BALKAN I SVIJET
SELO BANJSKA
Ubijen policajac na Kosovu, drugi ranjen: Kurti optužio Beograd
Kosovska predsjednica Vjosa Osmani vraća se hitno iz Njujorka

U selu Banjska na Sjeveru Kosova napadnuti su pripadnici Kosovske policije, uslijed čega je jedan poginuo a drugi povrijeđen. Informaciju je potvrdio kosovski premijer Aljbin Kurti nakon nezvaničnih informacija još od ranog jutra. Kosovska predsjednica Vjosa Osmani vraća se hitno iz Njujorka.
Kurti navodi da se napad dogodio oko 03.00 ujutru, da je poginuo policijac sa činom narednika, a da je povrijeđen pripadnik pogranične policije koji je van životne opasnosti, piše Kossev.
„U ovom trenutku se nastavlja pucanje iz vatrenog oružja različitog kalibra na našu policiju. Napadači su profesionalci sa maskama i naoružani teškim naoružanjem“, naveo je Kurti.
Osudio je ovaj zločin, navodeći da je riječ o terorističkom napadu, te ga je povezao sa „organizovanim kriminalom koji ima podršku Beograda“.
„Osuđujemo ovaj zločinački i teroristički napad. Organizovani kriminal uz političku, finansijsku i logističku podršku zvaničnog Beograda napada našu zemlju. U ovoj borbi štitimo i sprovodimo zakon, štitimo i čuvamo građane bez razlike i nezavisno Kosovo“, saopštio je Kurti.
Sa druge strane, dodaje da će izvršioci zločina i njihovi nalogodavci „propasti, biti uhvaćeni, suđeni i kažnjeni“.
„Vlada Republike Kosovo i državne institucije su spremne i koordinisane da odgovore na kriminal i kriminalce, teror i teroriste“, naveo je.
U međuvremenu, oglasila se i kosovska predsjednica Vjosa Osmani, izrazivši saučešće i navodeći da se hitno vraća iz Njujorka na Kosovo. Kao i Aljbin Kurti, i ona za ovaj događaj optužuje „srpske kriminalne bande“.
Neposredno prije Kurtija oglasio se šef kabineta kosovske predsednice, Bljerim Velja, navodeći da je „uz Kosovsku policiju“:
U međuvremenu se i on oglasio sa optužbamana na račun zvaničnog Beograda.
„Srpski ‘zeleni čovečuljci’ sa oklopnim vozilima nalaze se 15 km unutar teritorije Kosova (Banjska), gdje je teroristički napad na Kosovsku policiju rezultirao likvidacijom Kosovskog policajca, dok je drugi ranjen“, naveo je on na društvenoj mreži X. Konkretno otužuje Vučića da je „pribjegao neviđenoj agresiji na Kosovu“, ali mu i poručuje da će „propasti“.
Kosovska policija: Kamionima blokirali put pa otvorili vatru na službenike
Nakon oglašavanja najviših prištinskih zvaničnika, da je sinoć na Sjeveru Kosova ubijen jedan policajac a drugi ranjen, potvrdila je ovog jutra i Kosovska policija iznoseći detalje o samom slučaju.
Iz KP preciziraju da je jedinica za brze intervencije pogranične policije oko 02:34 primijetila da su na ulazu u selo Bajnska, odnosno preko mosta, postavljena dva veća kamiona, bez registarskih oznaka, te da je put bio blokiran, prenosi Kossev.
„Jedinice za red Policijske stanice Zvečan, po dobijanju obavještenja, reagovale su u vezi sa slučajem i krenule sa tri jedinice u pravcu lokacije i čim su stigle u blizinu mjesta gde je prijavljena blokada, policijske jedinice su naišle na otpor, kada je sa više različitih položaja pucano na njih iz arsenala vatrenog oružja, uključujući ručnim bombama i granatama, pri čemu su uslijed pucnjave upucana dva policajca“, naveli su iz policije.
Jedinice su, dodaju iz KP, reagovale u samoodbrani i uspjele da odbiju početni napad kako bi stvorile uslove za pružanje pomoći i povlačenje upucanih kolega.
„Povrijeđeni policajci su izvučeni sa lokacije i prevezeni u Regionalnu bolnicu u Južnoj Mitrovici, gdje je ljekar konstatovao smrt jednog od teško povrijeđenih policajaca, dok su druga dva službenika, jedan ranjen, a drugi povrijeđen, prema riječima ljekara, van životne opasnosti“, dodaju iz policije.
Kako navode, na terenu su aktivirane sve relevantne policijske jedinice po profilima, „koje su s vremena na vrijeme napadnute vatrenim oružjem sa različitih položaja, od organizovanih i naoružanih grupa“.
„Kosovska policija u saradnji i koordinaciji sa nadležnim institucijama i pravosudnim organima, preduzima svoje radnje u cilju održavanja reda i javne bezbjednosti, kao i izvođenja pred pravosudnim organima izvršilaca napada na policijske službenike“, dodali su.
BALKAN I SVIJET
Vatikan: Ne priznajemo nezavisnost Kosova
Sveta Stolica ukazuje na to da je nedavno bilo ponovljenih slučajeva nasilja, posebno na sjeveru Kosova, koje je pretežno naseljeno Srbima i ističe da Unesko smatra da je hrišćansko pravoslavno kulturno nasljeđe Kosova ugroženo

Papa Lav XIV imenovao je Luiđija Bjanka za novog apostolskog nuncija u Sloveniji, koji će, kao i dvojica njegovih prethodnika, istovremeno biti i delegat na Kosovu, saopštili su danas iz Vatikana i podsjetili da Sveta stolica ne priznaje nezavisnost tzv. Kosova.
U saopštenju se, uz podsjećanje da Sveta stolica ne priznaje nezavisnost Kosova, navodi i da se Vatikan u prošlosti se zalagao za dijalog i umjerenost.
Ukazuje se na to da je, međutim, nedavno bilo ponovljenih slučajeva nasilja, posebno na sjeveru Kosova, koje je pretežno naseljeno Srbima i ističe da Unesko smatra da je hrišćansko pravoslavno kulturno nasljeđe Kosova ugroženo.
Dodaje se da od približno milion i po stanovnika u AP Kosovo i Metohija, oko 250.000 pripada Katoličkoj crkvi, i da je riječ uglavnom o etničkim Albancima.
Bjanko će na funkciji nuncija u Sloveniji i izaslanika na Kosovu naslijediti Francuza Žan-Marija Špajha.
BALKAN I SVIJET
(VIDEO) Vučić i Dodik na prijemu kod Putina u Moskvi
Predsjednici Srbije i Republike Srpske doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede

Predsjednik Rusije Vladimir Putin organizovao je u Kremlju prijem za svjetske zvaničnike koji su doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede.
U Kremlj su stigli i predsjednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, objavili su ruski mediji.
Zajedno sa Vladimirom Putinom, paradi će prisustvovati gosti iz cijelog svijeta, među kojima je 29 stranih lidera iz Kine, Brazila, Venecuele, Kube, Egipta i drugih država.

Kardinal Robert Francis Prevost, iz Sjedinjenih Američkih Država, izabran je danas za novog papu, prenosi Rojters.
On će nositi ime papa Lav XIV.Bijeli dim pojavio se nešto nakon 18 sati iznad krova Sikstinske kapele u Vatikanu, a oglasila su se i zvona Bazilike Svetog Petra – potvrdivši da su kardinali izabrali novog papu.
Ime novog pape tradicionalnim proglasom „Habemus Papam“ (Imamo Papu) objavio je kardinal protođakon Dominik Mamberti.

Hiljade vjernika okupilo se na Trgu Svetog Petra u Rimu.Ranije danas, tokom dva jutarnja glasanja, iz dimnjaka Sikstinske kapele pojavio se crni dim, signalizirajući da kardinali nisu izabrali novog papu u tom glasanju.Više od dvije sedmice nakon smrti pape Franja, 133 kardinala u Sikstinskoj kapeli započeli su juče konklavu za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve.
S kardinalima iz 70 zemalja s pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.
Papa Franjo preinuo je 21. aprila, nakon što je 12 godina vladao Crkvom od 1,4 milijarde članova.Tokom konklave, kardinali su bili odvojeni od svijeta i zakleli se na tajnost.
- HRONIKA2 дана ranije
(FOTO) Berane: Udes u Ulici 29. novembra, lakše povrijeđene dvije osobe
- HRONIKA3 дана ranije
Tragedija: Mlađa ženska osoba poginula u Budvi tokom parasejlinga
- EKONOMIJA2 дана ranije
Lidl dolazi u Berane: Stari objekti se moraju porušiti do septembra
- POLITIKA4 дана ranije
Marko Kovačević biće ponovo predsjednik Opštine Nikšić
- DRUŠTVO2 дана ranije
Beranska policija sprovodi kampanju „Pojas za sve“: Vozači i putnici obavezni da koriste pojas
- SPORT2 дана ranije
Fudbaleri Berana: Hvala puno sugrađanima i našim vjernim navijačima Street boys-ima na podršci!