HRONIKA
JESMO LI ZABORAVILI NA “PAVLOV ZAKON”?
„Razmotriti uvođenje doživotne robije u CG za ubistvo djeteta“
U našoj državi, 2018. godine, brutalno je ubijena patnaestomjesečna beba, nakon konstantnog zlostavljanja koje je trajalo od njegovog rođenja, a koje je počinio njegov očuh Nermin Šišić iz Tuzle, uz pomoć djetetove majke Jelene Jovović

Značajno treba pooštriti kazne u slučaju najtežih krivičnih djela učinjenih prema djetetu, te razmotriti uvođenje doživotne robije kao kazne za brutalno ubistvo, kakvo je bilo ubistvo malog Pavla, koji je svoj petnaestomjesečni život okončao zbog brutalnog nasilja u porodici, rekla je za Portal RTCG profesorica na Univerzitetu Crne Gore Branka Bošnjak.
U našoj državi, 2018. godine, brutalno je ubijena patnaestomjesečna beba, nakon konstantnog zlostavljanja koje je trajalo od njegovog rođenja, a koje je počinio njegov očuh Nermin Šišić iz Tuzle, uz pomoć djetetove majke Jelene Jovović.
Za svirepo ubistvo potrebna kazna do kraja života
Šišić je osuđen na 40 godina zatvora, a Jovović na 20 godina zbog pomaganja u teškom ubistvu djeteta.
Grupa građana tražila je tada za njih dvoje doživotnu robiju i ponijela Skupštini peticiju za „Pavlov zakon“ kojom se zahtijeva izmjena Krivičnog zakonika, odnosno vraćanje doživotne kazne za teška krivična djela nad djecom. Međutim, do danas se ništa po tom pitanju nije učinilo.
Sagovornica RTCG, koja je kao poslanica PzP-a bila kopredsjednica Ženskog kluba u prethodnom skupštinskom sazivu, rekla je da se u Skupštini još tokom prošlog saziva pripremao novi Krivični zakonik, te da se nada da će to biti prilika da se sve odredbe detaljnije sagledaju, napravi uporedna praksa i predlože eventualne izmjene.
Tog kobnog 4. februara 2018. godine u kući su djetetu zajednički zadali najmanje 15 udaraca pesnicama u predjelu glave, nanoseći mu teške i po život opasne tjelesne povrede, usljed kojih je preminuo sjutradan oko pet sati ujutro
“Ženski klub je značajno pooštrio kazne u slučaju djela protiv polnih sloboda učinjenih nad maloljetnim licima i uveli registar pedofila, tako da se ubuduće svako ko se želi zaposliti na poziciji koja podrazumijeva kontakt sa djecom, mora dati potvrdu da se ne nalazi u ovom registru. Ipak, mnogo toga se još treba unaprijediti u Krivičnom zakoniku, tako da ostaje da vidimo kakav će predlog dati Vlada, a onda se može djelovati i andmanski se unaprijediti”, kazala je Bošnjak za Portal RTCG.
Dok čekamo predlog Vlade po ovom pitanju, u nadi da neće zaboraviti strahotu koju je tom djetetu nanesena, prisjetimo se da su u Podgorici građani organizovali proteste nakon smrti malenog Pavla.
Zbog brutalnog ubistva bebe, protestovali su prošetajući do zgrade Vrhovnog državnog tužilaštva, kako bi upozorili da nasilje ne smije ostati nekažnjeno. Veliki broj roditelja na protest je došao sa djecom, koja su nosila transparente ‘Sačuvajmo život – reagujmo!’, ‘Institucije, odlučnije reagujte. Zaštitite djecu!’, ‘Ne okrećimo glavu, prijavimo nasilje!’ i slično.
Opis ubistva na koje niko ne može ostati ravnodušan
U optužnici je do detalja opisano svirepo ubistvo, i navedeno je da su Šišić i Jovović dijete zlostavljali tako što su ga u više navrata stezali u predjelu vrata i ušnih školjki i udarali ga u lice i glavu.
Tog kobnog 4. februara 2018. godine u kući su djetetu zajednički zadali najmanje 15 udaraca pesnicama u predjelu glave, nanoseći mu teške i po život opasne tjelesne povrede, usljed kojih je preminuo sjutradan oko pet sati ujutro.
Osim za ovo djelo Šišiću se sudilo i zbog davanja lažnog iskaza, jer je prijavio da su ga nakon hapšenja zbog ubistva dječaka inspektori mučili i zlostavljali u podgoričkom Centru bezbjednosti.
Prije nekoliko dana, Crna Gora je u organizaciji NCB Interpol-a Podgorica, uz podršku Sektora policije posebne namjene, realizovala transfer Nermina Šišića, koji je državljanin Bosne i Hercegovine i on je tamo poslat da odsluži kaznu.
Kaznu od 40 godina robije izreklo je vijeće Višeg suda u Podgorici zbog izvršenog krivičnog djela teško ubistvo.
“Nakon što je Kantonalni sud u Tuzli u ime Federacije Bosne i Hercegovine priznao presudu Višeg suda u Podgorici, ovo lice je predato policijskim službama Bosne i Hercegovine na dalje izdržavanje kazne zatvora u Bosni i Hercegovini čiji je Nermin Šišić državljanin”, napisano je prije nekoliko dana u saopštenju.
Peticiju za “Pavlov zakon” u čijoj je realizaciji učestvovalo 70 aktivista iz svih opština u našoj zemlji, u startu je potpisalo više od 7.900 građana, dok je minimalan broj potpisa koji je potreban da bi se neka peticija našla u Skupštini na razmatranju 6.000.
Grupa građana pokrenula je peticiju „Pravda za Pavla“ prvobitno onlajn na vebsajtu www.peticije24.com, ali je ova inicijativa brzo prerasla u kampanju sa štandovima u svim opštinama u našoj državi.
“Ovo radimo da bismo sačuvali svu djecu, da ne prođu kroz pakao kroz koji je prošao Pavle. Ako sačuvamo i desetoro djece u Crnoj Gori da ne završe kao on, uspjeli smo. I nećemo stati”, poručili su tada pokretači peticije.
Ostaje da vidimo što će oni koji imaju moć da odlučuju učiniti po ovom pitanju i u kom smjeru će izmijeniti Krivični zakonik u 2024. godini, kada su planirane naredne izmjene tog važnog dokumenta.
HRONIKA
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
„Policijski službenici preduzimaju dalje mjere na lociranju lica koje je upravljalo pomenutim vozilom”, navodi se u saopštenju

Beranska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv M.R. (34) iz tog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo šumska krađa. Takođe policija traga za još jednom osobom zbog istog krivičnog djela.
“Sumnja se da je M.R. navedeno krivično djelo izvršio na način što je u prethodnom periodu, bez odgovarajuće dokumentacije, u državnoj šumi u mjestu Kučina Gora, opština Berane, izvršio bespravnu sječu dva čamova stabla ukupne mase preko 7 m3, čime je pričinio štetu Upravi za gazdovanje šumama i lovištima u iznosu od 821,34 eura” , saopštila je Uprava poliicje (UP).
Takođe, policija je prilikom kontrole na regionalnom putu Kolašin–Berane uočila terensko motorno vozilo bez registarskih oznaka, koje je prevozilo drvne sortimente.
“Ovo vozilo se nije zaustavilo na izdati znak stop od strane policijskih službenika, nakon čega se udaljilo u pravcu grada. Odmah su preduzete mjere i radnje na identifikaciji i lociranju vozača pomenutog vozila koje je, dolaskom u mjesto Donje Luge, uočeno dok se lice koje je upravljalo istim u tom trenutku dalo u bjekstvo”, navode iz policije.
Kako su kazali iz policije, nakon preduzetih aktivnosti na licu mjesta, sa događajem je upoznat državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama po čijem nalogu je predmetno vozilo sa drvnim sortimentima privremeno oduzeto, dok su premjer drvnih sortimenata izvršili službenici Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.
“Policijski službenici preduzimaju dalje mjere na lociranju lica koje je upravljalo pomenutim vozilom”, zaključuju.
HRONIKA
Bijelo Polje: Kilogram kokaina ispario iz depoa Višeg suda?
Komisija utvrdila nepravilnosti prilikom kontrole droge predviđene za uništavanje
Iz Višeg suda potvrdili da im je Međuresorna komisija za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge prijavila da supstanca iz jednog od predmeta ne prolazi test na kokain
Iz te institucije najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo, ali i naglasili da su u pitanju preliminarni, a ne konačni rezultati

Preliminarna analiza Komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge, pokazala je da je iz sudskog depoa u Bijelom Polju navodno “ispario” kilogram kokaina koji je oduzet prije 17 godina.
Predstavnici tog tijela nedavno su u bjelopoljskom Višem sudu testirali drogu predviđenu za uništenje, kada je, prema nezvaničnim informacijama Vijesti, otkriveno da supstanca zbog koje su dvojica odležala višegodišnje zatvorske kazne, zapravo ne reaguje na brze testove za drogu…79,5 odsto je bila koncentracija kokaina u oduzetoj supstanci, što je i navedeno u obrazloženju presude Višeg suda od 31. oktobra 2010. godine. Radi se o količini od više od jedan kilogram.
Iz suda su najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, ali i naglasili da su u pitanju samo preliminarni rezultati…
Iz Višeg suda objasnili su za Vijesti da su 23. marta ove godine, prilikom kontrolisanja oduzetih supstanci po pravosnažnim presudama radi njihovog uništavanja i spaljivanja, članovi Međuresorne komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge iz Višeg suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Podgorici, izvršili neposrednu kontrolu izdvojene droge za uništenje u ovom sudu:
“Kojom prilikom su uočili određene nepravilnosti, i to nepravilnosti u vidu nepokazivanja očekivanog obojenja supstance oduzete u navedenom predmetu, prilikom preliminarnog testiranja”.
O tome ih je, kako su kazali iz tog suda, Komisija obavijestila 28. marta 2025. godine, kada im je dostavila zapisnik, kojim su konstatovane uočene nepravilnosti.
“Usljed navedenog, dokazni materijal iz navedenog predmeta je izdvojen i neće ići na uništenje, već će se, u cilju rasvjetljavanja konkretne situacije i definitivnog utvrđivanja svojstava supstance zaplijenjene 26. 4. 2008. godine, koja prilikom preliminarnog testiranja nije pokazala očekivano obojenje, obavijestiti nadležni organ”, kazali su listu iz bjelopoljskog Višeg suda, kojim rukovodi Milan Smolović.
Oni su istakli da će se “zavisno od ishoda tog postupka, razmotriti potreba preuzimanja daljih aktivnosti”.
“Pa s toga, molimo da obazrivo koristite dostavljene Vam podatke ovim saopštenjem jer se radi o preliminarnim, a ne i konačnim rezultatima, o kojima ćete od strane suda biti blagovremeno obaviješteni”, rekli su iz tog suda.
Ta droga potiče iz slučaja protiv R. M. i E. M. koji su pravosnažno oglašeni krivim 2010. godine za krivično djelo – zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i osuđeni na osam godina i osam mjeseci, odnosno na sedam godina i osam mjeseci zatvora.
Tada im je, kako su kazali iz bjelopoljskog Višeg suda, izrečena mjera trajnog oduzimanja te supstance – 1.000,40 grama kokaina u koncentraciji od 79,5 odsto, za koju je određeno da se uništi nakon vještačenja po pravosnažnosti te presude.
“Presudom Apelacionog suda CG, Ksž.br. 26/11 od 8. 11. 2011. godine, navedena presuda ovog suda je preinačena u pogledu pravne ocjene djela i odluke o kazni, te su optuženi osuđeni na jedinstvene kazne zatvora i to optuženi M. R. u trajanju od 6 godina i 6 mjeseci, a optuženi M. E. u trajanju od 5 godina i 6 mjeseci, u koji im se ima uračunati pritvor. Osuđeni su se nalazili u pritvoru od 26. 4. 2008. godine, a započeli su izdržavanje kazne 26. 1. 2012. godine. Istim su usvojene molbe za uslovni otpust, pa je osuđeni R. M. izašao na slobodu dana 30. 5. 2014. godine a osuđeni E. M. dana 9. 4. 2012. godine”, kazali su iz Višeg suda.
HRONIKA
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
Đinović je kako se sumnja juče oko 15 sati u Zeti, hicem iz pištolja ubio Nikolova, koji se ranije prezivao Ajković

Dejan Đinović (25), osumnjičen za ubistvo Zorana Nikolova (44), uhapšen je u Zeti, saznaju Vijesti.
Đinović je kako se sumnja juče oko 15 sati u Zeti, hicem iz pištolja ubio Nikolova, koji se ranije prezivao Ajković.
Iz Uprave policije (UP) oglasili su se i zvaničnim saopštenjem.
„U nastavku aktivnosti sluzbenika Uprave policije na lociranju osumnjičenog za krivično djelo ubistvo, jutros je na teritoriji opštine Zeta od strane službenika Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišen slobode D.Đ. osumnjičeni za krivično djelo ubistvo na štetu Z.N. Imenovani će biti sproveden nadležnom tužiocu u zakonskom roku na dalju nadležnost“, piše u saopštenju Uprave policije.
- HRONIKA2 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA2 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA3 дана ranije
Šaranović suspendovao još četiri policajca sa sjevera
- HRONIKA10 сати ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA4 дана ranije
Tuča u centru Podgorice: Policija saslušava više osoba