DRUŠTVO
DRAGOSLAV ŠĆEKIĆ, NOVI DIREKTOR FONDA ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE CRNE GORE
ŠĆEKIĆ: SMANJITI CIJENE LJEKOVA, OMOGUĆITI JEFTINIJE LIJEČENJE
„Moj prvi zadatak kao novog direktora Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) je kontrola trošenja novca, počev od ukupnog duga od 40 miliona eura, kao i preispitivanje sklapanja ugovora sa privatnim ustanovama jer definitivno se vidi da su se ogromna sredstva slivala privatnicima koji imaju ugovor sa Fondom. Mogu slobodno reći da su javne zdravstvene ustanove u podređenom položaju u odnosu na privatne“

Vršilac dužnosti direktora Fonda za zdravstveno osiguranje Dragoslav Šćekić kazao je za Dan da će prvi zadatak biti kontrola trošenja novca, počev od ukupnog druga od 40 miliona eura, kao i preispitivanje sklapanja ugovora sa privatnim ustanovama kojima se odlivao ogroman novac iz državnog budžeta.
Ističe da je njegova namjera da, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, mijenja koncept organizacije zdravstvenog sistema i da se zdravstvena zaštita više oslanja na medicinske centre i bolnice koje su u državnom vlasništvu.
Šćekić ističe da je prioritet vratiti povjerenje građana u zdravstveni sistem i omogućiti jeftinije i kvalitetnije liječenje.
„Moramo uvesti značajne kontrole u trošenju novca i promjene u radu svih zdravstvenih ustanova, pa tako i Fonda zdravstva. Definitivno se vidi da su se ogormna sredstva slivala privatnim ustanovama koje imaju ugovor sa Fondom. Mogu slobodno reći da su javne zdravstvene ustanove u podređenom položaju u odnosu na privatnike. Mora se nešto u tom pravcu mijenjati. Znam šta treba da se preduzme i kada sagledam finansije i stanje u instituciji, počev od pravnog segmenta Fonda, znaćemo kako su se trošila sredstva“, rekao je on.
Zatim, kako je kazao, moraju provjeriti i kriterijume i razloge odabira privatnih ustanova koje su imale sklopljene ugovore sa Fondom.
„Definitivno ćemo mijenjati taj pristup. Planiramo da, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Montefarmom, preduzmemo određene korake i pokušamo da utičemo na smanjenje cijena ljekova. Pred nama je veliki posao i preduzećemo niz mjera da se unaprijedi zdravstveni sistem. Po odluci Upravnog odbora Fonda zdravstva na dužnost v. d. direktora stupam 11. marta, nakon čega ću sjesti sa ministarkom zdravlja Jelenom Borovinić Bojović i sa ljudima iz Montefarma kako bismo donijeli smjernice na koji način će se u budućnosti pružati zdravstvena zaštita“. ističe Šćekić.
On je kazao da će Fond morati i da izvrši provjeru neizmirenih obaveze od 40 miliona eura. Navodi da će uraditi detaljnu analizu kako bismo se upoznali sa svim stavkama i trošenju u Fondu.
„Moramo ispitati zbog čega su planirani nerealni budžeti. Svi smo svjedoci kolika su dugovanja i u kojem je problemu institucija. Treba osnažiti Klinički centar i ostale regionalne bolnice. Svi znamo koliko je zadužen Fond zdravstva, cifra od 40.000.000 govori o problemu u kojem se nalazi ta institucija i zdravstveni sistem. Neke stvari u sistemu se moraju mijenjati, jer nešto nije rađeno kako treba„, navodi Šćekić.
Fond za zdravstveno osiguranje je tokom prošle godine isplatio privatnima ustanovama 1.900.000 eura za liječenje i dijagnostiku građana koji nisu mogli da to pravo u zakonskom roku od mjesec dana ostvare u javnim bolnicama. Iz Fonda je nedavno saopšteno da imaju sklopljene ugovore sa privatnim ustanovama za pružanje pet usluga iz oblasti zdravstvene zaštite.
DRUŠTVO
Spajić: Sa potpunim gađenjem odbacujem optužbe o mom učešću u švercu
„Više se sredstva ne biraju“, poručio je premijer

Sa indignacijom i potpunim gađenjem odbacujem optužbe predstavnice NVO o mom učešću u švercu bilo kakve vrste, saopštio je danas predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.
On je to kazao povodom toga što je direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković danas saopštila da je Spajić bio ministar finansija kada je kompanija Bemaks švercovala cigare iz Slobodne zone Luke Bar.
Ćalović Marković je to rekla na jednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, u toku rasprave o Predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) u oblasti razvoja turizma i razvoja nekretnina, kao i ekonomskoj saradnji dvije zemlje.
„Javnosti radi, zahvaljujući odluci koju sam kao ministar finansija predložio Vladi 2021. godine u Crnoj Gori je nelegalno skladištiti cigarete u bescarinskoj zoni. Dakle, okvirni Sporazum između Crne Gore i UAE to ne može omogućiti jer je jasno navedeno da se realizuje ‘u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore’ koje, ponavljam, zabranjuje skladištenje cigareta u slobodnoj zoni. Više se sredstva ne biraju“, napisao je Spajić na društvenoj mreži Iks.
DRUŠTVO
Bečić: Nemojte da se desi da znate koji je policajac povezan sa kriminalcima, a da mi to saznajemo bez vas!
Centar za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici su otvorili ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Ljudski potencijal je najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog kapaciteta, poručio je ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, na otvaranju Centra za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici.
Centar su danas svečano otvorili Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.
Kako je saopšteno iz kabineta Bečića, taj savremeni kompleks predstavlja jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u oblasti bezbjednosti u Crnoj Gori.

Šaranović je na otvaranju naglasio značaj ulaganja u ljudske kapacitete i operativnu spremnost.
Kako je naveo, ljudski potencijal jeste i uvijek će biti najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog sistema.
„Zato je obaveza da svakom profesionalnom policijskom službeniku obezbijedimo adekvatnu podršku. Kako sistemsku, tako i moralnu i da kontinuirano stvaramo uslove u kojima će se prepoznavati zalaganje i nagrađivati profesionalnost“, rekao je Šaranović.
On je kazao da, uvođenjem stalnog dežurstva Specijalne jedinice policije po principu 24/7, podižu maksimalnu operativnu spremnost, sa ciljem najbržeg mogućeg odgovora u situacijama najvećeg rizika i aktivnih prijetnji.
„Učinićemo sve da budemo policija koja je najvjerniji čuvar države i njenog dostojanstva, a najljući neprijatelj bezakonju i kriminalu”, poručio je Šaranović.

Bečić je kazao da današnje otvaranje Centra ima duboku simboličku i stratešku vrijednost.
„Danas otvaramo novu liniju odbrane Crne Gore. Ne samo od kriminala, nego od zaborava šta znači služiti državi i šta znači voljeti državu“, rekao je Bečić.
Prema njegovim riječima, Centar je poruka da Crna Gora više nikada neće biti „vlasništvo par familija i leglo kriminala“.
„Nikada više. Ni raj, ni utočište za organizovane kriminalne grupe evropskih razmjera“, kazao je Bečić.
Prema njegovim riječima, u Centru će se obučavati oni koji neće pognuti glavu pred podzemljem, već samo pred zakonom i državom.
Bečić apelovao na odgovornost i integritet unutar policijskog sistema.
„Nemojte da se desi da vi znate koji je policajac povezan sa organizovanim kriminalom, a da mi to saznajemo bez vas. Nemojte da se desi da ga mi otkrijemo, a ne vi. Jer ako prećutite, a mi ga pronađemo, nijeste više policajci, nego saučesnici“, kazao je Bečić.
On je zahvalio svim časnim policajcima i policajkama Crne Gore.
„Hvala vam što ste čuvali obraz ove zemlje onda kad su ga drugi prodavali. Hvala vam što ste odbijali da radite za šemu, i kad vam je sistem to nudio. Što ste ostali uspravni dok su oni oko vas klečali pred mafijom”, naveo je Bečić.
Kako je naglasio, danas je otvoren Centar, a zatvorena jedna era.
„Era u kojoj su policijske značke bile u službi interesa, a ne naroda. Era u kojoj se znalo sve, ali se nije smjelo reći ništa. To vrijeme je završeno“, poručio je Bečić.
Šćepanović je, kako se navodi u saopštenju, ukazao na dvostruki značaj događaja.„Prvi je konkretna podrška Ministarstva i Vlade u unapređenju uslova rada i kontinuirano ulaganje u bezbjednost i sigurnost građana Crne Gore“, naveo je Šćepanović.
Drugi je, kako je dodao, puna samostalnost i operativnost Uprave policije i dvije elitne jedinice nakon pet godina, a koje su u prethodnom periodu bile uspostavljene suprotno Zakonu o unutrašnjim poslovima u pogledu komandovanja, rukovođenja i odgovornosti.
„A posebno cijeneći značaj i funkcionisanje jedinica koje se uključuju u najsloženijim i visokorizičnim situacijama i bezbjednosnim prijetnjama, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti na viši nivo”, zaključio je Šćepanović.
Svečanosti su prisustvovali članovi skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, rukovodstvo Policijske akademije, kao i rukovodioci brojnih organizacionih jedinica u okviru Uprave policije.
DRUŠTVO
Ministarka prosvjete: Smjene direktora škola državu koštale više od 400.000 eura
„Ministarstvo prosvjete dostavilo SDT-u dokumentaciju u vezi sa nezakonitm smjenama direktora“, saopštila je Jakšić-Stojanović

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) dostavilo je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dokumentaciju u vezi sa nezakonitm smjenama direktora vaspitno-obrazovnih ustanova tokom 2021. godine za vrijeme mandata Vesne Bratić, a taj resor do sada je isplatio više od 400.000 eura po tom osnovu, saopštila je danas u ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović.
Poslanik Abaz Dizdarević pitao je danas na sjednici Skupštine ministarku u vezi sa troškovima države zbog nezakonite smjene direktora vaspitno-obrazovnih institucija 2021. godine.
Jakšić-Stojanović odgovorila je da je do sada okončano 139 sporova i da su u svim slučajevima donijete pravosnažne presude kojima su rješenja Ministarstva iz 2021. poništena kao nezakonita.
“U vezi sa tužbama radi naknade materijalne štete, okončano 38 postupaka pravosnažno. Ukupan iznos iznosi 392.312,33 eura. U 2023. isplaćeno je 119.325 eura, u 2024. – 222.043 eura, a u ovoj godini 50.943,02 eura. Po osnovu nezakonitog razrješenja članova Etičkog komiteta iz budžeta je isplaćeno 106.000 eura. Svu evidenciju vodi Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore koji zastupa Ministarstvo”, kazala je Jakšić Stojanović.
Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar pitao je za osnovnu školu u Igalu, jer je “ministarka iskoristila mogućnost tzv funkcionerske kampanje”.
“Tokom kampanje za lokalne izbore u Herceg Novom otvorilo se pitanje višegodišnje potrebe da građani tamo dobiju još jednu osnovnu školu, koja im je obećavana unazad deceniju. Postavila se dilema da li da škola u Igalu bude na mjestu dječjeg odjeljanja Instituta ‘Simo Milošević’ ili na kompleksu kako je predviđeno odlukom Vlade 2022. godine, kako bi škola imala adekvatne uslove”, rekao je Konatar.
Jakšić-Stojanović je kazala da mora poštovati pravila licenciranje ustanova.
“Nažalost, u ranijem period imali smo određeni broj škola gdje nijesu poštovani pravilnici. Imamo neke standard koji ne bi bili primjenjivi ni u mnogo razvijenijim zemljama. Imamo škole koje nemaju fiskulturne sale… Mogu da obećam da će se sva pravila struke u vezi sa licenciranjem u potpunosti ispoštovati”, rekla je ona.
Konatar je rekao da je prioritet dobiti kvalitetno rješenje.
Jakšić-Stojanović: Narednu godinu posvetićemo Zakonu o umjetničkom obrazovanju i Strategiji umjetničkog obrazovanja
Poslanica Jelena Božović pitala je Jakšić-Stojanović da li MPNI ima u planu otvaranje škole za srednje muzičko obrazovanje na sjeveru Crne Gore.
“Na sjeveru postoje četiri škole za osnovno muzičko obrazovanje sa područnim odjeljenjima. Djeca su nakon završetka primorane da idu u Podgoricu, Kotor ili Tivat gdje mogu da nastave obrazovanje. Nažalost, roditelji često nijesu u mogućnosti djeci to da priušte“, kazala je Božović, istakavši da je važno imati obrazovne ustanove koje se tiču muzičkog obrazovanja.
Jakšić-Stojanović je kazala da u Pljevljima, Bijelom Polju i Kolašinu postoje dobri objekti kada je riječ o muzičkom obrazovanju.
„Svakako smo zainteresovani da to razmotrimo. MPNI će u narednom periodu uraditi potrebne analize opravdanosti osnivanja javne ustanove iz srednjeg stručnog obrazovanja u oblasti muzičke umjetnosti kako bi dobili relevantne podatke… MPNI podržava sve dobre inicijative i sve za šta možemo da nađemo rješenje“, apostrofirala je ministarka obrazovanja, nauke i sporta.
Naglasila je da muzičko obrazovanje zahtijeva poseban tretman kao što je slučaj u Evropi.
„Narednu godinu posvetićemo Zakonu o umjetničkom obrazovanju i Strategiji umjetničkog obrazovanja. Takođe jedna od inicijativa koju smo dobili na sastancima sa predstavnicima umjetničkih škola jeste i inicijativa koja se odnosi na početak osnovnog muzičkog obrazovanja. U regionu kreću od četvrtog osnovne škole, a mi smo kroz reformu uveli to od prvog razreda…“, poručila je Jakšić-Stojanović.
- DRUŠTVO3 дана ranije
MUP objavio spisak kandidata prijavljenih za posao u policiji: Na listi 708 imena
- HRONIKA3 дана ranije
Rožaje: Policajac tvrdi da je vidio ubistvo u centru grada – „Ramović pucao dok je Murić mirno stajao u grupi“
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Podgoričanin: Pokušao da iznudi 110.000 eura
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen crnogorski državljanin u Italiji: Pevozio 50 kilograma kokaina
- DRUŠTVO1 дан ranije
Bečić: Nemojte da se desi da znate koji je policajac povezan sa kriminalcima, a da mi to saznajemo bez vas!
- DRUŠTVO2 дана ranije
Vesni Medenici pozlilo: Prekinuto ročište