Connect with us

POLITIKA

Prvi rezultati izbora u Budvi: Nekadašnji DF i lista Nikole Jovanovića po 9 mandata, DPS 7, PES i Demokarte 3…

Grupa birača „Pokret za grad – Đorđe Zenović“ dobila je 6,45 odsto glasova, odnosno 713 glasa ili dva mandata

Jovanović (lista "Budva naš grad"), Mikijelj (lista "Za budućnost Budve-Budva mora naprijed), Milović (DPS), Kaženegra (PES-Demokrate)

Prema preliminarnim nezvaničnim rezultatima na osnovu 58,57 odsto prebrojanih glasova iz izbornog štaba PES-Demokrate, lista „Za budućnost Budve-Budva mora naprijed- Mladen Mikijelj“ dobila je 25,90 odsto glasova, odnosno 2.863 glasova ili devet mandata.

Prema istim podacima, lista „Budva naš grad – Nikola Jovanović“ dobila je 25,14 odsto glasova, odnosno 2.782 glasova ili devet mandata.

Demokratska partija socijalista (DPS) dobila je 22,17 odsto glasova, odnosno 2.450 glasova ili sedam mandata.

Koalicija Demokratske Crne Gore i Pokreta Evropa sad (PES) dobila je 9,62 odsto glasova, odnosno 1063 glasa ili tri mandata.

Grupa birača „Pokret za grad – Đorđe Zenović“ dobila je 6,45 odsto glasova, odnosno 713 glasa ili dva mandata.

Evropski savez dobio je 5,99 odsto glasova, odnosno 662 glasova ili dva mandata.

Građanski pokret URA dobio je 3,53 odsto glasova, odnosno 390 glasova i jedan mandat.

Lista „Dr Vujičić Božidar – glas za promjene“ dobila je 1,18 odsto, odnosno 130 glasova i nula mandata.

U izbornoj trci učestvovale su koalicija Za budućnost Budve, lista „Budva naš grad – Nikola Jovanović“, grupa birača „Pokret za grad – Đorđe Zenović“, lista „Dr Vujičić Božidar – glas za promjene“, koalicija Demokrata i Pokreta Evropa sad, Građanski pokret URA, Evropski savez i Demokratska partija socijalista.

Majski rezultati:

Na izborima u maju prošle godine, niko nije imao većinu. Prema majskim rezultatima, lista “Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad – Mladen Mikijelj” koju čine Nova srpska demokratija (NSD), Demokratska narodna partija (DNP), Pokret za promjene (PzP), Socijalistička narodna partija (SNP), Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora, DEMOS i Radnička partija dobila je podršku 2.842 birača ili 25,44 odsto, odnosno devet mandata.

Izborna lista “Budva naš grad – Nikola Jovanović” dobila je podršku 2.671 glasača ili 23,91 odsto i osvojila devet mandata.

Lista “Demokrate – Ojačaj. Obnovi. Oživi. – Budva Odlučuje – Đorđe Zenović” dobila 1.194 glasova ili 10,70 odsto (četiri mandata).

Listu “Evropa sad – Budva ima šansu – dr Predrag Zenović” glasalo je 784 birača ili 7,02 odsto (dva mandata), Crnogorsku evropsku partiju 239 birača ili 2,14 odsto, a “DPS – Budva može bolje – prof. dr Nikola Milović” 2.228 birača ili 19,94 odsto (sedam mandata).

Listu “URA – Dr Dritan Abazović – Drugačije!” koju predvodi Blažo Rađenović” podržalo je 550 birača ili 4,92 odsto, listu “Čist izbor – Petar Odžić – SDP, SD, LP i građani” 514 birača ili 4,60 odsto, i one su osvojile po jedan mandat.

Listu “Dr Vujičić Božidar – Za stvarne promjene“ glasalo je 149 birača ili 1,33 odsto, pa je ostala ispod cenzusa, kao i lista Crnogorske evropske partije.

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bogdanović: „Policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža“

„Crna Gora je 30 godina imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima“, poručio je Bogdanović

Boris Bogdanović (Foto: Demokratska Crna Gora)

Šef kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović ukazao je da država znala 30 godina da policajci ne primaju plate iz budžeta nego „iz gepeka“, te da policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža.

„Nervoza je prisutna, jer je Crna Gora je imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima, zakone koje je shvatala kao prporuke, policajce koji ulaze u restorane koje ne mogu da plate, a izlaze sa mafijaškim koveratma“, istakao je Bogdanović na današnjoj sjednici Skupštine kada je na poslanička pitanja odgovarao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Naglasio je: „Treba da se pravimo da je ruta prema BiH bila čista. Imali smo robu zamaskiranu u keramiku, a zapravo u zastave i obilježja“.

Kako je dodao, nekadašnji direktor Uprave policije je priznao da je učestvovao u švercu i pitao sadašnjeg ministra policije koliko je suspendovanih.

Šaranović je odgovorio da su mnogi učesnici kriminalnih aktivnosti bili funkcioneri policije.

„Stanje u ovoj oblasti je bilo alarmantno. Za vrijeme našeg mandata pokrenuto je 97 postupaka i suspendovano zbog teže povrede dužnosti 79 policijskih službenika“, istakao je.

Kako je dodao, ako imaju dokaze da su službencii bili učesnici u kriminalniom radnjama, a ne preduzmu ništa, bili bi saučesnici.

„To rade oni kojima se rad ogleda u Skaj prepiskama gdje šef kavčana Radoje Zvicer kaže Petru Lazoviću da bi on etnički očistio Budvu“, istakao je.

Kako je dodao, Petar Lazović je Darku Šariću govorio da je doveo u policiju nekadašnje navijače koji svi imaju po 10 i više krivičnih prijava, kao i da se on pravdao Radoju Zviceru.

Bogdanović je kazao da poručuje svim prljavim policajcima da ako su ikad kriminalca nazivali „šefe“, sklanjali patrolu… da za njih više nema mjesta u policiji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije