Connect with us

DRUŠTVO

BIVŠA PREDSJEDNICA VRHOVNOG SUDA I DIREKTORICA "PLANTAŽA"

Vesna Medenica i Verica Maraš u istoj ćeliji u spuškom zatvoru

SDT mora podići optužnicu protiv Medenice do 18. oktobra, kada ističe rok za to, a u suprotnom će morati da je puste na slobodu

Vesna Medenica (Foto: Anadolija) i Verica Maraš (Foto: Boris Pejović)

Bivša direktorica „Plantaža“ Verica Maraš, koja je odlukom sudije za istragu Višeg suda 26. avgusta poslata u spuški Istražni zatvor, prije nekoliko dana prebačena je u sobu u kojoj je pritvorena i nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica. Maraš je prethodno 15 dana provela u karantinu, gdje po prijemu borave svi oni koji su upućeni u pritvorsku jedinicu, piše „Dan“.

Prema nezvaničnim saznanjima, njih dvije nemaju nikakvih privilegija što se tiče smještaja u prostoriji u kojoj borave. Imaju iste uslove kao i ostala lica u istrazi i prema njima se postupa kao i prema drugim pritvorenicima.

Maraš je uhapšena u okviru istrage u sklopu koje su 11. jula uhapšeni i nekadašnji predsjednik i članovi Odbora direktora „Plantaža“ Veselin Vukotić, Božo Mihailović, Duško Perović, Đorđije Rajković i Sead Šahman. U međuvremenu su Rajković i Šahman pušteni iz pritvora.

Specijalno tužilaštvo sumnjiči ih da su zaključili štetan ugovor o vansudskom poravnanju između „Plantaža“ i kompanije OMP Inženjering iz Podgorice, nakon propalog posla gradnje fabrike briketa.

„Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, pripadnici Sektora za borbu protiv kriminala, Specijalnog policijskog odjeljenja, lišili su slobode V.M. u nastavku predmeta „Plantaže“. Ona se sumnjiči za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju“, saopštili su iz policije nakon hapšenja Verice Maraš, prenosi „Dan“.

U tom saopštenju su naveli i da je procijenjena vrijednost štete koja joj se stavlja na teret viša od pet miliona eura.

Maraš je saslušana u Specijalnom državnom tužilaštvu, gdje je negirala izvršenje krivičnog djela koje joj se stavlja na teret.

Odluku da bivšoj direktorici državnog preduzeća odredi pritvor do 30 dana donio je sudija Višeg suda, prihvatajući tako predlog specijalnog državnog tužioca Vukasa Radonjića.

Maraš je na čelu „Plantaža“ bila od 2008. do oktobra 2020. godine, kada je smijenjena, nakon čega je nastavila da radi u toj kompaniji kao savjetnica.

Do kada će bivša direktorka „Plantaža“ i bivša predsjednica Vrhovnog suda dijeliti pritvorsku sobu, odnosno da li će im pritvor biti produžen ili će s braniti sa slobode, zavisi od odluka pravosudnih organa. Ono što je zasad izvjesno jeste da 18. oktobra ističe rok od pola godine do kada SDT mora podići optužnicu protiv Medenice, a u suprotnom će morati da je puste na slobodu.

U međuvremenu, kako nezvanično saznaje Dan, odbrana Vesne Medenice čeka odluku Ustavnog suda podnesenu na rješenje o produženju pritvora.

Zastupnici bivše predsjednice Vrhovnog suda u maju su podnijeli ustavnu žalbu zbog pritvora, pozivajući se na kršenje prava iz Ustava Crne Gore i Evropske konvencije za ljudska prava. Ta žalba je odbijena, nakon čega su podnijeli drugu i odluku očekuju ovih dana.

Medenica je u pritvoru od aprila, a sumnjiči se za učestvovanje u kriminalnoj grupi koju je predvodio njen sin Miloš Medenica.

Uhapšena je 17. aprila na aerodromu u Golubovcima. Mediji su tada objavili da je privedena zbog osnovane sumnje da je počinila krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i protivzakonit uticaj. Iz policije je tada saopšteno da je Medenica lišena slobode nakon što je predala putne isprave službenicima granične policije.

Specijalno državno tužilaštvo dobilo je u februaru od Europola transkripte razgovora Miloša Medenice i Darka Lalovića, dugogodišnjeg tjelohranitelja njegove majke.

Nakon što je obavljena selekcija poziva, u martu je i zvanično potvrđeno da je Medenica koristio kriptovani telefon preko kojeg je ugovarao šverc droge iz Kolumbije, ali i krijumčarenje cigareta.

Upravo u tim razgovorima, kako su objavili mediji, Medenica je objelodanio da je njegova majka upoznata sa njegovim nezakonitim poslovima i da će ih zaštiti ako zatreba „jer im mnogo zna“, aludirajući na konkurente u švercu cigareta.

Nakon dobijanja selektovanih razgovora, SDT je formiralo predmet protiv Miloša Medenice i označilo ga kao jednog od organizatora kriminalne grupe.

Medenica je bila na čelu Vrhovnog suda punih 17 godina, a ostavku je podnijela krajem 2020. godine.

Sve manje mjesta u Istražnom zatvoru

Zatvori u Spužu i Bijelom Polju raspolažu sa više od 1.300 mjesta u zatvorskim ćelijama. Dok na sjeveru ima slobodnih mjesta, u Podgorici je situacija nešto drugačija.

„Kapaciteti Uprave za izvršenje krivičnih sankcija trenutno su prebukirani jedino u Istražnom zatvoru Podgorica, gdje je trenutno smješteno nešto više pritvorenih lica“, kazao je za RTCG pomoćnik direktora UIKS-a Nebojša Janković.

Iz Građanske alijanse ukazuju da Crna Gora ima najviše zatvorenika u odnosu na broj stanovnika i da ta činjenica otežava proces resocijalizacije.

„Upravo zbog mogućnosti resocijalizacije na adekvatan način, vi imate i podatak da je u sistemu kratkih kazni preko 50 odsto povratnika, što dodatno ukazuje da se mora nešto adekvatno raditi, ne samo ljudi u zatvorskom sistemu, već i sama država“, kazao je Zoran Vujičić iz Građanske alijanse.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije