Connect with us

DRUŠTVO

Protest u Ulcinju: Velika plaža nije pustinja da bi se gradio novi Dubai

„Mi se zalažemo za poštovanje ekoloških standarda i održivi razvoj u kojem bi mi aktivno učestvovali zajedno sa stručnom javnosti u iznalaženju najboljeg rešenja koje bi bilo prihvatljivo za sve“, rekao je predsjenik MZ Štoj Albert Kastrati

Foto: Vijesti online

Na kružnom toku kod novog mosta na Port Mileni, pred velikim brojem građana, danas je održan protest Udruženja zakupaca plaža, Udruženja restorana na Adi Bojani, Udruženja Ada Bojana i predstavnika lokalne zajednice na kom su iznijeti jedinstveni stavovi da Velika plaža i Ulcinj nijesu na prodaju, da bi tender Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom(JP) trebalo poništiti i ugovore o zakupu iz 2019. aneksirati.

Predstavnik Udruženja zakupaca kupališta i predsjednik MZ Štoj Albert Kastrati kazao je da je strana kompanija koja je učestvovala na tenderu i pobijedila u nadmetanju za devet kupališta, favorizovana jer se tenderski postupak odlagao kako bi ona bila registrovana i u Crnoj Gori i mogla da aplicira.

„Dosadašni zakupci diskrimisani su na najgori mogući način. Nijesu uvažena naša ulaganja svih ovih godina, što smo od jedne ledine i neurednog prostora stvorili najbolji turistički proizvod koji naša opština trenutno može da ponudi. Netransparentnim postupkom za prikupljenje ponuda i produženjem roka za predaju dokumenata od sedam dana, izašlo se u susret stranom ponuđaču, a ne nama kao starim i odgovornim zakupcima. U zadnjem trenutku, na dan otvaranja ponuda, saznali smo da se radi o stranom ponuđaču koji je konkurisao na čak 19 kupališta i uspio da dobije devet kao najbolji ponuđač“, kazao je Kastrati.

Ocijenio je da je jasno da se radi o centralističkoj ulozi i samovolji JP.“U prethodnom periodu i u toku prošle godine smo u više navrata imali sastanke sa predstavnicima Morskog dobra i resornih ministarstava u Privrednoj komori i donijeli smo zaključke da se formira radna grupa koja bi zajedno sa predstavnikom iz Privrede odradila kvalitetne pripreme za transparentan i u interesu svih tenderski postupak. Do toga nije došlo. Nas kao privrednike i Privrednu komoru niko nije kontaktirao i uzeo u obzir. Rezultat toga je svima poznat“, kazao je Kastrati.

Naveo je da Ulcinj diže glas protiv centralizacije.

„Prije dva dana premijer Milojko Spajić predstavio je megalomanski projekat koji treba da se gradi na Velikoj plaži i po zakup na 99 godina. To je vremenski period od četiri generacije. Sa ovog mjesta poručujemo ne samo njemu, nego i svim budućim premijerima i ministrima da mi nismo protiv razvoja naše zajednice, ali ne po svaku cijenu. Mi se zalažemo za poštovanje ekoloških standarda i održivi razvoj u kojem bi mi aktivno učestvovali zajedno sa stručnom javnosti u iznalaženju najboljeg rešenja koje bi bilo prihvatljivo za sve“, kazao je Kastrati.

„Vijesti“ su juče prenijele da je osnivač kompanije „Emaar Properties“ i predsjednik firme „Eagle Hills Properties“, Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata planirao je zakupi cijelu Veliku plažu na 99 godina od Port Milene do Bojane.

To je „Vijestima“ potvrdilo više učesnika sastanka sa Spajićem koji je to juče na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade, nije ni potvrdio ni demantovao.

Na nedavno okončanom tenderu JP, Alabarova kompanija „Eagle Hills Properties“, pobijedilka u nadmetanju za devet uglavnom vezanih kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju.

Premijer je Ulcinjanima prenio poruku Alabara, da je taj svjetski poznati investitor spreman da tamo gdje su zakupci državljani Crne Gore, odustane od tih kupališta ili da im ih da podzakup.

Alabar „u prolazu” nudi do 30 milijardi

Kastrati je naveo da su za njih neprihvatljivi projekti koji se netransparentno usvajaju i pokušaji dovođenja stranih investitora na mala vrata.

„Kao predsednik MZ Štoj naveo bih da se u zaleđu Velike plaže nalazi pet do osam hiljada objekata različite namene- od kuća za stanovanje, vikendica, apartmana do malih hotela, motela i ostalih objekata kojima je osnovna namena stanovanje i izdavanje smeštaja. Zapitajmo se, ako dođe do realizacije tog megalomanskog projekta i zauzme se čitav prostor Velike plaže, šta će biti sa svim tim objektima i lokalnim stanovništvom“, pitao je Kastrati.

Podsjetio je da su njihovi zahtjevi od počletka jasni- da se poništi netransparentni i diskriminatorski tender, da se aneksiraju ugovori kao i prošle godine, da se izglasaju izmene i dopune zakona o morskom dobru u Skupštini Crne Gore i da se konačno oglasi Ustavni sud povodom njihove inicijative.

Svi ti zahtjevi sadržani su u peticiji koju su prisutni mogli potpisivati tokom trajanja i nakon protesta.

Predstavnica Udruženja Ada Bojana Dijana Pelinković, kazala je da je skup organizovan da se digne glas, ne protiv napretka i ne protiv razvoja, već protiv poniženja, protiv ignorisanja, protiv prodaje onoga što nije na prodaju…

„Ulcinj je više od grada. Ulcinj je istorija, kultura, duša, grad koji je preživeo carstva, vjetrove i bure, ali nikada nije izgubio ono što ga čini posebnim, svoj slobodarski duh. A Velika plaža nije pustinja da bi neko radio Dubai. Velika plaža je čudo prirode, dvadeset kilometara netaknute obale… To je naša oaza, naše nasleđe Ali, Spajić to ne zna, jer se nikad nije kupao na Velikoj plaži, nikad nije zakoračio bos na njen pijesak, nikad nije slušao njene talase, zato i može da je nudi kao da prodaje komad betona i to iza naših leđa“, kazala je ona.

Predsjednik DUA i poslanik Mehmet Zenka kazao je da skupu prisustvuje kao običan građanin i da je došao da podrži zakupce koji su u plaže i objekte uložili više od 50 miliona eura.

„Te plaže su brend grada, najbolji dio ponude i zbog njih Ulcinj danas ima 300 hiljada kreveta u smještajnim kapacitetima. Ali šta se desilo- došla je jedna iznenadna ponuda investitora koji želi da zakupi 20 miliona kavdrata. Pričaju nam priču kao da smo mi iz nekog trećeg svijeta. Oni dakle hoće da kupe zemlju na sto godina i da planiraju budućnost za još najmanje 4 ili 5 generacija. I hoće da na Velikoj plaži, na jednom mjestu sagrade Porto Montenegro, Lušticu By, Porto Novi, Beograd na vodi, Drač…Neće biti mjesta za to“, kazao je Zenka.

Predsjednik Opštine Genci Nimanbegu kazao je da za zahtjev poništenje tendera, za aneks ugovora i za izmenu zakona od mrskog dobra, Ulcinj ima podršku i od predsjednika Opština Herceg Novi, Kotora, Tivta, Budve i Bara.

Predsjednik opštine Ulcinj Genci Nimanbegu (Foto: RTCG)

„Mi smo tu na primoru jedinstveni. Ovaj zakon se mora promijeniti. I Vlada mora opštinama vratiti imovinu. Tada ćemo mi raspolagati imovinom jer mi najbolje znamo kako da se razvijemo. Stoga, veoma sam ponosan danas, ali želim iskoristiti priliku. Želim poslati poruku svima. Moramo se svi odgovornije odnositi prema Ulcinju, prema našem zajedničkom mjestu, prema radu…“, kazao je Nimanbegu.

Poručio je da djeci ne smiju ostaviti teret koji neće moći da izdrže.

„Ne smijemo našoj deci ostaviti to da budu onda krivi oni i da nas pitaju gdje ste bili kad je trebalo to da se promijeni. Mislim da danas je taj dan, juče je bio taj dan i nastavićemo borbu dok ne budemo ravnopravni, ne samo kao opština, kao građani i kao ljudi. Mi smo ovde jedinstveni. Ovde smo svih nacija, svih vjera, svih boja i svih profesija. Ulcinj, jednostavno kaže ne ovim intencijama“, kazao je Nimanbegu.

Prisutnima se obratio i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević. Poručio je da je došao da podrži zahtjeve Ulcinjana.

„Danas je to Ulcinj, sjutra Bar, u ponedjeljak cijelo primorje. Ne smijeto to dozvoliti“, kazao je Raičević.

Na skupu su govorili i predstavnici restorana Valentina Bogogojević Halil Truma, Ivo Knežević i NVO aktivista Dželal Hodžić.

Izvor: Vijesti

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?

Gradeći put Berane – Kolašin, preko Lubnica, koji je plaćen državnim novcem, Bemaks je u trup puta ugraduo cijevi za potrebe svojih budućih malih hidroelektrana

Ko je kompaniji „Bemaks“ dozvolio da gradeći put Berane – Kolašin, preko Lubnica, koji je plaćen državnim novcem, u trup puta ugrađuju cijevi za potrebe svojih budućih malih hidroelektrana, do danas nije poznato.

Zna se samo da je ta kompanija iskoristila situaciju i bez pola muke o državnom trošku ugradila trinaest kilometara cijevi za te potrebe.

„Bemaks“ je posao izgradnje puta Berane – Kolašin, na prvoj dionici do beranskog mjesnog centra Lubnice započeo u ljeto 2013. godine.

Na tom dijelu i nekoliko kilometara iznad Lubnica koje su takođe oni gradili, nakon toga niklo je sedam malih hidroelektrana, a voda iz rijeke Bistrice preseljena u cijevi.

Jedan od mještana sela Lubnice kazao je Portalu RTCG da su oni tada više puta ukazivali da kompanije „Bemaks“ koristi izgradnju puta i da bez ičijeg znanja postavlja cjevovod kroz trupni put.

„Niko nije htio da nas čuje, sve do one situacije kada su eksplozijama jedanaest puta oštetili cijevi gradskog vodovoda i izavali masovno trovanje građana Berana“, rekao je mještanin.

„Tada je to pitanje aktuelizovano, ali je opet brzo sve zaboravljeno“, kazao je taj mještanin Lubnica.

Portal RTCG je nedavno pisao o tome da više od deset godina od masovnog trovanja građana Berana, kada samo pukim slučajem i nadljudskim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnog ishoda, slučaj prekriva debeli veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv „Bemaksa“ i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama.

Glavni incident se dogodio na krševitom prevoju Zdravac, nakon bušenja cijevi vodovoda, otrovna šalitra od eksploziva ušla u cijevi i stigla do slavina potrošača u gradu.

Tada su počela optuživanja između JP Vodovod i „Bemaksa“ ko je kriv. Iz JP Vodovod su tvrdili da je kriv „Bemaks“, dok su iz te kompanije optužili JP Vodovod i lokalnu upravu da im, nijesu dostavili katastar vodovoda, odnosno mapu trase kuda prolaze cijevi gradskog vodovoda i da nijesu izmjestili cijevi, što su navodno trebali da učine prije početka radova na putu.

Izvorište beranskog vodovoda „Merića vrelo“ nalazi se desetak kilometara od grada, na padinama planine Bjelasice, neposredno ispod sela Lubnice. Cijevi skoro čitavom dužinom do prekidne komore i vodovodne stanice u mjestu Banjevac, nadomak grada, prolaze pored puta kuda su se izvodili radovi.

O bušenju cijevi gradskog vodovoda i tome da voda nije za piće, javnost je obaviještena tek nakon izbijanja epidemije. Sve je to sada zaboravljena i nepopravljiva priča, ali ostaje i dalje bez odgovora pitanje ko je „Bemaksu“ dozvolio da ugrađuje cijevi za male hidroelektrane u trup puta o državnom trošku.

Portal RTCG je ranije pisao o tome da izgradnje i gazdovanja malim hidroelektranama na sjeveru Crne Gore predstavlja najlakšu dobit za vlasnike, dok lokalno stanovništvo na čijim teritorijama su male hidrolektrane izgrađene ima najamnje koristi.

Kompanija “Hidroenergija Montenegro” koju je osnovao u Beranama Oleg Obradović zajedno sa tadašnjim lokalnim vlastima, 2007. godine, na rijekama Bistrici i Šekularskoj, ima do sada izgrađenih deset malih elektrana.

Piše: Tufik Softić (RTCG)

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije