Connect with us

DRUŠTVO

"NE MOGU DA RASPOLAŽU IMOVINOM KOJA IM NE PRIPADA"

Skupština Prestonice danas raspravlja o inicijativi da se Cetinjski manastir vrati CPC

Iz Mitropolije Crnogorsko-primorske ističu da Odluka ne može imati pravne posledice, dok SDP traži da u manastiru služe „svi pravoslavci“

Cetinjski manastir - Sjedište Mitropolije Crnogorsko-primorske

Skupština Prestonice Cetinje danas će razmatrati „građansku inicijativu“ za vraćanje Cetinjskog manastira nekanonskoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi (CPC).

I dok na jednoj strani, u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj (MCP) smatraju da Skupština Prestonice nema nikakvog pravnog osnova da raspolaže imovinom koja joj ne pripada, pa tako ni imovinom Cetinjskog manastira, na drugoj strani iz Socijaldemokratske partije (SDP) navode da manastir „treba vratiti CPC“ i da je njihova želja da u njemu služe sve pravoslavne zajednice bez ikakve diskriminacije i bez ograničenja za bilo koga.

Protojerej Igor Balaban iz Mitropolije za „Dan“ kaže da „bilo kakva skupštinska odluka po podnijetoj“ „građanskoj inicijativi“ koja bi Cetinjski manastir „dodjeljivala“ bilo kome bila bi potpuno pravno neutemeljena i ne bi proizvodila pravno dejstvo“.

Sveštenik Balaban, Foto: Mitropolija crnogorsko-primorska

„Nadamo se da će se prestonički odbornici odgovorno postaviti prema ovome pitanju i da neće dozvoliti da lična politička i ideološka uvjerenja i interesi prevladaju u odnosu na pravo i pravdu. Cetinjski manastir nije upisan na Prestonicu. Radi se o opasnoj manipulaciji. Prestonica je samo neustavno upisana kao titular prava svojine na gradskom-građevinskom zemljištu u čitavom užem gradskom jezgru Cetinja. Dakle, Prestonica ima svojinu nad zemljištem i ispod desetina i stotina parcela i objekata koje su u svojini drugih fizičkih i pravnih lica, a ne samo manastira. To i takvo vlasništvo Prestonice, naglašavam samo nad zemljištem, upisano je 2005. godine rješenjem cetinjskog katastra po odredbama Zakona o gradskom građevinskom zemljištu koje su proglašene neustavnim. To rješenje nikad nije dostavljeno ni Cetinjskom manastiru, ni Mitropoliji, niti ikome drugome o čijoj se imovini odlučivalo. Na njega nije bilo moguće izjaviti žalbu, s obzirom na to da Mitropolija nije bila upoznata da ono postoji. Zamislite da se u pravnoj državi odlučuje o nečijim svojinskim pravima, a da se tom subjektu ne omogući da učestvuje u postupku“, ističe Balaban prenosi „Dan“.

Portparol SDP-a Mirko Stanić kazao je da „Cetinjski manastir nije samo duhovno, nego i državno sjedište crnogorskog narada kroz najmanje četiri vijeka u kojima je najskuplja riječ za podlovćensku Crnu Goru bila sloboda“.

„Zbog toga tu slobodu danas tražimo za sve vjerujuće ljude. Pa imaju valjda pravo i pravoslavni Crnogorci da budu vjerujući ljudi i da svoja vjerska osjećanja ostvaruju u svom Cetinjskom manastiru koji su gradili i branili naši preci sa svojom Crnogorskom pravoslavnom crkvom. Zato snažno podržavamo građansku inicijativu o kojoj će se izjasniti Skupština Prestonice. Naša je želja da se u Manastiru, nakon njegovog vraćanja CPC, slobodno vrši vjerska služba za sve pravoslavne zajednice bez ikakve diskriminacije i bez ikakvih ograničenja za bilo koga. Tako će on opet biti otvorena kuća za sve Cetinjane, ali i za sve koji naš grad upravo zbog Manastira posjećuju.

Stanić, Foto: SDP

Cetinjski manastir je bio, danas je i za vazda će biti crnogorski jer izvorište crnogorske duhovnosti mora opet biti mjesto ljubavi i okupljanja, centar sloge i pomirenja u kojem će pored Crnogorske pravoslavne crkve svoje obrede služiti i druge vjerske zajednice koje to budu zahtijevale. Samo takvim pristupom, njegujući različitosti i toleranciju, možemo graditi bolje i naprednije društvo, a Cetinjskom manastiru, kao centru crnogorske državnosti i duhovnosti vratiti ulogu koju je vjekovima imao“, kazao je u izjavi za „Dan“ Stanić.

Pravnik i publicista Novak Adžić juče je za RTCG kazao da se zalaže za to da cetinjski parlament u zakonskoj proceduri preda Cetinjski manastir na korišćenje i upotrebu CPC.

Na drugoj strani, advokat i član pravnog savjeta Mitropolije, Dragan Šoć poručuje da u konkretnom slučaju ne postoje uslovi ni formalno-pravni ni procesno pravni da se donese bilo kakva odluka koja se traži inicijativom, te ako se donese neće proizvesti nikave pravne posledice.

Zajednički apeluju na smirivanje tenzija.

Skupština Prestonice

Ovim povodom nisu se oglašavali gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan i njegove kolege iz Demokratske partije socijalista.

U toku dva postupka pred Upravom za katastar

Sveštenik Balaban podsjeća da je Upravni sud, na osnovu obrazloženog zahtjeva Mitropolije da se izmijeni neustavan i nezakoniti upis Manastira na Prestonicu, u aprilu prošle godine presudio da je potrebno utvrditi da li postoje osnovi za ponavljanje tog postupka bidući da rješenje nikad nije dostavljeno Mitropoliji.

„Mitropolija vodi dva postupka pred Upravom za katastar i državnu imovinu koji još nijesu pravnosnažno okončani, te je to još jedan razlog zbog koga Prestonica ne bi mogla da raspolaže odnosnom imovinom“, kaže Balaban, dodajući da vlasti Crne Gore, pa ni komunistička, nikad nijesu sporile crkveno vlasništvo nad Cetinjskim manastirom.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije