Connect with us

HRONIKA

NEDAVNO UHAPŠEN ZBOG OPTUŽBI ZA ŠVERC CIGARETA I STVARANJE KRIMINALNE ORGANIZACIJE

SDT bi moglo da zanima kako je uhapšeni biznismen Aleksandar Mijajlović stekao milionsku imovinu: Dobijao garanciju Prve banke, prodao udio u „Hidroenergiji“, učestvovao u izgradnji auto-puta…

Nedavno uhapšeni Mijajlović godinama je dovođen u vezu sa „ekipom iz Granda”, neformalnom grupom biznismena sa ozbiljnim vezama u politici, sektoru bezbjednosti i podzemlju

Foto: RTCG

Specijalno državno tužilaštvo moglo bi da ima pune ruke posla u eventualnoj istrazi o tome kako je uhapšeni podgorički biznismen Aleksandar Mijajlović stekao milionsku imovinu.

Mijajlović je nedavno uhapšen zbog optužbi za šverc cigareta i stvaranje kriminalne organizacije, ali njegovo ime se odavno pominje u brojnim kontroverznim poslovima. Neki od njih su angažman kompanije „Easy drive“ u izgradnji prve dionce auto-puta i prodaja udjela u kompaniji „Hidroenergija“.

Prva banka Crne Gore, čiji je pojedinačno najveći akcionar Aco Đukanović, brat bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića, garantovala je prije devet godina za firmu „Easy drive” iz Podgorice kako bi ona mogla da bude angažovana kao podizvođač u poslu izgradnje prioritetne dionice autoputa Bar–Boljare. Visina te bankarske garancije je 6.349.971 euro.

Učestvovali u izgradnji auto-puta

Osnivač firme „Easy drive” je Aleksandar Mijajlović. Nedavno uhapšeni Mijajlović godinama je dovođen u vezu sa „ekipom iz Granda”, neformalnom grupom biznismena sa ozbiljnim vezama u politici, sektoru bezbjednosti i podzemlju. Mijajlovićeva kompanija bila je među podizvođačima u poslu izgradnje auto-puta.

Bankarska garancija Mijajlovićevoj firmi izdata je jer je ona omogućila banci da upiše hipopteku na njenu zgradu u Kotoru. Prema podacima iz lista nepokretnosti 18 KO Kostanjica, firma „Easy drive” iz Podgorice vlasnik je stambenog objekta, koji je stečen kupovinom u septembru 2015. godine. Taj list nepokretnosti otkriva da je upisana hipoteka u korist Prve banke, pokazali su podaci koje je list „Dan“ objavio 2018.godine.

„Upis kontinuirane hipoteke, u iznosu od 6.349.971 euro. Rok važenja garancije je 11. maj 2019. Rok otplate kredita je 12 mjeseci hipotekarnog založnog povjerioca Prve banke, na osnovu založne izjave UZZ/903/2015 od 24. septembra 2015. godine, ovjerene kod notara Kovačević Irene iz Kotora“, navodi se u podacima za pomenuti list nepokretnosti koji se tiče imovine Mijajlovićeve firme u Kotoru.

Firma „Easy drive” osnovana je 23. oktobra 2007. godine. U Centralnom registru privrednih subjekata ona je registrovana za djelatnost „iznajmljivanje i lizing automobila i lakih motornih vozila”. Prema tim podacima, Mijajlović je jedini vlasnik firme.

U vezi s poslovnim odnosom te firme i Prve banke, važan je i tekst založne izjave, u kojoj se navodi da je ugovor o izdavanju garancija zaključen 21. septembra 2015. godine. Ističe se da je maksimalni iznos garancije 6.349.971 euro.

Da li je sve u ovim finansijskim transakcijama urađeno po zakonu i kako je omogućeno da firma Mijajlovića stekne enormnu imovinu, mogla bi pokazati istraga.

Istraživanje Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), objavljeno 2020. godine, pokazalo je da su postojale osnovane sumnje da su prodajom udjela u poslovnom društvu „Hidroenergija” ispod realne cijene kontroverzni biznismen Ranko Ubović i Mijajlović oštetili državni budžet za najmanje 188.000 eura.

Ubović i Mijalović su 2018. godine prodali 60 odsto „Hidroenergije“ za samo 300 hiljada eura, odnosno osam puta manje nego što je firma knjigovodstveno vrijedila, pa su samim tim i platili značajno manji porez, imajući u vidu tržišnu vrijednost prodatog udjela, obajvio je NVO MANS 2020. godine.

Prodaja udjela u „Hidroenergiji“ ispod realne cijene

Dokumentacija o ovim transakcijama, odosno pravnim mahinacijama, koju je MANS pribavio, pokazuje da bi u ovom slučaju posla bilo organe koji se bave utrđivanjem krivične odgovornosti.

„Kompanija „Hidroenergija Montenegro”, uključena u izgradnju malih hidreoelktrana i milionska ulaganja, bila je u jednom trenutku u većinskom vlasništvu firme „Bemaks”, koja zatim prebacuje vlasništvo na povezana lica. Posao ove firme, po istraživanju MANS-a, kreće ulaskom Bemaksa u strukturu vlasništva na kraju 2011.godine, kada grade osam malih hidroelektrana. Tada su preuzeli 60 odsto, a za to je plaćeno 500.000 eura“, naveo je MANS.

Ističe se da su vrijednost nekretnina i firme rasli godinama kasnije, a 2013.godine Bemaks je prenio po 25 odsto svog udjela na Ranka Ubovića i na Aleksandra Mijajlovića.

„Njih dvojica su se obavezali da Bemaksu plate po nepunih 95.000 eura. Postoji više dokaza da su Ubović, a posebno Mijajlović, povezani sa Bemaksom“, piše u istraživanju MANS-a.

Objašnjeno je da je u januaru 2015. godine Bemaks prodao preostalih deset odsto pomenutim biznismenima, pa su tako Ubović i Mijajlović postali vlasnici 60 odsto akcija.

MANS navodi da je 2018. godine vrijednost kapitala Hidroenergije bila 26 puta veća nego kad su Ubović i Mijajlović kupili imovinu te firme.

Ubović i Mijajlović kupili su svoje udjele za 280.000 eura, a prodali ih za 300.000 eura, to znači da njihov oporezivi prihod iznosi ukupno 20.000 eura, pa je ukupan iznos poreza koji je trebalo da plate samo 1.800 eura. Da su svoj udio prodali po knjigovodstvenoj vrijednosti kompanije, odnosno za 2,4 miliona eura, ukupan iznos poreza koji bi morali platiti bi iznosio skoro 190.000 eura, pa su prodajom udjela u „Hidroenergiji“ ispod realne cijene, Ubović i Mijajlović oštetili državni budžet za najmanje 188.000 eura“, naglasili su iz MANS-a.

Sutkinja za istragu Višeg suda Suzana Mugoša odredila je pritvor do 30 dana za svih 11 uhapšenih članova navodne kriminalne organizacije kojima se na teret stavlja više krivičnih djela, uključujući i šverc cigareta.

U rješenju Višeg suda se naglašava da se pritvor osumnjičenima Aleksandru Mijaloviću, Dejanu Jokiću, Zoranu Đukanoviću, Milenku Rabrenoviću, Radoju Rabrenoviću i Mirku Mijušković određuje zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje.

Piperović: Ni država ne zna ko su svjedoci

Advokat podgoričkog biznismena Aleksandra Mijajlovića, Zoran Piperović, kazao je ranije da je njegov branjenik neosnovano u pritvoru jer nema cigareta za čiji šverc je osumnjičen. On naglašava da je Mijajlović imao vremena da pobjegne iz zemlje da je to htio. Smatra da nije ljudski ni viteški to što je uhapšen ispred škole pred djecom i njihovim drugarima.

Piperović je kazao da Mijajlović nema namjeru da bježi.

“Što se tiče bjekstva, Dritan Abazović već tri godine govori da je on švercer svega i svačega i da je htio mogao je da pobjegne, da se nikad ne vrati u Crnu Goru. On je trebalo da putuje u inostrastvo juče, imao je povratnu kartu za 3. mart. Tako da to možemo da priložimo sudiji kao dokaz da nije imao namjeru da bježi. Da je htio da pobjegne imao je kad”, istakao je Piperović.

On kaže da ne stoje ni navodi o mogućem uticaju na svjedoke.

“Za koje, država ne zna ko su niti na kojoj su adresi, pa sam postavio pitanje kako može da utiče na nekoga za koga ni država ne zna ko je. Dakle, ne može se uticati na nepoznate svjedoke, oni moraju biti identifikovani”, kaže Piperović.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Uhapšen Podgoričanin: Pokušao da iznudi 110.000 eura

„Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišili su slobode G.B. (48) iz Podgorice, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo iznuda u pokušaju“

Policija u Podgorici uhapsila je G.B. (48) iz Podgorice zbog sumnje da je pokušao da iznudi 110.000 eura od sugrađanina. Protiv njega je podnijeta krivična prijava, saopšteno je iz policije.

„Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišili su slobode G.B. (48) iz Podgorice, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo iznuda u pokušaju. Sumnja se da je G.B. počinio navedeno krivično djelo 15.4.2025. godine na način što je, u namjeri da pribavi protivpravnu imovinsku korist, pozvao telefonom oštećeno lice, koje ne poznaje lično, i od njega, uz prijetnju po život i tijelo, zahtijevao da mu vrati navodni dug u iznosu od 110.000 eura“, navodi se u saopštenju policije.

Iz policije su rekli da je sa događajem upoznat državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, po čijem nalogu su policijski službenici lišili slobode G.B. i protiv njega podnijeli krivičnu prijavu zbog sumnje da je izvršio pomenuto krivično djelo.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Rožaje: Policajac tvrdi da je vidio ubistvo u centru grada – „Ramović pucao dok je Murić mirno stajao u grupi“

Policajac Ruždija Kujević je ispričao da je nakon događaja saznao da je pištolj Edmiru dodala Fatima Ramović, supruga Sabra Ramovića, a da su razmjere tragedije mogle biti veće potvrđuje iskaz policajca Nedžada Kuča, koji je kog Sabra Ramovića, strica optuženog, pronašao pištolj i nož

Policajac Daut Kalač vidio je kada je u centru Rožaja Edmir Ramović ispalio hitac kojim je ubijen Semir Murić, kao ranjavanje svog kolege Refika Dedeića.

On je to kazao juče u Višem sudu u Bijelom Polju, pred kojim Ramović odgovara zbog ubistva Semira Murića i ranjavanja policijskog službenika Dedeića, ispred zgrade Osnovnog suda u Rožajama, prije skoro četiri godine. U optužnici se navodi da je Ramović 21. decembra 2021. godine, u Rožajama, iz bezobzirne osvete, zbog događaja koji se desio godinu ranije, a u kojem su učestvovali sada pokojni Semir Murić i više članova njegove porodice, protiv kojih se u Osnovnom sudu u Rožajama vodi krivični postupak zbog nanošenja tjelesnih povreda bliskim članovima porodice okrivljenog, lišio života Semira Murića.

“Vidio sam Edmira kako sa pištoljem u ruci trči iz pravca Trga prema Vrtiću, odnosno između Trga i kafića ‘Skala’ i kako oglušujući se o moja naređenja ‘Baci pištolj’, ‘Baci pištolj’, puca u pravcu grupe lica”, kazao je on, dodajući da tada nije znao u koga je pucao.

Kalač je istakao da je pritrčao Ramoviću i uhvatio ga sa njegove lijeve strane za rame i oborio ga licem prema zemlji, nakon čega mu je upomoć pritrčao kolega Safet Sinanović.

„Dok je Edmir bio oboren, pištolj je bio ispod njegovog tijela, i pružao je aktivan otpor. Tada se začuo drugi pucanj, čijim je projektilom, kako sam kasnije shvatio, pogođen kolega Dedeić. Taj projektil je mogao i mene da pogodi, jer je Dedeić bio iza mene“, kazao je on, pojašnjavajući da ne misli da je Ramović nišanio u Dedeića.

U odnosu na njegov iskaz da je Dedeić pogođen u trenutku kada kleknuo da pomogne u obaranju Ramovića, reagovao je branilac Drago Konatar, koji je istakao da će iskaz svjedoka o položaju Dedeića biti obezvrijeđen nakon prezentacije video snimaka sa nadzornih kamera.

Dedeić, koji je svjedočio na prethodnom ročištu je kazao da je ranjen dok je pritrčavao kolegi.

Na insistiranje odbrane da pojasni svoj iskaz iz istrage, na čemu se i temelji dio optužnice „da je u trenutku kada je okrivljeni ispalio prvi hitac grupa u kojoj je bio Semir mirno stajala“, policajac se izjasnio da ostaje pri tom iskazu, pojašnjavajući da lica iz grupe u tom trenutku nisu preduzimala nikakve radnje.

Punomoćnik oštećene porodice Murić, advokat Vidomir Bošković istakao da iz iskaza tog svjedoka jasno proizilazi da je ‘Ramović u Murića pucao u trenutku kada ovaj nije bio u bilo kakvoj protivpravnoj radnji’.

Policajac Ruždija Kujević je ispričao da je nakon događaja saznao da je pištolj Edmiru dodala Fatima Ramović, supruga Sabra Ramovića.

Da su razmjere tragedije ispred zgrade suda mogle biti veće potvrđuje iskaz policajca Nedžada Kuča, koji je kazao da je nakon izbijanja tuče u zgradu suda ugurao Sabra Ramovića, kod kojeg je pretresom pronašao pištolj i nož.

Kuč je Sabra Ramovića primijetio krv, kao i na Senadu Muriću, a krv kod oca stradalog mladića, na uglu usana primijetio je i njegov kolega policajac Kemal Šaljić.

Braća pokojnog Semira Saudin i Alan Murić nisu bili očevici, ali su ispričali da je Edmir, kao i ostali Ramovići, više puta njima i cijelom porodici prijetio smrću i upućivao psovke, što su više puta prijavljivali policiji, te da je Elsad Ramović njihovom ocu Senadu u Beranama otvoreno prijetio smrću sinovima, upućujući mu riječi: „Pobiću vi sinove“.

Ramović u Višem sudu odgovara da je sugrađanina Murića ubio iz bezobzirne osvete.

Od tog predmeta, usljed okolnosti da se optuženi nakon protoka vremena od tri godine od podizanja optužnice uskoro može naći na slobodi, odvojen je predmet protiv Elsana, Salka (51), Ernesa i Ernada Ramovića, zbog učestvovanja u tuči, kao i protiv Sabra Ramovića (55), koji odgovara zbog nedozvoljenog držanja oružja, pa će taj predmet biti nastavljen pred Osnovnovim sudom u Rožajama ili Beranama.

Suđenje se nastavlja 22. aprila.

Izvor: Jadranka Ćetković (Vijesti)

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Uhapšen Ljumović u Bugarskoj po potjernici Interpola

Za Ljumovićem je NCB Interpol Podgorica raspisao crvenu međunarodnu potjernicu radi obezbjeđenja njegovog prisustva u krivičnim postupcima koji se protiv njega vode pred Višim sudom u Podgorici

Hapšenje Ljumovića, Foto: Uprava policije

Državljanin Crne Gore Aleksandar Ljumović (42) uhapšen je po crvenoj Interpolovoj potjerici u Sofiji, glavnom gradu Bugarske.

Kako je saopšteno iz Uprave policije, Ljumović je člana jedne organizovane kriminalne grupe.

Za Ljumovićem je NCB Interpol Podgorica raspisao crvenu međunarodnu potjernicu radi obezbjeđenja njegovog prisustva u krivičnim postupcima koji se protiv njega vode pred Višim sudom u Podgorici zbog sumnje da je izvršio četiri krivična djela od kojih tri krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i jedno krivično djelo teṣ̌ko ubistvo putem pomaganja.

„Intezivnom višemjesečnom saradnjom između Tima za ciljane potrage Crne Gore i partnerske službe Bugarske ovaj visokorangirani član jedne organizovane kriminalne grupe lociran je i lišen slobode u jednom elitnom kvartu Sofije. Slijedi dalja komunikacija između pravosudnih institucija organa za sprovođenje zakona Crne Gore i Bugarske kao i nastavak komunikacije između NCB Interpola Podgorica i NCB Interpola Sofija u cilju izručenja ovog lica Crnoj Gori“, saopšteno je iz policije.

Dodaju da je od početka godine uhapšeno 18 osoba na teritoriji drugih država, po međunarodnim potjernicama koje je raspisao NCB Interpol Podgorica, dok su pripadnici Uprave policije u Crnoj Gori uhapsili 22 osobe postupajući po međunarodnim potjernicama.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije