BALKAN I SVIJET
"DOKUMENT ĆE BITI PROSLIJEĐEN SKUPŠTINI CRNE GORE NA UPOZNAVANJE"
Usvojena Rezolucija o stradanju srpskog naroda u Srebrenici, Bošnjaci napustili sjednicu
Skupština opštine Srebrenica usvojila je Rezoluciju o stradanju srpskog naroda u Srebrenici u 20. vijeku i osudila sve zločine počinjene nad Srbima, kao i pripadnicima svih naroda na prostoru bivše Jugoslavije u tom periodu.
Za ovu odluku glasali su srpski odbornici jer su bošnjački napustili sjednicu nakon duge rasprave, prenosi Radio slobodna Evropa.
Šta je navedeno u Rezoluciji?
Inicijativu za donošenje Rezolucije podnio je potpredsjednik Skupštine opštine Radomir Pavlović iz SNSD – partije predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz redova srpskog naroda Milorada Dodika, koji je rekao da ovaj dokument treba da pokaže obim srpskog stradanja i osudi zločine počinjene nad Srbima u 20. vijeku.
„Na ovaj način želimo da pokažemo da je neopravdano proglašavati srpski narod genocidnim nakon ovolikih žrtava i njegove odbrambene, slobodarske i vječite borbe na strani pobjednika protiv osvajača“, pojašnjava Pavlović.
On kaže da Rezolucija predstavlja samo istinu i ne umanjuje žrtve drugih naroda.
Odbornik SDS-a i predsjednik te stranke u Srebrenici, Momčilo Cvjetinović obrazložio je da se Rezolucija temelji na naučnim činjenicama o stradanju srpskog naroda iz Srebrenice u svim ratovima u 20. veku, a kao primer istakao je podatak da je čak 70 odsto srpskog stanovništva iz ove opštine nastradalo u Drugom svjetskom ratu.
On je istakao da se, uprkos činjenici da je više od 3.000 Srba sa ovog prostora ubijeno u poslednjem ratu, i dalje srpski narod pokušava satanizovati i proglasiti genocidnim, a njegove žrtve nipodaštavati, što je neprihvatljivo.
Cvjetinović je rekao da je usvajanje jednostrane Rezolucije o Srebrenici u crnogorskom parlamentu, koja je za osudu, dovelo do donošenja ovog dokumenta u srebreničkoj Skupštini opštine jer se zaobilaze srpske žrtve od 1992. do 1995. godine kada su pobijene stotine srpskih civila u masovnim zločinima u srpskim selima oko Srebrenice i Bratunca.
Zaključeno je da se tekst Rezolucije proslijedi Narodnoj skupštini Republike Srpske da zauzme stav o ovom pitanju.
Dokument će biti proslijeđen i parlamentu Crne Gore da se i on upozna sa srpskim stradanjima u Srebrenici, što su trebali učiniti prije usvajanja nedavne sramne Rezolucije, potpuno ignorišući srpske žrtve.
Načelnik opštine, Mladen Grujičić rekao je da se više ne može ćutati na ono što se radi srpskom narodu i pritiscima koji se na njega vrše donošenjem raznih rezolucija, kojima se Srbi okrivljuju za ono što nisu počinili.
„Skupština opštine Srebrenica morala je da reaguje. Ovo je pravi potez da se zaštite srpski interesi. Ova rezolucija je donesena radi istine i zaštite srpskog naroda i ne umanjuje interese drugih“, istakao je Grujičić.
On je rekao da je Rezolucija zasnovana na naučnim dokazima i istini i ne ugrožava tuđi interes, niti umanjuje i vrijeđa bilo koju žrtvu.
„Rezolucija pokazuje da je u cijeloj BiH stradao srpski narod, i to dokumentovano, bez ikakvih laži i podvala, dok, na drugoj strani, postoje razne malverzacije koje su bacile sjenu na istinske nevine žrtve“, kaže on.
Na ovoj sjednici je zatraženo da se van snage stavi ranije donesena odluka o posebnom statusu i izdvajanju Srebrenice iz sastava Republike Srpske, koju je neustavno donela tadašnja bošnjačka skupštinska većina, prenosi RTRS.
Duraković: Političko nasilje srpske većine nad bošnjačkom
Uoči usvajanja Rezolucije, odbornici iz reda bošnjačkog naroda (šest odbornika) su napustili sjednicu.
„Čin usvajanja Rezolucije nam govori da se uvek može vršiti političko nasilje srpske većine nad bošnjačkom. Mi imamo sa njima potpisali koalicioni sporazum o razumevanju, ali su Srbi pokazali koliko su Bošnjaci poštovani unutar ove lokalne zajednice. Ovim smo dobili dokaz da je potpisivanje koalicionog sporazuma narušeno i samo se destabilizira situacija u Srebrenici“, rekao je Ćamil Duraković, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica.
Rezolucija je usvojena devet dana uoči obilježavanja 26 godina od zločina u Srebrenici.
BALKAN I SVIJET
Uhapšen Goran Vesić i još 10 osoba zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu
Bivši ministar građevinarstva Srbije
Goran Vesić, bivši ministar građevinarstva Srbije, uhapšen je danas sa još 10 lica zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Ovu informaciju su za Danas potvrdili izvori iz MUP-a.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo u međuvremenu da je zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeno 11 osoba.
Iz tužilaštva su saopštili da je, nakon prikupljanja i detaljne analize sve potrebne dokumentacije, obavljenih razgovora sa velikim brojem građana, a nakon vještačenja obavljenog radi utvrđivanja uzroka i okolnosti pod kojima je došlo njenog pada, koje je tužilaštvu dostavljeno dana 20. novembra 2024. godine, te upoznavanja sa nalazom i mišljenjem vještaka građevinske struke, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, danas uhapšeno i zadržano ukupno jedanaest lica.
Kako se u saopštenju navodi J. T, G. V, A. D. i N. Š. osumnjičeni su da su učinili krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika.S. N, M. J, Lj. M. M, M. S, D. J, M. G. i D. T. osumnjičeni su, kako se dodaje, da su izvršili krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika.
Za navedena krivična djela propisana je kazna zatvora od dvije do 12 godina, navode iz Tužilaštva.Podsjetimo, u padu nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu Novi Sad poginulo je 15 ljudi, dok su još dvije osobe povrijeđene i životno ugrožene.
Bonus video:
BALKAN I SVIJET
Bajden ukinuo zabranu Ukrajini da koristi američko oružje za napade unutar Rusije
Ukrajina planira da izvede prve napade dugog dometa u narednim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje zbog operativnih bezbjednosnih zabrinutosti
Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozefa Bajdena ukinula je ograničenja koja su blokirala Ukrajinu da koristi oružje koje su obezbijedile SAD za napade duboko u rusku teritoriju, rekla su tri izvora upoznata sa ovim pitanjem, prenosi Rojters.
Ta agencija navodi da je to značajna promjena američke politike u sukobu između Ukrajine i Rusije.
Ukrajina planira da izvede prve napade dugog dometa u narednim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje zbog operativnih bezbjednosnih zabrinutosti.
Bijela kuća je odbila da komentariše.
Ovaj potez SAD dolazi nešto više od dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp stupi na dužnost 20. januara, a uslijedio je nakon višemjesečnih zahtjeva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da dozvoli ukrajinskoj vojsci da koristi američko oružje za gađanje ruskih vojnih ciljeva daleko od svoje granice.
Promjena je uslijedila nakon ruskog raspoređivanja sjevernokorejskih kopnenih trupa kao dopunu sopstvenim snagama, što je izazvalo uzbunu u Vašingtonu i Kijevu.
Prvi duboki udari će vjerovatno biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 306 km, navode izvori Rojtersa.
Ta agencija navodi da dok su neki američki zvaničnici izrazili skepticizam da će dozvoljavanje dalekometnih udara promijeniti tok rata, ova odluka bi mogla da pomogne Ukrajini u trenutku kada ruske snage ostvaruju dobitke, te da se Kijev eventualno stavi u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.
Nije jasno da li će Tramp poništiti Bajdenovu odluku kada preuzme dužnost.Tramp je dugo kritikovao razmjere američke finansijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao da će brzo okončati rat, ne objašnjavajući kako.Ipak, neki republikanci u Kongresu pozvali su Bajdena da ublaži pravila o tome kako Ukrajina može da koristi oružje koje su obezbijedile SAD.
Rusija je upozorila da će potez za ublažavanje ograničenja na ukrajinsku upotrebu američkog oružja vidjeti kao veliku eskalaciju.
BALKAN I SVIJET
Vučić: Vjerujem u snažnije partnerstvo sa Amerikom pod vođstvom Trampa
Vučić je na Instagramu naveo da je sa Trampom imao „odličan razgovor, srdačan i sadržajan“
Vjerujem u snažnije partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama pod vođstvom Donalda Trampa, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 10. novembra, nakon telefonskog razgovora sa novoizabranim američkim predsjednikom.
Vučić je na Instagramu naveo da je sa Trampom imao „odličan razgovor, srdačan i sadržajan“.
Republikanac Tramp je na izborima 5. novembra pobijedio aktuelnu potpredsjednicu SAD-a Kamalu Haris. Trampu će ovo biti drugi mandat u Bijeloj kući.
Vučić je, kako je rekao, izrazio nadu da će Tramp posjetiti Srbiju, ocjenjujući da je Srbija bila zemlja gdje je podrška za njegov izbor na mjesto predsjednika SAD-a bila „najveća u Evropi“.
„I predsjednik Tramp se zahvalio na ogromnoj podršci koju je dobio od građana Srbije, od srpskog naroda“, naveo je Vučić.
Predsjednik Srbije je rekao da vjeruje da će sa zvaničnim Vašingtonom u narednom periodu moći da razgovara o unapređenju odnosa na svim poljima.
„Siguran sam da ćemo, i uz podršku naših prijatelja – a pod prijateljima računam kompletno okruženje predsjednika Trampa koji su i večeras bili sa njim tokom razgovora – da će on moći da napravi Ameriku velikom, a da ćemo mi moći da napravimo Srbiju pristojnom zemljom i zemljom koja će moći vrlo dobro da sarađuje sa SAD“, dodao je Vučić.
Nakon što Kongres potvrdi glasanje elektorskog koledža 6. januara, Tramp i njegov budući potpredsjednik, američki senator Džej Di Vens, trebalo bi da preuzmu dužnost 20. januara.
Nakon prvog Trampovog mandata, koji je završen nakon što je izgubio izbore 2020. godine, njega je na mjestu predsjednika SAD-a nasljedio demokrata Džo Bajden.
Za razliku od 2020, kada je vlast u Beogradu otvoreno podržala Trampa, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom ove izborne kampanje u SAD-u poručivao da „ima preferencije“, ali da o tome neće javno da govori.
Provladini mediji u Srbiji otvoreno su pružali podršku Trampu.
Ocjene da se zvanični Beograd ponovo svrstao na stranu republikanskog kandidata, bile su praćene vijestima o posjetama Trampovih bliskih saradnika Srbiji uoči izbora u SAD.
U Beogradu je u septembru bio Donald Tramp Mlađi. Sin republikanskog kandidata je sa grupom biznismena iz Srbije razgovarao o potencijalnim investicijama.
Poslovne poduhvate u Beogradu već ima i Trampov zet Džared Kušner sa čijom je firmom u maju ugovorena izgradnja poslovno-stambenog kompleksa na mjestu nekadašnjeg Generalštaba čiji su djelovi porušeni u NATO intervenciji 1999. godine.
Vučić je u prisustvu Donalda Trampa, kao tadašnjeg američkog predsjednika, u septembru 2020. u Bijeloj kući sa tadašnjim premijerom Kosova Avdulahom Hotijem potpisao Sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa između Srbije i Kosova, poznat kao Vašingtonski sporazum.
Tramp je sporazum označio kao svoj uspjeh.
Projekti predviđeni Vašingtonskim sporazumom, poput izgradnje „auto-puta mira“ Niš (Srbija) – Priština (Kosovo), kao i željeznička linija, te podjela jezera Gazivode – tek da su započeti.
Izgrađeno je nekoliko kilometara puta od Niša prema kosovskoj granici.
- HRONIKA2 дана ago
Ubijena žena u dvorištu kuće u Podgorici
- HRONIKA9 сати ago
Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša
- POLITIKA4 дана ago
Prvi rezultati izbora u Budvi: Nekadašnji DF i lista Nikole Jovanovića po 9 mandata, DPS 7, PES i Demokarte 3…
- HRONIKA2 сата ago
Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu
- HRONIKA1 дан ago
Dvije osobe osumnjičene za ubistvo žene u Podgorici
- POLITIKA2 дана ago
Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!