nesmotrenost u noći između 27. 05. i 28. 05, subota na nedjelju, dovela do zamjene u korišćenju privatne i biznis-kartice.
„Suma koja je povučena sa biznis-kartice, odmah sljedećeg dana je uplaćena sa mog privatnog računa, čime se jasno vidi da nikakav pokušaj zloupotrebe i pribavljanja lične koristi nije iskazan. No, da bi dušebrižnici, pored kojih milionske afere svakodnevno prolaze i čija je smisao postojanja blaćenje uspješnih ljudi, bili potpuno spokojni, ja stojim iza svoje greške (bez obzira što apsolutno nikakva korist nije pribavljena) i dajem svoju neopozivu ostavku na mjesto predsjednika Odbora direktora EPCG–Željezara“, naveo je Perunović.
Sproveli interni postupak
Iz EPCG-Željezara su za “Vijesti” zvanično kazali da su u vezi sa ovim slučajem sproveli interni postupak u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima.
“Sva dokumentacija proslijeđena je Odboru direktora EPCG na upoznavanje i dalje postupanje. U odnosu na navedeno, ne postoji osnova za izjašnjavanje dok cjelokupna procedura ne bude završena i dok se ne dobiju smjernice za dalje djelovanje od upravljačkih organa društva. Od važnosti je upoznati javnost da je menadžement društva postupio blagovremeno, u skladu sa zakonskim određenjima, kao i da direktna šteta po društvo nije nastala”, naveli su za “Vijesti” iz PR službe državne kompanije.
Prethodno su “Vijesti” tražile komentar u vezi sa ovim slučajem iz EPCG.
“S obzirom na to da je riječ o pravnom licu koje ima svoje organe upravljanja (menadžment i odbor direktora), kao i zasebne PR aktivnosti, mišljenja smo da je adekvatna adresa za Vaš upit ta firma, budući da je razmatranje tih pitanja u njihovoj ingerenciji”, piše u odgovoru Sektora za korporativne komunikacije EPCG.
Sjednica Odbora direktora EPCG na kojoj će biti i ova tema planirana je za narednu sedmicu.
Formiran predmet zbog sumnje da je zloupotrijebljena kartica Željezare
Osnovno državno tužilaštvo u Nikšiću formiralo je predmet zbog sumnje da je zloupotrijebljena službena platna kartica kompanije EPCG-Željezara Nikšić.
Državna tužiteljka i portparolka u tom tužilaštvu Vjera Mićunović saopštila je da se preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje neophodne za donošenje odluke.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić