DRUŠTVO
SJEVER
Andrijevica: Narod odlazi, đaka sve manje; Sa 700 spali na 50 stanovnika u MZ Konjuhe
“U poslednjih nekolio godina u selu, gdje uglavnom obitavaju staračka domaćinstva, rođeno je svega jedno dijete, dok se u radnom odnosu nalazi samo nekoliko žitelja”
Mjesni centar Konjuhe kod Andrijevice sa nekadašnjih sedamsto stanovnika, spao je na svega nešto više od pedeset, a u poslednjih nekoliko godina rođeno je samo jedno dijete.
Predsjednica ove mjesne zajednice, Vera Ćirić, za Portal RTCG komentariše drastične promjene demografske slike na sjeveru Crne Gore, i ovom dijelu andrijevičke opštine, u takozvanim potkomovskim selima.
“Ovo je podatak za jedan dugoročniji period, ali od poslednjeg popisa iz 2011. godine od devedeset stanovnika izgubili smo skoro pola, i novi popis će sigurno pokazati da je u svim tim selima ostalo svega oko pedeset stanovnika“, kazala je Ćirić.
On je objasnila da je Konjuhe 1948. godine, sa mjesnim centrom Brod, i sastavnim djelovima koji se zovu Dulipolje, Mimiće i Alje, brojalo blizu 700, a 1961. godine 532 stanovnika.
Statistika govori da je broj stanovnika u Konjusima 1981. godine iznosio 309 a 2003. godine 134, dok je 2011. godine to bilo svega 89.
“Danas, u ovom mjestu, ispod Komova, tokom čitave godine živi nešto više od 50 stanovnika, i to je za mene tužna činjenica”, kazala je Ćirić.
Prema njenim riječima, zbog ovako izražene migracije stanovništva, u centru sela više nema nekadašnje prodavnice, pošte, ambulante, kao ni pogona za proizvodnju sira, dok se Omladinski dom koristi jedino za obavljanje sahrana.
“Tako sumornu sliku, ovog nekad izuzetno živog sela, upotpunjuje i podatak da Osnovnu školu u Konjusima, zajedno sa područnim odjeljenjem u susjednim Đulićima, pohađa svega tridesetak đaka, iako se zna da je u ovoj obrazovnoj ustanovi nekada bilo i po 400 učenika”, kazala je predsjednica Mjesne zajednice.
Ona podsjeća i na činjenicu da do mjesnog centra Brod autobus odavno ne dolazi i pored toga što je prije nekoliko decenija na relaciji Berane – Konjuhe, i obratno, autobus saobraćao tri puta dnevno.
“U poslednjih nekolio godina u selu, gdje uglavnom obitavaju staračka domaćinstva, rođeno je svega jedno dijete, dok se u radnom odnosu nalazi samo nekoliko žitelja”, kazala je Ćirić.
Ona smatra da se u prethodnim decenijama i godinama selima poklanjalo malo pažnje.
“Rijetko ko je dobijao šansu za zaposlenje. U takvom ambijentu momci su se teško odlučivali za brak, dok su mnogi odlazili u neka druga mjesta trbuhom za kruhom. Rastužim se kad se sjetim kako se nekad živjelo. Nema veselih kola, nema momačke i djevojačke pjesme. Okupljamo se samo na sahranama, a ako se ovako nastavi, uskoro neće imati ko koga da sahrani”, priča predsjednica mjesne zajednice Konjuhe.
Mještani, kako kaže, preko različitih akcija, pokušavaju da poprave ovako sumornu sliku, ali narod jednostavno odlazi, uz ubjeđenje da pod ovakvim uslovima ovdje nema života.
“Da li će nova Vlada koja je, kako vidim, uvela i resor za demografiju, nešto popraviti, ostaje da se vidi” – kaže Ćirić.
Predsjednica ove mjesne zajenice i na primjeru sela Jošanica pokazuje koliko je situacija ozbiljna, a posljedice migracija pogubne.
“Prema popisu selo Jošanica, koje je u našoj Mjesnoj zajednici, 1948 godine brojalo je 435 stanovnika, 2011. godine 97. Taj broj će sada biti minimalan” – kaže Ćirić.
Ona dodaje da ništa bolja slika nije ni u ostalim potkomovskim selima gdje se bilježi drastičan pad stanovnika.
“Tako je selo Đuliće 1948. godine imalo 317 stanovnika, a 2011. jedva stotinu. Susjedno selo Košutići imalo je nekada 408 žitelja. Selo Cecuni je imalo svega 55 stanovnika na posljednjem popisu 2011. godine, dok je nekada tu živjelo 400 stanovnika. Drastičan pad se bilježi i u selu Kuti, koje je nekada imalo 200 stanovnika, a danas deset puta manje“, kaže predsjednica Mjesne zajednice Konjuhe.
Da je situacija dramatična i u samom gradskom jezgru u Andrijevici, govori podatak da je prema poslednjem popisu ova varoš imala oko hiljadu stanovnika, dok se danas procjenjuje da nema ni pola od tog broja.
Portal RTCG je nedavno pisao o tome kako je samo u prvih petnaest dana ove školske godine, Osnovnu školu “Bajo Jojić” u Andrijevici napustilo pet učenika, koji su se sa svojim roditeljima negdje raselili.
(RTCG)
DRUŠTVO
Ovo su dva nova presretača policije za nadzor saobraćaja
U saopštenju MUP-a ističu, da povećana brzina i efikasnost reakcije na prekršaje kao što su prekoračenje brzine, agresivna vožnja i nepoštovanje saobraćajnih propisa, direktno će doprinijeti poboljšanju bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju
U cilju poboljšanja bezbjednosti na putevima, za potrebe Mobilne jedinice saobraćajne policije nabavljena su dva nova presretača marke BMW 430D X Drive.
Ova vozila, opremljena naprednim tehnologijama za detekciju saobraćajnih prekršaja, već su uključena u svakodnevni rad i kako poručuju u Ministarstvu unutrašnjih poslova, značajno će unaprijediti nadzor saobraćaja.
U saopštenju MUP-a ističu, da povećana brzina i efikasnost reakcije na prekršaje kao što su prekoračenje brzine, agresivna vožnja i nepoštovanje saobraćajnih propisa, direktno će doprinijeti poboljšanju bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.
„Sa odličnim tehničkim karakteristikama, kao što je ubrzanje od 0 do 100 km/h za manje od 5,3 sekunde i maksimalnom brzinom od 250 km/h, ovi presretači omogućavaju policiji brz i efikasan odgovor u hitnim situacijama. Vozila su opremljena kompletnom svjetlosnom i zvučnom signalizacijom, kao i najmodernijim radarskim uređajima za precizno evidentiranje prekršaja u realnom vremenu. Očekuje se da će ovi presretači doprinijeti smanjenju broja saobraćajnih nesreća, kao i preventivnom djelovanju, omogućavajući policiji da bude stalno prisutna na ključnim saobraćajnicama. Ovo je samo jedan u nizu koraka koji Ministarstvo preduzima kako bi poboljšalo saobraćajnu bezbjednost i stvorilo sigurnije puteve za sve građane“, navode u saopštenju.
DRUŠTVO
Mitropolit Joanikije: Mujovića vidimo i prepoznajemo kao istinskog hrišćanina i drago nam je zbog toga
„Vidimo i ministar je ovdje danas. Nije on samo danas na službi nego je često na službi“, kazao je mitropolit
Sašu Mujovića vidimo i prepoznajemo kao istinskog hrišćanina, saopštio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.
Mitropolit Joanikije je povodom slave plemena Vasojevića – Aleksandrovdana juče služio liturgiju u crkvi Svetog arhangela Mihaila na Nožici u Lijevoj Rijeci.
Među okupljenima bio je i Saša Mujović, ministar energetike i nosilac liste Pokreta Evropa sad (PES) i Demokratske Crne Gore na lokalnim izborima u Podgorici koji se održavaju 29. septembra.
„Blagodarimo našim čestitim domaćinima, bratstvu Mujovića. Vidimo i ministar je ovdje danas. Nije on samo danas na službi nego je često na službi. Ne govorim zato što je ministar nego zato što ga vidimo i prepoznajemo kao istinskog hrišćanina. I drago nam je zbog toga“, rekao je mitropolit Joanikije u obraćanju okupljenima.
DRUŠTVO
Nevjerovatno: Tek rođena beba u bolnici za tri dana „potrošila” 600 eura
Faktura pokazuje da je tek rođeno dijete potrošilo više od tri kilograma hrane za bebe Aptamil, četiri staklene flašice, 26 pakovanja rukavica, 50 metara gumiranog platna… Porodica uložila prigovor, ali im KCCG ne odgovara duže od mjesec
Tek rođena beba u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) za tri dana potrošila je oko 600 eura – pojela je više od tri kilograma hrane za bebe Aptamil, potrošila četiri staklene flašice, 26 pakovanja rukavica sa po 200 komada, 50 metara gumiranog platna…
To proizlazi iz fakture, odnosno računa koji je ta ustanova dostavila porodici Stanković po izlasku majke i djeteta iz Klinike za ginekologiju krajem jula.
Porodica je početkom avgusta uložila prigovor na taj račun, te pokrenula postupak pred Zaštitnikom prava pacijenata, ali odgovor do danas nisu dobili. Iz KCCG, kojim rukovodi Aleksandar Radović, “Vijestima” su prije skoro mjesec kazali da je postupak po prigovoru u toku i da će, u skladu s procedurom, Zaštitnik prava pacijenata nakon utvrđivanja svih činjenica dostaviti pisani odgovor porodici.
Troškovi porođaja i boravka za majku i bebu Stanković u julu ove godine iznosili su oko 3.000 eura, s obzirom na to da majka djeteta, Peruanka, još nema crnogorsko državljanstvo, dok je otac privremeno ostao bez zdravstvenog osiguranja zbog spora sa bivšim poslodavcem.
Međutim, kada je pri izlasku iz bolnice porodici uručen račun, bili su šokirani jer je beba prema fakturi potrošila nešto više od 600 eura. Prema dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, ukupni troškovi za KCCG iznosili su 2.791,41 eura. Navodi se da su potrošena četiri pakovanja od po 800 grama hrane za bebe Aptamil, četiri staklene flašice Chicco od 150 mililitara, 50 metara gumiranog platna, 12 komada pakovanja nesterilnih rukavica sa po 200 komada…
“Smatram da smo pretplatili boravak bebe za tri dana koji je bio 606,83 eura… Zatečen sam i iznenađen ovakvim nesavjesnim, neprofesionalnim i nedomaćinskim odnosom vaše institucije prema građanima naše države”, naveo je, između ostalog, djed bebe u dopisu Zaštitniku prava pacijenata KCCG.
Porodica je početkom avgusta uložila i prigovor na osnov i visinu računa, istakavši da sadrži pregršt materijalno-pravnih nedostataka i nelogičnosti.
“Najprije ističemo procesni prigovor jer za navedenu uslugu, shodno Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju, Uredbi o obimu prava i standardima zdravstvene zaštite, te Zakonu o obligacionim odnosima, primalac usluge nije bio informisan o uslovima i cijenama za navedenu uslugu prije pružanja iste… Uz to, pored informacija o cijenama za pružanje zdravstvenih usluga, KCCG je prije toga bio dužan da zaključi ugovor o pružanju navedenih usluga, što je izostalo. Takođe, s aspekta poreskih propisa, izdati račun u konkretnom slučaju nije fiskalizovan, pa kao takav isti ne može da proizvodi pravno dejstvo, odnosno ništavan je. Sve ovo su razlozi zbog kojih je pružena usluga, u smislu obračuna i naplate, sporna i što će svakako biti predmet inspekcijske kontrole koja će se inicirati kod nadležne zdravstvene inspekcije”, navodi se u prigovoru.
Porodica je, između ostalog, navela i da je prema računu tek rođena beba za dan, dva uspjela da potroši četiri staklene flašice.
“Prostim zaključivanjem veoma je sporno zašto je KCCG obračunao ovako nešto, da li zbog nekih standarda obračuna, s obzirom na to da nema logike da beba može da utroši toliki broj flašica za dan, dva, kada svi dobro znamo da jedna flašica može da traje više mjeseci, da ne kažemo i godina. Nadalje, u obračunu primjećujemo da je pod stavkom L-6890 “Aptamil1 800 g” navedeno da je utrošeno četiri komada. Vjerujemo da i ljudi koji nemaju djecu i koji se nikada nisu bavili ovom problematikom mogu da vide da je i ova stavka sporna jer beba od tri do četiri kilograma ne može da konzumira za nekoliko dana 3,2 kilograma hrane, odnosno skoro ukupnu svoju težinu”, piše u prigovoru na račun KCCG.
Porodica sumnja da je riječ o nekoj vrsti “sistemskog i perfidnog obračuna”, kako bi se došlo do cijene iznosa za ovu vrstu usluge na skoro 3.000 eura.
“Zašto baš do ovog iznosa? Pa, zato što je potpuno neosnovano i nezakonito tražen avans za pružanje usluge od 3.000 eura”, navodi porodica.
U prigovoru od 3. avgusta, na koji još nisu dobili odgovor, porodica zaključuje da vjerovatno i među stavkama u obračunu koje su strogo medicinske prirode postoji prekoračenje, ali se ne razumiju u to o kojim medicinskim sredstvima i pomagalima je riječ. Poručuju da će i to biti predmet vještačenja u posebnom postupku koji će pokrenuti.
(Ana Komatina – Vijesti)
- DRUŠTVO4 дана ranije
Nevjerovatno: Tek rođena beba u bolnici za tri dana „potrošila” 600 eura
- POLITIKA2 дана ranije
Vučić: Odvajanje Crne Gore od Srbije bio posljednji uslov za otcjepljenje Kosova
- SERVISNE INFORMACIJE2 дана ranije
Odron na putu Kolašin – Mojkovac
- DRUŠTVO21 сат ranije
Ovo su dva nova presretača policije za nadzor saobraćaja
- SPORT2 дана ranije
Italijanski vaterpolista Mateo Joki Grata posjetio Sjevernu fudbalsku regiju: „Berane je moja druga kuća“
- DRUŠTVO2 дана ranije
Mitropolit Joanikije: Mujovića vidimo i prepoznajemo kao istinskog hrišćanina i drago nam je zbog toga