Connect with us

DRUŠTVO

SJEVER

Andrijevica: Narod odlazi, đaka sve manje; Sa 700 spali na 50 stanovnika u MZ Konjuhe

“U poslednjih nekolio godina u selu, gdje uglavnom obitavaju staračka domaćinstva, rođeno je svega jedno dijete, dok se u radnom odnosu nalazi samo nekoliko žitelja”

IZVOR: MONDO/GORAN SIVAČKI

Mjesni centar Konjuhe kod Andrijevice sa nekadašnjih sedamsto stanovnika, spao je na svega nešto više od pedeset, a u poslednjih nekoliko godina rođeno je samo jedno dijete.

Predsjednica ove mjesne zajednice, Vera Ćirić, za Portal RTCG komentariše drastične promjene demografske slike na sjeveru Crne Gore, i ovom dijelu andrijevičke opštine, u takozvanim potkomovskim selima.

“Ovo je podatak za jedan dugoročniji period, ali od poslednjeg popisa iz 2011. godine od devedeset stanovnika izgubili smo skoro pola, i novi popis će sigurno pokazati da je u svim tim selima ostalo svega oko pedeset stanovnika“, kazala je Ćirić.

On je objasnila da je Konjuhe 1948. godine, sa mjesnim centrom Brod, i sastavnim djelovima koji se zovu Dulipolje, Mimiće i Alje, brojalo blizu 700, a 1961. godine 532 stanovnika.

Statistika govori da je broj stanovnika u Konjusima 1981. godine iznosio 309 a 2003. godine 134, dok je 2011. godine to bilo svega 89.

“Danas, u ovom mjestu, ispod Komova, tokom čitave godine živi nešto više od 50 stanovnika, i to je za mene tužna činjenica”, kazala je Ćirić.

Prema njenim riječima, zbog ovako izražene migracije stanovništva, u centru sela više nema nekadašnje prodavnice, pošte, ambulante, kao ni pogona za proizvodnju sira, dok se Omladinski dom koristi jedino za obavljanje sahrana.

“Tako sumornu sliku, ovog nekad izuzetno živog sela, upotpunjuje i podatak da Osnovnu školu u Konjusima, zajedno sa područnim odjeljenjem u susjednim Đulićima, pohađa svega tridesetak đaka, iako se zna da je u ovoj obrazovnoj ustanovi nekada bilo i po 400 učenika”, kazala je predsjednica Mjesne zajednice.

Ona podsjeća i na činjenicu da do mjesnog centra Brod autobus odavno ne dolazi i pored toga što je prije nekoliko decenija na relaciji Berane – Konjuhe, i obratno, autobus saobraćao tri puta dnevno.

“U poslednjih nekolio godina u selu, gdje uglavnom obitavaju staračka domaćinstva, rođeno je svega jedno dijete, dok se u radnom odnosu nalazi samo nekoliko žitelja”, kazala je Ćirić.

Ona smatra da se u prethodnim decenijama i godinama selima poklanjalo malo pažnje.

“Rijetko ko je dobijao šansu za zaposlenje. U takvom ambijentu momci su se teško odlučivali za brak, dok su mnogi odlazili u neka druga mjesta trbuhom za kruhom. Rastužim se kad se sjetim kako se nekad živjelo. Nema veselih kola, nema momačke i djevojačke pjesme. Okupljamo se samo na sahranama, a ako se ovako nastavi, uskoro neće imati ko koga da sahrani”, priča predsjednica mjesne zajednice Konjuhe.

Mještani, kako kaže, preko različitih akcija, pokušavaju da poprave ovako sumornu sliku, ali narod jednostavno odlazi, uz ubjeđenje da pod ovakvim uslovima ovdje nema života.

“Da li će nova Vlada koja je, kako vidim, uvela i resor za demografiju, nešto popraviti, ostaje da se vidi” – kaže Ćirić.

Predsjednica ove mjesne zajenice i na primjeru sela Jošanica pokazuje koliko je situacija ozbiljna, a posljedice migracija pogubne.

“Prema popisu selo Jošanica, koje je u našoj Mjesnoj zajednici, 1948 godine brojalo je 435 stanovnika, 2011. godine 97. Taj broj će sada biti minimalan” – kaže Ćirić.

Ona dodaje da ništa bolja slika nije ni u ostalim potkomovskim selima gdje se bilježi drastičan pad stanovnika.

“Tako je selo Đuliće 1948. godine imalo 317 stanovnika, a 2011. jedva stotinu. Susjedno selo Košutići imalo je nekada 408 žitelja. Selo Cecuni je imalo svega 55 stanovnika na posljednjem popisu 2011. godine, dok je nekada tu živjelo 400 stanovnika. Drastičan pad se bilježi i u selu Kuti, koje je nekada imalo 200 stanovnika, a danas deset puta manje“, kaže predsjednica Mjesne zajednice Konjuhe.

Da je situacija dramatična i u samom gradskom jezgru u Andrijevici, govori podatak da je prema poslednjem popisu ova varoš imala oko hiljadu stanovnika, dok se danas procjenjuje da nema ni pola od tog broja.

Portal RTCG je nedavno pisao o tome kako je samo u prvih petnaest dana ove školske godine, Osnovnu školu “Bajo Jojić” u Andrijevici napustilo pet učenika, koji su se sa svojim roditeljima negdje raselili.

(RTCG)

Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Sjutra je Aranđelovdan – slava Vasojevića

Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan

Foto: Screenshot

Srpska pravoslavna crkva i vjernici sjutra slave Svetog Arhangela Mihaila – Aranđelovdan.

Aranđelovdan je slava svih Vasojevića, koji su najveće srpsko pleme nastanjeno u ovom dijelu Crne Gore.

U našem narodu je, prema broju vjernika koji ga slave, najčešća krsna slava pored svetog Nikole – Nikoljdana.

Aranđelovdan je slavio i Car Dušan, Stefan Nemanja i njegovi sinovi.

Sveti arhangel Mihailo, prvi među anđelima, simbol je borbe protiv zla, i na ikonama i freskama prikazan je kao nebeski ratnik u vojničkoj opremi, sa mačem, kopljem i zlim duhom koji, okovan lancima, leži pod njegovim nogama.

U narodu se vjeruje da vrijeme na Aranđelovdan, pokazuje kako će biti tokom cijele zime i proljeća.

Njegov kult nastao je u 3. vijeku i razvio se najprije u Frigiji. Kao praznik, Aranđelovdan je ustanovljen vijek kasnije, u vrijeme Silvestera Prvog Rimskog i Patrijarha Aleksandra Aleksandrijskog.

Iako u narodu postoji običaj da se za ovu slavu ne priprema žito, Crkva podsjeća da se i na ovaj praznik prinosi žito, ali ne svetitelju već svim upokojenim precima koji su se zavjetovali svetom arhangelu Mihajlu.

Vjeruje se da ovaj zimski svetac luta prerušen u prosjaka i usmjerava nevjernike na pravi put. U nekim krajevima Srbije smatraju ga i zaštitnikom stočara.

Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan.

Piše: Berane online

Continue Reading

DRUŠTVO

Berane: Zatvoren glavni ulaz ka aerodromskoj pisti betonskim barijerama

„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Opštine Berane Božo Premović

Opština Berane obavještava javnost da je, radi povećanja bezbijednosti, glavni ulaz ka aerodromskoj pisti zatvoren betonskim barijerama.

Narednih dana očekuje se da će i ostali pristupni putevi biti zatvoreni na isti način.

Ova mjera preduzeta je sa ciljem sprečavanja korišćenja piste za drumski saobraćaj, čime se smanjuje rizik od nesreća i obezbjeđuje sigurnost građana.

Predsjednik Opštine Berane, Božo Premović, apeluje na sve građane da poštuju zabranu odvijanja drumskog saobraćaja na pisti.

„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Premović.

Opština Berane nastavlja da preduzima sve potrebne korake u saradnji sa relevantnim institucijama kako bi se dodatno unaprijedila bezbijednost u saobraćaju u našoj opštini, saopšteno je iz lokalne samouprave.

Portal Berane online je do sada u više navrata pisao da se aerodromska pista nakon tragičnog događaja u kojem je život izgubila 16-godišnja djevojčica i dalje koristi za saobraćaj uprkos zabrani.

Continue Reading

DRUŠTVO

Podgoričaninu se pokvario auto usred noći na Jelovici, Beranci pritekli u pomoć: „Hvala vam od srca ljudi, na dobro da vam se vraća“

„Htio bih javno da se zahvalim , momku iz Berana, Davoru Ivanoviću, njegovom drugu i drugarici zbog toga sto su stali sa autom i čekali sa mnom šlep službu da se ne smrzavam dok dođe ista.

Takođe, htio bih da se zahvalim ovim putem i momku Marku Šupiću, vlasniku Šlep službe iz Berana, koji je spustio cijenu i izašao mi u susret“

Foto: Berane online

Taksista iz Podgorice, Dragan Janković našao se nevolji usred noći na Jelovici, na putu Berane – Kolašin, i to kada mu se pokvario automobil.

Međutim, pritekli su mu u pomoć Beranci, Davor Ivanović sa prijateljima, koji su zajedno sa mladićem iz Podgorice u svom autu čekali da dođe šlep služba. Temperatura je u tom trenutku bila napolju -7°.

Foto: Berane online

Ovo nam je sve ispričao sam Janković koji se tim povodom obratio Portalu Berane online i uputio zahvalnost Davoru i njegovim prijateljima, kao i vlasniku Šlep službe iz Berana Marku Šupiću.

„Sinoć sam ostao u kvaru na putu Kolašin – Berane, na planini Jelovica, na minus 7 stepeni oko 23.00h.

Htio bih javno da se zahvalim, momku iz Berana, Davoru Ivanoviću, njegovom drugu i drugarici (čija imena nažalost ne znam) zbog toga sto su stali sa autom i čekali sa mnom šlep službu da se ne smrzavam dok dođe ista.

Takođe, htio bih da se zahvalim ovim putem i momku Marku Šupiću, vlasniku Šlep službe iz Berana, koji je spustio cijenu i izašao mi u susret.

Foto: Berane online

Hvala vam od srca što ljudima vraćate vjeru u to da još uvjek postoje dobri ljudi, na dobro da vam se vraća. Vjerujte u ljude uvjek, ne odustajte od njih još uvjek nas ima poštenih!“, kazao je Janković za Portal Berane online.

Piše: Berane online

Continue Reading

Najčitanije