BALKAN I SVIJET
"DOKUMENT ĆE BITI PROSLIJEĐEN SKUPŠTINI CRNE GORE NA UPOZNAVANJE"
Usvojena Rezolucija o stradanju srpskog naroda u Srebrenici, Bošnjaci napustili sjednicu
Skupština opštine Srebrenica usvojila je Rezoluciju o stradanju srpskog naroda u Srebrenici u 20. vijeku i osudila sve zločine počinjene nad Srbima, kao i pripadnicima svih naroda na prostoru bivše Jugoslavije u tom periodu.

Za ovu odluku glasali su srpski odbornici jer su bošnjački napustili sjednicu nakon duge rasprave, prenosi Radio slobodna Evropa.
Šta je navedeno u Rezoluciji?
Inicijativu za donošenje Rezolucije podnio je potpredsjednik Skupštine opštine Radomir Pavlović iz SNSD – partije predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz redova srpskog naroda Milorada Dodika, koji je rekao da ovaj dokument treba da pokaže obim srpskog stradanja i osudi zločine počinjene nad Srbima u 20. vijeku.
„Na ovaj način želimo da pokažemo da je neopravdano proglašavati srpski narod genocidnim nakon ovolikih žrtava i njegove odbrambene, slobodarske i vječite borbe na strani pobjednika protiv osvajača“, pojašnjava Pavlović.
On kaže da Rezolucija predstavlja samo istinu i ne umanjuje žrtve drugih naroda.
Odbornik SDS-a i predsjednik te stranke u Srebrenici, Momčilo Cvjetinović obrazložio je da se Rezolucija temelji na naučnim činjenicama o stradanju srpskog naroda iz Srebrenice u svim ratovima u 20. veku, a kao primer istakao je podatak da je čak 70 odsto srpskog stanovništva iz ove opštine nastradalo u Drugom svjetskom ratu.
On je istakao da se, uprkos činjenici da je više od 3.000 Srba sa ovog prostora ubijeno u poslednjem ratu, i dalje srpski narod pokušava satanizovati i proglasiti genocidnim, a njegove žrtve nipodaštavati, što je neprihvatljivo.
Cvjetinović je rekao da je usvajanje jednostrane Rezolucije o Srebrenici u crnogorskom parlamentu, koja je za osudu, dovelo do donošenja ovog dokumenta u srebreničkoj Skupštini opštine jer se zaobilaze srpske žrtve od 1992. do 1995. godine kada su pobijene stotine srpskih civila u masovnim zločinima u srpskim selima oko Srebrenice i Bratunca.
Zaključeno je da se tekst Rezolucije proslijedi Narodnoj skupštini Republike Srpske da zauzme stav o ovom pitanju.
Dokument će biti proslijeđen i parlamentu Crne Gore da se i on upozna sa srpskim stradanjima u Srebrenici, što su trebali učiniti prije usvajanja nedavne sramne Rezolucije, potpuno ignorišući srpske žrtve.
Načelnik opštine, Mladen Grujičić rekao je da se više ne može ćutati na ono što se radi srpskom narodu i pritiscima koji se na njega vrše donošenjem raznih rezolucija, kojima se Srbi okrivljuju za ono što nisu počinili.
„Skupština opštine Srebrenica morala je da reaguje. Ovo je pravi potez da se zaštite srpski interesi. Ova rezolucija je donesena radi istine i zaštite srpskog naroda i ne umanjuje interese drugih“, istakao je Grujičić.
On je rekao da je Rezolucija zasnovana na naučnim dokazima i istini i ne ugrožava tuđi interes, niti umanjuje i vrijeđa bilo koju žrtvu.
„Rezolucija pokazuje da je u cijeloj BiH stradao srpski narod, i to dokumentovano, bez ikakvih laži i podvala, dok, na drugoj strani, postoje razne malverzacije koje su bacile sjenu na istinske nevine žrtve“, kaže on.
Na ovoj sjednici je zatraženo da se van snage stavi ranije donesena odluka o posebnom statusu i izdvajanju Srebrenice iz sastava Republike Srpske, koju je neustavno donela tadašnja bošnjačka skupštinska većina, prenosi RTRS.
Duraković: Političko nasilje srpske većine nad bošnjačkom
Uoči usvajanja Rezolucije, odbornici iz reda bošnjačkog naroda (šest odbornika) su napustili sjednicu.
„Čin usvajanja Rezolucije nam govori da se uvek može vršiti političko nasilje srpske većine nad bošnjačkom. Mi imamo sa njima potpisali koalicioni sporazum o razumevanju, ali su Srbi pokazali koliko su Bošnjaci poštovani unutar ove lokalne zajednice. Ovim smo dobili dokaz da je potpisivanje koalicionog sporazuma narušeno i samo se destabilizira situacija u Srebrenici“, rekao je Ćamil Duraković, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica.
Rezolucija je usvojena devet dana uoči obilježavanja 26 godina od zločina u Srebrenici.
BALKAN I SVIJET
(VIDEO) Vučić i Dodik na prijemu kod Putina u Moskvi
Predsjednici Srbije i Republike Srpske doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede

Predsjednik Rusije Vladimir Putin organizovao je u Kremlju prijem za svjetske zvaničnike koji su doputovali u Moskvu kako bi prisustvovali obiljeležavanju Dana pobjede.
U Kremlj su stigli i predsjednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, objavili su ruski mediji.
Zajedno sa Vladimirom Putinom, paradi će prisustvovati gosti iz cijelog svijeta, među kojima je 29 stranih lidera iz Kine, Brazila, Venecuele, Kube, Egipta i drugih država.

Kardinal Robert Francis Prevost, iz Sjedinjenih Američkih Država, izabran je danas za novog papu, prenosi Rojters.
On će nositi ime papa Lav XIV.Bijeli dim pojavio se nešto nakon 18 sati iznad krova Sikstinske kapele u Vatikanu, a oglasila su se i zvona Bazilike Svetog Petra – potvrdivši da su kardinali izabrali novog papu.
Ime novog pape tradicionalnim proglasom „Habemus Papam“ (Imamo Papu) objavio je kardinal protođakon Dominik Mamberti.

Hiljade vjernika okupilo se na Trgu Svetog Petra u Rimu.Ranije danas, tokom dva jutarnja glasanja, iz dimnjaka Sikstinske kapele pojavio se crni dim, signalizirajući da kardinali nisu izabrali novog papu u tom glasanju.Više od dvije sedmice nakon smrti pape Franja, 133 kardinala u Sikstinskoj kapeli započeli su juče konklavu za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve.
S kardinalima iz 70 zemalja s pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.
Papa Franjo preinuo je 21. aprila, nakon što je 12 godina vladao Crkvom od 1,4 milijarde članova.Tokom konklave, kardinali su bili odvojeni od svijeta i zakleli se na tajnost.
BALKAN I SVIJET
Opet crni dim iz Vatikana: Novi papa nije izabran
Ne pojavljuje se dim poslije svakog od četiri glasanja. Tokom prvih glasanja ujutru i popodne, bijeli dim izlazi samo ako je papa izabran

Papa nije izabran – opet se pojavio oblak crnog dima koji izlaze sa krova Sikstinske kapele u Vatikanu.
Nakon ručka, slijede još dva glasanja – oko 17:30 i 19 časova.
Ne pojavljuje se dim poslije svakog od četiri glasanja. Tokom prvih glasanja ujutru i popodne, bijeli dim izlazi samo ako je papa izabran. U suprotnom, dim se emituje samo dvaput – na kraju jutarnje i na kraju večernje sesije.
Tokom ovog perioda, kardinalima koji učestvuju u izboru strogo je zabranjena komunikacija sa spoljnim svijetom.
Više od dvije sedmice nakon smrti pape Franja, 133 kardinala u Sikstinskoj kapeli započeli su juče konklavu za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve, koja bi mogla trajati, danima ili čak mjesecima.
S kardinalima iz 70 zemalja s pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.
Nema jasnog favorita, iako se smatra da italijanski kardinal Pjetro Parolin i filipinski kardinal Luis Antonio Tagle imaju najveće šanse.
- HRONIKA2 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA3 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO2 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA2 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO3 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…
- DRUŠTVO8 сати ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje