Connect with us

POLITIKA

ODLAZEĆI GRADONAČELNIK

Vuković o pobjednicima izbora u PG: NN lica hoće pučistički da preuzmu vlast

„Izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi su opasan presedan. Stvaraju se pretpostavke za haos u Podgorici. Sve što smo radili je imalo za cilj da održi funkcionalnost sistema“, poručio je Vuković

Vuković

U nedostatku pravnih argumenata premijer i Vlada su posegli za izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi koji je opasan presedan jer se, kad stupi na snagu, a moje očekivanje je da će to biti do kraja januara, grupi građana to jeste NN lica daje mogućnost da zamijene Skupštinu Glavnog grada, saopštio je Ivan Vuković, gradonačelnik.

On je naveo da će pet ili šest ljudi odlučivati o imovini i novcu Glavnog grada.

„To je opasna stvar. Ako ovo ostane na snazi, istu situaciju je moguće očekivati na državnom nivou. Ovo je pučističko preuzimanje vlasti u Podgorici. Stvaraju se pretpostavke za haos u Podgorici. Sve što smo radili je imalo za cilj da održi funkcionalnost sistema. Dok smo tu radićemo kao u prošle četiri godine, a sistem je takav da se ne može stati jedan dan, a ne dva-tri mjeseca“, rekao je Vukovic.

Komentarišući navode da je vlast u Glavnom gradu uzurpatorska, Vuković je naveo da je odluku o održavanju, odnosno pomeranju datuma održavanja izbora donijela skupštinska većina koju su u tom trenutku činila 45 poslanika.

„Po prirodi stvari nijednoj upravi ne pripada da utiče na te odluke niti smo mogli. Zaključak je da ako je ova procedura neustavna, onda je sve što iz toga proizilazi neustavno. Druga teza koja je plasirana u medijima je da je vlast neustavna. Potenciran je značaj odluke Ustavnog suda. Mi smo kao odgovorna uprava postupili po zaključcima koje sadrži odluka. Potenciraju se i važnost mandata odbornika da li onu mogu odlučivati. Ovaj argument ne stoji ako imamo mišljenje Ministarstva javne uprave koje je upućeno Opštini Bar koje kaže da imaju legitimitet da odlučuju do momenta konstituisanja novog parlamenta. Zaključak je da Skupština Glavnog grada ima obaveze da radi u interesu građana dok ne dođu drugi“, rekao je Vuković.

Gradonačelik je rekao da su htjeli da budu destruktivni oni bi 24. oktobra rekli da ih ovo više ne zanima.

„Kao aktuelni gradonačelnik nismo htio da bježimo od odgovornosti svjesni da sve vrijeme trpimo političku štetu. Spremni smo da preuzmemo odgovornost za ono što smo uradili u prethodne četiri i po godine. Jednako tako ni ja ni bilo ko od mojih saradnika nije spreman da preuzme odgovornost za ono što slijedi“, rekao je Vuković.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka“, kazao je Laković

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

On je naveo da se apsolutno ne slaže sa usvojenim predlogom Zakona o unutrašnjim poslovima i zato je podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost.

„Apsolutno se ne slažem sa ovim zakonskim rješenjem na kojem se temelji naš bezbjednosni sektor i iz tog razloga zaista ne mogu više da nastavim da budem dio te, da kažem, bezbjednosne arhitekture. I u tom smislu podnosim ostavku na mjesto predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu kao i na ostala mjesta u Skupštini Crne Gore kad su u pitanju odbori“, kazao je Laković.

Podnio je ostavku u na članstvo u ovom klubu PES-a.

„Svakako sam to imao namjeru, a dodatno sam postaknut time što za vrijeme moje diskusije što sam vidio sad u sredstvima javnog informisanja, da kolege iz mog kluba daju signale da mi se uzme riječ i da mi se prekine izlaganje. To je samo jedna ilustracija nekolegijalnosti koja ovdje nije rijetka, nažalost, ali kako god, ja ću vas svakako o tome i zvanično obavijestiti, ali sam našao za shodno da ovdje upoznam kolegijum i crnogorsku javnost“, kazao je Laković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Dajković: „Poništeno rješenje o mojoj suspenziji, pravda je pobijedila! Ja se neću vratiti u Glavni grad, za mene politika nikada nije bila borba za fotelju“

„Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio“, kazao je Dajković

Državna komisija je nedvosmisleno potvrdila ono što sam govorio od prvog dana – da je odluka gradonačelnika Saše Mujovića o mojoj suspenziji bila politički motivisana, pravno neutemeljena i donijeta isključivo u ciljem političkog obračuna.

To je saopštio predsjednik Slobodne Crne Gore, Vladislav Dajković

.“Upravo sam dobio rješenje Državne komisije za žalbe po kom je usvojena moja žalba i poništeno rješenje gradonačelnika Mujovića o mojoj suspenziji, želim jasno da poručim: pravda je pobijedila“, kazao je Dajković.

On je naveo da je komisija poništila sporno rješenje i obavezala Glavni grad Podgoricu da mu isplati neisplaćeni dio zarade sa kamatama, kao i troškove postupka.

„Time je potvrđeno da sam bio nezakonito suspendovan, ali i utvrdilo stvarnu prirodu gašenja Službe kojom sam rukovodio“, istakao je Dajković.

On je kazao da će građani Podgorice platiti ceh političkih odluka gradonačelnika Mujovića, jer će iz budžeta Glavnog grada biti isplaćena sredstva koja su, kako je naveo, „direktna posljedica njegovih loših i nezakonitih odluka“.

„Međutim, iako mi ova odluka daje puno pravo da se vratim na drugo radno mjesto u okviru Glavnog grada imajući u vidu da je Gradonačelnik Mujović na skandalozan način ukinuo službu kojom sam rukovodio, želim jasno da poručim: ja se tamo neću vraćati. Ne vidim sebe kao dio tima Saše Mujovića, niti želim da učestvujem u sistemu koji pokušava da ućutka one koji slobodno misle i govore. Za mene politika nikada nije bila borba za fotelju, već borba za narod“, rekao je Dajković.

Kaže da će sačekati sljedeće izbore.

„Tada ćemo ponovo izaći pred građane Podgorice i Crne Gore, a uvjeren sam da ćemo se vratiti trostruko jači – jer istorija nas uči jednoj istini – narod uvijek na kraju kazni onoga ko tlači“, poručio je Dajković.

Lider Slobodne CG navodi da je održao riječ i ostao „uz narod čak i onda kada je bilo najteže, odričući se funkcije, privilegija i fotelje“.

„Zato iz ovog procesa izlazim uzdignute glave. Oni koji su pokušali politički progon doživjeli su pravni, pa i ljudski poraz. Istina je pobijedila“, zaključio je Dajković.

Podsjećamo,Služba za građane kojom je Dajković rukovodio više ne postoji, jer je izmijenjena Odluka o organizaciji i načinu rada uprave Glavnog grada na osnovu koje je ukinuta.Izmijenjenu odluku 10. februara donio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujovića i objavljena je u Službenom listu.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

(FOTO) Šta je policija oduzela iz stana Aca Đukanovića u Podgorici

Slabo vidljivu kopiju potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati

Foto: Screenshot / Dan.me | Policija napustila zgradu brata Mila Đukanovića: Pretres trajao pet sati

U potvrdi o privremeno oduzetim predmetima koju je policijski službenik izdao nakon pretresa stana Aca Đukanovića u Ulici Vuka Karadžića 27. februara, navedena je dokumentacija od nekoliko desetina listova papira A4 formata.

Slabo vidljivu kopiju te potvrde dostavili su medijima Đukanovićevi advokati, a „Vijesti“ su je tehnički poboljšale kako bi se mogla pročitati.

U nastavku je spisak dokumenata koji su navedeni u potvrdi:

Priručnik o radu društvnih mreža sa aplikacijom bijele boje, „DPS“ sa naumerisanim stranama od 1 – 67, plan za rad društvenim mrežama, od rednog broja 1 – 5 označen od strane ps (najvjerovatnije skraćenica od policijski službenik) grafitnom olovkom u desnom uglu;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prednjoj u gornjem lijevom uglu nalazi natpis crne boje „IZDAJNIK“ na žutom polju sa ukupno 25 listova sa brojevima 1-25, ispisani od strane ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu;

FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su Vijesti tehnički poboljšale

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj prednjoj strani u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „Negativna kampanja“ sa ukupno 3 (tri) lista koji su od strane ps označeni grafitnom olovkom 1-3 u gornjem desnom uglu;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se na prvoj strani nalazi natpis „Stranice podrške u periodu od 01. januara do 01. aprila“, ukupno 10 (deset) listova sa prvom stranom pri čemu je ps označio unutrašnjost strana od broja 1-9;

papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalazi natpis „Zvanični profili u periodu od 1. januara do 01. aprila Facebook i Instagram, ukupno 19 listova sa prednjom stranicom, pri čemu je ps označio unutrašnje listove od 1-19;

jedan (1) list papira A4 formata (predračun) na kojem se u gornjem lijevom uglu nalazi natpis „mjesečni troškovi“ a koji je ps grafitnom olovkom označio sa brojem 1 (jedan), papiri A4 formata zaheftani, ukupno 3 (tri) lista na kojem se na prvoj strani u lijevom gornjem uglu nalazi natpis Grupa „Odupri se“ a koje je ps grafitnom olovkom u gornjem desnom uglu označio 1-3, papiri A4 formata zaheftani na kojima se nalaze slike i tekstovi, a koje je ps grafitnom olovkom (označio) u gornjem desnom uglu od broja 1-28, a koji su pronađeni u braon koverti bez natpisa.

Koverta na navedenim papirima je pronađena u garažnom dijelu – igraonica, u stolu (nečitko) sa ostalom dokumentacijom.


FOTO: Potvrda o privremeno oduzetim predmetima koju su dostavili Đukanovićevi advokat

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije