Connect with us

POLITIKA

VEĆINA NEDOSTOJNA ISTORIJSKOG ZADATKA

Radulović: Andrija Mandić bi bio dobar predsjednik za sve

Morali smo dobiti reformsku 44. vladu, funkcionalnu većinu, zajedničkog predsjedničkog kandidata i evropsku agendu. Mandiću preporučujem da, ako pobijedi, zamrzne članstvo u partiji

Foto: Boris Pejović

Optimalna varijanta da parlamentarna većina ima zajedničkog kandidata na predsjedničkim izborima je otpala, Demokratski front je odlučio, a kombinatorike i instrukcije će odrediti stav drugih, ocijenio je šef kluba poslanika Pokreta za promjene (PzP), Branko Radulović.

On je u intervjuu “Vijestima” potvrdio da će se jedan od lidera DF-a Andrija Mandić kandidovati, ako DPS kandiduje Mila Đukanovića i da će se drugi krug neminovno desiti.

”Lični integritet, realna ponuda, prihvatljivost od građana i podrška od ostalih kandidata u drugom krugu biće presudni za pobjedu”, rekao je Radulović.

Govoreći o izboru sudija Ustavnog suda, smatra da je model koji je predložila potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak deblokirajući. Kazao je da je prvom eliminacijom već otpalo osam kandidata na Ustavnom odboru i da će pokušati da svedu listu na 12 kandidata.

Da li su deblokada Ustavnog suda, predsjednički i parlamentarni izbori izlaz iz krize, kako mnogi smatraju?

Nijesam siguran. Mnogo je “ako-dako”, bilo da je u pitanju unutrašnji ili globalni kontekst. Bojim se da smo se već navikli na stanje besmisla, haosa, licemjerstva, gluposti. Crna Gora je zatočenik raznih centara moći, partitokratije, neznanja i jeftinog populizma. Nada koja se rodila 30. avgusta 2020. poprima oblik kolektivne mentalne devijacije. Ako se nastavi sa dosadašnjom praksom Crna Gora može da bude trajno limitirana, da izbori ništa ne donesu, da se desi već viđeno, bilo da su u pitanju stanje iz perioda od 90- ih do 2020. godine, ili ovo od 2020. do danas, jedan ili drugi oblik stabilokratije.

Moguće da i osveta razočaranih i ostrašćenih građana bude surova, izražena kroz bojkot izbora ili glasanje za retrogradne strukture ili za novu utopiju. Zato treba biti pošten i prema sebi i prema građanima, priznati da se politička većina od 30. avgusta pokazala nedostojnom istorijskog zadatka. Način na kaji je formirana 42. i 43. vlada su presedani u demokratskim praksama. Anonimusi su postali najveći autoriteti, bilo da je u pitanju prvi ili treći ešalon u hijerarhiji vlasti. Degradacija i zvanja i znanja postala je praksa, a ne izuzetak. Najvjerovatnije da je dogovor navodnih pobjednika opet izostao. Morali smo dobiti reformsku 44. vladu, funkcionalnu većinu, zajedničkog predsjedničkog kandidata i evropsku agendu.

Kakve su Vaše procjene, šta će Crnoj Gori donijeti predsjednički izbori?

Zavisi od nas, da li ćemo napokon biti odgovorna politička elita ili ostati politikanti. Prvo, Đukanović još vaga. Ovo je njegova životna borba, kao i njegove družine, ali i cijele Crne Gore. Kalkulacije i taktike će odrediti personalno učešće i sadržajnost izbora. Optimalna varijanta – zajednički kandidat izborne većine je otpala. DF je odlučio. Kombinatorike i instrukcije će odrediti stav drugih. Čak se pominje i varijanta odlaganja ovih izbora.

Manipulacija je da će izbor biti između predstavnika kriminala, nacionalista i građana. Biće izbor između grešnika, poslušnika i autoriteta, i retrogradne prakse, agonije i suštinskih reformi i pravog života. Drugi krug će neminovno biti. Lični integritet, realna ponuda, prihvatljivost od građana i podrška od ostalih kandidata u drugom krugu biće presudni za pobjedu. To se ne obezbjeđuje samo potpisom već istinskom podrškom. Barem ne kao u slučaju sa gospodinom (Mladen) Bojanićem. Na kraju, predsjednika države direktno biraju građani i njihova percepcija je najbitnija. Nadam se da će ona biti trezvena.

Iz DF-a je saopšteno da će Andrija Mandić biti kandidat tog saveza ako se kandiduje Đukanović. Šta mislite o tom rješenju?

DF je koalicija tri partije iste misije, zajedničkog kompromisnog programa, ali i posebnosti sa mnogo pojedinaca od integriteta. Uvijek sam bio da prvi u hijerarhiji budu i prvi u izboru i odgovornosti. Gospodin Mandić je bio moj student, saborac i prijatelji smo. On je čovjek od punog integriteta i bio bi dobar predsjednik za sve. Njegovim izborom bi se prevazišli i pojedini stereotipi koji su nametnuti i opterećuju Crnu Goru. Preporučio bih gospodinu Mandiću da uvede demokratsku praksu, da zamrzne svoje članstvo u partiji ukoliko pobijedi.

Kada, prema Vašem mišljenju, i kako treba organizovati parlamentarne izbore?

Ako se ne desi neki pozitivni preokret, gospodin (Miodrag) Lekić treba kao mandatar da dovrši proces, da iznese predlog programa i organizaciju vlade, obavi bilateralne razgovore sa liderima partija, sasluša njihova mišljenja i sugestije, zakaže novi liderski sastanak i ponudi optimalna i konkretna rješenja. Na tom sastanku mora se doći do jednog od rješenja – formiranja reformske vlade od izbornih pobjednika, ponude za formiranje koncentracione vlade od svih ili odluka o vanrednim izborima uz pokušaj unapređenja izbornih uslova. Neka svako preuzme odgovornost. Moramo znati da ako se formira reformska vlada, tranzicija će biti intenzivna, rejting prethodnog režima sve manji, optimizam i povjerenje građana veće, a nepoželjni za učešće u vladi postaće poželjni. Ne treba čekati 15. mart da se ova agonija završi.

Da li Skupština snosi najveću odgovornost za institucionalnu blokadu i neuspjelu reformu izbornih zakona?

Isključivu. Mnogo je opstrukcije. Morali smo davno izabrati sudije Ustavnog suda, članove Sudskog savjeta i vrhovnog državnog tužioca (VDT), guvernera Centralne banke, izvršiti izborne reforme, bilo da su u pitanju problemi prebivališta i boravišta, biračkog spiska, otvorenih lista, Državne izborne komisije, pune identifikacije birača, učešće žena, zakoni o Skupštini i o Vladi… Mjesecima nemamo ni poslaničkih pitanja, a donose se pogrešne odluke ili se gotovo ništa ne radi. Mnogi zakoni se mogu usvojiti u okviru apsolutne većine i bez DPS-a ako ne želi da participira.

Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak je predložila novi model izbora sudija Ustavnog suda, šta mislite o tome?

Ustavni sud treba da donese odluke od krucijalne važnosti za Crnu Goru. Za godinu ističe mandat još jednom sudiji. Velike su kalkulacije ko će biti i koliko će ih biti. Sa dosadašnjom praksom se mora prekinuti. Moramo dobiti sudije od kredibiliteta i integriteta u punom sastavu. To predloženi model, kao odblokirajući, omogućava. Primitivna reakcija na predloženi model dolazi od kalkulanata. Taj model je bio praksa i u antičkoj Grčkoj. Prvom eliminacijom je već otpalo osam kandidata na Odboru. Pokušaće da svedu listu na 12 kandidata. Dalja selekcija će biti u širem sastavu sa prisustvom predstavnika klubova. Sada nema alibija za neizbor punog i kompetentnog US. “Šešir” ostaje kao krajnja alternativa, kao slučajni izbor od najbolje selektiranih.

Postoji li opasnost od blokade evropskog puta, ako se ne odblokira Ustavni sud, kako su više puta upozorili iz međunarodne zajednice?

Sa pravom. Svijet je pred velikim izazovima i eskalacijom sukoba, u pitanju je opstanak čovječanstva. Kreira se novi globalni poredak. Prema tome se moramo jasno odrediti. Evropski put nam obezbjeđuje demokratske vrijednosti, bezbjednost i materijalnu korist. Ali ovakvim tempom nikada nećemo stići na cilj. Može se desiti zbog nas ovakvih, nikakvih, da im budu prihvatljiviji stari grešnici i partneri.

Više puta ste rekli da ste pozvani da budete dio 42. i 43. Vlade. Da li osjećate odgovornost zbog odbijanja?

Istina je da lideri i neki čelnici DF-a nijesu bili podobni pojedinim centrima moći da participiraju u vlasti i pored izražene želje, javne podrške i ličnog integriteta. Zato još nemamo ni 44. Vladu. Neki od nas podobnih i pored pritiska odbili smo učešće zbog neprincipijelnosti prema DF-u. Nije pretenciozno da bi naše učešće znatno unaprijedilo kvalitet rada Vlade. Zagovornik sam programske vlade većine, jer ovaj kriminal, neznanje, nerad i skupe pogrešne odluke treba prekinuti.

Nije siguran da će biti sjednice o VDT-u

Očekujete li da se uskoro izabere i VDT?

Vlada je bez dogovora sa Skupštinom zakazala sjednicu i poslala predlog o mogućnosti beskonačnog produženja v.d. stanja. Nijesam siguran da će biti sjednice, a još manje da će taj predlog proći. Biraćemo kredibilnog VDT sa punim mandatom. Ni nalik na (Ivicu) Stankovića, (Ranku) Čarapić ili (Vesnu) Medenicu. Ono što je bitno da kompletiranje pravosudnih organa ne znači i uspostavljanje vladavine prava.

Šta je novo donio Tužilački savjet, gotovo ništa, da li se čuje glas novog člana Sudskog savjeta kojeg smo izabrali – ne. Treba nam reforma postojećih pravosudnih zakona, zakon o otvaranju tajnih dosijea, lustraciji, vetingu, preispitivanju imovine, osnivanje Specijalnog suda, Biroa za borbu protiv kriminala i korupcije i mnogo toga što smo godinama predlagali. Ništa ni od “blickriga”. Ove dvije vlade kasno “pale”, ako uopšte “pale”. Predlog izmjena Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću je selektivan i nedjelotvoran i zato je neprihvatljiv. Mora se preispitati i organizacija i način izbora pravosudnih organa i moguće ustavne izmjene.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Beranski PES: Izjava Sanje Mihailović Kovačević je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta

„Posebno je simptomatično što je jedan od najglasnijih u ovom neosnovanom napadu bio upravo poslanik Evropskog saveza, gospodin Zirojević, čiji je partijski kolega i nosilac iste liste u Beranama, gospodin Radovan Golubović, pokazao suprotan – odgovoran i pošten stav“, kazali su iz PES Berane

Izjava odbornice Pokreta Evropa sad (PES) u Beranama, Sanje Mihailović Kovačević je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta, saopšteno je danas iz beranskog odbora PES.

Nevladina organizacija (NVO) Centar za građanska prava saopštila je 22. maja da je podnijela krivičnu prijavu protiv Sanje Mihailović Kovačević, odbornice PES u Beranama, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično djelo iz čl. 370 i/ili 398 Krivičnog zakonika Crne Gore – izazivanje nacionalne mržnje i javno podsticanje na nasilje i mržnju. Iz te NVO su tada naveli da je Mihailović Kovačević na objavi na društvenoj mreži kojom se slavio Dan nezavisnosti napisala „krv prolivali“.

„Povodom pokušaja pojedinih političkih aktera, medija i NVO da komentar odbornice Pokreta Evropa sad iz Berana, Sanje Kovačević, predstave kao govor mržnje, obavještavamo javnost da je riječ o izjavi koja je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta. Posebno je simptomatično što je jedan od najglasnijih u ovom neosnovanom napadu bio upravo poslanik Evropskog saveza, gospodin Zirojević, čiji je partijski kolega i nosilac iste liste u Beranama, gospodin Radovan Golubović, pokazao suprotan – odgovoran i pošten stav.

Golubović je jasno poručio da komentar Sanje Kovačević nije sadržao ni mržnju ni uvredu, već predstavlja reakciju u okviru legitimnog političkog dijaloga“, ističe se u saopštenju PES Berane.

Iz beranskog PES-a su dodali da „u vremenu kada su politički odnosi često opterećeni tenzijama i nepovjerenjem, ovakvi primjeri korektnosti i političke zrelosti zaslužuju posebno poštovanje“.

Stoga izražavamo zahvalnost gospodinu Goluboviću što je istinu i fer odnos stavio ispred partijskih kalkulacija. Pozivamo sve političke subjekte, medije i civilni sektor da slijede ovaj primjer i da doprinesu izgradnji kulture dijaloga, međusobnog uvažavanja i odgovornosti u javnom prostoru“, kazali su iz PES Berane.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Amerika posebno cijeni hrabrost i rezultate koje postižu Bečić, policija, SDT…

Potpredsjednik Vlade boravi u zvaničnoj posjeti Americi. Na sastanku sa kongresmenima poručio je: „Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal“

Bečić i Pingri, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal i ostaje saveznik koji ne traži privilegije, već isporučuje rezultate, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.

On se sastao se u Vašingtonu, u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država, sastao sa kongresmenima Čeli Pingri i Robertom Aderholtom. Pingri je ujedno kopredsjedavajuća Kokusu za Crnu Goru, a Bečić i ona razgovarali su o ključnim temama od zajedničkog interesa u oblasti bezbjednosti, demokratije i stabilnosti regiona Zapadnog Balkana, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.

Zahvalivši kongresmenki na „dugogodišnjoj posvećenosti i impresivnom iskustvu u javnoj službi“, Bečić je istakao da Crna Gora, iako mala po broju stanovnika, ostaje pouzdana NATO saveznica, država jasnog strateškog kursa ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, i danas najnapredniji kandidat na evropskom putu, sa svim otvorenim pregovaračkim poglavljima i šest već zatvorenih, uz „snažnu političku volju da uskoro zatvori i ostala“.

Bečić je ukazao na „odlučne i vidljive rezultate“ u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, rekavši da je u prethodnom periodu, zahvaljujući saradnji Uprave policije, Specijalnog državnog tužilaštva i međunarodnih partnera: procesuirano više od 2.000 članova organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnih lica, da je intenzivirana borba protiv ekonomskog kriminala i to „čak 12 puta u odnosu na ranije periode“. Kazao je i da je rasvijetljeno 95 odsto teških krivičnih djela protiv života i tijela, vraćeno 20 odsto više komada oružja i 70 odsto više municije „u ovih četiri mjeseca, nego prethodnih deset godina zajedno“, kao i da je u pripremii „mnogo stroži zakon o oružju nego što je to važeći“.

Bečić i Aderholt, foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

„Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal. Danas se država ne povlači, danas država i njena vlast odgovara građanima. Obezbjeđujemo ono što je decenijama bilo obesmišljeno, pravdu, povjerenje u institucije i zakon jednak za sve“, poručio je Bečić.

Kongresmenka Pingri je, kako je saopšteno, izrazila snažnu podršku Crnoj Gori, uz ocjenu da „posebno cijeni hrabrost i rezultate“ koje postižu Bečić, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije, SDT i druge institucije sistema u borbi protiv kriminala. Takođe je naglasila važnost ekonomskog osnaživanja građana, kao ključa za prevazilaženje društvenih podjela i dodatno jačanje demokratije, piše u saopštenju.

„Kada ulažete u bezbjednost, ulažete u slobodu. Kada jačate institucije, jačate državu. Crna Gora to danas pokazuje djelima, a ne riječima. I zbog toga, ostajemo saveznik koji ne traži privilegije nego isporučuje rezultate“, rekao je Bečić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara

Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.

U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.

Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.

Na prodaju su:

Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;

Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;

Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;

Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;

Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;

Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;

Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;

Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;

Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.

U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.

Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije