BALKAN I SVIJET
Sjutra Dan žalosti u Srbiji zbog tragedije na Cetinju: Srbija je uz Crnu Goru!
Sjednica Vlade Srbije je počela minutom ćutanja
Vlada Srbije na današnjoj sjednici je izglasala da nedjelja, 5. januar u toj državi bude Dan žalosti povodom tragedije na Cetinju. Sjednica je počela minutom ćutanja.
Premijer Srbije Miloš Vučević je još jednom uputio saučešće porodicama stradalih i „cijelom narodu u Crnoj Gori, u želji da se povrijeđeni oporave“.
Cetinjanin Aco Martinović 1. januara je iz vatrenog oružja usmrtio 12 osoba, a potom i počinio samoubistvo. Četiri osobe su na liječenju u Kliničkom centru.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je sjednici prisustvovao na poziv premijera, rekao je da su razmjere tragedije na Cetinju velike, imajući u vidu činjenicu da je Crna Gora „desetostruko manja od Srbije“.
„Onda vam je potpuno jasno koliko je teško ljudima u Crnoj Gori i naše je da kažemo da smo uz njih, u bolu, tuzi i ako bilo šta možemo da pomognemo, da to učinimo“, rekao je Vučić.
Kaže da je ovo i za Srbiju „još jedna pouka da moramo da radimo brže i snažnije“.
„Zato bih zamolio da preko Ministarstva unutrašnjih poslova i Bezbjednosno-informativne agencije dalje izvršite provjeru svih bezbjednosno interesantnih lica i utičete na ubrzano oduzimanje nelegalnog oružja, dodatne provjere legalnog naoružanja i da mi spustimo rizike takvih incidenata na minimum“.
Dodao je da će se takve stvari „uvijek događati u svakoj zemlji na svijetu, u najrazvijenijim zemljama najčešće“. Poručio je da akcije oduzimanja oružja ne treba da budu „kampanjske i jednokratne“, već da se stalno obnavljaju.
„Sa oduzimanjem više stotina hiljada komada oružja i municije od 700 do 800 hiljada komada, ko zna koliko smo života spasili. To se i ne mjeri, ali je važno da ta akcija bude stalna“, rekao je Vučić.
BALKAN I SVIJET
Milanović pobjeđuje u prvom krugu izbora za predsjednika Hrvatske: Osvojio duplo više glasova od kandidata HDZ-a
Na predsjedničkim izborima 2010. godine na birališta je do 16 časova izašlo 36,36 odsto upisanih birača
Aktuelni predsjednik Hrvatske Zoran Milanović sa 50,09 odsto glasova pobjeđuje u prvom krugu predsjedničkih izbora u toj državi, pokazuju prvi privremeni rezultat Državnog izbornog povjerenstva (DIP), na osnovu više od 60 odsto obrađenih biračkih mjesta.
Prema tim podacima, kandidat Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i partnera Dragan Primorac osvojio je 21,82 posto glasova, prenosi Hina.
Kandidatkinja Marija Selak Raspudić osvojila je 8,28 odsto glasova, a kandidatkinja stranke Možemo Ivana Kekin 7,57 odsto.
Kandidat Tomislav Jonjić osvojio je 4,14 odsto glasova, a slijede Miro Bulj sa 3,75 odsto podrške, Branka Lozo 2,31 i Niko Tokić Kartelo sa 0,85 odsto glasova.
To su podaci sa 4.261 obrađenog biračkog mjesta, odnosno 63,08 odsto od ukupno 6.755.
Prvi nezvanični rezultati izlaznih anketa objavljenih po zatvaranju birališta u 19 časova pokazali su da će Milanović pobijediti već u prvom krugu predsjedničkih izbora sa 51,48 odsto glasova.
Na drugom mjestu je kandidat vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragan Primorac, ali on osvaja daleko manje, svega 19,29 odsto glasova.
Prema anketi provedenoj među biračima po izlasku sa biračkih mesta, treća je nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić s 8,84 posto glasova, a četvrta Ivana Kekin iz zeleno-lijeve platforme Možemo sa 8,33 odsto glasova.
Procijenjena statistička greška izlaznih anketa je jedan odsto.
Državna izborna komisija počeće da objavljuje prve nezvanične rezultate od 20 časova na malom uzorku i osvježavaće ih svakih deset minuta.
Očekuje se da će se oko 22 časa znati hoće li biti drugog krugu, odnosno koja dva od osam kandidata idu dalje.
U Hrvatskoj niža izlaznost na predsjedničkim izborima nego prije pet godina
U Hrvatskoj se i danas popodne bilježi niža izlaznost na izbore za predsjednika te zemlje u odnosu na one prije pet godina, pokazali su najnoviji podaci Državne izborne komisije te države (DIP).
Prema najnovijim podacima, na birališta je do 16.30 izašlo 1.195.377 birača ili 36,09 odsto. Prije pet godina u isto vreme glasalo je 38,82 odsto birača ili njih 1.343.000.
Na predsjedničkim izborima 2010. godine na birališta je do 16 časova izašlo 36,36 odsto upisanih birača.
DIP je naveo da je najveća izlaznost u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji iznad 40 odsto, a najniža u Vukovarsko-sremskoj oko 28 odsto.
Ovo su treći izbori u Hrvatskoj ove godine, ranije su održani parlamentarni i izbori za poslanike u Evropskom parlamentu.
Biračka mjesta otvorena su od 7 do 19 časova kad se završava izborna tišina. Tada će biti objavljeni prvi rezultati izlaznih anketa, a DIP će prve rezultate početi da objavljuje počev od 20 časova. Očekuje se da će se oko 22 časa znati hoće li biti drugog kruga, odnosno koja dva od osam kandidata idu dalje.
(Beta)
BALKAN I SVIJET
Đilas: Na sreću Crne Gore, Vučić je nesposoban
„Za mene ne postoje bliže države od Crne Gore i Srbije, ni bliži narodi. Uvijek se u Crnoj Gori osjećam kao kod kuće“, kazao je predsjednik Stranke slobode i pravde i poslanik u Narodnoj skupštini Srbije
Predsjednik Stranke slobode i pravde i poslanik u Narodnoj skupštini Srbije Dragan Đilas kazao je u intervjuu za „Dan“ da su tenzije u društvu ogromne.
Dodao je da je situacija takva da svaki dan postoji opasnost da neko izgubi život i da je svima postalo jasno da da su promjene neophodne. Ističe i da se stranka na čijem je čelu iskreno bori za promjenu izbornih uslova kako bi, naglašava, konačno imali prave izbore.
Dan: Ovih dana u Srbiji su aktuelni protesti izazvani tragedijom koja se nedavno dogodila u Novom Sadu. Kako ocjenjujete političku situaciju u zemlji i očekujete li da protesti izazovu ozbiljnije promjene?
Đilas: Situacija je takva da svaki dan postoji opasnost da neko izgubi život. Tenzije su ogromne, agresija naprednjaka je nevjerovatna. Toliko su se pogubili da njihovi visoki funkcioneri izjavljuju da su djeca do osamnaeste godine života vlasništvo države, a BIA poziva na razgovore studente sa roditeljima!? Kriminal, korupcija, agresija, bahatost, izdaja nacionalnih interesa…. Tako danas izgleda Srbija. Ako ne vjerujete, zapitajte se kakva je situacija u Srbiji kada su se studenti pobunili poslije 28 godina! Promjene su neophodne. To je svima jasno.
Dan: Vlast vas optužuje za smišljenu destabilizaciju države, aludirajući da se to radi „sa strane“, i da želite da preuzmete vlast bez izbora.
Đilas: Srbija ne izgleda kao Bjelorusija jer se ne graniči sa Rusijom. Jedina razlika između Lukašenka i Vučića je u tome što Vučić nema brkove…I ima boljeg frizera. Nažalost, Zapad ne kritikuje Vučića jer ispunjava sve zahtjeve Makrona, Šolca, Hila… Predsjednica Skupštine optužuje Hrvatsku, zemlju članicu EU, da organizuje studentske proteste. Premijer potvrđuje saradnju sa ruskim obavještajnim službama i kaže da očekuje od njih podatke o dešavanjima u Srbiji. Vučić će se u ovoj godini preko televizija sa nacionalnom frekvencijom obratiti građanima više od 330 puta! Mi iz opozicije nijedan jedini put. Zato u Srbiji i nema izbora, već se taj dan pretvori u pljačku. Iskreno se borimo za promjenu izbornih uslova kako bismo napokon imali prave izbore.
Većina crnogorskih političara gledala da bude što bolja sa Vučićem
Dan: Kako ocjenjujete odnose Crne Gore i Srbije?
Đilas: Za mene ne postoje bliže države, ni bliži narodi. Uvijek se u Crnoj Gori osjećam kao kod kuće. Vjerujem da isti osjećaj imaju građani Crne Gore kad dođu u Srbiju. Iskreno želim Crnoj Gori da što prije postane članica Evropske unije. Žao mi je što je većina crnogorskih političara, čast izuzecima, prethodnih nekoliko godina gledala da bude što bolja sa Vučićem, praveći se da ne znaju ko je i kakav je. Nama iz opozcije skoro da nisu smjeli da se jave kad nas negdje sretnu. Tu ne mislim na Mandića i slične, koji su ispostava SNS-a za Crnu Goru, već na one koji su istinske demokrate. Nama iz opozicije skoro da nisu smjeli da se jave kad nas negdje sretnu. Brzo će doći do promjena u Srbiji, pa će dobiti šansu za popravni.
Dan: Nedavno ste izjavili da je u Srbiji došlo do potpunog raspada sistema, jer je napravljen na potpuno pogrešnom postolju. Koji su Vaši argumenti za te tvrdnje?
Đilas: Predsjednik države naziva opoziciju magarcima, muljem, talogom… Poručuje studentima da njegovo obezbjeđenje može da ih pobaca za pet sekundi. Zemlja se guši u korupciji koja je dovela do smrti 15 ljudi. Prosvjetari štrajkuju mjesecima, studenti blokiraju fakultete, tužilaštvo diže krivične prijave protiv opozicionih poslanica koje su mirno stajale, ali protiv deset SNS bandita koji su mene napali i šutirali nogama dok sam ležao na ulici, ne… Ovo je samo djelić onoga kako Srbija danas izgleda. Promjene su neophodne kako bi se izbjegla potpuna katastrofa prema kojoj nas ovaj režim vodi.
Dan: Opozicija u Crnoj Gori često tvrdi da se Srbija miješa u unutrašnje stvari Crne Gore. Šta Vi mislite o tome i da li SNS upravlja, kako pojedini političari tvrde, političkim procesima u Podgorici?
Đilas: Vučić je čovjek koji proizvodi probleme. U Srbiji najviše, ali i u regionu.
U Crnoj Gori je to dugo radio sa Đukanovićem, sada sa nekim drugima. Ti njegovi poslušnici pljuju srpsku opoziciju, govore na njegovim skupovima koristeći iste riječi kao Vučić i njegovi kriminalci. Na vašu sreću, Vučić je nesposoban da uradi ono što bi želio.
BALKAN I SVIJET
U Beogradu se sinoć okupilo 100.000 građana: Održan najveći protest ikad u Srbiji
„Na Trgu Slavija i u prilaznim centralnim gradskim ulicama okupilo se juče više ljudi nego što se nalazilo oko Skupštine u najkritičnijim momentima prilikom obaranja sa vlasti Slobodana Miloševića 2000. godine“, saopštio je Arhiv javnih skupova
Arhiv javnih skupova je saopštio da su, na temelju dostupnih visinskih snimaka nastalih juče oko 17 sati, utvrdili da je protestu u Beogradu u nedjelju prisustvovalo oko 100.000 građana.
„Dostigavši tu psihološku granicu, postao je to najveći protest ne samo protiv aktuelnih vlasti, nego i najveći protest ikad održan u Srbiji. Na Trgu Slavija i u prilaznim centralnim gradskim ulicama okupilo se juče više ljudi nego što se nalazilo oko Skupštine u najkritičnijim momentima prilikom obaranja sa vlasti Slobodana Miloševića 2000. godine“, piše u saopštenju.
Takođe je, kako kažu, bio to dvostruko veći broj demonstranata nego na najvećem ljetošnjem protestu protiv iskopavanja litijuma, a isto tako i dvostruko veći broj prisutnih nego što je aktuelna vladajuća koalicija u Srbiji ikad uspjela da okupi na jednom mjestu.
Svakako je, ističu, to bio i najveći događaj u istoriji koji su organizovali studenti u Srbiji.
„Pored ostalih rekorda, prvi put otkako Arhiv javnih skupova bilježi razne vrste okupljanja dogodilo se da je utvrđena prosječna gustina na otvorenom bila veća od dvije osobe po kvadratnom metru“, dodaju.
Kažu da je izuzetno masovan protest u organizaciji studenata održan juče i u Nišu, gdje se, prema njihovim podacima, okupilo oko 7.000 demonstranata, što je u odnosu na broj stanovnika kao 53.000 u Beogradu.
Studenti u Srbiji na novom protestu su juče blokirali Trg Slavija u Beogradu. Pridružili su im se poljoprivrednici, glumci i građani…
Tišinom su odali poštu stradalima na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra.
- HRONIKA3 дана ranije
Berane: Policija kod jedne osobe pronašla 12 komada vatrenog oružja, najavljeno pokretanje postupka trajnog oduzimanja
- HRONIKA3 дана ranije
Dvije osobe ranjene u tuči u Baru
- HRONIKA3 дана ranije
Državljaninu BiH 20 dana zatvora: Prijetio da će „biti sitno ubistvo na Cetinju“
- DRUŠTVO2 дана ranije
Šaranović: Žalim zbog neprimjerene izjave, izvinjavam se svima koje sam povrijedio
- DRUŠTVO2 дана ranije
I Đoković uz Cetinje i Crnu Goru: Legendarni teniser odao poštu žrtvama tragedije
- DRUŠTVO3 дана ranije
Mitropolija: Nalaganja badnjaka obavljati bez muzičko-scenskih nastupa