Connect with us

POLITIKA

NOVI ŠEF DIPLOMATIJE SE ŽALIO ZBOG ODLUKE FONDA PIO

Spajić odbio zahtjev Ranka Krivokapića da nastavi da prima funkcionersku nadoknadu od blizu 2.000 eura

U rješenju Ministarstva finansija se navodi da je Fond PIO ispravno postupio kada je poništio odluku ranijeg menadžmenta da se Krivokapiću da penzija na osnovu odredbe koju je Ustavni sud poništio 2017. godine, te samim tim po njoj se ne mogu ostvarivati nikakva prava

Ranko Krivokapić i Milojko Spajić, kolaž Berane online

Ministarstvo finansija i socijalnog staranja odbilo je žalbu bivšeg predsjednika Skupštine, a sadašnjeg ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića koji se žalio zbog odluke Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) koji mu je ukinuo takozvanu funkcionersku penziju od 1.934,87 eura.

U rješenju koje je potpisao bivši ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić se navodi da je Krivokapiću dato pravo koje je ukinuto odlukom Ustavnog suda iz 2017. godine, piše Dan.

Ranija uprava Fonda PIO na čijem je čelu bila Jadranka Milošević priznala je pravo na penziju Krivokapiću, što je nakon njene smjene novi menadžment na čelu sa Rankom Aligrudićem poništio, a takvu odluku je podržalo i ministarstvo. Krivokapić na rješenje ministarstva se može žaliti Upravnom sudu.

U obrazloženju rješenja navodi se da se iz spisa predmeta vidi da je Fond PIO 15. decembra 2021. godine poništio ranije rješenje te institucije od 4. decembra 2021. godine, a kojim je Ranku Krivokapiću priznato pravo na penziju počev od 29. maja 2016. godine i čiji iznos je na mjesečnom nivou trebao da bude 1.934,87 eura. Poništenim rješenjem se konstatovalo da će se penzija isplaćivati počev od 31. novembra 2020. godine.

„Iz spisa predmeta se vidi da je rješenjem Fonda PIO Odsjek za sprovođenje inostranog osiguranja broj 11-02-2/2 od 15.12.2020. godine poništeno rješenje tog organa broj 11-02-2/1 od 04.12.2020.godine i zamijenjeno novim, kojim se žalitelju priznaje, počev od 29.05.2016. godine, pravo na starosnu penziju u mjesečnom iznosu od 1934.87 eura, i konstatuje da će se penzija isplaćivati počev od 30.11.2020. godine, kao prvog dana po prestanku osiguranja. Pravo na starosnu penziju je priznato na osnovu člana 108-111 Zakona o sprečavanju korupcije (Sl.list CG broj 53/14). Odlukom Ustavnog suda Crne Gore U-i broj 4/15 I 23/16 od 21.04.2017. godine odredbe člana 108, 110, 111 Zakona o sprečavanju korupcije (Sl.list CG broj 53/14), po kojima je navedenim rješenjima prvostepenog javnopravnog organa od 15.12.2020. godine, odnosno od 04.12.2020. godine, žalitelju priznato pravo na starosnu, penziju, ukinute su kao neustavne i prestale su da važe danom objavljivanja te odluke u Službenom listu Crne Gore, broj 42/17 od 30.06.2017. godine“, navodi se u rješenju koje je prije par dana potpisao Spajić, a na čiji potpis se čekalo nekoliko mjeseci, navodi Dan.

U rješenju se ističe da shodno odredbi člana 152 stav 2 Ustava Crne Gore, zakon ili drugi propis, odnosno pojedine njihove odredbe, za koje je odlukom Ustavnog suda utvrđeno da nijesu saglasne sa Ustavom ili zakonom, ne mogu se primjenjivati na odnose koji su nastali prije objavljivanja odluke Ustavnog suda ako do tog dana nijesu pravosnažno riješeni.

„Imajući u vidu navedeno, kod činjenica da su navedene odredbe Zakona o sprečavnju korupcije prestale da važe 30.06.2017. godine i da je rješenje kojim je žalitelju priznato pravo na penziju primjenom tih odredbi donijeto 04.12.2020. godine, pa isto poništeno 15.12.2020. godine donijeto novo, pravilno je prvostepeni javnopravni organ naknadnim uvidom u spise predmeta starosne penzije žalitelja našao da mu je pravo na starosnu penziju priznato primjenom odredbi čije je važenje prestalo, čime je učinjena očigledna povreda materijalnog propisa pravilno postupio kada je shodno odredbama člana 140 stav 4, a u vezi sa članom 100 Zakona o upravnom postupku, po službenoj dužnosti pokrenuo postupak za poništavanje rješenja kojim je priznato pravo na starosnu penziju“, navodi se u rješenju u koje je „Dan“ imao uvid.

Pravdao se da sva prava ostvaruje po zakonu

Priču o Krivokapićevoj nezakonitoj penziji pokrenuo je portal PCNEN, a bivši predsjednik Skupštine je u izjavi za taj medij ranije kazao da je „sva svoja lična prava ostvario u skladu sa zakonom“.

„Na tu temu mogu vam reći da nijesam htio koristiti zakonska prava koja su mi pripadala kao i drugima, jer je to bilo u suprotnosti sa mojim shvatanjem funkcije predsjednika parlamenta. Funkciju koju sam obavljao 13 godina, najduže u 115 godina crnogorskog parlamentarizma, mogao sam od početka ovog vijeka skoro dvije decenije, po raznim poslaničkim osnovama, koristiti i pravo na penziju uz platu. Kao što je poznato to nijesam učinio. Svoju imovinu sam prijavio šest godina prije nego me Zakon na to obavezivao, čim sam postao vlast. Neka lična prava po zakonu ostvarujem kao i drugi, ali od odlaska u opoziciju i staroj i novoj vlasti. Prava koja su praksa i u mnogim zemljama EU“, kazao je Krivokapić u junu prošle godine, kada je naveo da je napustio političku arenu i da ima pravo na zakonsku zaštitu podataka o ličnosti kao i svaki drugi građanin.

U međuvremenu Krivokapić se vratio u političku arenu i sada obavlja funkciju ministra u Vladi na čijem je čelu Dritan Abazović.

To što je zahtjev podnijet 2016. ne utiče na konačnu odluku

U rješenju ministarstva se ističe da je neosnovano Krivokapićevo mišljenje kod činjenice da je u momentu podnošenja zahtjeva, 2016. godine, ispunjavao uslove za priznavanje traženog prava, odnosno penzije, pošto tada odredbe od člana 108 do 111 Zakona o sprečavanju korupcije nijesu bile poništene na Ustavnom sudu.

„Imajući u vidu da je odredba po kojoj se traži ostvarivanje prava na starosnu penziju prestala da važi 30.06.2017. godine, to jest danom objavljivanja u Službenom listu Odluke Ustavnog suda Crne Gore, odredbu člana 152 stav 2 Ustava i činjenicu da postupak za ostvarivanje prava na starosnu penziju po navedenom zahtjevu nije pravosnažno okončan prije dana objavljivanja Odluke Ustavnog suda, to se u momentu odlučivanja po tom zahtjevu ne može primjenjivati odredba člana 108 Zakona o sprečavanju korupcije, koja je prestala da važi“, navodi se u rješenju.

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bogdanović: „Policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža“

„Crna Gora je 30 godina imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima“, poručio je Bogdanović

Boris Bogdanović (Foto: Demokratska Crna Gora)

Šef kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović ukazao je da država znala 30 godina da policajci ne primaju plate iz budžeta nego „iz gepeka“, te da policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža.

„Nervoza je prisutna, jer je Crna Gora je imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima, zakone koje je shvatala kao prporuke, policajce koji ulaze u restorane koje ne mogu da plate, a izlaze sa mafijaškim koveratma“, istakao je Bogdanović na današnjoj sjednici Skupštine kada je na poslanička pitanja odgovarao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Naglasio je: „Treba da se pravimo da je ruta prema BiH bila čista. Imali smo robu zamaskiranu u keramiku, a zapravo u zastave i obilježja“.

Kako je dodao, nekadašnji direktor Uprave policije je priznao da je učestvovao u švercu i pitao sadašnjeg ministra policije koliko je suspendovanih.

Šaranović je odgovorio da su mnogi učesnici kriminalnih aktivnosti bili funkcioneri policije.

„Stanje u ovoj oblasti je bilo alarmantno. Za vrijeme našeg mandata pokrenuto je 97 postupaka i suspendovano zbog teže povrede dužnosti 79 policijskih službenika“, istakao je.

Kako je dodao, ako imaju dokaze da su službencii bili učesnici u kriminalniom radnjama, a ne preduzmu ništa, bili bi saučesnici.

„To rade oni kojima se rad ogleda u Skaj prepiskama gdje šef kavčana Radoje Zvicer kaže Petru Lazoviću da bi on etnički očistio Budvu“, istakao je.

Kako je dodao, Petar Lazović je Darku Šariću govorio da je doveo u policiju nekadašnje navijače koji svi imaju po 10 i više krivičnih prijava, kao i da se on pravdao Radoju Zviceru.

Bogdanović je kazao da poručuje svim prljavim policajcima da ako su ikad kriminalca nazivali „šefe“, sklanjali patrolu… da za njih više nema mjesta u policiji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije